Ta przeglądarka nie jest przez nas wspierana!
Aby wyświetlić stronę poprawnie, użyj jednej z następujących przeglądarek:Uwaga!Jeśli będziesz kontynuować za pomocą tej przeglądarki, Twoje zakupy mogą się nie udać :(
Banner

Nowa etykieta energetyczna

Ogólnoeuropejska etykieta energetyczna

W całej UE producenci są zobowiązani do oznaczania niektórych urządzeń elektrycznych oficjalną unijną etykietą energetyczną. Kolorowe oznaczenia i skala literowa informują, jak należy oceniać oczekiwaną efektywność energetyczną i zużycie energii. Dzięki temu różne urządzenia można bez problemów porównać za pomocą czytelnej skali. Od 1 marca 2021 roku będzie dostępna kompletna nowa wersja etykiety energetycznej UE dla pralek, suszarek, zmywarek, lodówek, telewizorów i monitorów. W tym miejscu dowiesz się, jakie zmiany zostały wprowadzone i na co warto zwrócić uwagę przy zakupie nowych urządzeń.

Text And Image Section

Etykieta energetyczna - co nowego zawiera?

Od 1 marca 2021 r. pralki, pralko-suszarki, zmywarki, lodówki, telewizory i monitory w całej UE muszą być oznaczone nową etykietą energetyczną. Ze względu na zmianę skali, klasy plusy nie będą już stosowane. Podobnie, jak wcześniej, skala obejmuje klasy od A do G. Celem tej zmiany jest zapewnienie większej przejrzystości przy zakupie nowych urządzeń, tak aby łatwiej było porównać różne modele pod kątem efektywności energetycznej. Ponadto nowa etykieta energetyczna ma również zachęcić producentów do konstruowania jeszcze wydajniejszych urządzeń w celu osiągnięcia nowej klasy A. Na kolejnym etapie nową klasyfikacją objęte zostaną również suszarki, odkurzacze, piekarniki i okapy.

Dlaczego wprowadzona została nowa etykieta energetyczna?

Zasadniczo o zmianie skali etykiety energetycznej decydują trzy powody.

  1. Nowa skala - za pomocą istniejącej skali trudno w sprawiedliwy i zrozumiały sposób sklasyfikować coraz bardziej energooszczędne urządzenia. Dotychczasowa klasyfikacja ma ponad 25 lat, dlatego też nie jest już dziś możliwe na jej podstawie odzwierciedlenie postępów w obszarze efektywności energetycznej, nawet przy zastosowaniu klas plus. Prawie żadne nowe urządzenie nie kwalifikuje się bowiem do niższych klas efektywności energetycznej, co powoduje, że stosowana dotąd skala staje się praktycznie prawie zbędna.
  2. Postęp technologiczny - kolejnym powodem aktualizacji etykiety energetycznej jest zmotywowanie producentów do dalszego ulepszania swoich urządzeń. Po kalibracji skali nawet najbardziej energooszczędne pralki, suszarki bębnowe, zmywarki, telewizory, monitory oraz lodówki i zamrażarki nie będą w stanie osiągnąć podniesionej wyżej poprzeczki, czyli nowej klasy efektywności energetycznej A; nawet nowoczesne urządzenia znajdą się na poziomie niższych klas. To zmotywuje producentów do bardziej intensywnych prac na polu efektywności energetycznej poprzez dalszy rozwój urządzeń.
  3. Przejrzystość - ostatecznie nowa etykieta powinna również zapewnić większą transparentność przy podejmowaniu decyzji o kupnie nowego urządzenia . Dotychczasowe klasy efektywności energetycznej A +++, A ++ i A + często powodowały w ostatnich latach więcej zamieszania niż umożliwiały orientację. Różnice nie były widoczne na pierwszy rzut oka. Dzięki zmianie skali, klasyfikacja urządzeń, takich jak lodówki lub pralki, będzie znowu łatwiejsza i bardziej jednoznaczna. Jest to możliwe nie tylko dzięki wprowadzeniu nowej skali, lecz także przeprojektowaniu samej etykiety.
Text And Image Section

Jakie zmiany niesie ze sobą nowa etykieta energetyczna?

Zamiast poprzedniego zakresu od A +++ do D, nowy zakres klas efektywności energetycznej został poszerzony i obejmuje teraz klasy od A do G. Celem jest zmotywowanie producentów do produkcji jeszcze wydajniejszych urządzeń.

Bezpośrednia wymiana starych klas energetycznych na nowe nie jest możliwa. Jednym z powodów jest, że w tym samym czasie wprowadzane są skorygowane metody pomiaru zużycia energii i określania klasy etykiety. Nowe procedury mają na celu zapewnienie, że podane wartości będą jak najbardziej realistycznie odpowiadać faktycznemu użytkowaniu. Na przykład w odniesieniu do zużycia energii w przypadku pralko-suszarek rozróżnia się ich zastosowanie do prania oraz do prania i suszenia. W pewnych okolicznościach urządzeniu można również przypisać dwie różne klasy efektywności energetycznej.


