Ta przeglądarka nie jest przez nas wspierana!
Aby wyświetlić stronę poprawnie, użyj jednej z następujących przeglądarek:Uwaga!Jeśli będziesz kontynuować za pomocą tej przeglądarki, Twoje zakupy mogą się nie udać :(

Aranżacja balkonu w bloku – jak urządzić taką przestrzeń

Nie masz pomysłu na mały balkon w bloku? Pomożemy Ci zaaranżować tę przestrzeń w ergonomiczny sposób. Skorzystaj z poniższych porad, aby stworzyć wygodne miejsce do odpoczynku i spędzania wolnego czasu z bliskimi. Sprawdź również, jakie meble i dodatki przydadzą się na każdym balkonie.

Z artykułu dowiesz się:

  • Aranżacja balkonu w bloku – o czym pamiętać?
  • Jak urządzić mały balkon?
  • Jakie meble sprawdzą się na małym balkonie w bloku?

Mały balkon – aranżacyjne wskazówki

Wiele osób nie wie, jak zaaranżować balkon, który ma małe rozmiary. Tymczasem wystarczy kilka trików, aby optycznie powiększyć taką przestrzeń i stworzyć idealne miejsce do odpoczynku po pracy i spędzania z bliskimi wolnego czasu na świeżym powietrzu. Od czego zacząć prace na balkonie?


Czasami wystarczą proste i kreatywne pomysły, aby Twój balkon otrzymał drugie życie. Przede wszystkim zdecyduj, w jakim stylu urządzić przedłużenie mieszkania, które posłuży Ci w sezonie wiosenno-jesiennym do relaksu, a także jakie meble, dekoracje czy kwiaty zmieszczą się na takiej małej powierzchni.


Zanim zaczniesz kupować wyposażenie balkonowe, weź pod uwagę to, gdzie zimą będziesz przechowywać np. doniczki czy inne akcesoria, jeżeli nie masz zadaszonego balkonu albo komórki lokatorskiej. Ten aspekt będzie też kluczowy podczas wyboru materiałów, z których wykonane są krzesła, stoliczek kawowy, wiszący fotel lub hamak. Najlepiej postawić na meble i dodatki z elementów odpornych na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Na zewnątrz na pewno sprawdzą się:

  • syntetyczny technorattan,
  • aluminium,
  • tworzywa sztuczne.
Text And Image Section

JASNE BARWY, KTÓRE OPTYCZNIE POWIĘKSZĄ TWÓJ BALKON

W optycznym powiększeniu przestrzeni na małym balkonie pomogą Ci jasne kolory. Wystarczy pomyśleć o jasnej podłodze (szarej lub beżowej – ułożonej w „cegiełkę”) albo zewnętrznym, wodoodpornym dywanie (najlepiej bez zbędnych wzorów).


Dodaj do tego jasne dodatki i odpowiednio oświetl przestrzeń za pomocą lamp solarnych czy girlandy zawieszonej pod sufitem lub przy barierce.

Mały balkon w bloku – inspiracje na miarę Twoich potrzeb

Text And Image Section

Aranżację małego balkonu możesz wykonać własnymi siłami. Jeżeli posadzka na nim pozostawia wiele do życzenia, nie musisz jej od razu wymieniać. Czasami wystarczy zainwestować w tańsze rozwiązanie – np. sztuczną trawę, deski z kompozytu albo specjalne podesty, które samodzielnie przycina się i układa niczym puzzle.


Z kolei na niezbyt atrakcyjnych ścianach możesz powiesić półki na zioła. Odpowiednio dobrana roślinność pomoże zakryć drobne mankamenty. Niedoskonałości można też zamaskować sztucznym żywopłotem z bluszczu lub pergolą z zasadzonymi w doniczce naturalnymi pnączami.


Gdy aranżujesz mały balkon w bloku, pamiętaj o parapetach. Ustaw na nich zioła albo dekoracje w postaci lampionów i świec. Oprócz tego balkon uatrakcyjnią donice np. z barwnymi pelargoniami lub petuniami. Najlepiej powiesić je po zewnętrznej stronie balustrady albo na ścianie, aby nie zabierały cennego miejsca. Innym rozwiązaniem jest postawienie grządek na nóżkach, w których można posadzić zioła, niewielkie krzewy owocowe (np. truskawki) i ozdobne kwiaty.

Text And Image Section

Jeśli chcesz uniknąć spojrzeń sąsiadów, wybierz na balkon matę imitującą bambus, osłonki z wikliny lub technorattanu na balustradę. Dobrym pomysłem będzie zamontowanie kotary, która zagwarantuje Ci nie tylko intymność, kiedy rano wyjdziesz na zewnątrz wypić kawę w szlafroku, ale również osłoni zewnętrzną przestrzeń mieszkania i rosnące na niej rośliny przed palącym słońcem czy wiatrem. Ciekawym rozwiązaniem jest też rozsuwana markiza – ze stabilnym słupkiem do zawieszenia i samoczynnym zwijaniem.


W przypadku balkonu, który znajduje się od strony południowej, warto pomyśleć o parasolu montowanym do balustrady albo markizie przykręcanej do bryły budynku, by zaoszczędzić więcej miejsca na podłodze, gdzie stanie wyposażenie balkonowe do wypoczynku. Alternatywą jest żagiel przeciwsłoneczny z wytrzymałej tkaniny poliestrowej – z liną napinającą i sprężynami, które mocuje się do haczyków w ścianie.

Meble na mały balkon – co wybrać?

Text And Image Section

Gdy balkon jest wąski, rozwiązaniem dla Ciebie będzie poszukanie składanych mebli (np. małego stolika na balkon), które zapewnią Ci wygodne przejście. Przed kuponem dokładnie sprawdź ich wymiary i oszacuj, czy zmieszczą się po rozłożeniu i zaaranżowaniu kącika do relaksu. Jeżeli nie masz wiele miejsca do wykorzystania, pomyśl o postawieniu na małym balkonie narożnika wypoczynkowego lub ławki zamiast kilku krzeseł.


Możesz także wykorzystać skrzynię ogrodową, która posłuży do przechowywania drobiazgów, a po położeniu na niej poduch zamieni się w wygodne siedzisko. Innym pomysłem na miejsce do odpoczynku jest worek z wodoodporną powłoką – nadający się do użytku wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń. Latem można na nim siedzieć na balkonie, a zimą – w domu.


Podczas urządzania balkonu w bloku, warto znaleźć miejsce na dodatkowe meble, które przydadzą się, gdy odwiedzą Cię goście. Dzięki składanym krzesłom, które na co dzień mogą wisieć np. na specjalnych hakach na ścianie, zorganizujesz małe przyjęcie na świeżym powietrzu bez potrzeby pożyczania miejsc do siedzenia od sąsiadów. Funkcję siedzisk mogą pełnić też drewniane skrzynki czy niezwykle popularne palety drewniane, na które wystarczy położyć poduszki albo miękkie koce.