1. Dania wigilijne dla dzieci i niemowląt | Poradnik
  1. Pomysły na kalendarze adwentowe | Poradnik
   1. Mama w ogniu krytyki. Jak sobie z nią radzić | Poradnik
    1. Mama (nie)idealna – wizerunek macierzyństwa w mediach vs rzeczywistość | Poradnik
     1. Budowanie pewności siebie młodej mamy | Poradnik
      1. Jak prosić o wsparcie i pomoc w rodzicielstwie? | Poradnik
       1. Jak czerpać radość z rodzicielstwa bez wyrzutów sumienia i poczucia winy? | Poradnik
        1. Jak radzić sobie z lękiem przed popełnianiem błędów | Poradnik
         1. Jak reagować na "dobre rady" rodziny i znajomych? 9 gotowych odpowiedzi! | Poradnik
          1. Jak zaopiekować się sobą w pierwszych tygodniach po narodzeniu dziecka?
           1. O poszukiwaniu instynktu macierzyńskiego | Poradnik
            1. Przyjemne poranki – czy to możliwe? | Poradnik
             1. Rozszerzanie diety – najważniejsze zasady | Poradnik
              1. Gotowe obiadki i przekąski, czyli jak ułatwiać życie rodzicom? | Poradnik
               1. Ekologiczna żywność – dlaczego warto wybierać żywność z certyfikatami? | Poradnik
                1. Jak pielęgnować noworodka? Odpowiadamy! | Poradnik
                 1. Składniki łagodzące w kosmetykach dla niemowląt | Poradnik
                  1. Biobawełna, czyli wszystko o bawełnie organicznej
                   1. Jak ubrać dziecko- jakie ubranka dla niemowląt wybrać?
                    1. Zero waste w szafie malucha | Poradnik
                     1. Jak prać ubrania dla niemowląt? | Poradnik
                      1. Skład pieluszek jest ważny
                       1. Wakacje z niemowlakiem | Poradnik
                        1. Rozmiary pieluch: jak odpowiednio je dobrać? Poradnik!
                         1. Wyjątkowe dekoracje na baby shower
                          1. DIY Tort z pieluch
                           1. DIY Wózek z pieluch
                            1. Top 10 zabaw na baby shower
                             1. Najbardziej przydatne prezenty dla noworodka i rodziców
                              1. Idealny baby shower
                               1. Pieluchy dla niemowlaka: na co zwrócić uwagę przy zakupie?
                                1. Pieluchy czy pantsy? Kiedy przejść na pieluchomajtki?
                                 1. Wyprawka dla niemowlaka - jak ją skompletować?
                                  1. Drewniane zabawki- dlaczego warto, 10 najważniejszych zalet
                                   1. Zabawki w stylu Montessorii
                                       Ta przeglądarka nie jest przez nas wspierana!
                                       Aby wyświetlić stronę poprawnie, użyj jednej z następujących przeglądarek:Uwaga!Jeśli będziesz kontynuować za pomocą tej przeglądarki, Twoje zakupy mogą się nie udać :(

                                       Mamo, tato, pomóżcie mi w lekcjach! Szkolne gadżety, które zachęcają do nauki

                                       Zdobywanie wiedzy w szkole jest niezwykle ważnym ogniwem w edukacji i wychowaniu. Jednak ogromny wpływ na motywację dziecka i jego podejście do nauki mają rodzice – najważniejszy autorytet. Jak stworzyć małemu uczniowi odpowiednie warunki do odrabiania lekcji? Oto cenne wskazówki i praktyczne pomoce, z których warto korzystać.

                                       Każde dziecko ma w sobie wrodzoną ciekawość świata i nic dziwnego, że pragnie zdobywać nową wiedzę. Myśl o pójściu do szkoły z początku budzi entuzjazm. Przyszli uczniowie cieszą się, że nauczą się czytać, pisać i liczyć. Naukę postrzegają jako ekscytującą szansę rozwoju, która pobudza ich do działania. Z czasem jednak to zaangażowanie zaczyna słabnąć – badania dowodzą, że dzieci, które mają problemy w nauce, łatwiej się zniechęcają i nie są już tak głodne wiedzy, jak kiedyś. Oto co możemy zrobić, by pociecha odzyskała motywację, a odrabianie lekcji nie było mozolne, lecz przyjemne.

                                       Wytłumacz, dlaczego nauka jest ważna

                                       Wytłumacz, dlaczego nauka jest ważna

                                       Kiedy dziecko nie otrzymuje odpowiedniej stymulacji do nauki, jego zapał spada. Być może stosujemy niewłaściwe komunikaty w stylu "nic z ciebie nie będzie". Na niską samoocenę wpływa też zła atmosfera w domu, np. kłótnie rodziców czy słaby kontakt z dzieckiem. Jeśli chcemy zmotywować smyka do nauki, ustalmy cel – dziecko musi wiedzieć, po co zdobywa wiedzę. Być może kiedyś spełni swoje marzenia o tym, by zostać programistą lub pisarzem? Do tego potrzebne są ważne umiejętności takie jak czytanie, pisanie i liczenie. To elementy, z którymi mamy styczność przez całe życie. Zaangażowanie może być również blokowane przez zbyt wygórowane cele, które przerastają młodego człowieka. Dlatego ważne jest, abyśmy dostosowywali zadania do możliwości pociechy. W przeciwnym razie dziecko bardziej będzie starało się "sprawiać wrażenie mądrego", a mniej uwagi poświęci na rzeczywiste zdobywanie wiedzy.

