Ta przeglądarka nie jest przez nas wspierana!
Aby wyświetlić stronę poprawnie, użyj jednej z następujących przeglądarek:Uwaga!Jeśli będziesz kontynuować za pomocą tej przeglądarki, Twoje zakupy mogą się nie udać :(

Szklarnia - praktyczne wskazówki

Text And Image Section

Własna szklarnia jest to świetny pomysł dla tych, którzy kochają prace w ogrodzie. Jest jednak kilka ważnych rzeczy, które ułatwią zajmowanie się szklarnią.


 • Zawsze wybieraj słoneczne miejsce.
 • Optymalnym będzie takie ustawienie szklarni, aby kalenica znajdowała się w osi wschód-zachód.
 • Upewnij się, że szklarnia jest dobrze zaopatrzona w wodę i prąd.
 • Ścieżki i podesty w szklarni są niezwykle przydatne. Pozwalają swobodnie chodzić między rzędami roślin. Najlepiej do ich wykonania nadają się proste płyty betonowe.
 • Odradzamy stosowanie płyt z betonu płukanego lub drewna, ponieważ w ciepłych i wilgotnych warunkach mogą zarastać algami i być śliskie.

Mini-staw - mała oaza relaksu - DIY

Text And Image Section

Mini-stawy są absolutną atrakcją małych ogrodów, tarasów i balkonów.

Taki piękny staw przygotujesz własnymi siłami w kilku prostych krokach - prawdziwa gratka dla fanów DIY.


 1. Aby przygotować taki mini-staw, cynkowaną wannę wypełnij żwirowymi kamyszkami.
 2. Następnie na brzegu wanny przygotuj niewielką rabatę. Do tego celu wykorzystaj małą przegrodę.
 3. Wydzielony obszar wypełnij ziemią do stawów, a w kratowych doniczkach zasadź wodne rośliny, które następnie wykorzystasz na rabacie na brzegu stawu.
 4. W kolejnym kroku napełnij wannę wodą, uważając, aby ziemia nie przedostała się przez przegrodę. Zapobiegaj wysychaniu roślin, regularnie uzupełniając odparowaną wodę.
 5. W głębszej części mini-stawu posadź lilie wodne.

Basen dla ptaszków - DIY

Text And Image Section

Wody latem potrzebują nie tylko rośliny, ale również ptaki, które z pewnością będą zadowolone, gdy przygotujesz dla nich punkt z wodą do picia, kąpieli i czyszczenia piór. Zrób to sam i udekoruj swój ogród pomagając przy tym skrzydlatym przyjacielom.


 1. Aby wykonać basen dla ptaków, weź glinianą podkładkę i wywierć na jej zewnętrznej krawędzi 3 otwory.
 2. Kawałek sznurka potnij na trzy równe odcinki (1,50 m).
 3. Złóż sznurki na pół i przeciągnij je przez metalowy pierścień, aby powstała pętla. Ułatwi to zawieszanie i zdejmowanie poidła.
 4. Poidło możesz udekorować np. koralikami, które możesz przyczepić do sznurka na różnej wysokości. Kamień ułatwia również ptakom wydostanie się z poidła.

Kolorystyka ogrodu - komfort na pierwszym miejscu

Text And Image Section

Twój ogród - tak wyjątkowy, jak Ty. Jakimi kolorami chciałbyś otoczyć się w swoim ogrodzie?


Przy wyborze kwiatów kieruj się swoim indywidualnym gustem. Czy są to odcienie niebieskiego czy fioletowego? Czy raczej czerwonego lub różowego? A może słonecznej żółci? Lubisz zapachy, czy po prostu soczystą zieleń? Naturalny chaos czy angielski trawnik? Cieszą Cię prace ogrodowe, czy wolisz, aby przyroda rządziła się własnymi prawami? Jakie meble ogrodowe Ci się podobają? W jakich porach przebywasz w ogrodzie – raczej rano czy wieczorem? Gdzie wtedy świeci słońce, gdzie potrzebujesz cienia?

Wszystkie te kryteria pomogą Ci poczuć się w pełni komfortowo w swoim ogrodzie. I to się ostatecznie liczy.

Poznaj znaczenie kolorów i wybierz ten, który najbardziej pasuje do Twojej wizji pięknego ogrodu.


 • Czerwień to kolor ognia, miłości i pasji.
 • Pomarańczowy oznacza optymizm i radość życia.
 • Żółty symbolizuje światło, optymizm i radość, łagodzi niepokój i depresję. I nie bez powodu nazywany jest „nasyconą żółcią”. Żółte kwiaty po prostu pobudzają apetyt, dzięki czemu będą idealną ozdobą potraw.

Pamiętaj o płodozmianie!

Co to jest płodozmian? Aby zbiory w Twoim ogrodzie były udane, warto przyjrzeć się temu, które rośliny na rabacie pozytywnie wpływają na siebie w dłuższej perspektywie czasu. Inaczej jest w przypadku uprawy mieszanej, w której chodzi o zysk sąsiednich roślin.

Plan sadzenia z określeniem tzw. płodozmianu na okres 4 lat ułatwia uprawę i dostosowuje ją do potrzeb poszczególnych roślin.

Plan sadzenia z określeniem tzw. płodozmianu na okres 4 lat ułatwia uprawę i dostosowuje ją do potrzeb poszczególnych roślin.