Rysowanie, malowanie, wyklejanie czy kolorowanie kojarzy się raczej z zajęciami dla dzieci. Tymczasem prace plastyczne mogą być świetną rozrywką także dla dorosłych! Warto się nimi zainteresować, jeśli szukasz hobby, któremu warto poświęcić długie zimowe wieczory, masz w sobie pokłady kreatywności, a do tego choćby minimalne zdolności manualne. Z akcesoriami Lidla wejście w artystyczny świat będzie proste, stosunkowo tanie i bardzo przyjemne!
O czym przeczytasz w artykule:
- Dlaczego warto zaangażować się w prace plastyczne?
- Na jakiej pracy plastycznej się skoncentrować?
- Gdzie szukać wskazówek?
- Jakie akcesoria do prac plastycznych przydadzą się na początku?
Zalety prac plastycznych dla ciała i ducha
Wykonywanie prac plastycznych ma wiele zalet. O ile w przypadku dzieci jasne jest, że w rysowaniu, malowaniu czy kolorowaniu – nawet nieumiejętnym – ważna jest sama czynność, a nie efekt, o tyle w przypadku zajęć dla dorosłych akcenty się przesuwają. Wielu z nas od czasu zakończenia szkoły i obowiązkowych lekcji plastyki nie trzymało w rękach kredek, nie mówiąc o farbach czy malowaniu węglem. Wydaje się, że jeśli nie miało się talentu do tego typu prac, to wszystko skończone i nie ma sensu się tym zajmować. Hobby – owszem – powinno dawać radość, ale też jakiś namacalny efekt, którym można się pochwalić.
Tymczasem nawet proste prace plastyczne działają zbawiennie na naszą psychikę: pozwalają uporządkować myśli, odstresowują, kierują uwagę na coś innego niż codzienne troski i problemy. Rysowanie czy malowanie to proces, który uczy obserwacji, myślenia wizualnego (przestrzennego) i rozwija wyobraźnię. Wymaga koncentracji oraz skupienia na tu i teraz, a to rzeczy, z którymi wiele osób ma problem. Prace plastyczne ćwiczą też kreatywność tak cenioną na rynku pracy i którą w wielu przypadkach trudno pobudzić na zawołanie. Przede wszystkim może być jednak doskonałą rozrywką, która dostarcza przyjemności i satysfakcji z dobrze spędzonego czasu. Warto więc dać sobie szansę – nawet jeśli trudność sprawia Ci narysowanie prostej linii.
Zajęcia plastyczne dla seniorów
Rozmaite prace plastyczne to świetny pomysł na aktywność dla seniorów. Tego typu zajęcia pozwalają emerytom ćwiczyć sprawność manualną, która z wiekiem szwankuje, ale także trenować pamięć i sprawność intelektualną. Uczenie się nowych rzeczy wpływa niezwykle pobudzająco i jest elementem profilaktyki demencji starczej. Dlatego karnet na zajęcia plastyczne w domu kultury może być świetnym pomysłem na prezent dla babci lub dziadka.
Malowanie akwarelami, rysowanie węglem czy kredkami – jak znaleźć zajęcie plastyczne dla siebie?
Kreatywne prace plastyczne zbawiennie wpływają na ludzi, dlatego każdy moment jest dobry, by się nimi zainteresować. Ale jak znaleźć zajęcie dla siebie? Takie, które da dużo satysfakcji, ma niski próg wejścia, nie wymaga dużych nakładów finansowych w swojej podstawowej wersji, nie zabiera dużo przestrzeni, a przede wszystkim da dużo radości? No cóż… Trzeba próbować. Być może trafisz za pierwszym razem, a może dopiero kolejna wypróbowana technika będzie strzałem w dziesiątkę.
Ale nie warto tak analizować. W końcu hobby to rozrywka, a nie kolejny punkt do odhaczenia na liście rzeczy do zrobienia. Jeśli w dzieciństwie lubiłeś malowanie farbami – zacznij od tego. A może zawsze ciągnęło Cię do bardziej oryginalnych technik, np. wykonywania prac plastycznych z liści, kasztanów czy żołędzi? W takim przypadku musisz tylko poczekać na jesień i zabrać się do roboty. Dobrym pomysłem będzie też zakup jakiegoś podstawowego zestawu plastycznego – na przykład takiego w walizce – i wypróbowania każdej z technik. W ten sposób najłatwiej sprawdzisz, co Ci odpowiada, i będziesz móc dalej ukierunkować się w tę stronę.
