Plecaki szkolne i tornistry dla dzieci – jakie powinny być?
Koniec sierpnia z perspektywy ucznia? Tęsknota za letnią beztroską miesza się z ekscytacją nowym rokiem szkolnym. Z kolei dla rodziców często oznacza to... trzymanie się za portfel, bo zakup wyprawki szkolnej to zwykle spory wydatek. O ile jednak wybór zeszytów, kredek czy przyborów do malowania ma znaczenie drugorzędne, o tyle plecak szkolny jest już inwestycją w wygodę i zdrowie dziecka.
Kupując plecak czy tornister szkolny, należy oczywiście kierować się gustem swojej pociechy – estetyczny wzór, kolorystyka czy wizerunek ulubionej postaci z bajki na pewno sprawią, że wyprawy do szkoły staną się przyjemniejsze.
Oprócz tego jednak najlepsze plecaki dla dziecka do szkoły mają odpowiednią wielkość, przystosowaną do budowy ciała 7-, 8- czy 9-latków, oraz konstrukcję, która pozwala odciążyć kręgosłup. Jak dokładnie powinno to wyglądać i czego nie może zabraknąć w dobrym plecaku szkolnym?
Wybierasz plecak do szkoły? Zwróć uwagę na te elementy
1. Usztywnienie przy plecach
Jeśli plecak szkolny ma być wygodny, to podstawą jest gruba warstwa pianki, najlepiej wyprofilowanej zgodnie z anatomią pleców dziecka. Miłym, choć niekoniecznym, dodatkiem będzie lekki stelaż, który zapewni dodatkowe usztywnienie i przejmie część ciężaru. Miękkie plecaki – choćby były najpiękniejsze – zostawcie na inne okazje, np. na wycieczkę rowerową. Do codziennego noszenia podręczników, przyborów szkolnych, stroju na WF, pojemników na drugie śniadanie itd. niezbędna jest solidna konstrukcja.
2. Odpowiednia waga i wymiary
Tutaj zalecenia są proste – im lżejszy plecak, tym lepiej. Plecaki szkolne dla klas 1-3 raczej nie powinny ważyć więcej niż 1200 g. Plecaki młodzieżowe mogą być nieco cięższe. Jeśli chodzi o wymiary, należy dopasować je do wzrostu dziecka. Zwróć uwagę, by plecak szkolny od góry nie sięgał poza linię ramion oraz by dolna krawędź wypadała na wysokości miednicy. Na metce lub w opisie w sklepie internetowym zwykle znajduje się informacja, na jaki wzrost lub wiek jest przeznaczony dany plecak czy tornister szkolny.
3. Regulowana długość szelek i pasków
Dopasowanie plecaka do budowy ciała dziecka z pewnością ułatwią szelki z regulacją. Dodatkowo najlepsze plecaki szkolne posiadają pasek zapinany na wysokości klatki piersiowej lub brzucha, a niektóre modele – nawet pas biodrowy znany z plecaków turystycznych. Choć nie są to niezbędne elementy wyposażenia, na pewno pomagają w odciążeniu kręgosłupa.
4. Dwie komory i dużo przegródek na drobiazgi
Aby tornister czy plecak do szkoły był praktyczny w codziennym użytkowaniu, jego wnętrze powinno być podzielone na mniejsze komory. Boczne kieszonki na butelkę czy chusteczki higieniczne, kieszeń na komórkę, małe przegródki na długopisy... Wśród użytecznych dodatków, przydatnych szczególnie w plecakach szkolnych dla nastolatków, można też wymienić przegrodę na laptopa, wyjście słuchawkowe czy zawieszkę do kluczy.
5. Elementy odblaskowe
Dla bezpieczeństwa dziecka, które ma wracać samo ze szkoły, odblaski powinny znaleźć się przynajmniej na wierzchniej stronie tornistra czy plecaka szkolnego. Ale jeśli producent tego nie przewidział, a plecak spełnia inne kryteria, zawsze możesz dokupić taką zawieszkę osobno.
6. Wodoodporny materiał
Jeśli nie chcesz, by podręczniki i zeszyty dziecka przy pierwszym jesiennym deszczu zaczęły puchnąć i falować, zwróć uwagę, z czego wykonana jest wierzchnia warstwa plecaka szkolnego. Najlepiej sprawdzą się tu takie materiały jak poliester czy poliamid, zaś powłoka z poliuretanu zapewni dodatkową szczelność.
Tornister dla pierwszoklasisty, a może plecak szkolny? Co wybrać dla 7-latka?
