Ta przeglądarka nie jest przez nas wspierana!
Aby wyświetlić stronę poprawnie, użyj jednej z następujących przeglądarek:Uwaga!Jeśli będziesz kontynuować za pomocą tej przeglądarki, Twoje zakupy mogą się nie udać :(

Jak przesadzać kwiaty doniczkowe?

Rośliny doniczkowe to jedna z chętniej wybieranych ozdób wnętrz. Aby były piękne i cieszyły oko, konieczna jest ich odpowiednia pielęgnacja. Jednym z ważniejszych zabiegów jest zmiana ziemi i przesadzanie do większych donic, aby mogły stale się rozwijać. Jak przesadzać rośliny doniczkowe i kiedy najlepiej to robić? Jak się przygotować do tego procesu pielęgnacyjnego i co warto mieć pod ręką? Podpowiadamy!

Z tego artykułu dowiesz się:
  • Przesadzanie kwiatów — co warto wiedzieć przed?
  • Kiedy przesadzać rośliny doniczkowe?
  • Jak przesadzać kwiaty doniczkowe?
  • Przesadzanie roślin doniczkowych — podsumowanie

Przesadzanie kwiatów doniczkowych — jak się przygotować?

Text And Image Section

Przesadzanie roślin doniczkowych jest bardzo ważne, jeśli chcesz dobrze dbać o swoje kwiaty. W warunkach domowych rosną one dzięki temu, że regularnie je podlewasz oraz nawozisz odpowiednimi odżywkami. Zużywają też wtedy składniki mineralne zawarte w glebie. Z tego powodu po pewnym czasie staje się ona jałowa i małowartościowa. Wtedy konieczne jest przesadzenie roślin.


Proces przesadzania roślin nie jest skomplikowany, jeśli wcześniej przygotujesz sobie stanowisko pracy i wszystkie niezbędne akcesoria oraz narzędzia, które możesz rozłożyć na przykład na wygodnym stole do sadzenia z szafką. Jeśli będziesz pracować w mieszkaniu lub we wnętrzu domu, pamiętaj o zabezpieczeniu powierzchni. Sprawdzi się do tego plandeka albo mata malarska lub po prostu zwykła folia.


Gdy masz już gotowe stanowisko pracy, czas na resztę. Potrzebna będzie Ci oczywiście ziemia do kwiatów. Warto zwrócić uwagę na to, czy Twoje rośliny wymagają podłoża kwaśnego, zasadowego czy może neutralnego. Pozwoli to stworzyć dla nich jak najlepsze warunki. Przygotuj też keramzyt, aby przy przesadzaniu wykorzystać go do zrobienia warstwy drenażowej na dnie doniczki.


Na stanowisku powinien znaleźć się również zestaw narzędzi ogrodniczych, składający się z łopatki do kwiatów i łopatki do sadzenia. Ułatwi Ci to podważenie roślin i wyciągnięcie ich z doniczki, a potem posadzenie w nowej. Przydatny może okazać się również sekator lub nożyczki ogrodnicze — pomogą Ci przyciąć uschnięte części rośliny lub pożółknięte pędy i liście. Pod ręką warto mieć ogrodowy worek na odpady i oczywiście doniczki w odpowiednich rozmiarach. W celu zabezpieczenia siebie pamiętaj, żeby założyć rękawice ogrodowe i ubrania, których nie będzie szkoda Ci ubrudzić ziemią.

Kiedy przesadzać kwiaty doniczkowe?

Text And Image Section

Przesadzanie kwiatów warto raz na 1-3 lata robić profilaktycznie w celu wymiany ziemi na bogatszą w składniki mineralne. Koniecznie jest ono również w momencie, gdy roślina przestaje mieścić się w dotychczasowej donicy. Możesz to zauważyć nie tylko po tym, że ma coraz więcej liści lub zaczyna być za wysoka, aby pojemnik ją utrzymał. Najważniejszym sygnałem są wychodzące poza donicę korzenie. Może się zdarzyć, że będą one wychodzić od góry, ale najczęściej można zaobserwować układ korzeniowy wydostający się przez otwory w dnie doniczki.


