Ta przeglądarka nie jest przez nas wspierana!
Aby wyświetlić stronę poprawnie, użyj jednej z następujących przeglądarek:Uwaga!Jeśli będziesz kontynuować za pomocą tej przeglądarki, Twoje zakupy mogą się nie udać :(

Tkanina wełniana – jakie są jej rodzaje, właściwości i zastosowanie?

Gruba tkanina wełniana idealnie sprawdzi się na okres jesienno-zimowy. Ciepłe koce, ubrania czy pościel z wełny otulą Cię i sprawią, że się rozgrzejesz. Jakie rodzaje wełny są najprzyjemniejsze dla skóry i jak pielęgnować takie włókna, aby zachowały swoje właściwości? Przeczytaj nasz poradnik, a potem wybierz z lidlowej oferty wełnianą odzież oraz dodatki do domu.

Z artykułu dowiesz się:

  • Włókna wełniane – jakie mają właściwości?
  • Tkanina wełniana – jakie ma zastosowanie?
  • Ubrania z wełny – co oznaczają symbole na metkach?
  • Cienka lub gruba tkanina wełniana – jakie są jej rodzaje?
  • Wełna: tkanina o wyjątkowych potrzebach – jak ją pielęgnować?

Wełna – właściwości

Tkanina wełniana jest jednym z najstarszych surowców wykorzystywanych przez człowieka. Już w czasach starożytnych ludzie odkryli jej prozdrowotne właściwości. Wełna to inaczej białkowe włókno naturalne, które pozyskuje się z sierści zwierząt.

Wełniane włókna mają charakterystyczne cechy:

  • doskonale izolują ciepło i pomagają regulować temperaturę ciała;
  • są wyjątkowo miękkie, trwałe, sprężyste i przyjazne dla skóry;
  • nie gniotą się i zapewniają komfort podczas ich noszenia;
  • trudno się brudzą, dlatego łatwo je utrzymać w czystości;
  • nie wchłaniają zapachów i kurzu;
  • aby je szybko odświeżyć, zazwyczaj wystarczy dokładne wywietrzenie i wytrzepanie;
  • charakteryzują się właściwościami higroskopijnymi i oddychającymi, dzięki czemu skutecznie wchłaniają wilgoć i pozwalają skórze oddychać.

DO CZEGO KIEDYŚ WYKORZYSTYWANO WEŁNĘ?

Na Bliskim Wschodzie z wełny robiło się kompresy, którymi później leczono złamane kończyny, bóle zębów i reumatyczne, a nawet zapalenia. W wełnie doceniano głównie lanolinę, czyli zwierzęcy wosk o działaniu antyseptycznym, który koił i otulał skórę swoją delikatnością.

Tkanina wełniana – zastosowanie

Text And Image Section

Wełna ma mnóstwo zastosowań. Z najdłuższych włókien pozyskiwanych od żywych zwierząt robi się wartościowe przędze czesankowe, a z pozostałych uzyskuje się przędze zgrzebne o nieco niższej jakości. Przędze czesankowe są bazą tkanin i dzianin, z których później powstaje wysokogatunkowa odzież. Przędza zgrzebna służy do produkcji sukna i tweedu. Wełnę bardzo często miesza się z poliestrem, bawełną, jedwabiem, lyocellem i lnem. W ten sposób powstają włókna wykorzystywane do produkcji m.in. wykładzin, kurtek, poduszek czy kołder.

KUP TERAZ!

Ubrania z wełny – oznaczenia na metkach

Wełna wykorzystywana jest przede wszystkim w przemyśle tekstylnym. Wytwarza się z niej m.in. ubrania wełniane i ciepłe akcesoria zimowe, pościel oraz dekoracje w postaci dywaników czy narzut na łóżko. O jakości, a także cenie wełny, decyduje konsystencja włókien, ich grubość, wytrzymałość oraz długość. Jakie oznaczenia możesz znaleźć na metkach wełnianych produktów?

