Ta przeglądarka nie jest przez nas wspierana!
Aby wyświetlić stronę poprawnie, użyj jednej z następujących przeglądarek:Uwaga!Jeśli będziesz kontynuować za pomocą tej przeglądarki, Twoje zakupy mogą się nie udać :(

Mamo, tato, pomóżcie mi w lekcjach! Szkolne gadżety do czytania książek i nie tylko, które zachęcają do nauki

Zdobywanie wiedzy w szkole jest niezwykle ważnym ogniwem w edukacji i wychowaniu maluchów. Jednak ogromny wpływ na motywację dziecka i jego podejście do nauki mają rodzice. Jak stworzyć małemu uczniowi odpowiednie warunki do odrabiania lekcji w domu? Na jakie gadżety do książek i do pogłębiania wiedzy postawić, aby zaciekawić szkraba otaczającym go światem? Oto cenne wskazówki i praktyczne pomoce, z których warto korzystać.

Z artykułu dowiesz się:

  • Jak zachęcić dziecko do nauki i eksplorowania ciekawostek świata?
  • Gadżety do czytania książek – co kupić, żeby dziecko je polubiło?
  • Gadżety do czytania, liczenia i pisania – co wybrać?

Zachęć swoją pociechę do nauki i odkrywania świata – jak to zrobić w kilku krokach?

Każde dziecko ma w sobie wrodzoną ciekawość świata i nic dziwnego, że pragnie zdobywać nową wiedzę. Myśl o pójściu do szkoły z początku budzi w szkrabach entuzjazm. Przyszli uczniowie cieszą się, że będą czytać, pisać i liczyć. Nauka na początku jest dla nich czymś nowym i ekscytującym, jednak niektóre dzieci szybko tracą swój pierwotny zapał. Bardzo często uczniowie, którzy mają problemy w nauce, zniechęcają się do odrabiania lekcji i czytania lektur szkolnych. Co możesz zrobić, aby Twoja pociecha odzyskała motywację, a szkolne obowiązki były dla niej przyjemne?

1. Wytłumacz maluchowi, dlaczego nauka jest ważna

1. Wytłumacz maluchowi, dlaczego nauka jest ważna

Gdy dziecko nie otrzymuje odpowiedniej stymulacji do nauki, jego zapał spada. Na niską samoocenę wpływa też zła atmosfera w domu, np. kłótnie rodziców czy słaby kontakt z dzieckiem. Jeśli chcemy zmotywować smyka do nauki, ustalmy cel – dziecko musi wiedzieć, po co zdobywa wiedzę. Być może kiedyś spełni swoje marzenia o tym, by zostać programistą lub pisarzem? Do tego potrzebne są ważne umiejętności takie jak czytanie, pisanie i liczenie. Wyjaśnij maluchowi, że to elementy, z którymi mamy styczność przez całe życie. Zaangażowanie dziecka może być również blokowane przez zbyt wygórowane cele rodziców, które przerastają młodego człowieka. Dlatego ważne jest, aby dostosowywać zadania i oczekiwania do możliwości pociechy.

2. Stwórz dziecku odpowiednie warunki do nauki

2. Stwórz dziecku odpowiednie warunki do nauki

Twój maluch nie ma dobrze zorganizowanego kącika do nauki i harmonogramu dnia? Jego motywacja może być osłabiona. Nic tak nie zachęci smyka do odrabiania lekcji, jak właściwie umeblowany pokój. Jedną z najważniejszych rzeczy jest oczywiście biurko – to właśnie przy nim mały uczeń będzie spędzał sporo czasu, rysując i odrabiając prace domowe. Wybierz taki model, który będzie dopasowywał się do wzrostu dziecka. Najlepiej postawić na biurko z kilkoma poziomami regulacji jego wysokości i możliwością dopasowania kąta nachylenia blatu. W takim meblu powinny być głębokie szuflady na szkolne zeszyty, podręczniki i przybory plastyczne. Zadbaj również o odpowiednie oświetlenie – najlepiej LED i z regulacją jasności. Lampkę biurkową z elastycznym ramieniem ustaw tak, aby pociecha nie zasłaniała sobie ręką światła podczas pisania. Nad biurkiem warto umieścić tablicę magnetyczną. Dziecko będzie mogło przykleić na niej plan zajęć i swoje rysunki oraz zapisać markerem dni, w których ma dodatkowe zajęcia albo treningi.

