Ta przeglądarka nie jest przez nas wspierana!
Aby wyświetlić stronę poprawnie, użyj jednej z następujących przeglądarek:Uwaga!Jeśli będziesz kontynuować za pomocą tej przeglądarki, Twoje zakupy mogą się nie udać :(

Narciarskie ABC dla dorosłych

Text And Image Section

Jak ubierać się na stok?

Przy wyborze odzieży narciarskiej powinniśmy kierować się jej właściwościami technicznymi, dlatego warto zdecydować się na ubrania z materiałów, które zapewnią dobrą izolację cieplną, wodoodporność i oddychalność. Najważniejsze jest ubieranie się na cebulkę, czyli nakładanie na siebie trzech warstw odzieży: bielizny funkcyjnej, która ma za zadanie odprowadzać wilgoć na zewnątrz i zapewnić odpowiednią termoregulację, warstwy docieplającej — bluzy bądź spodni, które magazynują ciepło wytworzone przez nasze ciało, i ochronnej warstwy zewnętrznej — spodni, kurtki narciarskiej oraz akcesoriów, które chronią przed chłodem.

Text And Image Section

Jak czyścić akcesoria narciarskie takie jak gogle czy okulary?

Jeśli Twoje gogle lub okulary są pokryte warstwą śniegu, wystarczy, że delikatnie nimi potrząśniesz, a śnieg opadnie z nich sam. Dopiero wtedy, gdy soczewki będą już suche, zacznij je czyścić, przecierając woreczkiem ochronnym lub ściereczką z mikrofibry. Nigdy nie wycieraj gogli rękawiczką lub przypadkowym kawałkiem materiału, ponieważ w taki sposób możesz tylko zetrzeć znajdującą się na nich ochronną powłokę antyrefleksyjną.


Text And Image Section

Jak poprawnie wykonać rozgrzewkę przed jazdą na nartach?

Najważniejsze, żeby rozgrzać wszystkie partie mięśni, co pozwoli nam zmniejszyć ryzyko kontuzji. Rozgrzewkę rozpoczynamy od górnych partii ciała i stopniowo przechodzimy do dolnych partii. Najpierw wykonujemy ruchy okrężne głową, ramionami, nadgarstkami, biodrami i kolanami, następnie płynne skręty i skłony tułowła. Rozciągamy mięśnie nóg, robiąc np. kilka przysiadów, następnie kilka wypadów w przód i w bok, na koniec serię podskoków. Do naszej rozgrzewki możemy wykorzystać również narty, wtedy np. jedną z nich stawiamy w pionie, jedną ręką łapiemy za wiązanie, drugą za dziób i opierając się o nartę, wykonujemy głęboki skłon.