Trekking - czym jest, jak się ubrać i co warto wziąć ze sobą?
Trekking jest jedną z najbardziej popularnych aktywności fizycznych na świeżym powietrzu. To doskonałe połączenie dbania o własne zdrowie, poprawy kondycji organizmu i eksplorowania nowych terenów, a także przebywaniem blisko przyrody. Żeby móc w pełni cieszyć się wędrówką, warto jest dobrze się na nią przygotować. Gdzie kończy się zwykły spacer, a zaczyna się trekking? Jakie ubrania okażą się przydatne i o czym warto pamiętać?
Czym jest trekking?
Wiele źródeł podaje inną definicję trekkingu. Zwykle mówi się o nim jako wędrówce po trudnym terenie i w nieco bardziej wymagających warunkach klimatycznych. Stąd często kojarzony jest z wyprawami w góry. W praktyce stanowi o wiele szersze pojęcie. Możemy bowiem wędrować również po mokrych, trudnych terenach, po terenach rzecznych, bagnistych, pustynnych, tropikalnych. By oddawać się tej czynności, nie musimy jednak wyjeżdżać gdzieś daleko. Czasem nawet w najbliższej okolicy znajdziemy fascynujące przestrzenie do eksploracji.
Jaka jest więc różnica pomiędzy trekkingiem a zwykłym spacerem? Krótko rzecz ujmując, spacer to zwykle snucie się w spokojnym tempie. Trekking zaczyna się tam, gdzie zaczyna się intensywność, gdzie przyśpiesza oddech, puls, a krew zaczyna krążyć szybciej. Wówczas organizm zaczyna wchodzić na wyższe obroty. Przyzwyczaja się do potrzeby wytworzenia energii, więc (przy regularnym i częstym wysiłku) automatycznie zaczyna produkować jej więcej.
Trekking dzieli się na lżejszy i cięższy. Może odbywać się w terenie górzystym, jednak nie jest wspinaczką ani wyprawą w bardzo zaawansowany teren. W ogólnym rozrachunku stanowi dyscyplinę tańszą, mniej wymagającą i dostępną dla każdego, kto tylko czuje się na siłach. Może mieć również różne wymiary: wiązać się z ciężkim plecakiem i wielodniową wędrówką, albo zamknąć się w znacznie krótszym czasie, czasem od wschodu do zachodu słońca, czasem jako poranny lub popołudniowy wypad. W dużym podsumowaniu: tam, gdzie zaczyna się większy od zwyczajnego spaceru wysiłek, tam, gdzie teren staje się choć trochę nietypowy, tam, gdzie wędrówka wymaga określonego przygotowania, tam zaczyna się trekking.
Odzież trekkingowa - jak się ubrać?
W pierwszej kolejności zawsze warto dowiedzieć się, czym charakteryzuje się dany region oraz teren, który zamierzamy przemierzać. Jaka panuje tam temperatura w danym momencie? Jaka jest prognoza pogody na kilka następnych dni? Czy są możliwe anomalia, jak wygląda ukształtowanie terenu? Warto wiedzieć, że nie ma jednego, uniwersalnego stroju trekkingowego. Innych elementów garderoby wymagać będzie letni czas, a innych zimowy. Zawsze jednak powinniśmy stosować kilka podstawowych zasad:
- Najlżej jak się da. Opatulenie się wieloma, źle dobranymi warstwami, zaszkodzi nam nawet w najtęższy mróz. Ciało się spoci, woda zatrzyma się na nas i spowoduje koszmarny dyskomfort termiczny.
- Nie bać się nowych technologii. Dziś ubrania specjalistyczne robi się z różnych materiałów – nie należy się bać poliestru, bawełny z domieszkami innych tkanin, polaru.
- Mieć możliwość błyskawicznego regulowania temperatury. Tak, by można było szybko się ubrać, żeby było cieplej, albo zdjąć jedną warstwę, by nie było nam za gorąco. Pamiętajmy, że innego odzienia wymaga ruch, a innego spoczynek.
- Najwygodniej, jak się da. Wybór ubrań, które nie będą krępować naszych ruchów, ułatwiać większy krok lub wchodzenie, schodzenie z danego fragmentu terenu.
