Ta przeglądarka nie jest przez nas wspierana!
Aby wyświetlić stronę poprawnie, użyj jednej z następujących przeglądarek:Uwaga!Jeśli będziesz kontynuować za pomocą tej przeglądarki, Twoje zakupy mogą się nie udać :(

Martwisz się brakiem apetytu u dziecka? A może wydaje Ci się, że Twój maluszek je zdecydowanie za mało, ponieważ sięga tylko po wybrane produkty? Zamiast zmuszać szkraba do jedzenia, przeczytaj nasz artykuł. Znajdziesz w nim wskazówki, dzięki którym przygotujesz dla swojej pociechy zbilansowany, kolorowy i pyszny posiłek. Poznaj również propozycje ekologicznych obiadków, deserków i przekąsek od Lupilu.

Czytaj dalej, a dowiesz się:

  • Dlaczego dziecko nie chce jeść?
  • Co zrobić, gdy maluszek nie chce jeść posiłku?
  • Jakie przekąski i dania sprawdzą się w przypadku niejadków?

Dziecko nie chce jeść – przyczyny

Kiedy już rozpoczniesz rozszerzanie diety, może okazać się, że szkrab marudzi podczas posiłków, nie zjada wszystkiego z talerza i sięga tylko po wybiórcze produkty. Taka sytuacja może mieć miejsce zarówno w przypadku niemowląt, jak i starszych dzieci. Pamiętaj, że jeżeli maluch rozwija się prawidłowo, jego masa ciała i wzrost są proporcjonalne do wieku i mieszczą się w siatkach centylowych, nie ma powodu do niepokoju. Jeżeli jednak martwisz się, że Twoja pociecha je zdecydowanie za mało, zawsze możesz skonsultować się z pediatrą.

SIATKI CENTYLOWE

Siatki centylowe pozwalają Ci kontrolować to, czy dziecko prawidłowo się rozwija w porównaniu z rówieśnikami. Parametry, które uwzględnia się na specjalnych wykresach dla dziewczynek i chłopców, pokazują jaka powinna być prawidłowa masa i długość ciała w danym przedziale wiekowym. Wartości poniżej 3. centyla oraz powyżej 97. centyla uważane są za nieprawidłowe i należy je skonsultować z lekarzem.

Zdarza się, że nagły brak apetytu u dziecka bywa spowodowany m.in. rozwijającą się infekcją wirusową lub bakteryjną, zakażeniem pasożytami czy zaburzeniami sensorycznymi, co wymaga odpowiedniego leczenia. Trudności w rozszerzaniu diety mogą też powodować nieprawidłowości w obrębie jamy ustnej (np. wędzidełko wymagające podcięcia). W takiej sytuacji warto udać się do neurologopedy. Specjalista udzieli Ci wskazówek i podpowie, jak dalej postępować.

Text And Image Section

DZIECKO "NIEJADEK"

Określenie „niejadek” jest bardzo często nadużywane. W ten sposób opisuje się dzieci, które jedzą rzadko i zdecydowanie mniej niż chcieliby tego ich rodzice. Nie należy jednak w taki sposób stygmatyzować maluszka, który potem może mieć negatywne skojarzenia z posiłkami.

Text And Image Section

RODZIC PROPONUJE - DZIECKO DECYDUJE

Gdy zauważysz brak apetytu u dziecka, nie zmuszaj go do jedzenia na siłę. Zgodnie ze schematem żywienia niemowląt rodzic proponuje posiłki, jednak to dziecko decyduje o tym, ile zje. Zadbaj więc, aby menu Twojej pociechy było urozmaicone i podane w atrakcyjnej formie. Oczywiście dania muszą mieć odpowiedni skład oraz konsystencję dopasowaną do umiejętności jedzenia maluszka.

Rozszerzanie diety: dziecko nie chce jeść – co zrobić?

Kiedy podajesz np. obiad dla niejadka, warto trzymać się kilku podstawowych zasad. Dzięki nim maluch chętniej zacznie spożywać przygotowane przez Ciebie dania. Oto kilka podpowiedzi, które sprawdzą się na początku rozszerzania diety, a także nieco później!


