Ta przeglądarka nie jest przez nas wspierana!
Aby wyświetlić stronę poprawnie, użyj jednej z następujących przeglądarek:Uwaga!Jeśli będziesz kontynuować za pomocą tej przeglądarki, Twoje zakupy mogą się nie udać :(

Drugie śniadanie do szkoły – co warto o nim wiedzieć?

Nowy rok szkolny to nie tylko wczesne pobudki, nowe zeszyty, zadania domowe i zajęcia pozalekcyjne. To także… drugie śniadania! Wypełnienie śniadaniówki zdrowymi przekąskami, które będą smaczne, dodadzą dziecku energii, a do tego zostaną zjedzone w całości, to spore wyzwanie. Wielu rodziców zastanawia się, czy kanapki do szkoły to najlepszy wybór. Jeśli należysz do tej grupy, przeczytaj nasz tekst i poznaj sprawdzone sposoby na smaczne, oryginalne i przede wszystkim zdrowe drugie śniadanie!

Czytaj dalej, a dowiesz się:

  • Dlaczego warto dawać dziecku drugie śniadanie do szkoły?
  • Z jakich składników powinno składać się zdrowe drugie śniadanie?
  • Czy kanapki do szkoły to już przeżytek?
  • Do czego spakować drugie śniadanie do szkoły?
  • Jakie propozycje dań do śniadaniówki przygotowaliśmy?

Drugie śniadanie do szkoły – dlaczego jest takie ważne?

Twoje dziecko je posiłek przed wyjściem do szkoły, a po lekcjach dostaje ciepły obiad, więc zastanawiasz się, czy warto dawać mu jeszcze jedzenie na czas między lekcjami? Przygotowanie pożywnej przekąski zabiera czas, a pociecha i tak nie zawsze zjada wszystko do końca i często wraca z zajęć z pełną śniadaniówką w tornistrze. Dietetycy są jednak zgodni – drugie śniadanie to bardzo ważna pozycja w jadłospisie i nie należy jej pomijać. Dlaczego?


Rolą drugiego śniadania jest dostarczenie dziecku energii wtedy, gdy najbardziej jej potrzebuje. Pobyt w szkole to przecież intensywna praca umysłowa oraz – głównie w czasie przerw – aktywność fizyczna. Do prawidłowej i efektywnej pracy mózgu niezbędna jest glukoza, a gdy poziom cukru we krwi spada, automatycznie maleje też zdolność koncentracji, logicznego myślenia czy przyswajania wiadomości. Dlatego drugie śniadanie powinno się spożywać ok. 3-4 godziny po pierwszym, by dostarczyć organizmowi odpowiednią dawkę niezbędnych substancji odżywczych.

Zdrowe drugie śniadanie – z czego powinno się składać?

Aby drugie śniadanie spełniało swoją funkcję odżywczą, musi być oczywiście odpowiednio zbilansowane. Dlatego odpadają wszelkie słodkie bułki, batoniki czy wafelki. Owszem, dzieci kochają słodycze, dlatego wypełniony nimi pojemnik na drugie śniadanie z pewnością spotka się z entuzjazmem i wróci pusty, ale przecież nie o to chodzi.


Z jakich składników skomponować zdrowe drugie śniadanie do szkoły?

  • Węglowodany złożone – powinny stanowić podstawę posiłku. Znajdują się przede wszystkim w pełnoziarnistym pieczywie, makaronie z pełnego ziarna, ryżu (brązowym, czerwonym i basmati), kaszach i roślinach strączkowych.
  • Białko – jest ważnym materiałem budulcowym. Bogate w nie produkty to m.in. jogurty, twaróg, jajka, ser, chude ryby czy tofu.
  • Tłuszcz – zdrowy tłuszcz jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Warto stawiać na produkty bogate w kwasy nienasycone: tłuste ryby, orzechy, pestki.
  • Warzywa i owoce – to źródła wielu witamin i składników odżywczych.


Podczas szukania pomysłów na drugie śniadanie dla dziecka i kompletowania zawartości śniadaniówki, warto brać pod uwagę rekomendacje Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH dotyczące komponowania posiłków. Graficznie przedstawiane są one jako talerz zdrowia podzielony na trzy sekcje: każda z nich odpowiada poszczególnym składnikom odżywczym i produktom.

Kanapki do szkoły dla dziecka – dobry pomysł czy przeżytek?

Oglądając trendy w internecie, można nabyć przeświadczenia, że dawanie dzieciom kanapek do szkoły to już przeżytek. Nic bardziej mylnego! To wciąż doskonały wybór, który ma wiele zalet. Kanapki robi się szybko, łatwo je spakować, nie tracą na jakości podczas leżenia w plecaku szkolnym, dobrze smakują bez podgrzewania, a do tego każdego dnia mogą przecież być inne – wszystko zależy od tego, co zdecydujesz się włożyć do środka.


