Ta przeglądarka nie jest przez nas wspierana!
Aby wyświetlić stronę poprawnie, użyj jednej z następujących przeglądarek:Uwaga!Jeśli będziesz kontynuować za pomocą tej przeglądarki, Twoje zakupy mogą się nie udać :(

Renowacja mebli – przydatne hobby

Wyszukiwanie na targach staroci, w piwnicy dziadków, w altanach śmietnikowych czy internetowych aukcjach starych mebli i odnawianie ich na własny użytek, to od kilku lat bardzo popularne hobby. Wiele osób dąży do tego, by własne M umeblować z duszą i niskim kosztem. Sprawdź, co warto wiedzieć o renowacji mebli i poznaj kilka sprawdzonych pomysłów na odświeżenie perełek z drugiej ręki!

O czym przeczytasz w artykule:

  • Gdzie szukać mebli do renowacji?
  • Od czego zacząć renowację mebli?
  • Jak oczyścić mebel ze starych warstw?
  • Jak pomalować stare meble?
  • Jak odnowić meble małym nakładem pracy?

Stare meble do renowacji – skąd je wziąć?

Stare meble drewniane mają wiele zalet: są długowieczne, solidne, nie psują się łatwo i nawet gdy wyjdą z mody, wciąż wyglądają szlachetnie. Z tego powodu idealnie nadają się do tego, by je odnowić, a następnie wprowadzić do własnego mieszkania, żeby dalej służyły kolejnym pokoleniom. Tylko… skąd je wziąć? I na to jest recepta!


Poszukiwanie mebli z drugiej ręki najlepiej rozpocząć od piwnic czy strychów w domach rodzinnych, u babć czy starszych cioć. Tam często kryją się prawdziwe perełki, którym wystarczy przywrócić dawny blask, by stały się ozdobą salonu czy jadalni. Warto monitorować też altany śmietnikowe, bo ludzie często podczas remontów pozbywają się starych kredensów czy foteli, odwiedzać targi staroci i internetowe grupy, w których sąsiedzi wymieniają się niepotrzebnymi rzeczami. We wszystkich tych miejscach można trafić na prawdziwe skarby, chociaż warto pamiętać, że dawny design i renowacja mebli stały się w ostatnich latach modne, a więc i konkurencja staje się coraz większa.

Text And Image Section

Uwaga na szkodniki!

Każdy nowy-stary mebel warto wysłać na kwarantannę i profilaktycznie potraktować środkami owadobójczymi, a dopiero potem wstawić do domu. Może być on bowiem zaatakowany przez drewnojady i pluskwy, które szybko rozprzestrzenią się po innych sprzętach (wliczając w to parkiet!). Malutkie otworki, z których sypie się biały pył i dobiega chrobotanie, to znak, że drewno zostało zainfekowane. W takiej sytuacji pomoże specjalistyczna chemia albo specjalista. Pluskiew można pozbyć się samodzielnie za pomocą myjki parowej. Pamiętaj też, że czasem lepiej odpuścić i nie ratować nawet prawdziwych perełek, jeśli jesteś pewien, że zostały zainfekowane. Straty mogą być znacznie wyższe niż potencjalny zysk.

Renowacja mebli – jak zacząć?

Text And Image Section

DOMOWY WARSZTAT

Odnawianie starych mebli warto zacząć od podstaw – tzn. przygotowania sobie miejsca do pracy, czyli domowego warsztatu. Może to być garaż, piwnica, ale latem sprawdzi się też balkon czy taras. Renowację możesz też przeprowadzić w domu, ale pamiętaj, by zabezpieczyć powierzchnie folią malarską, kartonami albo starymi prześcieradłami. Nie chcesz przecież, by cokolwiek się zniszczyło. W zależności od tego, co będziesz robić, przydadzą Ci się różne elektronarzędzia i sprzęty.


Co warto przygotować:

  • stół warsztatowy, na którym swobodnie coś przytniesz, spiłujesz czy wymierzysz;
  • wiertarko-wkrętarkę, która zastąpi Ci śrubokręt, młotek i inne sprzęty. Z jej pomocą bez trudu rozmontujesz szafkę czy przywiercisz regał do ściany;
  • wyrzynarkę i piłę, gdy okaże się, że wymarzona kanapa ma za wysokie nóżki, piękny stół lekko kuleje albo trzeba dorobić półkę do regału;
  • ponadto mogą się przydać klucze, imbusy, smar, taśma malarska i inne pomniejsze artykuły.
Text And Image Section

ODZIEŻ ROBOCZA

Zadbaj też o własną ochronę – załóż spodnie robocze, których nie szkoda ubrudzić i w których zmieścisz niezbędne akcesoria, oraz solidne rękawice, które zabezpieczą Twoje dłonie, a jednocześnie będą na tyle dopasowane, by dawać swobodę operowania narzędziami. Do szlifowania albo ścierania może przydać się także maska, która ułatwi oddychanie i zapobiegnie wdychaniu unoszącego się pyłu.

