Ta przeglądarka nie jest przez nas wspierana!
Aby wyświetlić stronę poprawnie, użyj jednej z następujących przeglądarek:Uwaga!Jeśli będziesz kontynuować za pomocą tej przeglądarki, Twoje zakupy mogą się nie udać :(

Meble ogrodowe - co warto wiedzieć, planując zakup

Długie, ciepłe, wiosenne i letnie dni sprzyjają spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Chcesz, by Twój ogród lub taras stał się przestrzenią, w której chętnie przebywają domownicy i goście? Zadbaj o aranżację strefy wypoczynkowej i w pełni ciesz się piękną pogodą przez cały sezon. W tym artykule znajdziesz wskazówki na temat tego, jakie meble ogrodowe wybrać. Podpowiemy też, który materiał mebli ogrodowych (drewno, rattan, technorattan, aluminium) lepiej spełni Twoje oczekiwania.

Text And Image Section

Meble ogrodowe możemy podzielić na kilka kategorii, biorąc pod uwagę ich różne cechy:


Materiał, z którego zostały wykonane:

  • naturalny: drewno, rattan
  • syntetyczny: technorattan, tworzywo sztuczne, aluminium


Styl, w jakim urządzamy ogród, taras czy balkon:

  • nowoczesny, np. minimalistyczny
  • naturalny/tradycyjny, np. boho, cottage core


Funkcje, jaką mają spełniać meble ogrodowe, m.in.:

  • wypoczynkowa
  • jadalna


Przed zakupem warto przemyśleć, jaki efekt chcesz osiągnąć w aranżacji swojej przestrzeni. Zmierz, jak duża jest przestrzeń, którą chcesz urządzić. Zastanów się, na jakich właściwościach mebli ogrodowych najbardziej Ci zależy.


Ma być ponadczasowo czy zgodnie z trendami? Wolisz styl do którego pasuje drewno i inne naturalne surowce w ciepłych kolorach, czy preferujesz nowoczesne wzornictwo, w którym pierwsze skrzypce grają odcienie szarości i inne chłodne barwy?


Poniżej znajdziesz garść informacji i podpowiedzi, pomocnych w planowaniu Twojego wymarzonego ogrodu.

Meble ogrodowe – drewniane czy z technorattanu? Zalety i wady różnych materiałów

Text And Image Section

DREWNIANE MEBLE


W urządzaniu ogrodu od lat dużą popularnością cieszą się naturalne materiały. Jednym z najczęstszych wyborów są drewniane meble ogrodowe.


Ich zalety to ponadczasowość (drewno nie wychodzi z mody), ekologiczność i uniwersalność (wpasowują się w różne style – np. boho, rustykalny). Do wad można zaliczyć konieczność regularnej konserwacji – bez odpowiedniej impregnacji i pielęgnacji drewno będzie podatne na negatywne działanie czynników atmosferycznych i szybko straci piękny wygląd.

Text And Image Section

MEBLE RATTANOWE

Meble ogrodowe rattanowe to kolejna opcja dla osób ceniących naturalne materiały. Wyplata się je z witek palmowych, które charakteryzują się dużą giętkością i wytrzymałością na obciążenia. Rattan wymaga jednak szczególnego użytkowania – należy chronić go przed bezpośrednim słońcem, wilgocią i mrozem. Rattanowe meble ogrodowe na zimę trzeba koniecznie przenosić w miejsce, w którym nie będą wystawione na śnieg, deszcz i niskie temperatury.

Text And Image Section

MEBLE Z PALET

Niektórzy zwolennicy naturalnych materiałów próbują swoich sił, samodzielnie składając meble ogrodowe z palet. Takie rozwiązanie jest ekologiczne (wykorzystujemy powtórnie surowiec) wymaga jednak poświęcenia sporych nakładów czasu i wysiłku. Warto wiedzieć, że do tego typu kompletów DIY można dokupić gotowy zestaw poduszek na siedziska i oparcie – w ten sposób oszczędza się wiele pracy.

Meble ogrodowe – technorattan i aluminium

Text And Image Section

Jeśli nie chcesz przeznaczać czasu na coroczną konserwację, postaw na meble ogrodowe z technorattanu. Tworzywo to pozyskuje się z polietylenu, znane jest także pod nazwami „polirattan” i „rattan syntetyczny”. Nowoczesne meble ogrodowe często produkuje się także z nierdzewnego aluminium.


Meble ogrodowe aluminiowe i technorattanowe są wytrzymałe i lekkie. Nie wymagają corocznej konserwacji, można je także przechowywać na zewnątrz. Dodatkowo ich utrzymanie w porządku jest łatwiejsze niż czyszczenie mebli drewnianych – możemy umyć je np. silnym strumieniem wody (takie rozwiązanie jest niedopuszczalne w przypadku naturalnych surowców).

Wybierasz meble ogrodowe? Przemyśl ich zastosowanie

Text And Image Section

Zanim zdecydujesz się na wybór konkretnego zestawu, zastanów się, jaką funkcję ma pełnić Twoja przestrzeń w ogrodzie lub na tarasie.


Marzy Ci się, by móc swobodnie rozłożyć się z książką i oddać słodkiemu lenistwu? Wybierz niską i szeroką kanapę z nieprzemakalnymi poduszkami. Lubisz się opalać i chcesz wycisnąć jak najwięcej słońca z każdego dnia? Leżak na kółkach łatwo przestawisz w dowolne miejsce, podążając za promieniami lub szukając ochłody w cieniu. Z kolei w podwieszanym fotelu hamakowym schowasz się przed światem na długie godziny.


A może chcesz jadać śniadania w blasku wschodzącego słońca lub plotkować ze znajomymi przy kawie? Postaw na nieduży stolik z dwoma wygodnymi fotelami. Z kolei jeśli jesteś duszą towarzystwa, przyda Ci się rozsuwany stół i składane krzesła, które posłużą gościom zaproszonym na grilla czy garden party.

Jak zabezpieczyć meble ogrodowe na zimę?

Aby jak najdłużej cieszyć się pięknym wyposażeniem przestrzeni rekreacyjnej, wygodnym i szybkim rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się w plandekę lub pokrowce na meble ogrodowe.


Dodatkowa osłona przed warunkami atmosferycznymi przyda się przede wszystkim meblom, których nie masz gdzie schować, przez co zimą muszą stać „pod chmurką”, na tarasie lub na balkonie. Warto jednak zabezpieczyć także meble ogrodowe przechowywane w garażu czy na strychu – w ten sposób na początku następnego sezonu łatwiej i szybciej doprowadzisz je do porządku.