  • Vergin wool – to włókna, które tnie się pierwszy raz np. z młodych jagniąt lub owiec. To tzw. wełna dziewicza. Określenie odnosi się także do wyjątkowo delikatnych włókien, które nigdy nie były tkane i przetwarzane.
  • Pure new wool – sugeruje, że tzw. strzyża pochodzi od żywych owiec, ma najwyższą jakość i najlepsze właściwości.
  • Fleece wool – tzw. wełna filcowana, która jest nieoczyszczona.
  • Recycled wool – określa wełnę, która już raz była wykorzystana. Pozyskuje się ją z odpadów tekstylnych i z odzieży, która wypadła z obiegu.
  • Reprocessed wool – inaczej wełna regenerowana, czyli powtórnie przetworzona. Najczęściej pochodzi ze skrawków odzieży wełnianej. Tego rodzaju włókna miesza się z wełną dziewiczą, aby zyskały na jakości.
  • Superwash wool – to przędza, która nadaje się do prania w pralce, ponieważ została poddana specjalnej obróbce. Taki zabieg sprawia, że wełna nie powinna się filcować.

CO OZNACZA ZNACZEK Z WEŁNIANYM MOTKIEM NA METCE?

Woolmark to międzynarodowy znak handlowy, który potwierdza, że dany produkt został wykonany z wysokiej jakości wełny. Producenci mogą ubiegać się o jego trzy rodzaje.

  • Woolmark (Pure New Wool) – dla produktów wykonanych w 100 proc. z żywej wełny.
  • Woolmark Blend – dla odzieży zawierającej minimum 50 proc. wełny.
  • Woolmark Wool Blend – dla ubrań wyprodukowanych z mieszanki wełnianej w minimum 30 proc. i z wełny w maksymalnie 50 proc.

Tkanina wełniana – rodzaje

Jak już wspomnieliśmy, wełna może pochodzić od różnych zwierząt. Mogą to być owce i jagnięta, wielbłądy, lamy i alpaki, kozy, a nawet króliki. Surowiec na włókna pozyskuje się w różny sposób. W przypadku owiec runo jest strzyżone. Wełna może być też zbierana sezonowo, kiedy zwierzęta zrzucają okrywę włosową. Tak się dzieje u wielbłądów. Z kolei u królików i niektórych gatunków kóz puchaty podszerstek jest wyczesywany. A czym charakteryzują się poszczególne rodzaje wełny?

Text And Image Section

Wełna owcza i jagnięca

W tym przypadku najpopularniejszym – i uważanym z jeden z najcieplejszych, wyjątkowo miękkich i delikatnych rodzajów – jest wełna merino. Pozyskuje się ją z owiec merynosowych, które pochodzą z Azji, a najliczniejsze populacje hoduje się w Nowej Zelandii. Odzież z wełny merynosów jest bardzo popularna i warto w szafie mieć kilka sztuk koszulek, legginsów czy swetrów, które sprawdzą się podczas chłodnych dni.


Popularnym rodzajem z tej kategorii jest również wełna szetlandzka – z owiec zamieszkujących Wyspy Szetlandzkie. Jest ona wyjątkowo mocna, ma krótkie, gęste włosie i występuje w kilku kolorach, dlatego nie trzeba jej sztucznie farbować. Trzeci rodzaj – dosyć szorstki, ale trwały – to wełna szewiot. Pozyskuje się ją z owiec żyjących na pograniczu Anglii i Szkocji. Z kolei wełna jagnięca jest postrzegana jako ta najbardziej elastyczna i puszysta. Pochodzi bowiem wyłącznie z młodych owiec, które nie mają więcej niż kilka miesięcy.

KUP TERAZ!

WŁÓKNA FINE I SUPERFINE – CO TO OZNACZA?

