Zima to doskonały czas, aby spędzić razem z bliskimi wspólne chwile na dworze. Na szaleństwo w białym puchu trzeba się dobrze przygotować, aby mróz i wiatr nie pokrzyżowały dobrej zabawy. W artykule podpowiemy Ci, jakie sanki wybrać dla najmłodszych, jak się ubrać na kulig, a także co warto zabrać ze sobą, aby nie przemarznąć na górce, stoku albo sannie.
Czytaj dalej, a dowiesz się:
- Co wybrać: sanki drewniane, metalowe czy plastikowe?
- Kulig i sanki: jak się ubrać, żeby nie zmarznąć w trakcie zabawy?
- Jakie zimowe gadżety sprawdzą się na górce, kuligu i stoku narciarskim?
Sanki dla dzieci – jak wybrać najlepszy model?
Chcesz, żeby Twoje dziecko bawiło się wyśmienicie podczas zimowych dni? Zabierz je na sanki! Najlepiej wybierzcie się na nie całą rodziną. Jeżeli nie masz odpowiedniego sprzętu, warto przed zakupem sanek zastanowić się, jaki model sprosta Waszym wymaganiom.
- Najbardziej popularne i chyba najczęściej wybierane przez rodziców są sanki drewniane. Najlepiej, aby były wykonane z litego drewna (np. bukowego czy dębowego, które jest najtrwalsze). Płozy powinny być zabezpieczone metalowymi elementami. Dla maluchów najlepsze będą sanki ze śpiworkiem i oparciem. Sprawdź, czy sprzęt ma certyfikat FSC potwierdzający, że dany model powstał z drewna pozyskanego w zgodzie z dobrymi praktykami leśnymi.
- Jeżeli zależy Ci na solidnym produkcie, który wytrzyma kilka kolejnych zim, postaw na sanki metalowe. Zwróć jednak uwagę na siedzisko. Najlepiej, aby było wykonane z drewna, ponieważ metal podczas mrozu jest wyjątkowo zimny.
- Alternatywą dla powyższych propozycji mogą być sanki plastikowe. Są na pewno lżejsze, więc Twoje dziecko bez problemu będzie mogło je samodzielnie wnieść na górkę pod domem czy na oślą łączkę.
CIEKAWOSTKA
Alternatywą dla sanek mogą być nartosanki z trzema płozami i kierownicą lub plastikowe jabłuszko. Takie gadżety są polecane nieco starszym dzieciom, które mają lepszą koordynację ruchową, nie boją się same zjeżdżać i potrafią odpowiednio balansować ciałem, aby zmienić kierunek jazdy i bezpiecznie zahamować.
Niektóre sanki dla niemowląt mają zabezpieczające pasy, które dodatkowo chronią dziecko przed upadkiem, ochraniacz na siedzisko gwarantujący komfort cieplny, a nawet budkę zabezpieczającą przed śniegiem. Rodzice mogą kupić też sanki z pchaczem. Z kolei dla starszaka idealne będą modele z baranimi rogami, za które szkrab będzie mógł się trzymać podczas zjazdu z górki. W przypadku klasycznych sanek warto zwrócić uwagę, czy mają odpowiednio długą taśmę albo sznurek do ciągnięcia ich po śniegu.
Jak się ubrać na kulig i sanki?
Zarówno na kuligu w Zakopanem, jak i tym zorganizowanym pod Waszym domem, a nawet na sankach i nartach niezwykle ważne jest to, aby nie zmarznąć. Śnieg i siarczysty mróz nie muszą być jednak straszne. Wystarczy się dobrze ubrać i przygotować na zimowe szaleństwo.
Dla dorosłych i dzieci niezbędne będą:
- odzież termiczna,
- kombinezony lub spodnie narciarskie,
- kurtki zimowe z kapturem,
- bluzy polarowe,
- ciepłe czapki, rękawiczki i szaliki,
- śniegowce lub buty zimowe,
- skarpety termiczne,
- kaski ochronne i gogle narciarskie na stok.
Podczas zakupu ubrań zimowych, warto zwrócić uwagę na to, aby odzież nie krępowała ruchów w trakcie zjeżdżania na sankach i wchodzenia pod stromą górkę. Z kolei na kuligu przez większość czasu siedzi się w bezruchu, dlatego na sannę najlepsza będzie odzież zapewniająca komfort cieplny. Pamiętaj, aby buty, kurtki, spodnie i koszulki były wykonane z nieprzemakalnych materiałów. Ważne jest też to, aby ubrania odprowadzały nadmiar wilgoci.
Zimowe gadżety, które warto zabrać ze sobą na kulig i sanki
Aby Twój zimowy wypad z rodziną był udany, warto przygotować wcześniej kilka gadżetów, które nie pozwolą, aby ktokolwiek przemarzł – nawet wtedy, gdy temperatura znacząco spadnie poniżej zera. Przede wszystkim zadbaj o coś ciepłego do picia, co rozgrzeje Ciebie i Twoich bliskich na mrozie. Termos z herbatą to must have każdego pobytu na górce czy stoku narciarskim. Na kulig warto zabrać ze sobą ciepły koc z polaru, którym będziecie mogli się okryć w trakcie jazdy.
Lepiący się śnieg to doskonały pomysł do zbudowania całą rodziną bałwana albo iglo. Do śnieżnych konstrukcji wykorzystajcie wiaderka i łopatki, którymi latem dzieci bawiły się w piaskownicy. Dla dużych i małych niezwykle przydatne będą ogrzewcze kieszonkowe do rąk. Wystarczy zgiąć umieszczone w środku płytki, aby gadżet zaczął uwalniać przyjemne ciepło. Nie zapomnijcie też o rękawiczkach na zmianę oraz o latarce, jeśli wychodzicie na sanki po zmroku albo macie zaplanowany klimatyczny kulig z pochodniami.
Przygotuj się na zimowe atrakcje razem z Lidlem. Poznaj naszą ofertę i wybierz ekwipunek na sanki, stok i kulig dla całej rodziny!
SPRAWDŹ PODOBNE ARTYKUŁY
Kurtka i spodnie narciarskie dla dzieci
Odzież zimowa dla dziecka nie może krępować ruchów, musi być ciepła i nieprzemakalna. Jeśli szukasz ubrań, które sprawdzą się zarówno na stoku, jak i na sankach pod domem, koniecznie przeczytaj nasz poradnik, aby wybrać idealny zestaw dla malucha!
WIĘCEJNarciarskie ABC dla dzieci i młodzieży
Kiedy dzieci mogą rozpocząć naukę jazdy na nartach? Mówi się, że już trzy- i czterolatki mają odpowiednią koordynację ruchową i inne umiejętności potrzebne do nauki jazdy na nartach. Jak je zatem przygotować?
WIĘCEJNarciarskie ABC dla dorosłych
Przy wyborze odzieży narciarskiej powinniśmy kierować się jej właściwościami technicznymi, dlatego warto zdecydować się na ubrania z materiałów, które zapewnią dobrą izolację cieplną, wodoodporność i oddychalność. Jak ubierać się na stok?
WIĘCEJ