Ta przeglądarka nie jest przez nas wspierana!
Aby wyświetlić stronę poprawnie, użyj jednej z następujących przeglądarek:Uwaga!Jeśli będziesz kontynuować za pomocą tej przeglądarki, Twoje zakupy mogą się nie udać :(

Kot w domu - kompletujemy wyprawkę!

W Twoim domu ma niebawem pojawiać się kot i zastanawiasz się nad tym, co warto kupić? Dowiedz się, co jest prawdziwym must have w wyprawce dla kotka, a co fajnym gadżetem. Przeczytaj tekst by uniknąć niespodzianek, a Twój pupil będzie miał wszystko czego potrzebuje już od pierwszych dni.

O czym przeczytasz w artykule:

  • Wyprawka dla kota – jak ją skompletować?
  • Dodatkowe akcesoria – co jeszcze się przyda?
  • Kot w domu – co należy zabezpieczyć

Wyprawka dla kota – lista niezbędnych produktów

Koty to zwierzęta, które samodzielnie wyznaczają, jak duże terytorium w domu chcą zajmować i w jaki sposób chcą spędzać czas. Są w tym zdecydowanie bardziej niezależne niż psy. Ich wychowanie jest też trudniejsze, jednak jak najbardziej możliwe. Cały proces przystosowania do nowego miejsca i nauki najważniejszych czynności na pewno ułatwi dobrze skompletowana wyprawka dla kota. Powinny znaleźć się w niej:

Text And Image Section

Miski

Kot potrzebuje miski na jedzenie oraz na wodę. Muszą być one ustawione w miejscu, do którego ma łatwy dostęp. Warto od samego początku pokazywać futrzakowi, gdzie może je znaleźć. Ważne, aby postawić je z daleka od kuwety. Koty nie lubią jeść w pobliżu miejsc, w których załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne, dlatego jeśli miejsce podawania pożywienia będzie zbyt blisko, to może dojść do problemów z jego spożywaniem. Nie zaleca się także ustawiania misek w pomieszczeniu, w którym jedzą ludzie. Zwierzak może wtedy przyzwyczaić się do wspólnych posiłków. To z kolei może poskutkować nachalnym proszeniem o ludzkie jedzenie lub nawet jego podkradaniem.

Text And Image Section

Kuweta

Kuweta to jeden z najważniejszych produktów w kociej wyprawce. Jest ona miejscem, w którym kot może załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne. Jeśli chcesz, aby nauka czystości u pupila przebiegła jak najszybciej i najsprawniej, koniecznie zainwestuj w kuwetę już na samym początku. Na rynku dostępny jest szeroki wybór modeli otwartych i zamkniętych, które mogą mieć różne rozmiary i kolory. Dzięki temu z łatwością znajdziesz wariant, który spełni Twoje oczekiwania.

Text And Image Section

Drapak

Koty kochają drapać, a oduczenie ich tego jest raczej niemożliwe, bo leży to w ich naturze. Dlatego zamiast próbować z tym walczyć, lepiej zagwarantować pupilowi dostęp do czegoś, na czym może ostrzyć swoje pazury. Drapaki o różnych kształtach i rozmiarach idealnie sprawdzają się w tej roli. Jeśli zainwestujesz w odpowiedni model, dopasowany do rozmiarów czworonoga, to możesz od samego początku uczyć zwierzę, aby korzystało z niego zamiast niszczyć rzeczy w mieszkaniu. Wystarczy, że będziesz zanosić swojego milusińskiego w odpowiednie miejsce za każdym razem, gdy zacznie drapać sofę lub jakikolwiek inny mebel.

Text And Image Section

Legowisko

Koty same określają, gdzie najchętniej śpią, dlatego legowisko nie jest obowiązkowe od samego początku, jednak warto je mieć. Te czworonogi uwielbiają wygodę i komfort, dlatego dobrze jest przełożyć miękką leżankę w miejsce, które Twój kociak sobie upodoba. Obserwuj go przez pewien czas i zobacz, którą przestrzeń postanowił on wybrać jako swoją oazę do odpoczynku. Pamiętaj, że poza miękkością, koty lubią prywatność i poczucie bezpieczeństwa. Dlatego dobrym wyborem będzie legowisko domek, w którym zwierzak może się schować.

Text And Image Section

Zabawki

Małe koty kochają się bawić. Uwielbiają wspinaczki i gonitwy, dlatego należy zapewnić pupilowi dostęp do odpowiednich zabawek. Niezbędny jest nie tylko wspominany wcześniej drapak, przydadzą się też wędki z różnymi zawieszkami, np. w postaci piór czy wstążek, piłeczki z dzwoneczkiem w środku, pluszowe myszki oraz inne akcesoria, które nadają się do rzucania zwierzakowi, aby mógł je upolować. Dobrym wyborem będą również zabawki z kocimiętką, która poprawia nastrój kota. Wystrzegaj się za to laserów, które mogą prowadzić do frustracji u Twojego pupila ze względu na brak możliwości złapania tropionego punktu.

