Ta przeglądarka nie jest przez nas wspierana!
Aby wyświetlić stronę poprawnie, użyj jednej z następujących przeglądarek:Uwaga!Jeśli będziesz kontynuować za pomocą tej przeglądarki, Twoje zakupy mogą się nie udać :(

Pokój dziecięcy – jakie meble i akcesoria wybrać?

Szukasz pomysłów na wystrój i aranżację pokoju dziecięcego? Sprawdź, czego nie może w nim zabraknąć i na co zwrócić uwagę, by maluszek czuł się swobodnie, przestrzeń była funkcjonalna i estetyczna, a przede wszystkim bezpieczna dla małego człowieka. Poznaj propozycje dopasowanych do potrzeb dzieci sprzętów i akcesoriów, które znajdziesz w ofercie Lidla.

O czym przeczytasz w artykule:

  • Czy niemowlęta potrzebują swojego pokoju?
  • Jak zaaranżować pokój dziecięcy dla chłopca, a jak dla dziewczynki?
  • Jakie meble sprawdzą się w pokoju dla dziecka?
  • Na co zwracać uwagę, planując oświetlenie?
  • Jak urządzić bardzo mały pokój dla dziecka?

Pokój dziecięcy dla niemowlęcia

Wielu rodziców zaczyna myśleć o urządzaniu pokoju dziecięcego jeszcze w czasie ciąży. Młodych rodziców ekscytuje myśl o wybieraniu tapety, kocyków, układaniu pluszaków… jednym słowem – aranżowaniu przestrzeni, w której ma zamieszkać nowy członek rodziny. Jeśli mama czuje się dobrze, to ciąża faktycznie jest dobrym momentem na remont, zwłaszcza jeżeli planujecie cyklinowanie podłogi czy malowanie ścian. Warto jednak pamiętać, że minie trochę czasu, zanim maluszek zacznie korzystać w pełni z pokoju dziecięcego. Dlatego planowanie remontu dopiero na roczek czy nawet drugie urodziny też jest w porządku. Początkowo i tak pociecha będzie spędzać czas w Waszym towarzystwie, może więc bawić się w salonie czy sypialni.


Co powinno znaleźć się w pokoju niemowlaka? Na dobry początek wystarczy łóżeczko, przewijak i komoda z ubrankami. Zadbaj o fotel, w którym wygodnie będzie się karmić maluszka albo czuwać przy nim, gdy będzie zasypiać. W oknach powieś zasłony lub rolety, by odgrodzić dziecko od światła i ułatwić mu sen. Warto pomyśleć też o przyszłości i czasie, kiedy dziecko zacznie raczkować, a potem chodzić i eksplorować najbliższe otoczenie: zabezpiecz gniazdka elektryczne zaślepkami, ruchome meble przykręć do ściany, a schody zabezpiecz odpowiednią barierką.

Pokój dziecięcy – inspiracje. Gdzie ich szukać?

Nie macie pomysłu na aranżację pokoju dziecięcego? Inspiracji poszukajcie w internecie i czasopismach wnętrzarskich. Na rodzicielskich forach i w mediach społecznościowych znajdziecie wiele propozycji tego, jak zorganizować przestrzeń dla najmłodszych zgodnie z najnowszymi trendami. Rodzice często czekają z urządzaniem pokoju dla dziecka do momentu poznania płci. Dla małych dzieci nie ma ona jednak większego znaczenia – maluszkowi jest wszystko jedno, w jakim kolorze są ściany czy dodatki: beżu, różu czy niebieskim.

Pokój dziecięcy – meble i akcesoria

Text And Image Section

Wyposażenie pokoju dla dzieci – poza tym, że estetyczne – powinno być funkcjonalne. Kilkulatkowi warto wstawić do pokoju stolik i dziecięce krzesełko, by miał gdzie rysować, przeglądać książeczki czy się bawić. Niezbędne będą też mebelki, w których można trzymać zabawki. Miłośnikowi budowania z klocków zapewne spodobają się półki LEGO, a kolekcjonerce figurek – regał w kształcie drzewa. Pod ścianą można ustawić regał z wysuwanymi pudełkami, który pomieści wszystkie dziecięce skarby, a na ubranka – szafę z półkami.


Ponieważ przedszkolaki chętnie spędzają czas na podłodze, nie zapomnij o położeniu w pokoju dziecięcym dywanu, na którym będzie można szaleć. Warto wstawić też np. bujak, który może służyć do relaksu, zabawy i… ćwiczenia równowagi. Sprawdzi się też basen z kulkami, zjeżdżalnia albo huśtawka przymocowana solidnie do sufitu – wszystko po to, aby nie ograniczać ekspresji juniora i pozwolić mu rozładować energię. Pamiętaj jednak, że z takich sprzętów – dla własnego bezpieczeństwa – powinien korzystać pod nadzorem dorosłego.

Oświetlenie pokoju dziecięcego

Text And Image Section

Ważną kwestią przy urządzaniu królestwa dla najmłodszych jest wybór lamp. Pokój dziecięcy łączy w sobie funkcje sypialni, bawialni, a w przypadku uczniów także kącika do nauki, dlatego trzeba zdecydować się na różne typy oświetlenia. Wybierz lampę sufitową z funkcją ściemniacza, która przyda się na czas usypiania albo nocnego karmienia. Nie zapominaj też o lampce nocnej – może mieć dodatkową funkcję pozytywki, białego szumu, który uśpi maluszka, albo projektor, dzięki któremu sufit zmienia się w gwieździste niebo.


Jeśli dziecko ma już stolik albo biurko, przy którym rysuje czy rozwiązuje zadania, koniecznie zainwestuj w lampkę biurkową. Zapewni ona ciepłe, białe światło korzystne przy pracy. Pamiętaj, by ustawić ją po przeciwnej stronie niż dominująca ręka (czyli po lewej, jeśli szkrab jest praworęczny), aby nie robiła mu cienia.

Bardzo mały pokój dziecięcy – kilka sposobów na zaoszczędzenie miejsca

Text And Image Section

A jak urządzić pokój dziecięcy, gdy dysponujesz naprawdę małym pomieszczeniem? Oczywiście nie jest to proste, ale możliwe. Oto kilka wskazówek, które mogą Ci w tym pomóc:

  • Łóżko na antresoli – w sklepach meblowych znajdziesz rozmaite modele: łóżko na górze, a pod spodem szafa, biurko albo wolne miejsce, którą możesz wypełnić według uznania.
  • Wiszące meble zamiast stojących – półki czy szafki umieszczone na wysokości pozwolą zachować przestrzeń na podłodze.
  • Składane meble – półkotapczan albo regał z wysuwanym blatem służącym za biurko pozwalają szybko zorganizować większe pole do zabawy.
  • Optymalizacja przestrzeni – warto zabawki trzymać pochowane, aby pokój nie był zagracony i dzięki temu wydawał się większy. Dobrym pomysłem będzie wstawienie pufów ze schowkiem, które pełnią jednocześnie rolę szafki i siedziska.

Aranżacja pokoju dziecięcego może być świetną zabawą, ale i wyzwaniem. Planując remont, zwróć uwagę na to, by połączyć funkcjonalność i estetykę – w końcu urządzasz królestwo dla swojego maluszka! Powodzenia!