Strój na WF – jak wybrać najlepszy zestaw do ćwiczeń?
Koniec wakacji to dla wielu rodziców czas przygotowań do kolejnego roku szkolnego. Na liście zakupów – oprócz potrzebnych akcesoriów, plecaka czy zeszytów – powinien znaleźć się nowy strój na WF. Jak wygląda idealny zestaw do ćwiczeń w szkole? Co kupić na zajęcia sportowe na sali gimnastycznej, a co na lekcje na świeżym powietrzu? Dlaczego ważny jest odpowiedni strój na WF? Znajdź odpowiedź na te pytania i sprawdź, na jakie kroje i materiały postawić, aby Twoje dziecko czuło się komfortowo i modnie.
Czytaj dalej, a dowiesz się:
- Na co zwracać uwagę podczas zakupu stroju na WF?
- Jaki strój gimnastyczny na WF będzie najlepszy dla dziewczynki?
- Co w stroju na WF jest ważne dla małego sportowca?
- Jaki strój sprawdzi się na WF w liceum?
Strój na WF – jak wybrać najlepszy zestaw?
Przed Tobą nie lada wyzwanie, czyli zakup zestawu do ćwiczeń dla dziecka? Przed zbliżającym się kolejnym rokiem szkolnym to jeden z podstawowych elementów wyprawki – szczególnie dla tych dzieci, które jeszcze rosną i potrzebują w kolejnej klasie rozmiaru dopasowanego do ich nowej wagi i wzrostu. Stroje na WF do szkoły podstawowej lub do liceum powinny spełniać kilka najważniejszych funkcji.
➊ Przede wszystkim strój na WF musi być wykonany z wytrzymałej tkaniny. To ważne, aby co kilka miesięcy nie kupować kolejnego zestawu. Zdecydowanie lepiej zaopatrzyć się w kilka par koszulek z krótkim rękawem i spodenek, które będzie można dowolnie ze sobą miksować. Pomyśl też o bluzie sportowej i długich spodniach, aby dziecko mogło w nich ćwiczyć na dworze.
➋ Kiedy Twoja pociecha np. ćwiczy na macie, biega, gra w siatkówkę albo rzuca piłką lekarską, jej ruchy nie mogą być skrępowane. Dlatego podczas zakupów sprawdź, czy materiał, z którego wykonany jest strój na WF, dobrze się rozciąga i wraca do formy wyjściowej. Jakość jest niezwykle istotna. W innym przypadku ubranie sportowe szybko zniszczy się już po kilku praniach i zmieni swój kształt.
➌ Kolejna istotna cecha to przewiewność. Dziecko w trakcie wysiłku fizycznego mocno się poci, a nadmiar wody powinien być szybko odprowadzany. Zwróć więc uwagę na to, aby szczególnie koszulki były wykonane np. z oddychającej bawełny lub z włókien syntetycznych (np. poliestrowych), które nie wchłaniają potu. Dla aktywnego dziecka sprawdzi się np. sportowa odzież funkcyjna pozwalająca wilgoci szybko odparowywać.
➍ Strój do ćwiczeń musi mieć odpowiedni krój. Luźny, swobodny fason jest najlepszy. Koszulka i spodnie nie powinny mieć niepotrzebnych elementów – np. twardych naszywek, ozdób czy innych plastikowych elementów, które mogą przeszkadzać w wykonywaniu ćwiczeń.
➎ Jeżeli wybierasz ubranie idealne do zajęć na dworze, warto postawić na sportową odzież termiczną, dzięki której dziecko nie przeziębi się podczas lekcji wychowania fizycznego.
➏ Przed zakupem stroju na WF dowiedz się, jakie wymagania w tej kwestii ma szkoła. W niektórych placówkach cały czas nauczyciele narzucają pewien dress code . Uczniowie muszą ćwiczyć np. w białej koszulce, ciemnych spodenkach i butach sportowych na podeszwie z gumy. Skąd takie wymagania? Głównie ze względów praktycznych i estetycznych. Biały kolor nie absorbuje promieni słonecznych, a na ciemnym materiale nie widać zabrudzeń, o które nietrudno podczas zajęć. Oprócz tego nauczyciele mają pewność, że ich podopieczni przebierają się na lekcje i nie ćwiczą w ubraniach, w których przyszli do szkoły. Z kolei antypoślizgowa podeszwa zapobiega niepożądanym upadkom. Na wielu salach gimnastycznych jest drewniana klepka, stąd też nakaz noszenia butów np. z jasną podeszwą, która nie zostawia czarnych śladów na podłodze.
➐ Koniecznie zadbaj również o dodatkową parę butów sportowych na boisko, aby dziecko nie ćwiczyło na WF-ie np. w sandałach, klapkach albo balerinkach, w których przyszło do szkoły. W przypadku młodszych uczniów dobrze sprawdza się obuwie z rzepami zamiast sznurówek.
Zapamiętaj!
Jeśli w szkole nie ma żadnych obostrzeń dotyczących koloru i rodzaju stroju na WF, pozwól swojemu dziecku, aby samo wybrało kolor zestawu, jaki mu się najbardziej podoba. Być może tym zachęcisz pociechę do udziału w zajęciach sportowych, co jest bardzo korzystane dla jej prawidłowego rozwoju i zdrowia!