  1. Obserwuj swojego maluszka podczas jedzenia. Niemowlęta i małe dzieci dają określone sygnały głodu i sytości. Nawet jeśli jeszcze nie mówią, potrafią świetnie komunikować, kiedy są głodne, a kiedy najedzone.
  2. Dziecko najczęściej potrzebuje wielu prób, aby zaakceptować dany smak, dlatego się nie zniechęcaj! Podawaj mniej lubiane produkty obok tych, za którymi maluch przepada.
  3. Spróbuj serwować produkty w różnych wersjach. Być może dziecko nie polubi marchewki ugotowanej na parze, ale za to przypadnie mu do gustu ta z rosołku albo prosto z piekarnika.
  4. Maluszkowi na etapie rozszerzania diety możesz podać posiłek na talerzyku z podziałką. Z kolei starszemu dziecku – zamiast tradycyjnych kanapek – przygotuj smakowitą kompozycję. Wyczaruj np. króliczka, który ma wąsy ze szczypiorku, uszy z kawałków marchewki i ciałko z połówki jajka lub plasterka szynki. Pomysłów na takie dania jest naprawdę wiele.
  5. Nie biegaj z łyżeczką za szkrabem. Postaraj się od początku dawać dobry przykład i pokaż maluszkowi, że celebrowanie rodzinnych posiłków jest ważnym elementem Waszego dnia. Przystawiaj krzesełko do karmienia do stołu i w miarę możliwości wspólnie zasiadajcie do śniadania, obiadu i kolacji.
  6. Chcesz skupić uwagę dziecka na jedzeniu? Kup kolorową zastawę (np. talerzyki, miseczki, sztućce z postaciami ulubionych bajek).
  7. Dziecko nie powinno w trakcie jedzenia oglądać bajek i bawić się zabawkami. Może to je bardzo rozpraszać i zniechęcać do skończenia posiłku.
  8. Aby zwiększyć apetyt dziecka, unikaj podawania mu bezpośrednio przed głównym posiłkiem przekąsek. Zadbaj też o regularną porę posiłków.
  9. Przed obiadem wyjdź z dzieckiem na spacer. Ruch i zabawa na świeżym powietrzu sprawią, że mały organizm sam upomni się o potrzebne kilokalorie, które spalił.
  10. Gdy dziecko nie zje przygotowanego posiłku w ciągu 15-20 minut, po prostu odpuść. Gdy szkrab zgłodnieje, sam poprosi Cię o coś do jedzenia. Z pewnością takie podejście oszczędzi dziecku niepotrzebnego stresu i negatywnych skojarzeń z jedzeniem.
Text And Image Section

ZBILANSOWANA DIETA DLA CAŁEJ RODZINY

W kwestii żywienia bądź dla swojej pociechy wzorem do naśladowania. Codziennie proponuj jej porcje owoców i warzyw, zachęcaj do poznawania nowych smaków, a podczas komponowania menu stawiaj na produkty ze sprawdzonych źródeł, by uniknąć pozostałości pestycydów czy metali ciężkich w pożywieniu. Pamiętaj, że zbilansowana dieta malucha powinna składać się też z produktów zbożowych, mięska, jajek, ryb i wyrobów mlecznych oraz dobrych tłuszczy. Dbaj też o dobre nawodnienie szkraba.

Przekąski i dania dla dzieci – jakie produkty wybierać?

Gdy Twoje dziecko nie chce jeść, zaproponuj mu coś zupełnie nowego! W Lupilu – z myślą o wyjątkowych potrzebach małych brzuszków – stworzyliśmy całą serię wartościowych produktów ekologicznych. Ich składniki pochodzą wyłącznie z certyfikowanych gospodarstw ekologicznych, a receptury powstały bez dodatku cukru (zawierają naturalnie występujące cukry), konserwantów i barwników. To doskonały pomysł, aby dostarczyć szkrabowi odpowiednią dawkę energii i potrzebnych składników odżywczych.


Gotowe obiadki w wielu wariantach smakowych sprawdzą się, gdy nie masz pomysłu na posiłek dla dziecka, zaś bogaty wybór deserków w słoiczkach i przekąsek w postaci batoników czy musów w tubce zastąpi niezdrowe przegryzki z dodatkiem cukru oraz soli. Dla starszaków mamy też orkiszowe lub owsiane ciasteczka przypominające kształtem zwierzątka. Ich wielkość jest dopasowana do małych rączek, zaś chrupkość idealna do nauki samodzielnego jedzenia.


Warto też wspomnieć o kolorowych etykietach produktów Lupilu, które mogą przykuć uwagę Twojego dziecka i skłonić je do skosztowania takiego posiłku. Nie zapominaj również o warzywach i owocach prosto z ryneczku Lidla. Możesz na ich bazie przygotować wartościowe posiłki albo podać je pokrojone w kosteczkę lub słupki z dodatkiem serka czy hummusu. Wystarczy postawić taką miseczkę w zasięgu wzroku maluszka, a z pewnością w trakcie zabawy chętnie coś pochrupie, co zapełni jego brzuszek i dostarczy mu witamin oraz składników mineralnych – nawet jeśli wcześniej grymasił podczas obiadu.


Poznaj również pozostałe produkty z serii Lupilu, które pomogą Ci zadbać o Twojego maluszka!