Oprócz wprowadzenia nowej skali klas efektywności energetycznej, zasadniczej zmianie ulegnie również design etykiety energetycznej. Wprowadzono na przykład kod QR, za pomocą którego można szybko i komfortowo sprawdzić dokładne informacje o każdym urządzeniu w unijnej bazie danych EPREL (Europejskiej Baza Danych Produktów do Etykietowania Energetycznego) na smartfonie jeszcze przed zakupem tego urządzenia. Oprócz elementów ogólnych, takich jak informacje o klasie efektywności energetycznej, kodzie QR, nazwie i marce produktu oraz zużyciu energii w kWh na rok, etykieta zawiera również dodatkowe informacje o produkcie, które zależą od typu urządzenia. Może to być na przykład zużycie wody czy głośność.

Jakie zmiany zostały wprowadzone?

Równocześnie z obowiązkiem stosowania nowej etykiety energetycznej wchodzą w życie zmiany w rozporządzeniu w sprawie ekodesignu. W praktyce jest to aspekt równie istotny dla klienta, co energooszczędność danego produktu. Wiąże się to bowiem z planowanym użytkowaniem urządzenia i ewentualnymi jego naprawami w przyszłości. Ekodesign polega na projektowaniu produktów w taki sposób, aby wpływ produkcji, użytkowania i utylizacji na środowisko był jak najmniejszy. Jako nowy punkt na szczególną uwagę zasługują wymogi dotyczące efektywnego gospodarowania zasobami.


Między innymi określają one:

  • jak długo i jakie części zamienne muszą być dostępne
  • jak szybko części zamienne muszą być dostarczane
  • jak można wymienić części zamienne
  • w jaki sposób dostęp do informacji dotyczących naprawy jest regulowany dla specjalistów.

Ma to na celu zapewnienie, że nowe duże urządzenia elektryczne będą używane jak najdłużej i łatwo je będzie naprawić. Oprócz efektywnego gospodarowania zasobami rozporządzenie w sprawie ekodesignu reguluje również użyteczność oraz strukturę instrukcji obsługi.

Dla jakich urządzeń etykieta jest obowiązkowa?

Nowa etykieta energetyczna będzie początkowo miała zastosowanie do pralek, pralko-suszarek, zmywarek, lodówek i monitorów począwszy od 1 marca 2021 r. W kolejnym etapie dojdą suszarki bębnowe, okapy, piekarniki i odkurzacze. Tutaj znajdziesz najważniejsze różnice i przykładowe etykiety dla każdego typu urządzenia:

Pralki

Pralki

W przypadku pralek nowa etykieta energetyczna nie tylko pokazuje zużycie energii na 100 cykli roboczych. Można z niej również odczytać informacje o innych czynnikach takich, jak:

  • Nominalna wydajność dla zalecanego programu "eco 40-60"
  • Czas trwania programu "eco 40-60"
  • Zużycie wody na cykl operacyjny
  • Klasa efektywności wirowania
  • Poziom hałasu / emisja hałasu z cyklu wirowania
Pralko-suszarki

Pralko-suszarki

Pralko-suszarki to urządzenia, które mogą zarówno czyścić, jak i suszyć pranie - są podzielone na kategorie podobnie jak pralki. Różnica polega na tym, że różne parametry są podane oddzielnie dla operacji prania i oddzielnie dla procesu prania-suszenia. To samo urządzenie może mieć zatem dwie różne klasy efektywności energetycznej. Kategorie obejmują:

  • wydajność nominalną
  • czas trwania programu
  • zużycie wody na cykl operacyjny
  • klasy efektywności wirowania
  • poziom hałasu / emisje hałasu z cyklu wirowania
Zmywarki

Zmywarki

W przypadku zmywarek etykieta energetyczna zawiera następujące informacje:

  • klasa efektywności energetycznej
  • zużycie energii programu eko na 100 cykli operacyjnych
  • nominalna pojemność liczona w kompletach naczyń
  • zużycie wody
  • czas trwania programu
  • emisja hałasu
Lodówki i zamrażarki

Lodówki i zamrażarki

W przypadku lodówek i zamrażarek etykieta energetyczna zawiera następujące informacje:

  • klasa efektywności energetycznej
  • roczne zużyciu energii w kWh
  • objętość zamrażarki i lodówki
  • emisja hałasu
Lodówki do wina

Lodówki do wina

Podobnie, jak w przypadku lodówek i zamrażarek, istnieje również specjalna etykieta energetyczna dla urządzeń do przechowywania wina, na której można szybko sprawdzić:

  • jaką klasę efektywności energetycznej ma urządzenie
  • jak wysokie jest roczne zużycie energii
  • ile butelek mieści się w urządzeniu
  • jak wysoka jest emisja hałasu
Telewizory i monitory

Telewizory i monitory

Nowa unijna etykieta energetyczna obowiązuje dla wszystkich wyświetlaczy elektronicznych, w tym telewizorów, monitorów i wyświetlaczy Digital Signage. Na nowej etykiecie można sprawdzić:

  • jaką klasę efektywności energetycznej ma urządzenie
  • jak wysokie jest zużycie energii po włączeniu
  • jak wysokie jest zużycie energii po włączeniu podczas gry z HDR
  • jaka jest przekątna ekranu i rozdzielczość w pikselach