Ta przeglądarka nie jest przez nas wspierana!
Aby wyświetlić stronę poprawnie, użyj jednej z następujących przeglądarek:Uwaga!Jeśli będziesz kontynuować za pomocą tej przeglądarki, Twoje zakupy mogą się nie udać :(

Jak dbać o basen ogrodowy i jak go wybrać?

W letnie upały marzysz o odrobinie ochłody i rozważasz zakup basenu ogrodowego? Świetna decyzja! Przydomowe kąpielisko to wspaniała rozrywka nie tylko dla dzieci, lecz także dorosłych. Skorzystaj z naszych rad i wybierz najlepszy model dla swojej rodziny. Dowiedz się też, jak dbać o basen ogrodowy, by służył Ci jak najdłużej.

O czym przeczytasz w artykule:

  • Jakie są rodzaje basenów ogrodowych?
  • Jakie akcesoria do basenów ogrodowych warto mieć?
  • Gdzie szukać miejsca na postawienie basenu?
  • Jak dbać o basen ogrodowy, by służył jak najdłużej?

Jaki basen ogrodowy wybrać?

Szukasz basenu do ogrodu? Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów i typów, na pewno więc znajdziesz model dopasowany do swoich potrzeb. Poznaj rodzaje basenów ogrodowych:

Text And Image Section

BASEN OGRODOWY STELAŻOWY

Jak sama nazwa wskazuje, jest umieszczony na stabilnym stelażu oraz metalowej ramie. Rozkładanie jest znacznie prostsze i szybsze, niż mogłoby się wydawać. W niektórych modelach – na przykład basenie stelażowym Bestway – wystarczy 20 minut. I to bez żadnego przeszkolenia ani skomplikowanych narzędzi. Dzięki podporom jest bardzo stabilny, może też osiągać duże rozmiary – nawet do 12 m szerokości! Jeśli więc szukasz zbiornika, w którym będziesz móc urządzić imprezę dla kilkunastu znajomych, basen stelażowy będzie idealnym wyborem. Świetnie sprawdzi się też w przypadku rodzin z dziećmi, chociaż przy dużych rozmiarach zazwyczaj mamy do czynienia także z wysokim poziomem wody, a to sprawia, że maluszki zdecydowanie będą mogły pluskać się jedynie w towarzystwie dorosłych.

Text And Image Section

DMUCHANY BASEN OGRODOWY

Basen dmuchany to najbardziej budżetowa opcja spośród dostępnych. Nawet duże rozmiarowo baseny tego typu są bardzo płytkie, świetnie więc nadają się dla dzieci, by dać im frajdę podczas wakacji, tym bardziej, że miękkie ściany są bezpieczne i żaden maluch nie nabije sobie na nich guza. Trzeba jednak pamiętać, że dorosłym woda będzie sięgać pewnie maksymalnie do kolan czy ud. Tego typu zbiorniki szybko nadmuchasz z pomocą pompki elektrycznej, a mniejsze – nawet siłą własnych płuc. Nie potrzebują dużo wody, dlatego szybko też je opróżnisz. Rozwiązaniem, które spodoba się i dorosłym, i dzieciom, może być zakup basenu z siedzeniami, czyli czterech nadmuchiwanych poduszek z oparciami, dzięki którym można wygodnie rozsiąść się w wodzie, zrelaksować i napić czegoś zimnego.

Text And Image Section

BASEN OGRODOWY ROZPOROWY

To opcja pomiędzy basenem dmuchanym a stelażowym. Ma większe rozmiary od pierwszego – bez problemu zanurzy się w nich dorosły człowiek – ale mniejsze niż zbiornik ze stelażem, dlatego może też pełnić funkcję basenu ogrodowego dla dzieci. W takim modelu dmucha się wyłącznie kołnierz, który zapobiega wylewaniu wody, a reszta zbiornika nabiera formy po prostu po napełnieniu. Cała operacja stawiania basenu rozporowego przebiega więc bardzo szybko. Ścianki wykonane są zazwyczaj z kilku warstw wysokiej jakości PVC, materiału odpornego na uszkodzenia mechaniczne. Warto pamiętać, że jeśli marzy Ci się basen ogrodowy prostokątny albo w innym fantazyjnym kształcie, musisz wybrać inny rodzaj. Baseny rozporowe mają bowiem wyłącznie okrągły kształt.

Dzieci w basenie

Pamiętaj, że dzieci powinny korzystać z basenu wyłącznie pod opieką dorosłych! Zostawienie maluszka bez nadzoru nawet w płytkim brodziku może skończyć się zachłyśnięciem albo nawet utonięciem.


