Ta przeglądarka nie jest przez nas wspierana!
Aby wyświetlić stronę poprawnie, użyj jednej z następujących przeglądarek:Uwaga!Jeśli będziesz kontynuować za pomocą tej przeglądarki, Twoje zakupy mogą się nie udać :(

Organizacja zabawek w pokoju dziecka – zapanuj nad chaosem!

Twoja pociecha ma mnóstwo książeczek, puzzli, klocków, gier, maskotek i materiałów plastycznych? Organizacja pokoju dziecka wcale nie musi być dla Ciebie wyzwaniem. Podpowiadamy, gdzie i jak przechowywać największe skarby malucha, aby zachować porządek. Sprawdź też, jak zachęcić szkraba do wspólnego sprzątania, które jednocześnie może być dla niego świetną zabawą!

Czytaj dalej, a dowiesz się:

  • Dlaczego organizacja zabawek jest ważna i co pomoże Ci utrzymać porządek?
  • W jakie organizery i regały na zabawki do pokoju dziecięcego warto zainwestować?
  • Co robić, żeby sprzątanie zabawek nie było dla dziecka przykrym obowiązkiem?

Organizacja zabawek w pokoju dziecka – na jakie rozwiązania warto się zdecydować?

Text And Image Section

Zastanawiasz się, jak przechowywać zabawki Twojego dziecka i w jaki sposób urządzić pokoik, aby z łatwością utrzymywać w nim porządek? Przede wszystkim zacznij od podziału przestrzeni na odpowiednie strefy. Zaaranżuj np. kącik do rysowania i czytania książek (z regałem na lektury i pojemnikami na kredki, farby czy flamastry), miejsce na sen (z półkami do czytania bajek na dobranoc i pluszakami, które śpią razem z dzieckiem) oraz zabawę (z pojemnikami i koszami na dziecięce skarby).


Przy wyborze organizerów i mebelków zwróć szczególną uwagę na to, aby maluch miał wszystko w zasięgu rączek i mógł samodzielnie sięgać po misie, lalki, samochodziki albo klocki. Oczywiście pamiętaj też o tym, żeby wszystkie regały i półki solidnie przykręć do ściany, dzięki czemu dziecko będzie bezpieczne.

Regały dla dzieci na zabawki, półki, kosze i pojemniki – co jeszcze wybrać do pokoiku dziecka?

Poniżej zebraliśmy kilka niezastąpionych rzeczy, które sprawdzają zarówno u młodszych, jak i tych nieco starszych pociech. Dzięki nim szkrab z łatwością odnajdzie swoje ulubione zabawki, a sprzątanie ich nie zajmie dużo czasu.

Text And Image Section
  • Półka na książki – to na niej powinny znaleźć się ulubione opowiadania, po które sięgacie przed snem. W pokoju dziecka sprawdzą się prostokątne kubiki (np. w kształcie klocka Lego) zamocowane do ściany, tradycyjne półki wiszące lub stojące – np. kilkupoziomowe, gdzie można dokładnie wyeksponować kolorowe okładki książeczek. W pokoju niemowlaka i kilkulatka lepiej zrezygnować z przeszklonych biblioteczek, które mogą stwarzać zagrożenie.
Text And Image Section
  • Kosz lub pojemnik na zabawki – jeśli Twoje dziecko uwielbia układać klocki, bawi się żołnierzykami albo kolekcjonuje małe autka, warto przechowywać je w jednym miejscu. Możesz wszystko włożyć do kosza (np. z miękkiego filcu) albo do plastikowego pudełka z przykrywką. Dobrze mieć kilka takich pojemników, aby zabawki rozdzielać tematycznie. W jednym mogą znaleźć się gry planszowe, w drugim samochodziki, a w trzecim puzzle. Tego typu rozwiązania pozwolą zachować nie tylko porządek, ale też przyspieszą sprzątanie po zabawie. Możesz także kupić kosze metalowe, które ustawia się jeden na drugim albo wsuwa pod łóżko, co pozwala wygospodarować nieco więcej miejsca w pokoiku
Text And Image Section
  • Regały dla dzieci na zabawki – najlepiej wybierz taki, który będzie miał lekką, ale stabilną konstrukcję. Regał może sprawdzić się nie tylko do przechowywania maskotek, ale także przyborów do rysowania czy książeczek. Można na nim ustawić samochodziki i kolekcje figurek. Producenci oferują konstrukcje przypominające kształtem domek albo tipi, które idealnie będą pasować do dziecięcej przestrzeni. Z kolei w pokojach starszaków bardzo dobrze sprawdzają się regały modułowe. Można je ustawiać poziomo lub pionowo i personalizować za pomocą pudełek. Zaletą takich regałów jest też to, że są uniwersalne i „rosną razem z dzieckiem”. Nie trzeba więc po kilku latach wymieniać całego umeblowania w pokoju, kiedy maluch stanie się już nastolatkiem.
Text And Image Section
  • Skrzynia ze schowkiem – w pokoju dziecięcym najlepiej sprawdzi się pojemnik o sporej wielkości, z wyściełaną i zdejmowaną podkładką do siedzenia. Dziecko może w nim trzymać ulubione zabawki, ale też wykorzystać go jako siedzisko, kiedy coś rysuje przy stoliczku.
Text And Image Section

Wieszak dla dziecka!


Chcesz nauczyć dziecko, aby zawsze odwieszało ubrania na swoje miejsce? Zamontuj na ścianie wieszaki. Możesz wybrać np. te w kształcie zwierzątek albo postaci z bajek. Twoja pociecha na pewno kreatywnie je wykorzysta. Za każdym razem, kiedy wejdzie do pokoju, na kolorowym wieszaku będzie mogła zostawić nie tylko swoje ubrania, ale też czapkę z daszkiem, kask rowerowy, plecak, worek z kapciami czy skakankę.

Sprzątanie zabawek – jak zachęcić do tego malucha i nauczyć go porządku?

Twoje dziecko nie jest skore do sprzątania rozrzuconych po pokoiku zabawek? Spróbuj zachęcić je do tej czynności i wykorzystaj kilka metod, które są sprawdzone przez innych rodziców. Przede wszystkim zadbaj o to, aby odkładanie pluszaków czy książek na swoje miejsce nie kojarzyło się szkrabowi wyłącznie z przykrym obowiązkiem.


Zamiast denerwować się i wydawać rozkazy, wymyśl kreatywną zabawę, dzięki której wspólnie uporządkujecie przestrzeń. Wykorzystaj do tego kolorowe pudełka i kosze. Zorganizuj maluchowi np. zawody ze sprzątania klocków na czas. Daj szkrabowi wygrać, a na zachętę zaproponuj nagrodę, która go ucieszy i zmotywuje do podjęcia takiego wysiłku następnym razem. Spróbuj też nauczyć dziecko, że jeśli znudziło mu się czytanie książeczki i chce pobudować wieżę z klocków, najpierw musi odłożyć lekturę na miejsce. Taka konsekwencja naprawdę pomaga w zachowaniu porządku w dziecięcym pokoju i pozwala uniknąć niepotrzebnych awantur.


Szukasz organizerów i mebelków do dziecięcego pokoju, które ułatwią utrzymanie porządku? Poznaj naszą ofertę!