Text And Image Section

Szczotka lub furminator

Gubienie sierści przez kota będzie zdecydowanie mniej uciążliwe, jeśli będzie on regularnie wyczesywany. Warto zwierzę przyzwyczajać do tej czynności już od samego początku jego obecności w Twoim domu. Najpierw pozwól mu się oswoić z narzędziem, a potem stopniowo zaczynaj wprowadzać coraz dłuższe zabiegi pielęgnacyjne. Dzięki temu ograniczysz stres u pupila, a siebie ochronisz przed potencjalnymi zadrapaniami. Jeśli zaczniecie ćwiczenia naprawdę wcześnie, to w przyszłości dorosły kot nie będzie stresował się wyczesywaniem futra.

Text And Image Section

Nożyczki/szlifierka do pazurów

Ostrzenie pazurów na drapaku sprawia, że potencjalne udrapnięcia ze strony pupila są bardzo bolesne, kociaki mogą też z łatwością niszczyć meble i inne przedmioty w domu. Dlatego warto obcinać lub piłować pupilom pazury, aby ograniczyć wyrządzane przez nich szkody. Tę czynność pielęgnacyjną również dobrze jest wprowadzić jak najszybciej, aby przyzwyczaić kota do tego zabiegu.

Text And Image Section

Transporter

Dla swojego bezpieczeństwa i komfortu wszelkie podróże kot powinien odbywać w specjalnym transporterze. Dzięki temu nie ucieknie on, gdy się czegoś przestraszy. Będzie też czuł się w znanej przestrzeni znacznie bezpieczniej. Wymiary torby do transportu kota powinny być dopasowane do jego wielkości. Nie może być ona za mała, aby zwierzak nie odczuwał z tego powodu stresu i dyskomfortu.

Poza powyższymi elementami w wyprawce dla kota nie może zabraknąć również:

  • karmy dla kota dopasowanej do jego wieku i potrzeb,
  • kocich przysmaków, które będą urozmaiceniem jego diety oraz nagrodą za odpowiednie zachowanie, np. ostrzenie pazurów na drapaku czy korzystanie z kuwety,
  • żwirku do kuwety, aby pupil mógł załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne w komfortowych warunkach i szybko nauczyć się czystości,
  • łopatki do kuwety, aby ułatwić Ci sprzątanie po zwierzaku.


Wyprawka dla kota a przygotowanie mieszkania na zwierzaka

Text And Image Section

Koty to sprytne i bardzo zwinne zwierzęta, co w połączeniu z ciekawską naturą sprawia, że potrafią wcisnąć się praktycznie wszędzie. Aby kocie wędrówki po domu lub mieszkaniu nie skończyły się tragicznie, warto:

  • zabezpieczyć okna i balkon z wykorzystaniem specjalnej siatki,
  • usunąć trujące dla kotów rośliny,
  • zabezpieczyć kable z wykorzystaniem maskownic oraz specjalnych osłonek,
  • zabezpieczyć meble przed kocią sierścią i pazurami z wykorzystaniem narzuty na łóżko lub kanapę oraz pokrowców na meble.

Odpowiednio przygotowane mieszkanie zapewni Twojemu pupilowi bezpieczeństwo, a Tobie oszczędzi nerwów oraz wydatków. Ograniczysz zniszczenia i uchronisz swojego kociaka przed zrobieniem sobie krzywdy w trakcie poznawania nowego otoczenia.

Dodatkowe akcesoria, które warto dołożyć do wyprawki dla kota

Oferta produktów dla zwierząt jest niezwykle rozbudowana. Szeroki wybór akcesoriów pozwala na dopasowanie wyprawki do wymagań właścicieli pupili oraz do potrzeb zwierzaków. Wszystko po to, aby zapewnić im maksymalny komfort i bezpieczeństwo, a także odpowiednie atrakcje i wsparcie ich rozwoju.


Podstawowa wyprawka dla kota może zostać rozbudowana. Poza najważniejszymi produktami codziennego użytku, można rozważyć zakupienie dla pupila również:

  • poidełka dla kota,
  • akcesoriów spacerowych, czyli smyczy i szelek,
  • preparatów do kąpieli,
  • tuneli dla kotów i inne elementów do stworzenia kociego placu zabaw,
  • zabawek interaktywnych.

Warto pamiętać, że nie wszystkie produkty przydadzą Ci się od razu. Część rzeczy przyda się dopiero gdy zwierzak podrośnie. Kotek może również preferować jakiś określony typ zabawek, dlatego warto obserwować swojego małego przyjaciela. Z czasem będzie łatwiej kupować kolejne akcesoria i gadżety.