- Przy bardziej zaawansowanych, wielodniowych wędrówkach, dobrze jest zaplanować wszystko krok po kroku. Od miejsc, w których będziemy nocować, przez najważniejsze czynności, które wykonamy na szlaku. Bagaż musi być najlżejszy jak to tylko możliwe. Z drugiej strony nie może w nim zabraknąć niezbędnych rzeczy.
- Buty trekkingowe to absolutna podstawa. Oprócz idealnie dobranego rozmiaru, powinniśmy pamiętać również o kilku podstawowych elementach. Dobre buty muszą być wodoszczelne, wygodne, oddychające, nieprzepuszczające wiatr. Ich konstrukcja powinna być oparta o odpowiednią membranę. Tak jak w butach CRIVIT PRO skonstruowanych na membranie TEX. Są one lekkie, ale solidne. Zostały zaopatrzone w specjalnie wyprofilowaną podeszwę. Konstrukcja została wzmocniona w najbardziej strategicznych punktach. Wyjmowana wkładka wyprofilowana jest anatomicznie. Elementy odblaskowe dbają o naszą widoczność.
- Bielizna funkcyjna (termodynamiczna) - bielizna termiczna oddycha, a więc oddaje wilgoć na zewnątrz. W sprzężeniu z pozostałymi, dobrze dobranymi elementami garderoby, zadziała więc tak, jak druga skóra, dając, przy okazji komfort termiczny i osłonę od wiatru.
- Bluza trekkingowa - CRIVIT PRO ma w swojej ofercie wygodne i w pełni odpowiadające potrzebom trekkingowym bluzy. Są one zaprojektowane tak, by oddychać, nie krępować ruchów i zapewniać komfort termiczny. W połączeniu ze specjalistyczną bielizną, uczynią trekking lekkim i najbardziej suchym, jak to jest tylko możliwe.
- Kurtka przeciwdeszczowa - powinna być na naszym obowiązkowym wyposażeniu dodatkowym. W ofercie Crivit PRO mamy poliestrowe parki, z klejonymi szwami, regulowanym kapturem i przedłużonymi plecami. Wierzchnia warstwa zabezpieczona została poliuretanem. Dostępne w klasycznym, żółtym kolorze, lub profesjonalnej, wojskowej zieleni.
- Spodnie trekkingowe - powinny być lekkie, wodoodporne, ale oddychające. Takie właśnie spodnie proponujemy w ramach marki Crivit PRO. Dostępne w kolorach ciemniejszych oraz takich, które świetnie sprawdzą się przy bardziej letniej pogodzie.
O czym jeszcze pamiętać jeśli chodzi o odzież?
- Czapka - zawsze na wyposażeniu! Najlepiej, gdyby była ciepła, wiatroszczelna, ale jednocześnie oddychająca. Powinna dawać komfort cieplny, a nie pocić głowę.
- Rękawiczki - zawsze mogą się przydać. Jeśli nie po to, by było nam cieplej, to jako osłona rąk podczas prac z drewnem, np. podczas przygotowania ogniska.
- Skarpety - współczesne technologie to prawdziwe cuda. Istnieją skarpety lekkie, ciepłe, ale w pełni oddychające. Dobierzmy takie, które będą idealnie dostosowane pod charakter aktualnej wędrówki.
- Pasek - przyda się zawsze. Nigdy nie wiadomo, czy guzik w spodniach nie wystrzeli nam w najmniej odpowiednim momencie. Dodatkowo pasek może służyć do awaryjnego przytraczania wyposażenia.
- Polar - jest lekki, ale bardzo ciepły. Może służyć jako druga warstwa (na bieliznę termiczną). Może być stosowany pod softshell albo pod harshell.
- Softshell - może służyć jako uniwersalna kurtka. Pamiętajmy jednak, że przepuszczalność wody w sofshellach jest większa niż w kurtkach przeciwdeszczowych.
- Hardshell - może służyć jako najbardziej zewnętrzna warstwa. Idealne rozwiązanie, dla tych, którzy lubią mieć opcję awaryjną.
Wyposażenie trekkingowe - w co warto się zaopatrzyć?
Wygoda, bezpieczeństwo to nie tylko kwestia odpowiednio dobranej odzieży, ale również różnego rodzaju akcesoriów i dodatków, które mogą okazać się niezbędne na nieznanym szlaku.
