Ta przeglądarka nie jest przez nas wspierana!
Aby wyświetlić stronę poprawnie, użyj jednej z następujących przeglądarek:Uwaga!Jeśli będziesz kontynuować za pomocą tej przeglądarki, Twoje zakupy mogą się nie udać :(

Każda pora roku jest dobra, by wybrać się w góry. Zima nie jest tu wyjątkiem – spacery po ośnieżonych dolinach albo łagodnych szczytach Beskidów, Sudetów czy Bieszczad to popularna rozrywka wśród całych rodzin. Jak przygotować się do takiej wycieczki? Co zabrać w góry zimą? Na co zwrócić uwagę, dobierając odzież na szlak? Przeczytaj nasz poradnik, by się tego dowiedzieć!

Co znajdziesz w artykule:

  • Co założyć w góry zimą?
  • Jakie buty, czapkę i szalik wybrać?
  • Co spakować na górską wycieczkę?

Ubiór w góry zimą – na co zwrócić uwagę?

Nawet najkrótszy zimowy trekking wymaga odpowiedniego przygotowania. Najważniejszym aspektem jest właściwy strój. Ubranie w góry zimą ma być takie, by było Ci być ciepło i wygodnie, abyś bez odmrożeń i kontuzji wrócił po górskiej przygodzie do domu. W praktyce najlepiej ubrać się na cebulkę, czyli warstwowo:

Text And Image Section

BIELIZNA

Pierwsza warstwa to bielizna. Powinna być wykonana z szybko schnącego materiału odprowadzającego wilgotność na zewnątrz. Dzięki temu Twoja skóra nie będzie wilgotna, a więc nie przemarznie. Jeśli możesz, zrezygnuj z bawełny, która jest lepszym wyborem od poliestru, bo oddycha, ale nie najlepszym, przy okazji magazynuje wilgoć. Postaw na odzież termoaktywną z włókien syntetycznych lub wełny merino.

Text And Image Section

ODZIEŻ TERMICZNA

Druga warstwa to odzież termiczna. To ubrania funkcyjne, które zachowają ciepło generowane przez ciało jak najbliżej skóry. Z tego powodu zwróć uwagę, by były możliwie dopasowane do sylwetki. W tej roli wystąpić może wełniany sweter lub polar oraz odzież wykonana z materiałów technicznych.

Text And Image Section

WARTSTWA ZEWNĘTRZNA

Trzecia warstwa to warstwa zewnętrzna. Ma chronić przed wiatrem, śniegiem czy deszczem. Tu najlepiej sprawdzi się odzież membranowa. Jeśli masz profesjonalną kurtkę narciarską możesz założyć właśnie ją. Zastanawiasz się, jakie spodnie w góry zimą zalożyć? Najlepiej spodnie funkcyjne wykonane z wodoodpornego i nieprzewiewnego materiału.

Text And Image Section

Strój w góry zimą – wersja budżetowa

Oczywiście jeśli nie masz ochoty na duże inwestycje w strój na zimowe wycieczki w góry, nie musisz rezygnować z wyjazdu. Na krótkie, kilkugodzinne spacery można założyć rzeczy ze swojej szafy. Codzienna zimowa kurtka sprawdzi się, o ile ma warstwę chroniącą przed opadami i sięga Ci maksymalnie do połowy uda (dłuższa będzie ograniczać Twoje ruchy). Podobnie ze spodniami – możesz założyć spodnie narciarskie (jeśli są wygodne) albo zwykłe spodnie wykonane najlepiej z elastycznego materiału, które zabezpieczysz przed przemoknięciem stuptutami, czyli ochraniaczami na nogawki.

Jakie buty w góry zimą, czyli kilka słów o dodatkach

Text And Image Section

OBUWIE

Buty w górach – obojętne czy wysokich czy niskich – to podstawa. Najważniejsze, to miały wysoką cholewkę, która z jednej strony przytrzyma kostkę, minimalizując ryzyko skręcenia, a z drugiej zapobiegnie wsypywaniu się do środka śniegu. Wybierając je, zwróć też uwagę na wodoodporność – brodzenie w śniegu może bardzo szybko doprowadzić do przemoczenia – oraz odpowiedni bieżnik, czyli wyprofilowanie podeszwy, dzięki czemu but będzie miał lepszą przyczepność. Równie ważne są skarpety. Zrezygnuj z cienkich bawełnianych i postaw na sprawdzone modele: skarpetki termiczne lub wełniane.

