Ta przeglądarka nie jest przez nas wspierana!
Aby wyświetlić stronę poprawnie, użyj jednej z następujących przeglądarek:Uwaga!Jeśli będziesz kontynuować za pomocą tej przeglądarki, Twoje zakupy mogą się nie udać :(

Na czym polega heblowanie drewna, czyli jego struganie?

Heblowanie desek, czyli inaczej struganie drewna, może być dla Ciebie początkiem niezwykłej przygody. Podpowiemy Ci, czym charakteryzuje się ta metoda. Sprawdź również nasze rekomendacje narzędzi, które przydadzą się w domowym warsztacie do prostych prac. Jeżeli lubisz majsterkować i chcesz zaskoczyć bliskich samodzielnie zrobionym stołem, taboretem albo półką z drewna, ten artykuł jest dla Ciebie!

Z artykułu dowiesz się:

  • Struganie drewna – czym charakteryzuje się ta metoda?
  • Na co zwracać uwagę podczas zakupu strugarkogrubościówki dla majsterkowicza?
  • Jak ułatwić sobie struganie drewna?
  • Jak heblować deski?

Na czym polega heblowanie drewna?

Lubisz majsterkować albo niedługo planujesz remont domu? Aby zaoszczędzić pieniądze, możesz spróbować swoich sił w samodzielnej obróbce drewna. Wystarczy odrobina chęci, trochę wiedzy i zapału, aby samodzielnie stworzyć np. proste półki do powieszenia i donice na kwiaty, ławę na nóżkach, ramę łóżka, a wraz z wprawą i doświadczeniem także inne, bardziej skomplikowane meble oraz elementy wyposażenia. Zanim jednak zabierzesz się do pracy, warto wiedzieć, na czym polega jedna z podstawowych technik, którą posługują się stolarze.


Heblowanie (deski, blatu, kawałka drewna) to czynność wykonywana podczas wstępnej obróbki materiału. Pozwala ona na pozbycie się drzazg, sęków i nierówności. Podczas heblowania struga się cienkie wiórki (stąd też wzięła się ta druga nazwa), aby osiągnąć pożądaną grubość drewnianego elementu. Tradycyjnie heblowanie było kiedyś wykonywane ręcznie za pomocą hebla drewnianego albo metalowego. Aktualnie zarówno profesjonalni stolarze, jak i początkujący majsterkowicze wolą używać struga elektrycznego, który jest wydajnym narzędziem znacznie przyspieszającym i ułatwiającym pracę. Niektórzy stawiają też na multifunkcjonalne narzędzia.

Strugarkogrubościówka dla majsterkowicza – jak wybrać dobre narzędzie?

Text And Image Section

Jeżeli szukasz sprzętu, który ułatwi Ci obróbkę drewna, popularnym rozwiązaniem będzie połączenie funkcji strugarki i grubościówki. Warto wiedzieć, że grubościówka jest szczególnym rodzajem heblarki (czy też strugarki). Obrabia się w niej duże płaszczyzny – najczęściej takie, które nie wymagają zmiany kształtu drewnianego elementu. Na co więc zwracać uwagę podczas jej zakupu?


Przede wszystkim postaw na urządzenie z wydajnym silnikiem, który poradzi sobie nawet z twardym drewnem. Liczy się też solidność sprzętu - nie powinien się on kołysać podczas heblowania desek. Zwróć także uwagę na wymiary stołu roboczego w strugarkogrubościówce. Zbyt duży blat może na początku przygody z majsterkowaniem utrudniać Ci pracę. Istotnym elementem jest prędkość posuwu – najlepsze sprzęty działają w granicach 5-7 m/min.


Powyższe parametry spełnia np. strugarkogrubościówka PARKSIDE® PADM 1250 A1 o mocy 1250 W. Rozmiar stołu strugarki to około 740 × 210 mm, a szerokość strugania to maksymalnie 204 mm. W przypadku grubościówki parametry mają odpowiednio: 250 × 204 mm oraz 204 mm.

