Ta przeglądarka nie jest przez nas wspierana!
Aby wyświetlić stronę poprawnie, użyj jednej z następujących przeglądarek:Uwaga!Jeśli będziesz kontynuować za pomocą tej przeglądarki, Twoje zakupy mogą się nie udać :(

Genialne pomysły na organizację szafek w kuchni

Organizacja szafek w kuchni to wyzwanie, przed którym stajemy m.in. przy przeprowadzce, remoncie, sezonowych porządkach, ale też na co dzień, zwłaszcza jeśli dysponujemy niewielką kuchnią lub aneksem. Jak poukładać w szafkach kuchennych i szufladach, aby mieć łatwy dostęp do najpotrzebniejszych rzeczy? Jak przechowywać zastawę, garnki, drobne AGD oraz zapasy produktów, aby utrzymać w nich porządek? Sprawdź nasze pomysły!

Czytaj dalej, a dowiesz się:

  • Jak zaprojektować kuchnię, żeby potem nie żałować?
  • Co i gdzie przechowywać, żeby było najwygodniej?
  • Jak zorganizować szafki w kuchni?
  • Jak przechowywać w szufladach płytkich i głębokich, by uniknąć chaosu?
  • Jakie akcesoria pomogą Ci w organizacji kuchni?
  • Co robić, gdy masz wyjątkowo małą kuchnię?

Organizacja kuchni na etapie jej urządzania

Text And Image Section

Jeśli jesteś w trakcie urządzania nowej kuchni i dopiero planujesz rozkład szafek, szuflad, lodówki, kuchenki czy piekarnika – zyskujesz parę punktów przewagi na start! Organizacja w kuchni jest z pewnością łatwiejsza, gdy możesz zaprojektować wszystko od podstaw. W takiej sytuacji najlepiej zaplanować zabudowę meblową tak, aby maksymalnie wykorzystać dostępne wnęki – czy to w zamkniętym pomieszczeniu, czy w aneksie.


W mieszkaniach o standardowej wysokości warto pomyśleć o wykonaniu szafek sięgających pod sam sufit. Przechowasz w nich zapasy suchych produktów, rzadziej używane małe AGD (np. frytkownicę lub suszarkę do grzybów) czy komplet kieliszków do szampana, który wyciągasz tylko z okazji sylwestra. Taki pomysł na szafki szczególnie dobrze sprawdza się podczas organizacji kuchni w małych mieszkaniach, w których nie ma przestrzeni na szafę gospodarczą ani dostępu do komórki lokatorskiej.


Na etapie planowania kuchni możesz też pomyśleć, w jaki sposób wolisz przechowywać różne akcesoria i produkty. Często odruchowo projektujemy kuchnię z przewagą szafek, tymczasem praktyka pokazuje, że zdecydowanie wygodniejsze do trzymania różnych drobiazgów są szuflady i szafki typu cargo. O ile tylko rozkład kuchni pozwoli na ich wygodne wysunięcie, warto zagospodarować nimi dół kuchni. W pomieszczeniach o kształcie L lub zamkniętych, gdzie trzeba zabudować łączenia ścian, sprawdzą się szafki narożne z wysuwanym koszem w formie karuzeli. To pozwoli Ci maksymalnie wykorzystać dostępne miejsce i wygodnie przechować większa liczbę garnków i patelni.

Organizacja kuchni – 5 stref

Text And Image Section

Specjaliści od urządzania wnętrz radzą, by projekt kuchni zakładał jej podział na 5 stref:


Strefa przechowywania

- przybory do gotowania i zastawa stołowa.


Strefa zapasów

- lodówka, zamrażarka, spiżarnia.


Strefa przygotowywania

- deski do krojenia, noże, przyprawy, akcesoria.


Strefa gotowania

- kuchenka lub płyta, piekarnik.


Strefa zmywania

- zmywarka, zlew, suszarka, kosz na śmiecie.