                                       Stwórz odpowiednie warunki do nauki

                                       Stwórz odpowiednie warunki do nauki

                                       Jeżeli dziecko nie ma dobrze zorganizowanego miejsca do nauki i harmonogramu dnia, jego motywacja może być osłabiona. Nic tak nie zachęci smyka do odrabiania lekcji, jak właściwie umeblowany pokój. Jedną z najważniejszych rzeczy jest oczywiście biurko – to właśnie przy nim mały uczeń będzie spędzał sporo czasu, rysując i odrabiając prace domowe. Spraw, by to miejsce stało się "małym warsztatem" pracy. Powinny tam być tam szuflady na szkolne zeszyty i podręczniki, a także przybory plastyczne, np. kredki, farby akrylowe i pędzle. Do szafki najlepiej schować nie tylko piórnik, ale i plecak. Zadbajmy również o odpowiednie oświetlenie – lampka powinna być ustawiona tak, by pociecha nie zasłaniała sobie ręką światła podczas pisania. Nad biurkiem warto umieścić plan zajęć, uwzględniając nie tylko podstawowe lekcje, ale również kółka zainteresowań czy treningi sportowe. I wreszcie, nie zapominajmy o dostarczaniu dziecku zdrowej energii do nauki – nadmiar cukru w diecie najpierw wywołuje pobudzenie, ale potem jego ilość szybko spada, co powoduje brak koncentracji.

                                       Spraw, by mały mistrz pokochał czytanie

                                       Spraw, by mały mistrz pokochał czytanie

                                       Wielu rodziców sądzi, że gdy maluch pójdzie do szkoły i pozna alfabet, automatycznie zacznie pochłaniać literki jedna za drugą. Tymczasem chęć do czytania powinniśmy kształtować w dziecku dużo wcześniej. Według opinii niektórych ekspertów, sympatię do książek dziedziczymy w genach. Jeżeli rodzice przepadają za czytaniem, istnieje spora szansa, że ich pociecha także to polubi. Niestety, ze szkołą bywa różnie – nasz system oświaty nie tylko nie zachęca do sięgania po książki, ale wręcz odstrasza, proponując lektury z archaicznym słownictwem. Na szczęście możemy sami wybierać książki dla naszych pociech. Pozycjami, do których dziecko na pewno będzie wracać z przyjemnością, są choćby te wydane w nowej serii Czytaj z Foką , czyli "Nauka czytania z historyjkami detektywistycznymi" czy "Historyjki dla początkujących" dostępne w ofercie LIDL. W ciekawy sposób zachęcają one dzieci do poznawania nowych słów i sylab. Poza tym zawarte w nich ilustracje to doskonały trening spostrzegawczości i koncentracji uwagi. Godne zaufania są też książeczki, którym patronują serwisy o tematyce dziecięcej. Warto również śledzić wyniki konkursów na najlepsze książki dla najmłodszych.

                                       Rozwijaj zdolności matematyczne dziecka

                                       Rozwijaj zdolności matematyczne dziecka

                                       Psychologowie twierdzą, że nawet połowa sześciolatków jest uzdolniona matematycznie. Skoro tak, dlaczego już wkrótce po rozpoczęciu szkoły predyspozycje te nagle znikają? Wszystko przez to, że tradycyjny program nauczania opiera się na założeniu, że uczniowie danej klasy są na tym samym poziomie rozwoju. Jeśli nasza pociecha ma trudności w odrabianiu lekcji, starajmy się jej pokazywać angażujące ćwiczenia, które będą jednocześnie formą zabawy. Aby uczeń zrozumiał dane zagadnienie, często potrzeba nawet kilkunastu powtórzeń. Świetnym sposobem na zaangażowanie są zabawy ruchowe, które pozwalają na rozwój nie tylko umysłowy, ale i motoryczny. Mając właściwe pomoce naukowe, można np. pobawić się w "małą szkołę". Tu świetnym narzędziem pomagającym w nauce liczenia (a także alfabetu) będzie dwustronna tablica edukacyjna z oferty LIDL. Zawiera aż 29 liter, 10 cyfr i 14 symboli matematycznych, z których można stworzyć wiele kombinacji, a do tego gąbkę oraz 5 kred w różnych kolorach. Ta kreatywna zabawa kształtuje umiejętność logicznego myślenia, przydatną również w innych przedmiotach ścisłych, np. biologii czy chemii.

                                       Zachęcaj pociechę do poznawania świata

                                       Zachęcaj pociechę do poznawania świata

                                       Chcąc obudzić w dziecku miłość do nauki, przede wszystkim musimy wspierać jego zainteresowania. Zadawajmy pytania, co lubi i przede wszystkim zachęcajmy do obserwowania świata. Jeśli nasz mały odkrywca pasjonuje się zoologią, być może dobrym pomysłem będzie zainstalowanie w pokoju terrarium z egzotycznymi żabami lub kameleonem? Opowiadajmy też dziecku o tym, jak inni ludzie żyją na świecie, kto mieszka w jakim kraju i jakie panują tam zwyczaje. Jednym z obowiązkowych elementów w dziecięcym pokoju powinna być ścienna mapa świata oraz podświetlany globus z widokiem powierzchni ziemi i stref roślinności, a także kolorystycznym wyróżnieniem wszystkich państw i granic. To najlepsza zachęta do tego, by rozszerzać horyzonty. Oprócz odrabiania tradycyjnych lekcji warto też układać też polecenia w formie łamigłówek czy zagadek. Dzięki temu pociecha dodatkowo rozwija zdolności manualne i społeczne, które z czasem będzie mogła wykorzystać w samodzielnej nauce. Bo koniec końców chodzi o to, by uczeń sam stał się mistrzem.

                                       Artykuł powstał przy współpracy z portalem Wirtualna Polska