Strug akumulatorowy – na jakie parametry zwrócić uwagę?

Text And Image Section

Struganie drewna może Ci też ułatwić strug podłączany do akumulatora. Jest on nieco mniejszy i wygodniejszy niż strugarkogrubościówka. Przed zakupem należy zwrócić uwagę na jego moc (im większa, tym lepiej), prędkość obrotową, szerokość heblowania i głębokość. Przydatną funkcją jest tzw. felcowanie, czyli wycinanie rowków w drewnie, które pozwalają potem na łatwiejsze połączenie kilku elementów. Dobrze, jeśli strug ma zabezpieczenie przed włączeniem, a także opcję podłączenia go do odkurzacza lub worek na wióry, co pozwoli Ci zachować porządek wokół miejsca pracy.


W naszej ofercie znajdziesz akumulatorowy strug PARKSIDE PERFORMANCE® o mocy 20 V PPHA 20-Li B2. Szerokość strugania to 82 mm. Urządzenie ma bezszczotkowy silnik, który zapewnia energiczne i precyzyjne struganie z regulacją głębokości. Można też wykonać nim proste fazowanie za pomocą trzech rowków V. Sprzęt ma wymienne noże dwustronne HSS i możliwość ustawienia wyrzutu po lewej lub prawej stronie. Pracę nim ułatwia ergonomiczny uchwyt z antypoślizgową powłoką Softgrip. W porównaniu do konwencjonalnych strugów akumulatorowych z silnikiem szczotkowym nasz model ma aż 10-krotnie dłuższą żywotność silnika. Do całego zestawu należy dodatkowo zakupić akumulator i ładowarkę.

Jakie narzędzia mogą Ci się przydać w domowym warsztacie?

W naszym sklepie znajdziesz także inne sprzęty, które przyspieszają i ułatwiają pracę w warsztacie. W ofercie Lidla dostępne są m.in.: stołowa pilarka tarczowa, wiertarka stołowa, tokarka oraz polerka. Gdy heblowanie stanie się Twoją pasją, możesz wyposażyć swoją pracownię we wszystkie potrzebne urządzenia – i to w rozsądnej cenie. Koniecznie pamiętaj też o skompletowaniu odzieży roboczej!

Heblowanie desek krok po kroku

Chcesz zrobić swój pierwszy stół albo doniczkę? Pamiętaj, aby pracę rozpocząć od przygotowania drewnianych elementów. Deski dokładnie oczyść z żywicy za pomocą rozpuszczalnika. W innym przypadku jej kropelki będą się przyklejać do ostrza sprzętów i Twoich rąk. Jeżeli korzystasz z desek z drugiej ręki, konieczne może być też pozbycie się z nich np. pozostałości po farbie. Bardzo ważne jest to, aby deski były suche. Dla wygody i własnego bezpieczeństwa umocuj je w imadle albo użyj stolarskich zacisków. Kawałki drewna hebluj zgodnie z kierunkiem występujących na nim włókien. Jeśli jesteś osobą praworęczną, ręką dominującą obejmij tylną część narzędzia, a lewą prowadź go przy nasadzie. Kąt strugania powinien wynosić od 25° do 40°. Może okazać się, że po wyheblowaniu, a przed pomalowaniem drewna potrzebne będzie jeszcze jego dokładne wyszlifowanie.

Dopiero próbujesz swoich sił w stolarstwie? Zdecydowanie na początek wystarczy Ci strug akumulatorowy. Jest lekki, przenośny i całkowicie wystarczający do pierwszych prób związanych z heblowaniem. Jeżeli szukasz profesjonalnego wyposażenia do warsztatu i zamierzasz stopniowo zgłębiać wiedzę dotyczącą strugania drewna, w takim przypadku sięgnij po strugarkogrubościówkę. Wybór oczywiście należy do Ciebie!