Rodzice, którzy po raz pierwszy posyłają swoją pociechę do szkoły, zwykle zadają sobie jeszcze jedno pytanie: plecak czy tornister? Tak naprawdę oba te rozwiązania będą równie dobre, o ile tylko zwrócisz uwagę na wymienione już wyżej kryteria. Pokutuje przekonanie, że tornister jest lepszy dla maluchów ze względu na usztywnione plecy i dużo przegródek. Jednak zdrowy plecak dla pierwszoklasisty, z odpowiednią warstwą pianki czy stelażem, spełni swoją funkcję tak samo dobrze – a nieraz nawet lepiej, bo plecaki szkolne bywają lżejsze! Są też bardziej uniwersalne, więc bez problemu można się w nie zapakować na basen czy na wycieczkę.
Tornister dla pierwszoklasisty warto natomiast rozważyć, jeśli Twoje dziecko jest bardzo drobne i trudno Wam dobrać odpowiednią wielkość plecaka. Kwadratowy kształt tornistra może się wówczas lepiej sprawdzić. Innym praktycznym rozwiązaniem są plecaki szkolne i tornistry na kółkach. O ile starsze dzieci mogą już trochę wybrzydzać na tę formę, bo wydaje im się za mało „dorosła”, o tyle jeżdżący plecak dla 7-latka (czy generalnie dla uczniów klas 1-3) sprawdzi się znakomicie. Dopiero gdy dziecko zaczyna mieć lekcje na różnych piętrach w szkole, warto zamienić plecak na kółkach na taki do noszenia. Niezależnie od tego, czy wybierzesz tornister, czy plecak do pierwszej klasy, zwróć uwagę na wygodę i funkcjonalność.
Plecak szkolny dla dziewczynki, dla chłopca czy uniwersalny?
Choć plecak czy tornister jest przedmiotem uniwersalnym i wiele osób może oburzać się na takie podziały, nie zmienia to faktu, że w ofertach producentów często można znaleźć inne plecaki szkolne dla chłopców i inne dla dziewczyn.
Główna różnica polega na kolorystyce i nadrukach na materiale. Typowy tornister dla chłopca będzie zdominowany przez odcienie granatu, ciemnej zieleni czy szarości. Popularnością w tej kategorii cieszy się też wzór moro. Z kolei plecaki do szkoły dla dziewczyny zazwyczaj są bardziej kolorowe, utrzymane w barwach pastelowych lub jaskrawych żółci, pomarańczy, różów, fioletów etc.
Na rynku jest też jednak sporo plecaków opisanych ogólnie jako „plecak szkolny młodzieżowy” czy „plecak szkolny dziecięcy”, co z pewnością ułatwia wybór zgodnie z indywidualnym gustem dziecka. Bardziej niż etykietką lepiej kierować się po prostu własnymi preferencjami co do stylu.
Plecaki szkolne młodzieżowe, czyli co wybrać dla uczniów klas 4-8
W wypadku plecaków szkolnych dla klas 1-3 dość istotnym kryterium była duża liczba przegródek, które pomagają utrzymać w porządku kredki, farby, nożyczki i inne drobne przybory wykorzystywane w nauczaniu początkowym. Plecaki szkolne dla 10-latków i starszych dzieci pełnią już nieco inną funkcję, zatem spokojnie wystarczy tu jedna komora, ewentualnie przegroda na laptopa i wewnętrzna lub przednia kieszeń na drobiazgi.
Na tym etapie edukacji najistotniejsze zaczyna być też inne kryterium – moda obowiązująca w szkole. Jako rodzic masz dwa wyjścia: możesz z nią walczyć albo... odpuścić i pozwolić swojej latorośli wybrać. Modne plecaki szkolne mają wprawdzie ten minus, że trendy zmieniają się z sezonu na sezon. Z drugiej strony – pozwalanie dziecku na podejmowanie własnych decyzji to ważny element uczenia samodzielności. Zakup plecaka do szkoły może być dobrą okazją, by to poćwiczyć.
Dobry plecak do szkoły nie musi być drogi!
Podsumujmy krótko, jaki plecak do szkoły można uznać za optymalny wybór. Najważniejsze, aby:
- podobał się dziecku,
- był odpowiedni do jego wzrostu i wieku,
- odciążał kręgosłup, czyli miał odpowiednio skonstruowaną część przy plecach,
- umożliwiał wygodną organizację przyborów szkolnych,
- kosztował... w granicach rozsądku.
Zatrzymajmy się jeszcze chwilę przy tym ostatnim punkcie. Tornister czy plecak do szkoły to inwestycja w wygodę i zdrowie dziecka, a na tym nie warto oszczędzać. Jednak jeśli większość najważniejszych punktów z tego artykułu jest spełniona i po prostu widzisz, że plecak dla dziecka wygląda na solidny, być może nie ma sensu dopłacać do logo drogiej marki. Tym bardziej, że plecak dla 7-, 8- czy 9-latka posłuży góra kilka sezonów. Wkrótce Twoja pociecha i tak pewnie zażyczy sobie innego.
Szukasz wysokiej jakości w rozsądnej cenie? Sprawdź plecaki szkolne z naszej oferty.