3. Zachęcaj pociechę do poznawania świata

3. Zachęcaj pociechę do poznawania świata

Aby obudzić w dziecku miłość do nauki, przede wszystkim musisz wspierać jego zainteresowania i zachęcać do obserwowania świata. Gdy Twój mały odkrywca pasjonuje się przyrodą, zamów dla niego np. zestaw badacza przyrody, w którym znajduje się latarka, peryskop, kompas i szkło powiększające. To zabawka idealna do eksplorowania otoczenia. Opowiadaj też dziecku o tym, jak inni ludzie żyją na świecie, kto mieszka w danym kraju i jakie panują tam zwyczaje. Dlatego jednym z obowiązkowych elementów w dziecięcym pokoju powinna być ścienna mapa świata albo podświetlany globus z widokiem powierzchni ziemi i stref roślinności, a także kolorystycznym wyróżnieniem wszystkich państw i granic. To najlepsza zachęta do tego, by rozszerzać horyzonty i wiedzę, którą dziecko będzie mogło potem wykorzystać na lekcjach. Starszakowi warto podsuwać łamigłówki dopasowane do jego wieku, aby mógł on rozwijać samodzielne myślenie.

Książki i akcesoria do książek, dzięki którym dziecko pokocha czytanie

Wielu rodziców sądzi, że gdy maluch pójdzie do szkoły i pozna alfabet, automatycznie zacznie pochłaniać literki jedna za drugą. Tymczasem chęć do czytania powinno się kształtować w dziecku dużo wcześniej. Według opinii niektórych ekspertów sympatię do książek dziedziczymy w genach. Jeżeli rodzice przepadają za czytaniem, istnieje spora szansa, że ich pociecha także to polubi. Spróbuj więc zachęcić dziecko do rozwijania słownictwa i wyobraźni za pomocą czytania. Jak to zrobić?


Wybierz interesujące książki dla malucha dopasowane do jego zainteresowań. Pozycjami, do których dziecko na pewno będzie wracać z przyjemnością, są ilustrowane bajki na dobranoc, księgi baśni czy opowiadania. W przypadku starszych uczniów – umiejących już świetnie czytać bez pomocy mamy lub taty – możesz postawić np. na zakładki do książek z bohaterami ulubionych postaci z bajek czy filmów dla dzieci.

Gadżety do czytania, liczenia i pisania

Text And Image Section

W przypadku, gdy Twoja pociecha ma trudności w odrabianiu lekcji, postaraj się jej pokazać angażujące ćwiczenia, które będą jednocześnie formą zabawy. Aby uczeń zrozumiał dane zagadnienie, często potrzeba nawet kilkunastu powtórzeń. Wspólnie ćwiczcie alfabet, uczcie się pisać i czytać. Zachowaj przy tym dużo cierpliwości i pamiętaj, że szkrab potrzebuje wsparcia, aby zrozumieć niektóre zagadnienia, które dla Ciebie są banalnie proste.


Świetnym narzędziem pomagającym w nauce literek, czytaniu czy liczeniu będzie dwustronna tablica edukacyjna do zabawy i nauki z wieloma akcesoriami. Gadżet zawiera aż 29 liter, 10 cyfr i 14 symboli matematycznych, z których można stworzyć wiele kombinacji. Do tego w zestawie jest gąbka oraz 5 kred w różnych kolorach. Ta kreatywna zabawka kształtuje umiejętność logicznego myślenia przydatną również w innych przedmiotach ścisłych, np. biologii czy chemii.


Innym rozwiązaniem może być gra edukacyjna w duchu Montessori. Wybierz taką, która będzie rozwijać u szkraba np. koordynację ręka-oko, kreatywność czy zmysł dotyku. Postaw np. na drewniane elementy, które są nie tylko bezpieczne, ale i ekologiczne.

Mamy nadzieję, że spośród naszych propozycji znajdziesz takie, które pomogą Twojemu dziecku w lekcjach. Pamiętaj, że wiele zależy od tego, w jakich warunkach szkrab będzie zdobywać wiedzę. Ważne jest też to, jakie narzędzia i gadżety pomogą mu w nauce czytania, pisania i liczenia.