Ta przeglądarka nie jest przez nas wspierana!
Aby wyświetlić stronę poprawnie, użyj jednej z następujących przeglądarek:Uwaga!Jeśli będziesz kontynuować za pomocą tej przeglądarki, Twoje zakupy mogą się nie udać :(
Banner

Wentylatory - jaki wybrać?

Wentylator na upalne dni - jaki wybrać?

Czasami fala gorąca zaskakuje nas już w maju, choć statystycznie sumę najwyższych temperatur odnotowujemy w sierpniu. Miesięcy z podwyższoną temperaturą jest zwykle u nas kilka. Prawdziwie gorących przynajmniej dwa. Niejednokrotnie zdarzało się tak, że decydowaliśmy się na zakup wentylatora dopiero wtedy, gdy nie mogliśmy wytrzymać z powodu uderzenia gorących mas powietrza, jednak z pewnością warto zaopatrzyć się w urządzenie chłodzące zanim przyjdą prawdziwe upały. Jak więc wybrać najlepszy wentylator do naszego mieszkania lub domu?

Jak działa wentylator?

Podstawowy wentylator oparty jest o prostą zasadę działania, porównywalną do tej, która funkcjonuje podczas przeciągu w mieszkaniu. Gdy uruchamiamy urządzenie, po dwóch jego stronach wytwarza się różnica ciśnień i powietrze jest wprawiane w ruch. Dzięki temu możemy liczyć na sztucznie wytwarzany wiatr, który działa kojąco podczas upałów.


Warto również wspomnieć, że istnieją dodatkowe atuty pracy wentylatora. Skuteczne urządzenie, wprawiające powietrze w ruch, wymiata z mieszkania drobiny kurzu, nieczystości, w efekcie czego neutralizowane są również nieprzyjemne zapachy. Przydaje się na przykład wówczas, gdy niechcący nadymimy w kuchni i trzeba będzie w szybki sposób pozbyć się zapachu spalonej potrawy lub oleju. Większość modeli wyposażona jest w regulację intensywności pracy i w zależności od naszych potrzeby, pozwala nam to na dostosowanie trybu pod aktualne potrzeby.

Text And Image Section

Jaki wentylator wybrać i na co zwrócić uwagę?

  • Wentylator kolumnowy - energooszczędny, ale bardzo wydajny wentylator kolumnowy stanowić będzie nie tylko ukojenie w upalne dni, ale również ciekawą ozdobę naszego mieszkania. Warto jednak zwrócić uwagę na aspekt energooszczędności. Skoro urządzenie ma pracować przez większość lata, dobrze jeśli nie użytkuje zbyt wiele prądu. W naszej ofercie dostępne są wentylatory kolumnowe o mocy 45 W, pracujące w zakresie 90°. Możemy więc zadecydować, czy będzie on dmuchać w jedno miejsce, czy obracać się, rozprowadzając chłodne powietrze w większym zasięgu. Mamy również 120-minutowy timer, który pozwala nam go zaprogramować w dowolny sposób, a automatyczna funkcja wyłączania stoi na straży bezpieczeństwa. Sprzęt został także wyposażony w trzy tryby pracy oraz stopki antypoślizgowe, wzmacniające stabilność urządzenia.


  • Wentylator stojący - mamy do wyboru także wentylatory stojące Silvercrest działające z pilotem. Jednym z nich jest łatwy w obsłudze sprzęt z wyświetlaczem LED, funkcjonujący w ruchu 3D, czyli w pionie i w poziomie. Cztery moce wentylatora i sześć poziomów prędkości gwarantują elastyczną pracę. Szeroka podstawa zapewnia stabilność, a ustawiany kąt przechylenia pełną dowolność konfiguracyjną. Zwolennicy zdalnego sterowania mogą zdecydować się na inny model z pilotem. Urządzenie działa w obrębie trzech poziomów prędkości (1000, 1100 lub 1250 obrotów na minutę). Zegar sterujący można ustawić na 7,5 godziny. To właściwie cała letnia noc. Regulować możemy nie tylko wysokość, ale także kąt nachylenia.


  • Wentylator stołowy - dla zwolenników rozwiązań kompaktowych oraz posiadaczy nieco mniejszych przestrzeni życiowych dedykowane są wentylatory stołowe. Działają one w bliższym polu,czasem miło jest poczuć wiatr bezpośrednio na twarzy, stawiając urządzenia na biurku lub stole. Tu również warto zwrócić uwagę na wzornictwo, energooszczędność oraz elastyczność funkcji.
Text And Image Section
  • Wentylator podłogowy - zwany również “cyrkulatorem” to nie tylko skuteczne, ale również bardzo designerskie rozwiązanie. W naszej ofercie znajdują się wentylatory podłogowe w trzech opcjach kolorystycznych. Stylizowane na retro i takie też są pod względem konstrukcyjnym. Bez wyświetlaczy LED, bez pilotów, bez szczególnie wyszukanych funkcji. Emitują jednak potężny strumień powietrza. Dodatkowo działa tutaj efekt najniższej temperatury wznoszonej ku górze, która zwykle gromadzi się przy samej podłodze.