Organizacja w kuchni, czyli co, gdzie i dlaczego?

Text And Image Section

Nie każdy ma ten komfort, by samodzielnie projektować swoją kuchnię od zera – najczęściej trzeba dostosować do siebie już urządzone przestrzenie. Organizacja szafek i szuflad wymaga wtedy trochę więcej sprytu, ale trzymając się pewnych zasad, spokojnie dasz radę poukładać wszystko tak, żeby było Ci wygodnie.


Płytkie szuflady wykorzystaj na sztućce – w utrzymaniu porządku pomoże Ci specjalny wkład. Do przechowywania większych noży służących do przygotowywania posiłków możesz posłużyć się listwą magnetyczną montowaną na ścianie, ale bezpieczniejszym pomysłem będzie kupienie zestawu noży w bloku – dzięki temu ostre krawędzie będą dobrze schowane. Z kolei głębsze szuflady to miejsce na akcesoria takie jak chochla, łyżka cedzakowa, tarka, otwieracz do puszek itp. A jeśli masz więcej takich szuflad w kuchni, wygodnym pomysłem będzie trzymanie w nich garnków, patelni i naczyń żaroodpornych. Tak czy inaczej przedmioty z tej kategorii powinny znaleźć się raczej na dole – jeżeli nie w szufladzie, to w szafce narożnej bądź zwykłej. Większe rzeczy łatwiej jest wyjmować z tego poziomu.


Górne szafki najlepiej przeznaczyć na zastawę stołową (talerze, miski, kubki, szklanki, kieliszki, dzbanki), zapasy suchych produktów oraz małe AGD, takie jak mikser czy blender ręczny. Możesz tu przechowywać również przyprawy – chyba że w kuchni zaprojektowano np. małą półkę w pobliżu kuchenki lub płyty, na której można ładnie wyeksponować słoiczki, by stanowiły dodatkową dekorację.

Organizacja szafek w kuchni

Przejdźmy od ogółu do szczegółu. Jak poukładać w szafkach kuchennych, by zmieściły się w nich wszystkie produkty, a jednocześnie by łatwo dało się wyjąć to, co akurat potrzebne? Po pierwsze – hierarchia przedmiotów. Produkty, z których korzystasz sporadycznie, np. tylko gdy zapraszasz gości, spokojnie mogą znaleźć się pod sufitem. Również zapasy żywności suchej albo w puszkach możesz przechowywać w trudniej dostępnych miejscach. Sięgniesz po nie, gdy skończą się te bieżące. Zasada jest tu prosta – produkty codziennego użytku powinny znajdować się jak najbliżej poziomu wzroku i w zasięgu ręki. Dodatkowo te, z których korzystasz na co dzień, ale nieco rzadziej, ustaw z tyłu.


W organizacji szafek w kuchni pomocne będą np. pudełka, pojemniki czy dostawiane półki na nóżkach, które stworzą dodatkowy poziom na talerze czy szklanki. Więcej o takich akcesoriach za chwilę.

Szuflady w kuchni – organizacja przestrzeni nie tylko na sztućce!

Jak już wspomnieliśmy, szuflady kuchenne mogą być bardzo wygodnym miejscem na przechowywanie zarówno garnków, patelni i pokrywek, jak i zapasów makaronu czy kaszy, herbat, drobnych sprzętów kuchennych, akcesoriów do pieczenia – innymi słowy wszystkich przyborów, produktów i drobiazgów, które lubią tworzyć niekontrolowany bałagan w szafce.


Szuflady mają tę przewagę, że po wysunięciu masz natychmiastowy dostęp do wszystkich rzeczy i nie musisz wyciągać stosu pudełek lub naręcza torebek, by dostać się do tego, co schowane głębiej. Dodatkowo organizacja szuflad w kuchni jest tak fantastycznie prosta i przyjemna, że nic tylko układać!


