Ta przeglądarka nie jest przez nas wspierana!
Aby wyświetlić stronę poprawnie, użyj jednej z następujących przeglądarek:Uwaga!Jeśli będziesz kontynuować za pomocą tej przeglądarki, Twoje zakupy mogą się nie udać :(

Pomysły na kalendarze adwentowe

Kalendarz adwentowy nie musi być pudełkiem z okienkami i czekoladkami. Z robienia kalendarza adwentowego można zrobić super zabawę dla całej rodziny i dzięki niej poczuć magię świąt. Jak to zrobić? Podpowiadamy!

Kalendarz adwentowy – skąd się wziął?

Text And Image Section

Kalendarz adwentowy pochodzi z Niemiec, z obszarów protestanckich. Mimo że przybierał różne nazwy i różne formy, zawsze miał jeden cel: odliczanie dni do wigilii Bożego Narodzenia. Literatura wskazuje kilka tradycji, które mogły zapoczątkować ten zwyczaj. Pierwsza to rysowanie kredą kresek na drzwiach każdego grudniowego dnia, aby wiedzieć, ile zostało dni do nadejścia świąt. Inna historia wiąże się z wieńcem adwentowym, na którym umieszczano 24 małe woreczki z małymi niespodziankami. Inny wariant wieńca to taki, na którym umieszczano 24 świeczki.


Historia współczesnego kalendarza adwentowego, który znamy jako kartonik z ponumerowanymi okienkami, w których kryją się czekoladki, sięga początku XX wieku. Za jego wynalazcę uznaje się Gerharda Langa, który wprowadził kalendarz w takiej formie do handlu.


Bez względu na formę idea, która przyświeca ich twórcom, była wspólna – celebrowanie czasu oczekiwania na święta.

Nowoczesna forma kalendarza adwentowego

Co roku na półkach sklepowych znajdujemy duży wybór tradycyjnych kalendarzy adwentowych, ale od pewnego czasu pojawiła się moda na przygotowywanie takich kalendarzy samodzielnie. Zamiast czekoladek mogą być przedświąteczne zadania lub czynności, które pozwolą przez 24 dni smakować atmosferę zbliżających się świąt. Jest to łatwy sposób zaktywizowania całej rodziny! Każdego dnia otwieramy jedno okienko, a tam… moc świątecznych atrakcji! Jak to zrobić?

Jak zrobić własny kalendarz adwentowy?

Jeśli zastanawiasz się nad przygotowaniami do świąt z wykorzystaniem kalendarza adwentowego, na pewno trafisz na wiele propozycji gotowych rozwiązań, także takich wielokrotnego użytku. Kupne kalendarze potrafią być naprawdę piękne, jednak nic nie zastąpi frajdy z ich własnoręcznego wykonania. Oto kilka naszych propozycji, jak się do tego zabrać:

Text And Image Section

PUDEŁKA – kup lub wytnij z papieru 24 szablony pudełek. Mogą być tej samej wielkości lub różnej. Poobklejaj je kolorowym świątecznym papierem, przyklej liczby od 1 do 24. Kartoniki możesz układać jeden na drugim, by stworzyły ładną przestrzenną formę.

Text And Image Section

PAPIEROWE TOREBKI – 24 jednakowe torebki oznacz liczbami. Przyklej kolorowe świąteczne taśmy i wstążeczki. Torebeczki możesz nakleić na duży kawałek brystolu i zawiesić na ścianie. Alternatywnie możesz z taśmy dwustronnej stworzyć symboliczną choinkę. Do taśmy przyklej drewniane klamerki i do nich przyczep torebki. Na ścianie możesz również porozwieszać czerwono-białe sznureczki i do nich przyczepić torebeczki za pomocą klamerek.

Text And Image Section

PAPIEROWE CHOINKI – z zielonego brystolu możesz przygotować 24 strzeliste ostrosłupy, które w środku będą kryły drobne upominki lub zadania. Ostrosłupy przypominają kształtem choinki. Białym markerem możesz umieścić liczby i świąteczne akcenty – bombki, śnieżynki itp.

Text And Image Section

MATERIAŁOWE WORECZKI – jeśli szukasz czegoś, co posłuży Ci dłużej – wybierz bawełniane płócienne woreczki! Możesz je kupić i ozdobić – jeśli czujesz się na siłach – wytnij i naszyj liczby albo wyhaftuj! Możesz również kupić pisaki do tkanin i nanieść dekoracje w ten sposób.

Text And Image Section

ŚCIENNA MAKATKA – jeśli marzysz o większym i ambitniejszym projekcie – możesz stworzyć ścienny kalendarz z filcu. To dobry materiał, ponieważ jest sztywny i zachowa swój kształt przez lata. Na wielkiej płachcie filcu naszyj mniejsze prostokąty lub kwadraty w formie kieszonek (przyszywamy z trzech boków, góra zostaje otwarta). Wcześniej na kwadraty naszyj liczby. Co roku możesz również przyozdabiać kalendarz bombkami czy gałązkami choinki – ozdoby możesz dyskretnie doszyć igłą i nitką, a po świętach je odpruć.

Jak widzisz – możliwości jest mnóstwo! Znajdź odpowiednie miejsce dla swojego kalendarza i zrób wokół niego świąteczną atmosferę – udekoruj światełkami, dodaj bombki itp. Skoro mamy już formę, to teraz czas się zastanowić, co włożyć do środka!

Czym wypełnić kalendarz adwentowy?

Tradycyjny kalendarz w każdym okienku kryje czekoladkę. Czy musimy się skupiać tylko na smakołykach? Nie! Tu również masz szerokie pole możliwości.

Text And Image Section

ZADANIA - mają na celu obudzenie we wszystkich członkach rodziny świątecznego nastroju. W zamyśle mają to być miłe akcenty, proste przyjemne czynności. Warto dopasować zadania do wieku dzieci, żeby nie były za trudne.

Co możemy zaproponować?

 • wspólne pieczenie pierniczków
 • ozdabianie pierniczków
 • świąteczny wieczór filmowy (oglądamy tylko świąteczne produkcje!)
 • wieczór w świątecznych skarpetkach
 • dzień świątecznych swetrów
 • wspólne ubieranie choinki
 • wyjście na jarmark świąteczny
 • świąteczne rodzinne zdjęcia
 • napisanie listu do świętego Mikołaja
 • przygotowanie świątecznych kartek dla rodziny i znajomych (artykuły plastyczne możesz nabyć w Lidlu!)
Text And Image Section

Zainspiruj się również propozycjami z Kuchni Lidla:

Text And Image Section

COŚ MIŁEGO - W okienkach kalendarza możesz umieścić małe niespodzianki dla dzieci:

 • książeczka ze świąteczną opowieścią – na wieczorną czytankę
 • gry planszowe – na wieczór dla całej rodziny
 • drobne upominki – coś, co sprawi radość dziecku
 • kolorowe świąteczne naklejki lub zmywalne tatuaże


Po inspiracje zapraszamy do Lidla TUTAJ.


Text And Image Section

Coś słodkiego - Chcesz przemycić w kalendarzu jakieś smakołyki? Postaraj się wybrać wartościowe słodycze. Mogą się tutaj przydać owocowe batony Lupilu bez dodatku cukru oraz owocowe musy Lupilu. Możesz również poszukać inspiracji w Kuchni Lidla.