Veganuary – poznaj nowe smaki!
Nadchodzi Veganuary! To akcja, która powstała kilka lat temu, aby szerzyć wiedzę o weganizmie. Jej organizatorzy zachęcają, aby w styczniu sięgnąć po bezmięsne posiłki. Dzięki Veganuary możesz zrobić noworoczne postanowienie i spróbować wprowadzić do jadłospisu więcej produktów roślinnych. Dzięki nim poznasz pyszne przepisy i zupełnie nowe smaki, które mogą na stałe zagościć w Twojej diecie. Przeczytaj, na czym dokładnie polega weganizm i co go odróżnia od wegetarianizmu, a także przekonaj się, że dieta wegańska wcale nie wymaga wiele wysiłku.
Z artykułu dowiesz się:
- Skąd wziął się trend o nazwie Veganuary?
- Na czym polega różnica między weganizmem a wegetarianizmem?
- Jak dołączyć do akcji Veganuary?
- Jakie wegańskie i wegetariańskie produkty znajdziesz w ofercie Lidla?
- Z jakich urządzeń warto skorzystać, aby szybko przygotować bezmięsne posiłki?
Veganuary – skąd wziął się ten trend?
Veganuary to międzynarodowa akcja wymyślona przez brytyjską organizację pozarządową (o tej samej nazwie). Ma ona na celu zachęcić ludzi do tego, by przez jeden miesiąc – w styczniu (stąd nazwa, od połączenia słów vegan i january) – spróbowali diety wegańskiej. Pierwsza odsłona akcji odbyła się w 2014 roku i z roku na rok zdobywała coraz więcej zwolenników. W 2022 zyskała naprawdę imponujący zasięg. Zainteresowanie Veganuary jest dzisiaj ogromne, a idea może być świetną inspiracją także dla Ciebie.
Wegetarianizm a weganizm – co to za różnica?
Zastanawiasz się, co to jest weganizm? Mówiąc najprościej: jest to bardziej radykalna wersja wegetarianizmu. Ten polega na usunięciu z diety mięsa (w tym ryb czy owoców morza) oraz smalcu czy żelatyny. Tymczasem w weganizmie chodzi o dodatkowe wyeliminowanie z diety wszelkich produktów odzwierzęcych. Oznacza to więc rezygnację nie tylko z mięsa i ryb, lecz także nabiału czy jajek.
Zamienniki!
Aby dieta ta była pełnowartościowa, weganie wykorzystują różne zamienniki produktów usuniętych z jadłospisu. Przykładowo: zamiast mleka krowiego wybierają roślinne (np. owsiane, ryżowe czy migdałowe). Ser odzwierzęcy zastępują tym zrobionym z oleju kokosowego czy orzechów nerkowca. Jako alternatywę dla jajek stosują zaś mielone siemię lniane, nasiona chia lub tzw. aquafabę (czyli wodę z fasoli lub cieciorki). Samo mięso zaś – tak jak wegetarianie – zastępują rozlicznymi potrawami opartymi na białku roślinnym (głównie strączkach, wśród których królują soja i produkty z niej wytwarzane, jak tofu czy tempeh).
Pysznie i roślinnie!
Nie jest więc tak – jak głosi obiegowa opinia – że weganie jedzą „tylko sałatki”. Ten sposób żywienia wcale nie musi być monotonny! Wbrew pozorom ogromną część dań można zrobić w wersji wegańskiej. Wystarczy dobrze poznać możliwości wspomnianych wyżej „zastępników” i nauczyć się umiejętnie je łączyć. W diecie wegańskiej znajdziesz takie dania jak burgery (np. z kotletem z buraka), sernik z nerkowców, „bekon” z tempehu czy tofucznicę (odmianę jajecznicy) – oraz mnóstwo innych pysznych i zdrowych potraw, które warto jeść nie tylko w styczniu!
Poznaj wegańskie przepisy Kuchni Lidla
Jak można celebrować Veganuary?
To proste! Wystarczy, że postawisz na nowe smaki i poszerzysz swoje kulinarne horyzonty. Musisz jedynie wyjść poza utarte schematy i monotonne posiłki, które cały czas królują w Twojej kuchni. Spróbuj urozmaicić swoje menu np. za pomocą produktów wege, które znajdziesz w naszej ofercie. W końcu nic nie stoi na przeszkodzie, aby w styczniu urządzić sobie Veganiedziałki czy Veganiedziele i wprowadzić do diety więcej zamienników roślinnych. Kto wie – może nowe propozycje dań wege pozostaną z Tobą nawet do końca roku? Z pewnością warto ich spróbować, aby dieta nabrała kolorów i stała się zdrowsza.
Poszerz kulinarne horyzonty!
Veganuary może być dla Ciebie doskonałą szansą, aby poznać zasady tego stylu odżywiania, przetestować różne przepisy i odkryć kulinarne majstersztyki bez dodatku mięsa. Pamiętaj, że nie musisz rezygnować z indyka, kurczaka czy wołowiny. Po prostu spróbuj od czasu do czasu zjeść roślinny posiłek na śniadanie, obiad czy kolację.
Jakie roślinne produkty znajdziesz w ofercie Lidla?
W ofercie Lidla znajdziesz wiele produktów wege. Wśród nich są m.in. jogurty na bazie kokosa, mleka roślinne (np. z migdałów lub owsa), tofu (naturalne i wędzone) czy pasty kanapkowe idealne na śniadanie. Koniecznie sięgnij także po orzechy i bakalie, które świetnie sprawdzą się jako składnik owsianek i przekąsek w ciągu dnia. Nie zapominaj oczywiście o warzywach i owocach – zarówno polskich, jak i egzotycznych, które na ryneczku Lidla dostaniesz w wersji BIO.
Z kolei na obiad i kolację możesz wybrać gotowe, bezmięsne zamienniki – np. pasztet z suszonych pomidorów, gotowe roślinne kiełbaski, klopsiki, burgery czy nawet kotleciki. Do wyboru masz też wege falafele, które wypełnią zbożową tortillę. Koniecznie włącz do swojego jadłospisu więcej strączków: ciecierzycę, soczewicę, fasolę, groch, bób. Warto przygotować z nich np. wegańską michę ( wege bowl) – pełną smakowitych warzyw z dodatkiem ulubionego sosu na bazie miodu i oliwy.
Jak szybko i bez wysiłku przygotować roślinne posiłki?
Pracę nad wegańskimi daniami znacznie usprawni odpowiedni sprzęt kuchenny, np. marki Silvercrest. Na pewno przyda Ci się dobry robot kuchenny. Takie wielofunkcyjne urządzenia jak MC Smart pozwolą Ci szybko i sprawnie przygotować wegańskie zupy, owocowe smoothie, pasztet z soczewicy, potrawkę warzywną, ciasto… i w zasadzie cokolwiek, co tylko Ci się zamarzy. Z pewnością przydatne do twardych warzyw okażą się także rozdrabniacze i krajalnice elektryczne. Dzięki nim wyczarujesz prawdziwe kulinarne rarytasy w wersji wege!
Skoro już wiesz, czym jest weganizm i wegetarianizm, a także znasz produkty oraz sprzęty, które pomogą Ci przygotować roślinne dania, może i Ty podejmiesz wyzwanie Veganuary – dla samego siebie i dla planety…? Gorąco Cię do tego zachęcamy!