Text And Image Section

DODATKI

Nie zapominaj także o czapce, szaliku i rękawiczkach – one także powinny znajdować się na podstawowym wyposażeniu podczas wyjścia w góry zimą. Warto mieć ze sobą dodatkową parę rękawiczek na wypadek, gdyby ta pierwsza przemokła. Dobrym pomysłem jest także założenie dwóch par – cieńszej, ale gwarantującej swobodę ruchów, i grubszej np. rękawic narciarskich.

Co zabrać zimą w góry? Niezbędnik wycieczkowicza

Text And Image Section

PLECAK I JEGO ZAWARTOŚĆ

W tym tekście skupiamy się na rekreacyjnych górskich spacerach, na które możesz wybrać się samodzielnie, z przyjaciółmi czy rodziną. Do przejścia Doliną Kościeliską albo wejścia na Skrzyczne nie potrzebujesz specjalistycznych sprzętów takich jak rakiety śnieżne, czekan czy puchowy śpiwór. Jest jednak kilka rzeczy, które należy ze sobą zabrać na każde zimowe wyjście w góry, a także kilka nieobowiązkowych, które jednak mogą się przydać.


Podstawą jest wygodny plecak – najlepiej taki z usztywnianymi profilowanymi plecami. Warto zadbać, by był wyposażony w pas biodrowy, dzięki któremu ciężar nie będzie spoczywał wyłącznie na ramionach. Zwróć uwagę na to, by był nieprzemakalny lub miał dołączony pokrowiec. Zrezygnuj z torebki czy torby – ich zabieranie na szlak to naprawdę nie jest dobry pomysł.


Do plecaka spakuj koniecznie naładowany telefon. Warto mieć w pogotowiu na wypadek, gdybyś musiał zadzwonić po pomoc, przyda się także jako GPS oraz latarka (chociaż i tak warto mieć ze sobą porządną czołówkę – zimą szybko robi się ciemno i lepiej być przygotowanym). No i oczywiście aparat fotograficzny, by uwiecznić miłe chwile na łonie przyrody. Na mrozie baterie smartfonów wyczerpują się dużo szybciej, dlatego na wszelki wypadek wyłącz transmisję danych i zabierz ze sobą też powerbank. Jeśli zdecydujesz się na model ROCKTRAIL® z naszej oferty, zyskasz dwa w jednym – powerbank, który jednocześnie jest ogrzewaczem do dłoni.

Text And Image Section

CO JESZCZE?

Nie zapomnij także o mapie – to obowiązkowy element każdej wycieczki w góry. Nawet tam, gdzie trasy są dobrze oznaczone i powszechnie uczęszczane, może zdarzyć się coś niespodziewanego, co sprawi, że będziesz musieć szukać alternatywnej drogi albo zorientować się, gdzie dokładnie jesteś. Papierowa mapa schowana w plecaku nie waży wiele, a może okazać się wybawieniem dla Ciebie lub innych turystów, których spotkasz na szlaku. Podobnie ważna jest apteczka.


Zadbaj także o coś ciepłego do picia i przekąski do zjedzenia. Gorąca herbata z termosu wypita na ośnieżonej polanie i zagryziona batonem energetycznym do świetna sprawa, nawet na krótkiej trasie w niskich górach. Zimą organizm traci dużo energii na ogrzanie się, dlatego odpowiednia podaż kalorii też jest bardzo ważna. Zwróć uwagę na to, by jedzenie łatwo było zjeść bez zatrzymywania się na długo: sprawdzą się np.: czekolada, kanapki, owoce.

Inne rzeczy, które mogą się przydać i które można zabrać w góry zimą, to: okulary słoneczne (światło słoneczne odbijające się od śniegu może oślepiać), kijki trekkingowe ułatwiające wchodzenie i schodzenie oraz ogrzewacze kieszonkowe do rąk. Na oblodzone fragmenty tras mogą przydać się też raczki, czyli kolce antypoślizgowe na buty, dzięki którym zachowasz stabilną postawę i unikniesz kontuzji.


Udanej wycieczki!