Ta przeglądarka nie jest przez nas wspierana!
Aby wyświetlić stronę poprawnie, użyj jednej z następujących przeglądarek:Uwaga!Jeśli będziesz kontynuować za pomocą tej przeglądarki, Twoje zakupy mogą się nie udać :(

Lyocell – co to za materiał i jakie ma zalety?

Kompletując garderobę, szczególnie wiosną i latem, szukamy ubrań uszytych z naturalnych, przewiewnych materiałów, dzięki którym skóra może oddychać. Jednym z takich tekstyliów jest lyocell, uzyskiwany z celulozy drzewnej. To stosunkowo nowa tkanina, której nazwa coraz częściej pojawia się na metkach ze składem. Jakie właściwości ma lyocell i czym różni się od dobrze znanej bawełny, jedwabiu i lnu? Najważniejsze informacje o tym materiale znajdziesz poniżej.


Czego dowiesz się z artykułu?

  • Czy lyocell i tencel różnią się od siebie?
  • Jak wygląda produkcja lyocellu?
  • Cechy i właściwości lyocellu – zalety tkaniny
  • Jak prać tencel?
  • Ubrania z naturalnych materiałów marki Esmara
Lyocell i tencel – co to za materiał?

Lyocell i tencel – co to za materiał?

Na początek rozwiążmy kwestię nazewnictwa. Warto wiedzieć, że lyocell i Tencel ™ to ten sam materiał. Różnica polega na tym, że Tencel ™ (nazwa zastrzeżona znakiem handlowym) jest produktem firmy Lenzing, który spełnia standardy certyfikatów wybranych przez producenta.


Materiał lyocell ze względu na strukturę i miękkość włókien przypomina jedwab. Lyocell także produkuje się z naturalnego surowca, lecz w inny sposób niż len.

Jak wytwarza się lyocell?

Lyocell to tkanina uzyskiwana z włókien z celulozy drzewnej, podobnie jak wiskoza. W procesie otrzymywania lyocellu używa się jednak innych substancji do rozpuszczania celulozy. Po rozpuszczeniu celulozy wytwarza się z niej gładkie nici o niskiej sztywności, z których następnie tka się materiał.


NMMO, czyli rozpuszczalnik stosowany w wytwarzaniu lyocellu, jest nietoksyczny, a zatem bezpieczny zarówno dla osób pracujących przy produkcji, jak i dla nabywców gotowych ubrań. Dodatkowo substancja ta nadaje się do ponownego użycia niemal w 100%, co oznacza, że jest bardziej ekologiczna i wpisuje się w nurt odpowiedzialnej mody (sustainable fashion).

Lyocell – zalety materiału

Lyocell – zalety materiału

Dlaczego warto wybrać ubrania uszyte z lyocellu? Tencel to materiał, który:

  • Jest miękki i lejący się - Tencel w dotyku przypomina jedwab. Gładka tkanina zapewnia komfort noszenia i jest delikatna dla skóry.
  • Ma większą odporność na zagniecenia niż len czy bawełna - Dobrze rozwieszone po praniu ubranie z lyocellu nie wymaga prasowania, a wyprasowany materiał dłużej utrzymuje estetyczny wygląd.
  • Jest wytrzymały - Przy odpowiednim praniu, lyocell zachowuje swoje cechy na długi czas.
  • Ma właściwości termoregulacyjne - Lyocell latem zapewnia przewiewność i ułatwia odparowanie wilgoci, a zimą zatrzymuje ciepło. Tencel to materiał odpowiedni na cały rok!
  • Ulega biodegradacji - Ubrania z lyocellu rozkładają się w kilka tygodni. Dzięki temu tencel jest ekologiczny, zużyta odzież nie będzie zalegać na wysypiskach.
Jak prać ubrania z lyocellu?

Jak prać ubrania z lyocellu?

Przewagą lyocellu nad np. jedwabiem jest wygodniejsza pielęgnacja materiału. Jedwabne ubrania są niezwykle delikatne, zazwyczaj wymagają prania ręcznego lub nawet czyszczenia na sucho w pralni. Z kolei tencel najczęściej może być prany w pralce – zwykle w temperaturze 30 lub 40 stopni. Nie zaleca się wirowania ubrań z lyocellu na wysokich obrotach. Oczywiście przed praniem zawsze należy sprawdzić wskazówki umieszczone na metce przez producenta.

esmara® ubrania z naturalnych materiałów

esmara® ubrania z naturalnych materiałów

W Lidlu znajdziesz szeroki wybór ubrań z naturalnych materiałów: wiskozy, lnu, bawełny, włókna konopnego, a także lyocellu. Uzupełnij swoją letnią garderobę – sprawdź ofertę marki esmara®: