Zbieranie deszczówki w ogrodzie – jak i po co to robić?
Woda jest najważniejszym zasobem naturalnym, o który należy dbać. Aby mieć swój udział w ochronie źródeł wody pitnej, warto pomyśleć o zbieraniu deszczówki w ogrodzie. Do czego można ją później wykorzystać i jakich akcesoriów będziesz potrzebować, aby tym życiodajnym płynem napełnić przeznaczone do tego zbiorniki? Przeczytaj artykuł i poznaj zalety ekologicznego sposobu na oszczędzanie nie tylko wody, lecz także rachunków.
Z artykułu dowiesz się:
- Zbieranie wody deszczowej – dlaczego warto to robić?
- Jak zbierać deszczówkę krok po kroku?
- Czy można zbierać deszczówkę w bloku?
Zbieranie deszczówki z rynny – zalety
Masz duży ogród, a w nim kwiaty, warzywa albo krzewy ozdobne, które w okresie wiosenno-letnim trzeba regularnie podlewać, aby pięknie rosły? Zamiast wykorzystywać do tego cenne zasoby wody pitnej, użyj wody opadowej. Możesz ją zebrać podczas ulewnego deszczu albo opadów gradu. Jeżeli zaczniesz gromadzić wodę już od końca zimy, za jej źródło posłużą Ci również topniejący z dachu śnieg i lód.
Ograniczając pobór słodkiej wody z instalacji wodociągowej, obniżysz swoje rachunki. Ogromną zaletą będzie też koniec problemów z odprowadzaniem wody poza posesję. Jeżeli dobrze rozplanujesz ilość pojemników, które będą napełniać się wodą, unikniesz ogromnych kałuż przed domem czy nawet niekontrolowanych podtopień podczas ulewy.
Deszczówka jest bardzo miękką wodą, nie zawiera chloru, ma niskie pH i jest świetnie przyswajana przez rośliny, co z pewnością korzystnie wpłynie na ich kondycję. Wodę opadową koniecznie wykorzystaj też do prac wokół domu. Możesz nią umyć auto, taras, narzędzia ogrodowe i kostkę brukową albo wypełnić oczko wodne. Przefiltrowana deszczówka uratuje Cię nawet w sytuacji awarii sieci wodociągowej w domu. Wodę wykorzystasz bowiem np. do spłukania toalety.
Zbieranie wody deszczowej – potrzebne akcesoria
Aby móc odzyskać deszczówkę np. z rynny, potrzebne są do tego niezbędne akcesoria. Musisz zamontować zbieracz wody deszczowej (inaczej łapacz wody), który instaluje się na pionowej rurze spustowej. Dzięki niemu woda z rynny trafia do umieszczonego obok zbiornika.
Z pomocą łapacza z sitkiem zebrana woda nie będzie zanieczyszczona gałązkami, igłami albo suchymi listkami, które gromadzą się na dachu i w rurach spustowych. Warto zainwestować w zbieracz z blokadą, który odetnie dopływ wody przy pełnym zbiorniku z nagromadzoną deszczówką.
Wodę najlepiej gromadzić w przystosowanych do tego beczkach i zbiornikach z PCV, które ustawia się bezpośrednio pod rynną. Powinny być one nieprzezroczyste, aby nie rosły w nich glony. Dużym ułatwieniem są kraniki, które pozwolą Ci pobrać wodę bezpośrednio do konewki. Niektóre pojemniki przypominają donice, w których możesz na górze umieścić ozdobne kwiaty. Takie modele wyglądają bardzo zgrabnie, a kolorem dopasujesz je np. do elewacji budynku.
Dodatkowo pomyśl o zakupie pompy do zbiornika. Przyda Ci się też wąż ssący i spryskiwacz, aby móc wykorzystać zebrane zasoby do podlewania trawnika. Alternatywą dla małych, naziemnych baniaków na deszczówkę są duże zbiorniki podziemne. Ich zaletą jest to, że nadmiarową wodę odprowadzają do gruntu. Tego typu rozwiązania sprawdzają się najlepiej w dużych gospodarstwach i na większych posesjach. Można je zintegrować z urządzeniami nawadniającymi lub domową instalacją wodociągową.
Szacuje się, że na każde 25 m² powierzchni dachu, z którego zbierana jest deszczówka, przypada w przybliżeniu 1 m³ (1000 l) objętości pojemnika. Warto więc przeliczyć wszystkie wartości i wybrać najlepszy zbiornik na wodę.
Pomysły na zbieranie deszczówki na balkonie
Nie masz domu z ogródkiem i martwisz się, że nie możesz wykorzystać deszczówki do podlewania kwiatów na balkonie? Nic bardziej mylnego! Jeżeli Ci się uda, zainstaluj pojemnik z łapaczem do jednej z rynien albo po prostu spróbuj napełnić wodą opadową mniejsze pojemniki (np. wiaderka), które powinny stanąć w niezadaszonym i zacienionym miejscu. Potem zlej przefiltrowaną deszczówkę do większego zbiornika na wodę, aby zgromadzić ją w jednym miejscu.
Zbieranie deszczówki jest nie tylko ekonomiczne, ale i ekologiczne. Wodę możesz gromadzić z rynien wokół domu, a nawet na tarasie lub balkonie. Korzystaj z niej odpowiedzialnie i dbaj o jej zasoby, aby przyszłe pokolenia nie borykały się z problemem braku wody pitnej.
Przeczytaj również!
Jak przesadzać kwiaty doniczkowe?
Przesadzanie kwiatów doniczkowych to jeden z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych dla domowych roślin. Sprawdź nasze porady i dowiedz się, kiedy i jak najlepiej przesadzać rośliny, aby rosły zdrowo i wyglądały pięknie!
WIĘCEJDekoracje do ogrodu – znajdź ciekawe inspiracje!
Szukasz inspiracji na ozdobienie swojego ogrodu? Sprawdź nasze niesamowite pomysły na dekoracje do ogrodu i znajdź inspirację, aby stworzyć wyjątkową i przytulną przestrzeń!
WIĘCEJSegregacja śmieci – pojemniki w małym mieszkaniu
Właściwa segregacja śmieci to obowiązek, który jednak szybko wchodzi w nawyk. Jeśli jeszcze nie wiesz, jak zorganizować swoje kubły na odpadki, przeczytaj nasz tekst. Znajdziesz tu dużo przydatnych wskazówek!
WIĘCEJ