Zajęcia plastyczne – gdzie szukać wskazówek?
Jeśli potrzebujesz zewnętrznej motywacji, rozważ zapisanie się na jakieś zajęcia plastyczne. W domach kultury, miejscach aktywności lokalnej, fundacjach czy szkółkach plastycznych organizowane są przeróżne kursy rysowania krok po kroku dla dorosłych. Sprawdź, czy jakaś grupa nie działa w Twojej okolicy i dołącz do niej. W ten sposób nie tylko zaplanujesz sobie aktywność, lecz także znajdziesz nauczyciela, który przeprowadzi Cię przez początki, da przydatne wskazówki, może jakoś ukierunkuje. Przy okazji być może znajdziesz nowych znajomych, z którymi miło spędzisz czas.
Jeśli jesteś raczej samotnikiem, nie masz czasu na regularne spotkania albo po prostu nie chcesz się tak angażować, możesz poszukać wskazówek w internecie. Znajdziesz tam zarówno filmy wyjaśniające krok po kroku podstawy, np. jak trzymać pędzel albo jakie wybrać kredki, jak i tutoriale dotyczące konkretnych zagadnień. Gdy dojdziesz już do tego, co chcesz stworzyć i za pomocą jakich materiałów, bez problemu znajdziesz w sieci setki wskazówek, kursów (płatnych i bezpłatnych) i prostych podpowiedzi, jak wyciągnąć z zabawy jak najwięcej. Pamiętaj o nich zwłaszcza wtedy, gdy radość z pierwszych efektów minie i poczujesz, że stoisz w miejscu. Uświadomienie sobie, jak wiele jeszcze do odkrycia, może być bardzo motywujące. Być może uważasz, że nigdy nie narysujesz realistycznego rysunku kredkami, bo nie masz do tego talentu. Możesz się zdziwić – istnieje wiele prostych technik i trików, które pozwolą Ci stworzyć kształty, o których nie podejrzewasz, że mogą wyjść spod Twojej dłoni!
Zajęcia plastyczne dla leniwych
Prace plastyczne to nie tylko tworzenie czegoś od zera. Może bardziej podpasują Ci takie aktywności jak malowanie po numerach, kolorowanie już stworzonych kompozycji albo haft diamentowy? Tego typu zajęcia nie wymagają kreatywności i pracy koncepcyjnej, ale znakomicie odprężają. Mogą być pierwszym krokiem do zaangażowania się w bardziej zaawansowane projekty plastyczne.
Jakie akcesoria do prac plastycznych przydadzą Ci się na początku?
Jak już wspomniano, jeżeli nie wiesz, czym konkretnie chcesz się zająć, zacznij od tego, co masz w domu. Pożycz więc od dziecka kredki lub farby, wyciągnij blok rysunkowy albo papier z drukarki i działaj. Masz ochotę na więcej? Przed Tobą nieograniczone możliwości.
MALOWANIE
Jeśli Twoje serce skradło malowanie akwarelami, zainwestuj w sztalugę oraz podobrazia albo płótna malarskie. Malowanie na nich to zupełnie nowe doznanie, inne od malowania na zwykłych kartkach. Wyposaż się też w pędzle różnej grubości i oczywiście farbki. Warto spróbować także malowania farbami akrylowymi – nie osiągniesz z nimi tak delikatnego efektu, ale praca jest dużo łatwiejsza.
RYSOWANIE, SZKICOWANIE
A może wolisz rysowanie kredkami? W takim przypadku kup dobrej jakości szkicownik i kredki artystyczne. Są one intensywnie napigmentowane, dzięki czemu na pewno osiągniesz doskonałe efekty. Inną propozycją jest rysowanie węglem. Brzmi skomplikowanie, ale w Lidlu znajdziesz kompletny zestaw do rysowania węglem – zawiera wszystko, czego potrzebujesz, by rozpocząć swoją przygodę z tą techniką. Wśród akcesoriów do prac plastycznych warto wymienić też przeróżne flamastry i długopisy, materiały do scrapbookingu czy pióra kaligrafii. Jeśli masz ochotę zaangażować się w jakieś kreatywne hobby, nic nie stoi na przeszkodzie. Możliwości jest naprawdę wiele!