Ta przeglądarka nie jest przez nas wspierana!
Aby wyświetlić stronę poprawnie, użyj jednej z następujących przeglądarek:Uwaga!Jeśli będziesz kontynuować za pomocą tej przeglądarki, Twoje zakupy mogą się nie udać :(

Twój maluszek rośnie i zaraz zacznie stawiać pierwsze kroki. A jeśli tak, to pora na jego pierwsze buty! Przeczytaj nasz tekst, aby dowiedzieć się, kiedy kupić pierwsze buty, na co zwracać uwagę przy ich wyborze czy jak dobrać odpowiedni rozmiar. Temat może wydawać się skomplikowany, ale nasz poradnik z pewnością rozjaśni w Twojej głowie wszystkie niejasności!

Czego dowiesz się z artykułu:

  • Kiedy przychodzi czas na kupno pierwszych butów dla dziecka?
  • Na co zwracać uwagę przy zakupie?
  • Jak dobrać rozmiar butów dla dzieci?

Pierwsze buty dla dziecka – kiedy kupować?

Dopóki maluszek nie chodzi, nie warto kupować mu butów… bo i tak nie będzie z nich korzystać zgodnie z przeznaczeniem. Lepiej postawić na gołe stopy lub skarpetki dopasowane grubością do panujących warunków. Te ostatnie ochronią przed chłodem, ale jednocześnie umożliwią swobodne poruszanie palcami i wierzganie. To bardzo ważne, bo w ten sposób małe stópki ćwiczą się i wzmacniają, by w późniejszym okresie utrzymać ciężar dziecka. Minusem butów jest to, że stopa ma ograniczone czucie podłoża, a to utrudnia odbieranie bodźców, które w przypadku takich maluszków odgrywa naprawdę dużą rolę.


W końcu jednak dziecko zaczyna stawiać swoje pierwsze kroki i nadchodzi moment zakupu pierwszych butów do chodzenia. Póki jednak wprawia się w domu, niech robi to boso w ramach profilaktyki płaskostopia. Pierwszą parę obuwia warto założyć mu dopiero z okazji samodzielnego wyjścia na dwór.

Text And Image Section

Czy warto kupować niechodki?

Na zimne dni i wyprawy wózkiem wielu rodziców wybiera tzw. niechodki, czyli miękkie elastyczne kapcio-skarpetki. Jeśli chcesz kupić je dziecku, zwróć uwagę, by były wykonane z przewiewnego materiału, nie uciskały stopy ani kostki, ale także nie był zbyt luźne, bo mogą zsunąć się z nóżki lub spowodować otarcia. Nie powinno się ich nosić też cały czas – najlepiej stosować je dopiero na dworze, gdy maluszek w wózku się wierci i nie leży w ciepłym śpiworku lub kombinezonie ze stópkami.

Jakie właściwości powinny mieć buty dla malucha?

Stopy u maluszków są miękkie i podatne na deformacje oraz odkształcenia, dlatego buty dziecięce trzeba dobierać z dużym wyczuciem. Przy wyborze koniecznie zwróć uwagę na następujące aspekty:

  • Podeszwa – zdrowe buty dla dzieci nie powinny krępować ruchów stopą. Dlatego przy wyborze upewnij się, że podeszwa jest odpowiednio miękka i elastyczna: zgina się w 1/3 wysokości (na linii pomiędzy palcami a śródstopiem), a także że rotuje do zewnątrz i do wewnątrz (da się ją skręcić jak ścierkę).
  • Miękki materiał – koniecznie sprawdź, czy maluszek może w nowych butach swobodnie kucać i siadać na ziemi, czy nic go nie ociera ani nie drażni.
  • Odpowiednie dopasowanie – zapiętek musi przylegać do pięty, nie może jednak być zbyt sztywny. Sprawdź też, czy wybrana para przylega do śródstopia i nie usztywnia kostki.
  • Czubki butów dla dzieci – zwieńczenie buta powinno być wysokie i szerokie, aby maluch mógł swobodnie poruszać w nim palcami. Ściśnięte palce to prosta droga do deformacji.
Text And Image Section

Rzepy czy sznurówki?

Wielu rodziców zastanawia się, czy buty dziecięce powinny być zapinane na rzepy czy sznurowane. A może to w ogóle nie ma znaczenia? Jak w wielu przypadkach – to zależy. Dobrze zawiązane sznurowadła sprawiają, że but dopasowany jest do stopy, która nie przesuwa się w nim i nie koślawi. To samo można jednak osiągnąć za pomocą porządnych rzepów. Sposób nie ma więc większego znaczenia. Jeśli uczysz dziecko samodzielności albo masz w domu przedszkolaka, rzepy mogą okazać się jednak dużo praktyczniejsze.

Rozmiary butów dla dzieci – jak dobrać właściwe obuwie?

Pamiętaj o dwóch rzeczach: po pierwsze, kupuj wyłącznie nowe obuwie dziecięce. Wiemy, że często kusi, by przekazać dalej adidasy czy śniegowce po starszych dzieciach, ale to nie jest dobry pomysł. Każdy człowiek chodzi inaczej, ma swój unikalny wzorzec ruchu, a jego buty się do tego dostosowują. Jeśli pociecha przejmie buty po siostrze czy bracie, istnieje duża szansa, że przejmie także jego sposób chodzenia. To szczególnie niebezpieczne w przypadku wad stóp. Po drugie, nigdy nie kupuj butów „na oko”. Dziecięce stópki szybko rosną, a poszczególni producenci mają swoje rozmiarówki, dlatego ważne jest, by przed każdym zakupem obuwia mieć pewność, że będzie pasować.

Text And Image Section

DOBÓR ROZMIARU

Aby prawidłowo dobrać buty dziecięce, należy w pierwszej kolejności zmierzyć długość stopy. W tym celu dokładnie odrysuj stopę (a najlepiej obie) na kartce papieru i zmierz długość i szerokość. By dobrać rozmiar butów dla dzieci, do tych wyników dolicz ok. 5-10 mm. To zapas potrzebny do tego, żeby stopa mogła swobodnie się przesuwać. Jeśli kupujesz buty dziecięce zimowe, zapas powinien być większy. Jeśli letnie – mniejszy. Każdorazowo jednak upewnij się, że stopa nie lata na boki i nie wysuwa się z obuwia. Pierwsze buty dla dziecka powinny mieć ten zapas troszkę mniejszy.


I gotowe! Następny krok to tylko regularne sprawdzanie, czy stopa nie urosła za bardzo i czy buciki wciąż pasują. Do 3. roku życia powinno się to robić co dwa miesiące, a później – co trzy miesiące. Pamiętaj też, żeby jak najczęściej pozwalać maluszkowi chodzić boso – to najzdrowsze dla małych stópek.