Ta przeglądarka nie jest przez nas wspierana!
Aby wyświetlić stronę poprawnie, użyj jednej z następujących przeglądarek:Uwaga!Jeśli będziesz kontynuować za pomocą tej przeglądarki, Twoje zakupy mogą się nie udać :(

Narciarskie ABC dla dzieci i młodzieży

Text And Image Section

Kiedy dzieci mogą rozpocząć naukę jazdy na nartach?

Mówi się, że już trzy- i czterolatki mają odpowiednią koordynację ruchową i inne umiejętności potrzebne do nauki jazdy na nartach. Należy jednak wziąć pod uwagę, że jest to sprawa indywidualnego rozwoju każdego dziecka. W każdym razie możemy potraktować ten wiek jako najlepszy czas do zdobywania pierwszych narciarskich doświadczeń. Na początek jednak starajmy się przede wszystkim zainteresować nasze dziecko zabawą na śniegu i oswoić je z całkiem nowymi wynalazkami, jakimi są narty, kijki, kask, a przede wszystkim wyciąg narciarski. Pomyślmy również o wykupieniu kilku godzin nauki jazdy na nartach z instruktorem.

Text And Image Section

Ile godzin dziennie dziecko może przebywać na stoku?

Jeżeli Twoje dziecko dopiero stawia pierwsze kroki na stoku, to powinniśmy myśleć nie o liczbie godzin, a o liczbie zjazdów. Jednak gdy mówimy o pięciosześciolatku, który już pierwsze zjazdy ma za sobą, wtedy wystarczą 3-4 godziny. Wówczas mamy pewność, że nasze dziecko się nie przesili, a tym samym nie zniechęci do jazdy. Oczywiście jazdę musimy przeplatać przerwami, np. w trybie: 2 godziny aktywności, godzina przerwy i kolejne 2 godziny jazdy, pamiętając o tym, że dzieci szybko się nudzą jedną, dłużej wykonywaną czynnością. Podczas przerwy warto zdjąć na chwilę narty i dać dziecku odpocząć. Ten czas możemy wykorzystać na zjedzenie zdrowej przekąski lub zabawę.

Text And Image Section

Czy dziecko potrzebuje specjalnych fizycznych przygotowań przed wyjazdem na narty?

Większość maluchów ma nieograniczone zasoby energii i jest aktywna fizycznie przez okrągły rok. Jeśli jednak to stwierdzenie nie dotyczy Twojego dziecka, absolutnie nie możesz wysyłać go bez odpowiedniego przygotowania na stok.


Zadbaj o jego kondycję i zacznijcie ćwiczyć razem minimum miesiąc przed planowanym wyjazdem. Wystarczy np. 2 razy dziennie po 20 przysiadów, pajacyków czy 5 minut na skakance. Takie ćwiczenia nie zajmą wiele czasu, nie znudzą ani nie przeciążą dziecka, a na pewno znacznie poprawią kondycję i przygotują nogi na narciarskie obciążenia.