Przesadzić roślinę warto także wtedy, gdy jej kondycja znacznie się pogarsza. Żółknące i opadające liście, miękkie łodygi oraz brak nowych pędów na wiosnę czy brak kwiatów w okresie kwitnienia — to wszystko sygnały, że coś jest nie tak. Warto wtedy sprawdzić, czy w ziemi nie ma jakichś szkodników lub czy korzeń nie został przelany albo uszkodzony. Przesadzenie do świeżej ziemi również może okazać się tutaj pomocne.


Najlepszym okresem do przesadzania profilaktycznego kwiatów domowych jest wczesna wiosna. Wtedy natura budzi się do życia i jest to idealny moment, aby zadbać o swoją domową hodowlę roślin. Nie zaleca się przeprowadzania tego procesu w okresie jesienno-zimowym. Wtedy większość gatunków roślin jest w stanie spoczynku, dlatego nie ma sensu narażać ich na wymagające procesy pielęgnacyjne.

Przesadzanie roślin doniczkowych — krok po kroku

Text And Image Section

Jak przesadzać rośliny doniczkowe, aby nie uszkodzić ich systemu korzeniowego? Poniżej znajdziesz poradnik, jak zrobić to krok po kroku, nie zapominając o żadnym istotnym elemencie!

Krok 1: Wybierz rośliny do przesadzenia

Zanim zabierzesz się za pracę, koniecznie sprawdź, które rośliny wymagają zmiany doniczek. Przyjrzyj się swojej kolekcji i wybierz kwiaty, które nie mieszczą się w aktualnym pojemniku lub w ostatnim czasie znacząco urosły. Obejrzyj je również pod kątem ich kondycji. Jeśli któraś z roślin żółknie lub marnieje, również warto ją przesadzić.

Krok 2: Podlej kwiaty przed przesadzeniem

Rośliny, które Twoim zdaniem wymagają zmiany pojemników, w których rosną, warto podlać, zanim zaczniesz je przesadzać. Pomoże to przy wyciąganiu bryły korzeniowej z donicy oraz przy rozplątywaniu korzeni przed wsadzeniem ich do świeżej gleby.

Krok 3: Przygotuj nowe pojemniki na kwiaty

W czasie, gdy będziesz czekać aż kwiaty wypiją wodę, którą je podlejesz, naszykuj odpowiednie doniczki dla swoich roślin. Pamiętaj, że nowe pojemniki powinny być większe od dotychczasowych, aby zapewnić im miejsce na wzrost. Nie powinny być jednak zbyt duże — wtedy roślina może stracić swój kształt i zacząć rozchodzić się na boki.

Krok 4: Ostrożnie wyciągnij roślinę z dotychczasowej doniczki

Wyciągając bryłę korzeniową z pojemnika, warto zadbać o to, aby nie uszkodzić korzeni. Najlepiej wyjąć całą zawartość doniczki za jednym razem, co jednak będzie możliwe tylko w przypadku roślin o silnie rozwiniętym systemie korzeniowym. Aby to zrobić, przechyl doniczkę na bok i ostrożnie zacznij wciągać kwiat. Możesz opukać pojemnik, aby sobie to ułatwić. Jeśli to nie skutkuje, sięgnij po narzędzia ogrodnicze, aby poluzować ziemię wokół rantów doniczki.

Zdarza się, że korzenie są na tyle rozrośnięte, że przerastają przez otwory w dnie donicy. W takim przypadku w miarę możliwości należy je wysunąć bez uszkodzenia — może być do tego niezbędne nawet rozcięcie doniczki. Jeśli nie jest to możliwe, korzenie należy przyciąć.

Krok 5: Zrób przegląd korzeni swoich kwiatów

Po wyciągnięciu bryły korzeniowej należy ją rozluźnić oraz oczyścić z ziemi. Korzenie rozprostuj i przyjrzyj się im — upewnij się, że nie są one schorowane ani uschnięte lub zgniłe. Takie koniecznie usuń za pomocą noża lub nożyczek ogrodniczych lub kuchennych. Jeśli system korzeniowy jest bardzo długi, możesz przyciąć te najdłuższe, aby nie zabierały miejsca w donicy. Pobudzi to również roślinę do dalszego wzrostu.