Zastanawiasz się, czy wełna gryzie? Jeżeli metka na ubraniu z wełny merynosa ma napis fine lub superfine, oznacza to, że masz do czynienia z najcieńszymi i niegryzącymi włóknami, które są miękkie i przyjemne dla skóry.

Wełna wielbłądzia

Pozyskuje się ją z sierści wielbłądów. Jest znana z doskonałej izolacji termicznej. Zapewnia ciepło w chłodniejsze dni, jednocześnie umożliwiając skórze oddychanie. Najczęściej wykonuje się z niej płaszcze. Bardzo ekskluzywnym towarem są także poduszki, kołdry i pościel z wełny wielbłąda.

Wełna alpacza

Włókna z wełny alpak mają podobne właściwości jak te z merynosów. Charakteryzują się doskonałymi właściwościami izolacyjnymi i miękkością.

Wełna z wikunii

To przodek alpaki. Włókna pozyskiwane z sierści tego niewielkiego ssaka, który żyje w Andach, są najdroższe na świecie!

Wełna kozia

Najpopularniejszą odmianą jest wełna z podszerstka kóz kaszmirskich żyjących w Himalajach. To tzw. kaszmir. Inną odmianą jest moher, czyli wełna pozyskiwana z kóz andorskich, które są hodowane głównie w Turcji. Jedną i drugą wełnę cechuje delikatność, miękkość i wyjątkowy połysk.

Wełna królicza

Jest bardzo delikatna, miękka, lekka i puszysta. Daje doskonałą ochronę przed zimnem. Wszystko to za sprawą wyjątkowych właściwości króliczego futerka, które jest przystosowane do trudnych warunków. Tzw. angorę pozyskuje się wyłącznie z gatunku, który pochodzi z terenów Turcji.

Jak prać wełnę i ją pielęgnować?

Wełna, oprócz pozytywnych właściwości, ma także dwie negatywne cechy. Włókna wełniane lubią się filcować i rozciągać, jeżeli nie są odpowiednio pielęgnowane. Jak zatem dbać o wełnę, w ilu stopniach ją prać i jakich środków do tego używać? Oto kilka najważniejszych wskazówek!

  1. Zanim przystąpisz do prania wełnianych ubrań albo dodatków, zawsze sprawdź informacje, które znajdują się na etykiecie produktu. Producent zawsze podaje na niej zalecenia dotyczące pielęgnacji.
  2. Używaj specjalnych detergentów do prania wełny. Dzięki nim Twoje ubrania dłużej zachowają swój kolor, a włókna będą wyglądać jak nowe.
  3. Pierz wełnę w letniej wodzie, aby zminimalizować ryzyko skurczenia się włókien. Jeżeli to możliwe, postaw na pranie ręczne. W wyjątkowych sytuacjach użyj programu do prania wełny lub ewentualnie delikatnych tkanin i ustaw najniższą temperaturę.
  4. Unikaj intensywnego wirowania wełnianych rzeczy i ich wykręcania, aby nie uszkodzić włókien. Najlepiej odcisnąć wełnę z nadmiaru wody za pomocą dużego ręcznika. Odzież susz na płasko, aby uniknąć jej wyciągania się i zniekształcania.
  5. Zrezygnuj z suszenia rzeczy z wełny w bębnowej suszarce. Wysoka temperatura może je skurczyć.
  6. Odzież wełnianą najlepiej prasować w temperaturze 150°C. Dla bezpieczeństwa możesz użyć wilgotnej szmatki, aby delikatne włókna nie uległy uszkodzeniu i nie przykleiły się do stopy żelazka.

Wełna ma mnóstwo zalet i warto na nią postawić, jeżeli nie chcesz marznąć podczas jesieni i zimy. Odzież termoaktywna z wełny merynosów, wełniane skarpety czy pościel to produkty, które znajdziesz w naszym sklepie. Koniecznie zajrzyj do Lidla i wybierz wełniane akcesoria i odzież dla siebie.