  • Możemy też zdecydować się na klimatyzer stołowy. To proste, ale bardzo skuteczne urządzenie, wykorzystujące do chłodzenia samą wodę. Dodatkowo nawilża pomieszczenie, stwarzając znakomity mikroklimat w upalne dni. Przy ostatecznej decyzji powinniśmy dobrać odpowiednią moc do rozmiaru pomieszczenia i naszych potrzeb, zwrócić uwagę na ilość stopni pracy, pobór mocy i inne parametry techniczne. Warto też wybrać taki model, który będzie nam najbardziej odpowiadać wizualnie.

Wentylator: o czym należy pamiętać?

Raz na jakiś czas warto wyczyścić wentylator, najlepiej używając do tego celu delikatnych środków antybakteryjnych lub antygrzybicznych. Urządzenie potrafi bowiem absorbować kurz z różnymi drobinkami. Sprawmy więc, by było ono czyste i mogło służyć nam jeszcze lepiej. Zróbmy to oczywiście szczególnie ostrożnie przez wzgląd na części elektryczne, jedynie przy wyłączonym urządzeniu. Czasem wystarczy mokra chusteczka, zanurzona w płynie antybakteryjnym. Upewnijmy się, że wszystko dokładnie wyschło, a do silnika nie dostała się wilgoć.


Starajmy się nie ustawiać wentylatora obok okna, szczególnie gdy jest ono otwarte. Urządzenie będzie zasysać gorące powietrze z dworu i wpuszczać je do pomieszczenia. Taka praktyka mija się z celem. Sprzęt nie będzie chłodzić mieszkania, a wręcz przeciwnie.


Unikajmy również umieszczania wentylatora w łazience przez wzgląd na obecność wody. Jeśli chcemy, by chłodził nas podczas snu, nie kierujmy strumienia powietrza bezpośrednio na nas, by uniknąć przeziębienia. Nawet podczas upalnej nocy. Starajmy się raczej rozprowadzić wentylację po ścianach, które będą odbijać i rozpraszać powietrze. Pomieszczenie lekko się wychłodzi, a my będziemy bezpieczni.

Zaopatrzmy się w wentylator najlepiej przed największymi upałami. Wybór urządzeń będzie większy, a my zabezpieczymy się zanim gorące powietrze nawiedzi nasze strony.

Jak jeszcze radzić sobie z upałem?

Wentylator to znakomite rozwiązanie na radzenie sobie z upałem. Co jeszcze możemy zrobić, by wspomóc urządzenie w walce z upałem domowymi sposobami?

Rolety zaciemniające

W mieszkaniach, do których wpada słońce, są bardzo przydatne. Ale w okresie największych upałów stają się prawdziwym zbawieniem, bowiem są w stanie częściowo odbić promienie przynoszące wysokie temperatury. I choć nie chronią nas przed upalnym powietrzem w 100%, to i tak bardzo pomagają.

Woda

Woda jest niezbędna do życia. Podczas upałów tym bardziej ważne jest odpowiednie nawadnianie organizmu. Picie odpowiednich ilości w upalne dni powinno być priorytetem. Eksperci radzą również przygotowanie własnych napojów izotonicznych z odrobinką soli. Podczas gorących dni można wziąć też chłodny prysznic lub kojącą kąpiel o umiarkowanie niższej temperaturze niż ta panująca w otoczeniu.

Rośliny

Rośliny nie tylko dają cień, ale również potrafią skutecznie nawilżyć powietrze w mieszkaniu. Dlatego dobrze jest postawić odpowiednią ich ilość na parapecie lub balkonie. Pamiętajmy jednak, by nie podlewać ich w samym środku dnia, gdyż to im szkodzi. Lepiej poczekać na wieczór lub chłodniejszy moment.

Odpowiednia odzież

Podczas upałów odzież powinna być przewiewna i oddychająca. Wskazane są kolory jasne, materiały lekkie i naturalne.

Wyłączenie niepotrzebnych urządzeń elektrycznych

O tym, że potężny komputer z dużym zasilaczem potrafi całkiem nieźle dogrzać małe pomieszczenie zimą, wiedzą wszyscy użytkownicy, którzy kiedyś znaleźli się w takich okolicznościach. Jednak latem przynosi to odwrotny skutek i musimy liczyć się z generowaniem dodatkowego ciepła, tym razem na niekorzyść. Tak samo temat wygląda z lodówką. Nie podkręcajmy jej, gdyż wprawdzie napoje w środku będą chłodniejsze, ale energia jakiej urządzenie będzie potrzebować do efektywnego działania odprowadzi w powietrze dodatkowe ciepło.

Unikaj ciężkostrawnych potraw

Dieta podczas upałów jest bardzo istotnym elementem wspomagającym. I nie chodzi w tym aspekcie tylko o to, by spożywać duże ilości lodów lub pić chłodne napoje. Przede wszystkim należy unikać potraw ciężkostrawnych. Dlaczego? Dlatego, że nasz organizm będzie musiał wytworzyć więcej energii na spalenie ich. Przez co zwyczajnie zrobi się nam cieplej.

Wietrzenie rano i wieczorem

Nigdy nie wietrzmy mieszkania w szczytowym momencie upalnego dnia. Zawsze starajmy się wpuścić chłodne powietrze wieczorem lub z samego rana, gdy słońce jeszcze nie góruje nad horyzontem. A kiedy pomieszczenia zostaną już wychłodzone, wentylator w naszym mieszkaniu wprawi je w odpowiedni ruch.