Kijki trekkingowe - trekking z kijkami i Nordic Walking to nie jest to samo. Ten drugi sport wymaga specjalnej techniki. W pierwszym wypadku chodzi tylko o to, by kije wspierały nas w wędrówce i stabilizowały na nierównym terenie. W drugim o celowe zaangażowanie górnych partii mięśni. Na szczęście kije do Nordic Walking mogą pełnić obie funkcje. Zwróćmy uwagę na to, czy da się je złożyć i przytroczyć do plecaka. Nie w każdej bowiem sytuacji będą przydatne. W ofercie Crivit Pro mamy idealnie wyprofilowane, składane kije, będące syntezą włókien węglowych i aluminium.
Plecak turystyczny - dobry plecak to podstawa. Co jednak ważne, przed zakupem musimy zwrócić uwagę na tak istotne elementy jak:
- System nośny, czyli cały zespół wszystkich pasków i zapięć, które rozłożą ciężar na tyle, że wielogodzinna wędrówka nie będzie dla nas problemem.
- Oddychające plecy, czyli powierzchnia dotykająca pleców musi być tak zaprojektowana, by odprowadzać wilgoć i możliwie jak najlepiej dopuszczać wentylację.
- Podwójne dno, czyli łatwy dostęp do oddzielnie zamykanej dolnej części, z której łatwo możemy wydobyć buty, kurtkę lub śpiwór.
- System przytroczeń i boczne kieszenie, czyli wszystkie elementy, które pozwolą nam na łatwiejszy dostęp do wyposażenia, po które musimy sięgać częściej.
- Odpowiedni litraż. Słowem: nie za mały, ale też nie za duży.
Polecamy również:
- Termos - bo dobrze jest wypić ciepłą herbatkę lub zupkę na szlaku. Pamiętajmy jednak, że termos musi być lekki, wytrzymały i praktyczny w użytkowaniu.
- Butelka na wodę z filtrem - nie zawsze będziemy mieć dostęp do sklepu. Częściej może być tak, że będziemy skazani na wodę ze źródeł naturalnych. Butelka filtrująca może więc okazać się najlepszym, bardzo wygodnym i uniwersalnym rozwiązaniem.
- Lornetka - pozwoli jeszcze lepiej poznać teren, dostrzec szczegóły, obserwować zwierzęta lub potencjalne zagrożenia. Nie musi i nie powinna być ogromna. Na czas wędrówki wybierzmy bardziej kompaktowe wersje. W ofercie Lidla mamy znakomite urządzenia, które nie obciążą plecaka, a wzbogacą wycieczkę o dodatkowe doznania.
- Latarka - bez latarki nie ruszamy się z domu. Taka jest podstawowa zasada. Mała będzie lepsza niż żadna. Przyda się nie tylko do oświetlenia terenu, ale również do sygnalizowania, że idziemy poboczem. Podstawą powinna być czołówka. Sprawdza się nie tylko podczas wędrówek, ale także przy pracach w terenie. Mamy wolne obie ręce i świecimy w tym kierunku, w którym zwróci się nasza głowa. By nie mnożyć zbyt wielu urządzeń, możemy poprzestać właśnie na czołówce. Jeśli lubimy jednak mieć kontrolę nad tym, co dzieje się w okolicy, przydać się może mały, sprytny szperacz o większym zasięgu.
- Apteczka turystyczna - można postawić na gotowe rozwiązania i uzupełnić je o kilka dodatkowych rozwiązań: o folię termiczną, tabletki na ból głowy, leki, które zażywamy na co dzień.
- Powerbank - powinien być zawsze naładowany. I oczywiście sprawdzony przez nas wcześniej w różnych warunkach. Najlepsze będą takie, które wykażą się idealnym kompromisem pomiędzy wielkością obudowy, a pojemnością ogniw. Nie ma sensu brać ze sobą zbyt dużego powerbanku. Z drugiej jednak strony, jeśli wiemy, że udajemy się w miejsca całkowicie pozbawione elektryczności, warto mieć dwa, nawet dość spore urządzenia.
- Namiot - sprawdzony wcześniej, najlepiej na własnej działce. Może się to wydawać śmieszne, ale w ten sposób unikniemy niespodzianek. Lepiej jest wydać nieco więcej pieniędzy i mieć pewność, że namiot da radę podczas każdej pogody, niż później żałować. Pamiętajmy, że jeśli podróżujemy w kilka osób, prawdziwy komfort uzyskujemy wówczas, gdy rozmiar naszego przenośnego schronienia jest nieco większy. Przelicznik jest bardzo prosty: dwie osoby – trzyosobowy namiot. Trzy osoby – czteroosobowy namiot. Wówczas będziemy w stanie nie tylko pomieścić się w sposób komfortowy, ale również mieć swobodną przestrzeń na bagaże i buty.