Renowacja mebli drewnianych i pokrytych okleiną

Aby odnawianie starych mebli poszło gładko, na początek warto je rozłożyć i wykręcić uchwyty i drzwiczki, a także zabezpieczyć taśmą te części, których nie chcesz malować (np. wnętrza szuflad czy jakieś zdobienia). Następnie przychodzi czas na mycie wodą z mydłem i odtłuszczenie. Do tego świetnie sprawdzi się benzyna ekstrakcyjna lub zwykły ocet nakładane wacikiem albo miękką ściereczką.

Text And Image Section

Kolejny etap to dokładne oczyszczenie z farb, lakierów czy okleiny, którymi meble były pokryte przez wiele lat. Zdarcie wielu warstw jest stosunkowo proste, chociaż czasochłonne, wymaga też włożenia w to sporo siły i energii. Dlatego dobrym pomysłem jest zakup odpowiedniego sprzętu, który ułatwi tę czynność. Możesz użyć papieru ściernego o wysokiej granulacji (np. 150 lub 200) i pracować jedynie siłą mięśni. Znacznie szybciej i bez szkody dla starych mebli będzie jednak, jeśli użyjesz szlifierki lub polerki. Warto wybrać taką, która ma zasilanie akumulatorowe – wówczas żaden kabel nie ciągnie się po podłodze, dzięki czemu ryzyko potknięcia jest mniejsze. Możesz też dopasować rozmiar tarczy do powierzchni – jeśli polerujesz stół, wybierz większą. Do wąskich nóżek komody lepiej sprawdzi się szlifierka z małą tarczą.

Pomalowanie starych mebli krok po kroku

Jeśli chcesz, wyszlifowany mebel możesz pomalować odpowiednią farbą. Zwróć uwagę, by była bezpieczna, przeznaczona do wnętrz pomieszczeń oraz odpowiedniego materiału i trwała. Do wyboru masz:

  • farby akrylowe, które świetnie chronią przed działaniem czynników atmosferycznych, są też łagodne, więc bez obaw można nimi malować meble dziecięce,
  • farby kredowe – idealne, jeżeli zastanawiasz się, jak odnowić stare meble kuchenne z okleiny,
  • farby alkidowe – są uniwersalne i bardzo trwałe, ale schną długo, wydzielając w tym czasie duszący nieprzyjemny zapach.


Teraz czas na pędzle. Najoptymalniej będzie zaopatrzyć się w wałek malarski, który świetnie się sprawdzi do dużych powierzchni i sprawi, że cały proces przebiegnie szybko. Wszystkie narożniki, brzegi, tłoczenia i trudno dostępne miejsca pomaluj jednak za pomocą odpowiednio dopasowanego pędzla. Aby farba nie pozostawiała smug i była rozprowadzona równomiernie, maluj tylko w jedną stronę. Pamiętaj, że jedna warstwa zazwyczaj nie wystarczy i po wyschnięciu warto nałożyć drugą, a nawet trzecią.

Text And Image Section

Pistolet do malowania!

Zamiast wałka malarskiego możesz użyć akumulatorowego pistoletu do malowania. Posiada on pojemnik, który napełnia się farbą, oraz pompkę. Na skutek ciśnienia farba dostaje się do dyszy, a następnie wydostaje na zewnątrz w postaci aerozolu. Takie urządzenie sprawia, że farba ma jednolity kolor, potrzeba też dużo mniej czasu i siły, by pokryć całą powierzchnię. Sprawdzi się w przypadku dużych mebli – np. szafy, stołu czy regału.

Pomysły na odnawianie starych mebli małym nakładem pracy

Text And Image Section

Marzy Ci się nowoczesny salon ze starymi meblami, ale nie masz ochoty na malowanie? A może Twoje sprzęty są w dobrym stanie, ale chciałbyś je trochę unowocześnić i odświeżyć?


Sprawdź te sposoby:

  • Szklane elementy możesz wymienić na nowe, wstawić szprosy albo przeciwnie – usunąć je. Do podważenia utrzymujących szkło gwoździ przydadzą Ci się kombinerki, a do przymocowania nowych – młotek. Na szybę możesz też nakleić folię imitującą witraż.
  • Czasem zmiana detalu wystarczy za całą renowację mebli – warto na przykład wkręcić całkiem nowe uchwyty czy gałki. W internecie znajdziesz wiele designerskich propozycji, które odświeżą całkiem zwyczajną komodę czy szafę.
  • W starych tapicerowanych krzesłach można wymienić materiał siedziska. Najpierw porządnie wymyj tapicerkę wodą z mydłem i myjką parową, a następnie zdejmij starą tkaninę i połóż zupełnie nową. To wcale nie jest trudne – potrzebujesz tylko zszywacza (ręcznego lub automatycznego), którym przymocujesz ją do siedziska.


Odnawianie starych mebli wciąga i może okazać się, że po pierwszym razie będziesz mieć ochotę na następny. Tego typu prace plastyczne to świetny sposób na urządzenie mieszkania zgodnie z własnym gustem, niskim nakładem finansowym i z dużą satysfakcją. Jesteśmy przekonani, że w nowoczesnym salonie ze starymi meblami spędzisz wiele wspaniałych chwil!