Ta przeglądarka nie jest przez nas wspierana!
Aby wyświetlić stronę poprawnie, użyj jednej z następujących przeglądarek:Uwaga!Jeśli będziesz kontynuować za pomocą tej przeglądarki, Twoje zakupy mogą się nie udać :(

Gry i zabawki edukacyjne dla dzieci – co kupić maluchom?

Zabawki i gry edukacyjne to bardzo popularna kategoria akcesoriów dla dzieci. Odpowiednio zaprojektowane i dostosowane do wieku malucha wspierają jego rozwój m.in. w obszarach motoryki, koordynacji ruchowej, myślenia czy wyobraźni. Rozwijają też ciekawość świata i mogą służyć do oswajania najmłodszych z domowymi obowiązkami, np. zakupami czy utrzymywaniem porządku. Jeśli szukasz mądrej rozrywki dla swojego dziecka lub zastanawiasz się nad wyborem prezentu, zobacz, jakie gry edukacyjne sprawdzą się dla maluchów w różnym wieku.

Czytaj dalej, a dowiesz się:

  • Czym właściwie są zabawki i gry edukacyjne oraz w jaki sposób stymulują rozwój dziecka?
  • Jakie zabawki edukacyjne dla niemowląt warto wybrać?
  • Czemu zawdzięczamy powrót mody na drewniane zabawki edukacyjne?
  • Jakie zabawki i gry edukacyjne będą odpowiednie dla przedszkolaków, a z czego ucieszą się dzieci w podstawówce?
  • Jakie gry lub zabawki edukacyjne wybrać na prezent dla roczniaka, 2-latka, 3-latka i starszych dzieci?
Jak gry i zabawki edukacyjne wpływają na rozwój dziecka?

Jak gry i zabawki edukacyjne wpływają na rozwój dziecka?

Zacznijmy od małego wyjaśnienia, bowiem hasło „zabawki edukacyjne dla dzieci” może być nieco mylące. Zadaniem zabawek edukacyjnych nie jest zrobienie z dziecka naukowca, małego geniusza ani stymulowanie go do szybszego rozwoju, żeby przegonić rówieśników. Nie chodzi też o to, by odbierać maluchowi radość zabawy na rzecz rozwijania jego umysłu za wszelką cenę. Wręcz przeciwnie! Zabawki edukacyjne dostarczają najmłodszym mnóstwo przyjemności, gdyż w odróżnieniu np. od zabawek elektronicznych zaprogramowanych na konkretną czynność oddają w ręce dziecka proces kreacji. Wolny wybór i samodzielne wykonywanie zadań to jedne z głównych założeń np. zabawek w stylu Montessori.

Po czym poznać dobre zabawki edukacyjne?

Po czym poznać dobre zabawki edukacyjne?

To takie zabawki, które stymulują rozwój, zapraszając dziecko do tworzenia własnych scenariuszy zabawy, wymyślania historii, składania i rozkładania elementów, odnajdywania coraz to nowszych sposobów użycia przedmiotów. Aby zabawka spełniała te zadania, musi stawiać przed dzieckiem jakieś wyzwanie i dawać mu możliwość aktywnej zabawy, tzn. kierowania jej przebiegiem.


To dlatego edukacyjne zabawki dla dzieci, takie jak układanki, klocki, czy np. miniaturowa kuchnia, w której można gotować różne potrawy i serwować je mamie czy tacie, nieraz potrafią zająć szkraba na długi czas, tak że zapomina o świecie dookoła. Z drugiej strony zautomatyzowane zabawki – choć często piękne i drogie – po chwilowym efekcie „wow” potrafią szybko się znudzić i pójść w kąt. A rodzice nie mogą się nadziwić, że dziecko, choć ma tyle wymyślnych gadżetów, to zamiast nich bawi się patykiem, łyżką czy akcesoriami codziennego użytku, z których tworzy swoje światy.

Zabawki edukacyjne dla niemowląt, czyli jak wspierać rozwój dziecka w 1. roku życia

Zabawki edukacyjne dla niemowląt, czyli jak wspierać rozwój dziecka w 1. roku życia

Zabawki edukacyjne można podsuwać dziecku już od najmłodszych lat. Te przeznaczone dla niemowląt pozwalają ćwiczyć m.in. umiejętności motoryczne, koordynacji ręka-oko, chwytania i trzymania, a także podstawowe umiejętności poznawcze i emocjonalne, które dziecko naturalnie rozwija w 1. roku życia. Do najpopularniejszych zabawek edukacyjnych dla niemowląt należą np. maty edukacyjne, na których dzieci uczą się sięgać, chwytać, a z czasem obracać na brzuszek, raczkować i wstawać. Taka mata oprócz części do leżenia najczęściej posiada również pałąki z zawieszonymi na nich grzechotkami, lusterkami i zabawkami, które pobudzają wzrok i słuch niemowlaka. Podobną funkcję pełnią różnego rodzaju zawieszki nad łóżeczko czy wózek oraz stojaki ze zwisającymi zabawkami.


Do edukacyjnych zabawek dla niemowląt można też zaliczyć zabawki kontrastowe – w pierwszym roku życia dziecko bardzo intensywnie rozwija zmysł wzroku, a książeczki, karty kontrastowe czy pluszaki doskonale w tym pomagają. Koordynację ruchową maluch może ćwiczyć na pluszowych czy gumowych klockach lub piramidach z kółek, które rozwijają tzw. motorykę małą i koncentrację.