- Śpiwór - podobnie rzecz się ma ze śpiworem. Warto sprawdzić go wcześniej. Prześpij w nim kilka nocy, nawet u siebie w domu. Komfort termiczny to, bez wątpienia, kryterium, które należy dokładnie zweryfikować. Specjalistyczne śpiwory na zimowe wyprawy są w stanie przechować użytkownika w temperaturach skrajnie ujemnych.
- Krzesiwo, zapałki - mogą się przydać w najmniej oczekiwanym momencie. Szczególnie, jeśli planujemy dłuższą wyprawę i wiemy, że po drodze będziemy spotykać miejsca wyznaczone na obozowiska, w których bezpiecznie można rozpalić ognisko, by móc się przy nim ogrzać i przygotować coś ciepłego do zjedzenia.
- Nóż, scyzoryk, multitool - nigdy nie wiadomo, kiedy mogą się przydać. Zawsze warto mieć przy sobie coś, co umożliwi nam przeciąć linkę, gałąź, materiał.
10 zasad trekkingu dla początkujących
- Bądź przygotowany na każde warunki. Długoterminowe prognozy pogody nie zawsze się sprawdzają, a nikt z nas nie lubi być zaskakiwany.
- Mierz siły na zamiary. Jeśli jesteśmy początkujący, warto wybrać łatwiejszy teren i krótsze wyprawy dla wprawienia się i przygotowania do dłuższych i trudniejszych wycieczek trekkingowych.
- Nie stawiaj wyłącznie na smartfona. Miej kompas, mapy oraz ogólne rozeznanie.
- Odpoczywaj na bieżąco. Nie wędruj do utraty sił. Rozłóż wszystko w czasie. Odpoczynek jest równie ważny, jak pokonanie następnych etapów wędrówki.
- Rozgrzewka. Rzucenie się na głęboką wodę czasem się udaje, ale częściej jednak nie. Zanim ruszysz w trudny teren, zacznij od mniejszych wypraw lokalnych. Poza tym przed rozpoczęciem wyprawy warto wykonać krótką rozgrzewkę całego ciała.
- Zarezerwuj wcześniej noclegi. Jeśli planujemy kilkudniową wyprawę, warto wcześniej zadbać o miejsce noclegowe, szczególnie w sezonie. Nie warto ryzykować spędzenia nocy pod gołym niebem, jeśli nie jesteśmy na to przygotowani.
- Energetyczne przekąski. Weź ze sobą najwięcej kalorii, jak się tylko da, w jak najmniejszym gabarycie. Doskonale sprawdzą się wysokoenergetyczne batoniki.
- Pierwszy trekking? Pomyśl o towarzystwie. Nie dość, że będzie dużo raźniej, ale również znacznie bezpieczniej.
- Weź ze sobą gotówkę. Nie wszędzie, gdzie zawędrujesz będzie możliwość płacenia kartą.
- Dokumenty i ICE. Miej przy sobie dokumenty i ICE- czyli zapisany numer do kogoś, do kogo można zadzwonić w razie nieprzewidzianego wypadku.
SPRAWDŹ PODOBNE ARTYKUŁY
Wycieczka rowerowa
Jak przygotować się do przejażdżki lub wycieczki rowerowej? Postaw na wygodę i bezpieczezństwo. O czym warto pamiętać, w co warto się zaopatrzyć, jakie ubrania wybrać. Poznaj przydatne akcesoria i sprawdź, dlaczego warto przemyśleć zakup kasku.
WIĘCEJTorby, walizki, akcesoria
Co zabrać ze sobą w podróż i w co się spakować? Zaplanuj listę przydatnych w podróży rzeczy i wybierz najlepszą opcję dla siebie: walizki podróżne, torby czy plecak turystyczny? Przeczytaj nasze wskazówki!
WIĘCEJNarzędzia ogrodowe
Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami działki, małego ogrodu, niezależnego garażu lub komórki, w której zaimprowizowaliśmy kameralny warsztat, potrzebujemy odpowiednich narzędzi, by móc utrzymywać te miejsca we właściwej kondycji.
WIĘCEJ