Strój na WF dla dziewczynki
Damski strój na WF dla małej sportsmenki powinien być przede wszystkim wygodny i dobrze dopasowany. Na zajęcia w budynku szkoły najlepiej sprawdzą się przewiewne koszulki z rękawkiem i krótkie spodenki (np. z dzianiny czy lycry), zaś na lekcje w plenerze – legginsy lub spodnie dresowe i bluza. Jeśli placówka nie ma żadnych wymagań co do koloru ubrań do ćwiczeń, możecie zaszaleć.
Dziewczynki, które są w młodszych klasach, uwielbiają pastelowe kolory T-shirtów, a także nadruki (np. z postaciami z ulubionych bajek i seriali dla najmłodszych czy z muzycznymi idolami) oraz motywy roślinne i geometryczne wzory. Dobrze, jeśli góra i dół dziewczęcego stroju na WF współgrają ze sobą. Spróbujcie tak dobrać odcienie koszulek i spodni, aby córka mogła swobodnie miksować ze sobą dowolne zestawy.
Strój na WF dla chłopca
Chłopięcy strój na WF – tak samo jak ubranie dla dziewczynki – nie powinien krępować żadnych ruchów. Mali miłośnicy sportu najczęściej wybierają koszulki z numerem i nazwiskiem swojego ulubionego piłkarza, ciekawą grafiką (np. z dinozaurem) albo z superbohaterami i postaciami z kreskówek czy bajek, czyli z tymi samymi motywami co na chłopięcych plecakach . Jeżeli także w tym przypadku masz dowolność w wyborze koloru, prym wiodą czerwony, granatowy, czarny, niebieski i zielony.
Możesz także kupić cały komplet sportowy – ze spodenkami, a nawet korkami do gry w piłkę na boisku albo z wygodnymi halówkami. Z kolei na zajęcia w plenerze sprawdzą się miękkie dresy z długim rękawem lub modne zestawy poliestrowe (z rozpinaną na suwak bluzą i spodniami ze ściągaczami przy kostkach).
Zapamiętaj!
Twoje dziecko w ramach wychowania fizycznego chodzi na basen? Także w tym przypadku musisz zadbać o odpowiedni ekwipunek. Dziewczynce będzie potrzebny kostium jednoczęściowy (bez zbędnych ozdób, falbanek i przeszkadzających w pływaniu frędzli), a chłopcu wygodne kąpielówki. Obowiązkowo musisz kupić także czepek na basen, gumowe klapki, chłonny ręcznik i np. okulary do pływania.
Strój na WF w liceum – jakie ubrania do ćwiczeń kupić nastolatkowi?
Strój gimnastyczny na WF dla młodzieży, która jest już w szkole ponadpodstawowej, rządzi się zupełnie innymi prawami. Nauczyciele najczęściej nie narzucają kolorów bluzek czy spodni, a nastolatkowie kierują się w głównej mierze modą. Oczywiście to jednak wygoda powinna być na pierwszym miejscu. A czym różni się strój damski i męski od wyżej opisanych propozycji dla dzieci z podstawówki? Z całą pewnością młodzież woli stonowane odcienie ubrań, typowo sportowe kroje (np. koszulki bez rękawów i elastyczne szorty lub kolarki zamiast spodni z dzianiny).
Do stroju na WF dla dziewczyn warto dokupić sportowy top, który podczas wykonywania ćwiczeń idealnie podtrzyma piersi. Najlepiej sprawdzą się modele z szerokim pasem pod biustem i np. z szerokimi ramiączkami. W przypadku męskiego stroju na WF dodatkowym elementem mogą być przylegające do ciała spodnie fitness z oddychającego materiału. Na wierzch można założyć luźne spodenki. Panowie zdecydowanie wolą takie połączenie niż np. gruby dres, w którym się ciężko biega. Pozostałe cechy idealnego stroju na WF pozostają bez zmian. Ma być przewiewnie, lekko i praktycznie.
Co jeszcze możesz kupić dziecku na WF? Skorzystaj z naszej listy!
- Wygodne skarpetki sportowe – wykonane z miękkiego, chłonnego materiału, aby nie obtarły stopy podczas ćwiczeń.
- Bidon lub butelka na wodę – może być z wkładem węglowym, aby dziecko mogło nalać do niej wody z kranu i od razu się napić.
- Chłonny ręcznik – przyda się nie tylko na basen, ale także podczas biegów czy gimnastyki.
- Gumka do włosów – najlepiej taka, która nie wyrywa włosów i nie ma żadnych twardych elementów.
- Silikonowe etui na drobiazgi – można w nim schować zegarek, biżuterię czy okulary, które dla bezpieczeństwa powinno się zdejmować na czas ćwiczeń.
- Dezodorant lub odświeżające chusteczki – tego typu kosmetyki pozwolą dziecku czuć się świeżo po treningu.
- Sportowa opaska na rękę – przypomina szeroką frotkę, jest idealna do wycierania potu z czoła w trakcie intensywnych ćwiczeń.
- Worek na strój na WF – zmieści się do plecaka i pomoże oddzielić strój na WF od książek i drugiego śniadania, a po zajęciach można w nim schować brudne i przepocone ubrania.