Ta przeglądarka nie jest przez nas wspierana!
Aby wyświetlić stronę poprawnie, użyj jednej z następujących przeglądarek:Uwaga!Jeśli będziesz kontynuować za pomocą tej przeglądarki, Twoje zakupy mogą się nie udać :(

Odgrywanie ról – najlepsza zabawa dla dzieci

Kreatywność, empatia, znajomość zachowań społecznych, samodzielność – to umiejętności, które chyba każdy rodzic chciałby rozwijać w swoim dziecku. Bardzo pomocna będzie w tym niezwykle popularna wśród dzieci zabawa w odgrywanie ról, dlatego warto zachęcać potomstwo do wcielania się w lekarkę, weterynarza czy opiekunkę. Przydatne będą tu rozmaite zabawki i pomoce edukacyjne, takie jak kuchnia, zestaw stetoskopów czy plastikowe narzędzia.

O czym przeczytasz w artykule:

  • Skąd taka popularność zabawy w odgrywanie ról wśród dzieci?
  • Jak bawić się w kuchnię i gotowanie?
  • Jakie jeszcze są popularne zabawy dla dzieci w domu?

Zabawa w odgrywanie ról – dlaczego jest taka popularna?

Dzieci chętnie naśladują dorosłych i odtwarzają sytuacje, które dobrze znają. Dlatego już dwulatki bawią się w mamę, tuląc, wożąc w wózku czy kładąc do snu swoje misie albo lalki. Starsze dzieci powszechnie wcielają się w bardziej zaawansowane role. Robią znajome dania z błota albo w plastikowej kuchni, badają pluszaki stetoskopem czy uderzają w klawiaturę komputera, jeśli właśnie to widzą u rodziców. Chętnie też odtwarzają rolę nauczycielki, kierowcy samochodu, sprzedawczyni w sklepie czy mechanika samochodowego.


I bardzo dobrze, bo takie zachowania to naturalny odruch towarzyszący poznawaniu przed małych ludzi świata. Przy okazji rozwijają w nich kreatywność, empatię, uczą współpracy i samodzielności, a także… pomagają okazać (zwłaszcza trudne) emocje. Zabawy dla dzieci są często wentylem bezpieczeństwa i zdarza się, że maluszki, które wstydzą się czy nie potrafią o czymś powiedzieć, wkładają swoje rozterki w usta odgrywanych przez siebie postaci. Z tych wszystkich powodów warto zachęcać dziecko do zabawy w dom czy szkołę i w miarę możliwości także uczestniczyć w tej przygodzie.

Odgrywanie ról a codzienne sytuacje

Wcielanie się w role może być też świetnym sposobem na oswojenie dziecka z sytuacją, która dopiero ma nastąpić i jest dla niego nieznana. Warto odegrać z pociechą na przykład wizytę u dentysty, by na spokojnie pokazać mu, co będzie się działo w gabinecie. Takie postępowanie może sprawdzić się też, gdy chcemy przygotować malucha na pojawienie się rodzeństwa albo na chodzenie do przedszkola.

Kuchnia – nauka i zabawa w jednym

Text And Image Section

Zabawa w odgrywanie ról nie wymaga specjalnych przygotowań. Dzieci wykorzystują to, co znajdą pod ręką i – dzięki sile wyobraźni – nie potrzebują żadnych specjalnych zabawek. Jednak jeśli pociecha preferuje odtwarzanie jakiejś konkretnej sytuacji, warto sprawić mu odpowiednie zabawki edukacyjne. Mogą one nakierować ją na konkretne rozwiązania albo po prostu sprawić radość – w końcu każdy lubi dostawać prezenty!


Na przykład zabawa w dom czy kuchnię to świetne przygotowanie do dorosłości. Najmłodszym można kupić drewnianą kuchnię, a wraz z nią – miniaturowe garnki, plastikowe noże i zabawkowe produkty spożywcze, z których będą mogły przygotowywać umowne posiłki dla mamy i taty. Jeśli macie ogród czy podwórko, warto też postawić w nim kuchnię błotną, gdzie powstaną zupy i ciasta z piachu, ziemi i innych skarbów natury zgodnie z zasadami pedagogiki Montessori.


U trochę starszych dzieci natomiast dobrym pomysłem będzie wykorzystanie zamiłowania do odgrywania ról i włączenie ich w faktyczne prace domowe: krojenie, mieszanie, odmierzanie składników, a w efekcie wspólne upieczenie ciasta czy zrobienie sałatki. W ten sposób spędzicie wartościowy czas, a przy okazji przygotujecie pyszny posiłek, który następnie zjecie i z którego będziecie mogli być dumni.

Inne propozycje zabaw w odgrywanie ról

Text And Image Section

W co jeszcze lubią bawić się dzieci? Aby się tego dowiedzieć, obserwuj swoją pociechę i podążaj za nią. Maluchy zadziwiająco chętnie na przykład garną się do… sprzątania. Można więc podarować im zestaw sprzątający lub odkurzacz z funkcją faktycznego odkurzania. Być może taki sprzęt nie wysprząta wszystkiego na błysk, ale jest szansa, że na dłużej zaszczepi w małym użytkowniku potrzebę utrzymania czystości. Kto wie, może zaprocentuje to w wieku nastoletnim?


Jeśli dziecko wykazuje duże zainteresowanie skrzynką narzędziową stojącą w garażu, warto sprawić mu zestaw plastikowych narzędzi albo elektronarzędzi, którymi będzie reperować swoje zabawki. Małemu lekarzowi spodoba się torba lekarska ze stetoskopem, strzykawką, skalpelem i całą resztą niezbędnych sprzętów, a fanowi zwierząt – klinika weterynaryjna. Twoja pociecha kocha czesać lalki i układać im fryzury? Z pewnością doceni kuferek z akcesoriami do włosów oraz profesjonalny salon fryzjerski rodem z „Krainy lodu”.

Odgrywanie ról może być wspaniałą i rozwijającą przygodą dla dziecka, a także pouczającą lekcją dla rodzica. Mamy nadzieję, że zabawki z kolekcji Lidla pozwolą Wam jeszcze lepiej spędzić czas na wspólnej zabawie!