Zabawki stymulujące zmysł słuchu – za i przeciw

Jeśli szukasz prezentu dla niemowlaka, dobrym pomysłem mogą być też różnego rodzaju grzechotki i piszczałki. Najbezpieczniej jednak (zwłaszcza do 6. miesiąca życia) wybierać takie, które emitują dość delikatny dźwięk, gdyż dzieci o wrażliwszym słuchu na intensywne melodie niestety mogą reagować płaczem. A jeśli nawet z uciechą przyjmą pozytywkę czy grającą głośno zabawkę, to z kolei rodzice, którzy będą musieli jej słuchać w kółko, mogą nie być tym faktem zachwyceni...

Drewniane zabawki edukacyjne – ekologiczny powrót do korzeni

Drewniane zabawki edukacyjne – ekologiczny powrót do korzeni

Bardzo popularną kategorią zabawek edukacyjnych dla dzieci w różnym wieku są zabawki drewniane. Moda na nie to trochę powrót do prostoty i jakości rodem z dzieciństwa obecnych 30- czy 40-latków oraz ukłon w stronę ekologii i trwałości. Zabawki wykonane z drewna – takie jak klocki, układanki płaskie lub 3D, wańki-wstańki, rybki do łowienia, puzzle, domino, tablice edukacyjne, a także samochody, wózki czy inne akcesoria – mają również tę zaletę, że nie przestymulowują dziecka dźwiękami czy migającymi światłami. Ponadto spełniają funkcję, o której pisaliśmy na początku, czyli umożliwiają maluchowi tworzenie różnych kreatywnych scenariuszy zabaw, budowanie i burzenie, dopasowywanie elementów itp.


W tej kategorii na uwagę zasługują również domki dla lalek, drewniane kolejki czy akcesoria umożliwiające symulację różnych codziennych czynności: sklepy, przychodnie, warsztaty i zestawy majsterkowicza, drewniane produkty spożywcze, miniaturowe sprzęty gospodarstwa domowego i wiele innych. To doskonałe pomysły na zabawki edukacyjne dla 3-, 4-, 5- czy 6-latków.

Gry edukacyjne dla dzieci – online i planszowe

Gry edukacyjne dla dzieci – online i planszowe

Starsze dzieci – 3-latki i samodzielne przedszkolaki – chętnie próbują swoich sił w pracach plastycznych, dlatego na pewno ucieszą się z akcesoriów takich jak ciastolina i plastelina, kolorowanki, zdrapywanki, książeczki z naklejkami i wszelkiego typu zestawy do rękodzieła.


W tym wieku w cenie są też edukacyjne zabawki rozwijające wyobraźnię i umożliwiające budowanie historii: domki i akcesoria dla lalek, samochodziki, kolejki z torami, zestawy lekarza, kucharza itp. Dobrym wyborem dla kilkulatka będą również akcesoria ćwiczące logikę i zręczność: kostki i bardziej skomplikowane konstrukcje do układania, puzzle oraz edukacyjne gry planszowe. Popularne gry dla przedszkolaka pozwalają dziecku na przykład uczyć się godzin, literek, poznawać słówka po angielsku czy rozwiązywać proste zagadki.


Z kolei uczniów pierwszych klas szkoły podstawowej z pewnością zainteresują bardziej złożone gry edukacyjne. Można tu wymienić dobrze znane gry planszowe, takie jak: kalambury, statki, minibilard, bingo, memory, chińczyk, a także gry planszowe o zupełnie nowych scenariuszach, na przykład nawiązujące do popularnych bajek. Dzieci od 8. roku mogą próbować swoich sił w popularnym Dixicie, a 9- i 10-latki rozwiną swój zasób słownictwa dzięki grom językowym, jak Scrabble i jego unowocześnione warianty.


W tej kategorii wiekowej dużą popularnością cieszą się również gry edukacyjne online – wbrew stereotypom to może być bardzo produktywny i rozwijający sposób spędzania czasu. Jednak warto byś jako rodzic zadbał tu o równowagę – obecnie dzieciaki spędzają przed ekranami tyle czasu, że dobrze jest oderwać je na trochę od komputera czy smartfona i „wygonić” na powietrze. Pomogą Ci w tym nasze pomysły na zabawy na dworze i w ogrodzie.


Zabawki i gry edukacyjne – pomysł na prezent dla...

Niemowlaka: pluszaki, maty edukacyjne, grzechotki, zawieszki, książeczki kontrastowe


Roczniaka: koń na biegunach, klocki, zabawki do kąpieli, zabawki do pchania lub ciągnięcia, książeczki z obrazkami


2-latka: lalki bobasy, książeczki z pisakiem wodnym, jeździki, zabawki drewniane, namiot do domu, klocki, puzzle piankowe, układanki przestrzenne


3-latka: wózki, lalki, domki dla lalek i akcesoria, autka, tablice drewniane, proste instrumenty muzyczne, magnetyczne układanki, kolorowanki,


Przedszkolaka: akcesoria plastyczne, zestawy do zabawy w warsztat, sklep, gotowanie itp., puzzle, proste gry planszowe


Ucznia szkoły podstawowej: puzzle, gry logiczne, gry towarzyskie, książki

Dużym plusem zabawek edukacyjnych dla dzieci jest to, że można znaleźć akcesoria z różnych półek cenowych – od prostych piankowych układanek czy książeczek za kilkanaście-kilkadziesiąt złotych po droższe ręcznie robione drewniane domki dla lalek z figurkami, które zachwycają nawet dorosłych. Bardzo szeroki wybór zabawek i gier edukacyjnych na różny wiek znajdziesz oczywiście w Lidlu. Sprawdź naszą ofertę!