Krok 6: Przytnij rośliny i przygotuj ewentualne sadzonki

Po tym, jak zajmiesz się korzeniami, należy przystąpić do reszty części rośliny. Usuń żółte i uschnięte liście oraz te, które nie wyglądają zdrowo. Możesz na tym etapie również przyciąć czubki rośliny na pędach, aby przygotować szczepki, które zanurzysz w wodzie. Jeśli chcesz przygotować małe sadzonki, możesz oddzielić pojedyncze pędy z korzeniami i posadzić je osobno, na przykład do skrzynek na sadzonki.

Krok 7: Przygotuj drenaż w nowym pojemniku

Kolejnym krokiem, zanim przystąpisz do posadzenia roślin, jest przygotowanie drenażu w doniczce. Możesz go wykonać z keramzytu, ale jeśli go nie posiadasz, to sprawdzi się także pokruszona cegła albo kamyczki. Drenaż jest bardzo ważną warstwą, ponieważ zapobiega zbieraniu się wody przy korzeniach rośliny, dzięki czemu nie będą one tak łatwo gniły. Przelanie kwiatka będzie też trudniejsze.

Krok 8: Posadź roślinę w świeżej ziemi

Tak przygotowanego kwiatka możesz wsadzić do świeżej ziemi. Pamiętaj, aby nie umieszczać go zbyt głęboko — możesz kierować się śladami na łodygach, które wskazują, jak głęboko posadzony był poprzednio. Jeśli ziemia będzie podchodzić za wysoko, to liście i łodygi mogą gnić. Jeśli roślina pasuje do nowej doniczki wysokością, skieruj jej korzenie w dół, aby w całości znalazły się w pojemniku i zacznij dosypywać ziemi dookoła bryły korzeniowej do odpowiedniej wysokości.

Krok 9: Podlej świeżo posadzone kwiaty

Świeża ziemia najczęściej nie jest zbyt mokra, dlatego po posadzeniu kwiaty należy podlać, zgodnie z jego wymaganiami. Najlepiej użyć do tego czystej wody, bez odżywek, ponieważ roślina potrzebuje czasu na zaaklimatyzowanie się w nowej ziemi. Na tym etapie warto też wyczyścić liście z kurzu i brudu — np. za pomocą wilgotnej ściereczki lub wstawiając kwiaty pod prysznic i spłukując je delikatnym strumieniem.

Krok 10: Znajdź odpowiednie miejsce dla roślin

Przesadzone kwiaty są stosunkowo delikatne. Potrzebują czasu, aby się przyjąć w nowym podłożu. Dlatego nawet rośliny bardzo lubiące słońce należy chronić przed intensywnymi promieniami słonecznymi i obserwować, czy liście się nie przypalają. Po pierwszych 2-3 tygodniach można zacząć podawać roślinie odżywkę oraz ustawić ją w miejscu docelowym.

Przesadzanie kwiatów — podsumowanie

Jeśli zależy Ci na tym, aby Twoje rośliny zdrowo rosły i były naprawdę piękne, koniecznie pamiętaj o ich odpowiedniej pielęgnacji. Ważne jest nie tylko podlewanie i nawożenie zgodnie z ich wymaganiami oraz zapewnienie im odpowiedniego stanowiska. Warto pamiętać również o spryskiwaniu liści w przypadku gatunków, które lubią wysoką wilgotność. Możesz też zdecydować się na nawilżacz powietrza.


Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest także przesadzanie kwiatów — zarówno wtedy, gdy nie mieszczą się one już w doniczce, jak i w ramach profilaktyki raz na 1-2 lata. Przestrzegaj wszystkich kroków, aby zapewnić swoim kwiatom SPA. Zadbaj o ich liście i korzenie, i zapewnij im świeżą ziemię dopasowaną do ich potrzeb, a potem pilnuj odpowiedniej pielęgnacji po przesadzeniu.