Akcesoria do basenów ogrodowych

Aby basen ogrodowy dobrze służył, warto dokupić do niego rozmaite akcesoria, dzięki którym korzystanie z niego i utrzymanie w dobrym stanie będzie prostsze i efektywniejsze. Oczywiście poszczególne dodatki dopasuj do swojego modelu i potrzeb. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze i najbardziej przydatne:

  • Plandeka do przykrycia – to wykonana z nieprzemakalnego materiału osłona nakładana na wierzch basenu i mocowana zazwyczaj na sznurkach lub rzepach. Jeśli basen stoi na dworze przez dłuższy czas, a nie jest rozstawiany wyłącznie na czas korzystania z niego, takie przykrycie zdecydowanie się przyda. Zapobiega bowiem dostawaniu się do wody śmieci, owadów, liści i innych zanieczyszczeń, chroni też przed deszczem.
  • Podkład pod basen – zapewne intuicyjnie czujesz, że warto zabezpieczyć też dno i coś pod nim położyć. Co? Pod basen ogrodowy najlepiej wsunąć specjalną matę wykonaną z polietylenu, która będzie chronić go przed uszkodzeniami na skutek kontaktu z kamykami i innymi ostrymi elementami.
  • Mata grzewcza – to gadżet dla zmarzluchów. Podłącza się ją do pompy filtracyjnej basenu lub filtra piaskowego za pomocą adaptera, by podniosła temperaturę wody o 3-5 stopni Celsjusza. Solarne maty grzewcze nie wymagają podłączenia do prądu – działają na zasadzie paneli słonecznych i wykorzystują światło, które na nie pada. Alternatywą dla maty jest podgrzewacz basenowy, mocowany w ten sam sposób, ale wymagający zasilania z gniazdka.
  • Drabinka do basenu – przyda się przede wszystkim do basenów ogrodowych rozporowych, które mają wysokie ściany. Często kupuje się ją już w zestawie ze zbiornikiem, ale nie zawsze. W razie potrzeby, możesz dokupić ją osobno. Zazwyczaj wykonana jest z tworzywa sztucznego, dzięki czemu jest solidna, ale nie bardzo ciężka. Jeśli masz małe dzieci, pamiętaj, by demontować drabinkę po użyciu, aby maluch nie wszedł do wody bez nadzoru.

Gdzie postawić basen ogrodowy?

Każdy basen ogrodowy wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Nie wystarczy rozstawić go i nalać wody, by bez przeszkód móc korzystać z niego przez cały letni sezon. Sprawa jest bardziej skomplikowana i lepiej zaopatrzyć się w konkretne patenty i wiedzę jeszcze przed zakupem. Jeśli już od momentu montażu będziesz wiedzieć, jak postępować, nie strasz niepotrzebnej energii na prace porządkowe, którym dało się zapobiec.


Na początek warto wiedzieć, że podłoże, na którym ma stać zbiornik, musi być płaskie i równe, by woda się nie wylewała, a cała konstrukcja była stabilna i bezpieczna. Jest to szczególnie ważne przy basenach ogrodowych o dużej pojemności, gdzie wlewasz naprawdę dużo wody. Jak już wspomniano, pod dno basenu warto podłożyć matę – sprawdzi się nie tylko do ochrony przed zniszczeniem, ale też zabrudzeniami od trawy. Niestety, jeśli zdecydujesz się postawić basen na trawniku na dłużej niż dzień czy dwa, to trawa pod nim zgnije – na to raczej nie ma recepty. Zwróć uwagę też, by zbiornik stał w nasłonecznionym miejscu – w cieniu może i wydawać się przyjemnie, ale nagrzewanie wody będzie trwać naprawdę długo.

Jak dbać o basen ogrodowy?

Text And Image Section

Nie da się uniknąć tego, że do basenu ogrodowego będą się dostawać zanieczyszczenia: ziemia, liście z drzew, trawa, owady i tak dalej. Konieczne więc będzie częste czyszczenie zbiornika. Aby powstrzymać wnoszenie śmieci na nogach, warto przed wejściem ustawić miskę z wodą, w której będziecie płukać stopy przed wejściem.


Do sprzątania przyda się przede wszystkim siatka na kiju, za pomocą której ręcznie wyciągniesz co większe zanieczyszczenia. Dno zbiornika także trzeba czyścić regularnie, by nie zarosło szlamem. Do tego celu możesz użyć odkurzacza basenowego z próżniowymi ssawkami. Alternatywnie sprawdzi się także szczotka i mechaniczne szorowanie.

Aby woda pozostała czysta i nie zakwitła, w większych basenach montuje się pompę filtracyjną. Jeśli Twój basen ogrodowy nie ma jej zamontowanej, możesz dokupić ją samodzielnie. Jej rolą – jak sama nazwa wskazuje – jest filtrowanie wody, by jak najdłużej pozostała świeża i czysta. Nie zapominaj też o ozonowaniu lub chlorowaniu. W tym celu kupuje się specjalne tabletki i umieszcza w skimmerze, czyli małym pojemniku dozującym środek i unoszącym się na powierzchni wody. Oczywiście ani pompa, ani środki chemiczne nie są potrzebne, jeśli zdecydujesz się na basen dmuchany, który będziesz demontować po każdym użyciu. Jeśli jednak stawiasz na zbiornik, który ma stać przez dłuższy czas, zadbanie o te kwestie jest kluczowe.

Lato to idealny czas na relaks w wodzie. Własny basen ogrodowy może być doskonałym miejscem rozrywki, odpoczynku, a nawet miejscem spotkań ze znajomymi. Mamy nadzieję, że nasz tekst pomógł Ci wybrać najlepszy rodzaj zbiornika do Twojego ogrodu. Udanego pluskania!