Przygotowując dzieciom zdrowe kanapki do szkoły, przede wszystkim zwróć uwagę na pieczywo. Postaw na takie, które ma krótki i wartościowy skład, wolny od chemicznych spulchniaczy czy innych niepotrzebnych dodatków. Dobry chleb powinien składać się z czterech składników: wody, mąki, soli i drożdży lub zakwasu. Wszelkie ziarna, orzechy, pestki czy suszone owoce są oczywiście miłym dodatkiem, który podbija smak pieczywa i nie wpływa negatywnie na jego wartość.


Najwyższej jakości chleb, bułki, bagietki czy precle znajdziesz w Piekarni Lidla. Szeroki wybór produktów wypiekanych z różnych ziaren sprawia, że każdy znajdzie swój ulubiony rodzaj: żytni, wieloziarnisty, bawarski, rustykalny, a może zwykły Baltonowski? Przygotuj zdrowe drugie śniadanie w stylu, który najbardziej lubi Twoje dziecko.

PAMIĘTAJ!

PAMIĘTAJ!

Sprzedawca ma obowiązek udostępnić klientom informacje o składzie produktu. W Lidlu wszystkie niezbędne dane dotyczące pieczywa znajdziesz w katalogach wyłożonych przy ladach Piekarni Lidla. Możesz też poprosić o nie nasz personel. Dbamy o to, by nasi klienci wiedzieli, że dostarczamy im najwyższej jakości wypieków.

Pojemnik na drugie śniadanie – co wybrać?

Istotnym aspektem przygotowywania drugiego śniadania jest też miejsce jego przechowywania. Do czego spakować posiłek, by nie pogniótł się w tornistrze, nie zabrudził stroju na WF i podręczników, a do tego zachęcał do jedzenia?


W młodszych klasach warto uwzględnić pojemnik na drugie śniadanie w wyprawce szkolnej. Dużą popularnością cieszą się np. takie z ulubionymi bohaterami z bajek – wówczas możesz mieć nadzieję, że estetyczna szata graficzna zachęci dziecko do jedzenia. Warto zwrócić uwagę na to, by śniadaniówka miała przegródki, które sprawiają, że poszczególne składniki posiłku są od siebie odseparowane i nie mieszają się ze sobą. Jeśli planujesz przygotowywać dziecku drugie śniadanie na ciepło, przydatne mogą okazać się także termowkłady. W starszych klasach – gdy uczniowie bardziej już zwracają uwagę na to, jak układają rzeczy w plecaku – może wystarczyć torba na drugie śniadanie: np. foliowy czy papierowy woreczek, w który zawiniesz kanapkę lub banana czy do którego włożysz garść orzechów.

Równie ważne, co jedzenie, jest nawodnienie!

Równie ważne, co jedzenie, jest nawodnienie!

Nie zapominaj dać dziecku do szkoły także czegoś do picia. Najlepiej sprawdzi się po prostu woda mineralna w wielorazowej butelce lub bidonie. Alternatywą może być ziołowa herbata albo domowy sok. Staraj się unikać słodkich napojów.

Pomysły na drugie śniadanie – co spakować do śniadaniówki?

Szukasz pomysłów na to, co włożyć do pudełka na drugie śniadanie? Poznaj kilka sprawdzonych propozycji:


  1. Kanapki z pastą warzywną – to świetny sposób na pełnowartościowe śniadanie. Jego przygotowanie nie zajmie dużo czasu, a dzięki zróżnicowanym dodatkom z pewnością zasmakuje dziecku. Pastę możesz przygotować z niemal wszystkich warzyw. Wypróbuj na przykład tę z ciecierzycy i pomidorów, bakłażanowo-marchewkową albo ziołową. Do kanapek dołóż pokrojowe w słupki warzywa: ogórka, marchewkę czy paprykę.
  2. Zapiekane sandwiche – doskonale sprawdzą się jako urozmaicenie codziennych kanapek do szkoły. Do ich przygotowania warto wykorzystać chleb pełnoziarnisty. Poza obowiązkowym serem, który „sklei” wszystkie składniki, warto dorzucić do środka pokrojone w plasterki: pomidora, kiszonego ogórka, paprykę, pieczarki czy filet z kurczaka. W ramach przekąski do śniadaniówki możesz też włożyć zdrowe kuleczki energetyczne.
  3. Serowe proziaki z pastą fasolową – to bardziej czasochłonna propozycja na zdrowe drugie śniadanie dla dzieci, ale warto się na nią zdecydować! Placuszki z białego sera to regionalne danie z Podkarpacia, które smakuje i na ciepło, i na zimno. Proponujemy jeść je z pastą z czerwonej fasoli i pistacji. Aby zapewnić dziecku odpowiednią ilość warzyw w diecie, warto dołączyć pomidorki koktajlowe, pokrojoną marchewkę albo kalarepę.
  4. Tortilla z warzywami – to świetna alternatywa dla chleba. Placek posmaruj pastą warzywną albo serkiem, a na nim połóż sałatę lub rukolę, ser żółty, pokrojonego w kostkę kurczaka i plastry warzyw: papryki, cukinii, ogórka zielonego. Posyp kukurydzą albo fasolą z puszki. Zwiniętą tortillę pokrój na mniejsze części, aby zmieściła się do śniadaniówki. W osobnej przegródce umieść owoce, np. kiść winogron. Zainspiruj się!