A jak układać? W płytszych szufladach, tych na sztućce, robotę zrobi organizer z przegródkami – dzięki niemu łyżki na pewno nie będą mieszać się z widelcami. Do głębszych szuflad, w zależności od tego, co planujesz w nich przechowywać, można dokupić: stojak na talerze lub pokrywki, słoiki, pojemniki i pudełka na produkty sypkie albo składane przegródki do podziału przestrzeni. Te ostatnie sprawdzą się idealnie np. w wypadku drobnych paczek z herbatą, bakaliami czy przekąskami – każda grupa produktów zyska swoje miejsce, a Ty unikniesz chaosu.

Drobiazgi przydatne w organizacji kuchni – akcesoria i pojemniki

Text And Image Section

Szukasz sprytnych pomysłów na poukładanie w swoich szafkach i szufladach? Mamy kilka podpowiedzi. Po pierwsze w absolutnie żadnej kuchni nie może zabraknąć zestawu pojemników do przechowywania żywności. Pudełka różnej wielkości nie tylko przydadzą się na świeżą żywność, lecz także pomogą Ci uporządkować przyprawy, dodatki do ciast, codziennie przyjmowane leki lub drobne przedmioty, z którymi nigdy nie wiadomo, co zrobić (np. zapasowe gąbki do naczyń albo torebki foliowe, które nadają się do ponownego wykorzystania). W takiej roli sprawdzi się też większy pojemnik lub... chlebak.


A jeśli przydałaby Ci się dodatkowa szuflada, pomyśl o dużym pudełku z przegródkami, w których można schować np. torebki herbaty, zapachy do ciasta, gumki recepturki, korki do butelek, otwieracz do puszek i wszystkie te „przydasie”, których absolutnie nie chcesz szukać luzem pod stosem innych rzeczy.

Organizacja małej kuchni, czyli jak sobie radzić, gdy naprawdę nie ma miejsca?

Wszystkie powyższe rozwiązania zasadniczo sprawdzą się zarówno w większych, jak i w mniejszych kuchniach oraz aneksach. Wiemy jednak, że szczególnie starsze polskie budownictwo nieraz stawia przed mieszkańcami wyjątkowe wyzwania – kuchnie w blokach bywają mikroskopijne, nieustawne, z grzejnikiem w dziwnym miejscu, parapetem, który ogranicza otwieranie się szafki... Jeśli do tego nie masz wpływu na zaprojektowanie czy umeblowanie pomieszczenia, bo np. jesteś tylko najemcą, organizacja kuchni może sprawiać kłopot. Oto kilka dodatkowych pomysłów, które pomogą uratować sytuację – a Twoją kuchnię przed zagraceniem.

Pomysły na organizację w małej kuchni

Text And Image Section
  • Pomyśl, które rzeczy mogą znaleźć się poza kuchnią – może masz szafę gospodarczą, której część można przeznaczyć na spiżarnię, albo przechować tam rzadziej używane małe AGD.
  • To również rozwiązanie pomocne przy segregacji śmieci – gdy masz za mało miejsca na podłodze lub w szafce pod zlewem, papier, plastik lub szkło (najlepiej to, czego wyrzucasz najmniej) możesz „wyprowadzić” do innej szafy, a w kuchni zostawić tylko kubeł na zmieszane.
  • Za mało szafek? Produkty sypkie, takie jak sól, mąka, cukier, kasze, płatki owsiane, odsyp do mniejszych słoików lub pojemników i tylko te porcje trzymaj pod ręką. Reszta niech wyląduje w zorganizowanej gdzie indziej spiżarni.
  • Pod górnymi szafkami możesz podwiesić reling z małą półeczką na przyprawy i zioła. Będzie praktycznie, a zarazem dekoracyjnie.
  • Jeśli szafki nie sięgają sufitu – zagospodaruj tę przestrzeń pudełkami w kolorze frontów kuchennych.