Ta przeglądarka nie jest przez nas wspierana!
Aby wyświetlić stronę poprawnie, użyj jednej z następujących przeglądarek:Uwaga!Jeśli będziesz kontynuować za pomocą tej przeglądarki, Twoje zakupy mogą się nie udać :(

Nie lubisz nosić długiego zarostu i gdy tylko broda lekko odrośnie, od razu ją golisz? Jak zadbać o skórę po goleniu, aby nie była podrażniona, a także co robić, gdy krostki na twarzy lub szyi już się pojawią? O tym przeczytasz w naszym artykule! Pomożemy Ci zadbać o cerę i podpowiemy, jak ją odpowiednio pielęgnować. Przygotowaliśmy również kilka wskazówek związanych z tym, jak się pozbyć nieestetycznych wyprysków czy otarć po użyciu maszynki lub golarki do brody.

Z artykułu dowiesz się:

  • Jak powstają podrażnienia po goleniu twarzy?
  • Jak złagodzić podrażnienia po goleniu?
  • Jakie są domowe sposoby na podrażnienia po goleniu szyi i twarzy?
  • Jak powinna wyglądać standardowa pielęgnacja po goleniu, aby uniknąć krostek i zaczerwienień?
  • Jakie kosmetyki i akcesoria pomogą Ci uniknąć podrażnień po goleniu?

Podrażnienia po goleniu – dlaczego powstają na skórze?

Text And Image Section

Z pozoru szybkie i proste czynności higieniczne (np. golenie) mogą wywoływać podrażnienia, które potem powodują dyskomfort, ból, pieczenie i po prostu wyglądają nieestetycznie. Jesteś ciekawy, co sprawia, że podrażnienia po goleniu pojawiają się na skórze? Najczęściej są one wynikiem zbyt intensywnych ruchów maszynką albo golarką rotacyjną przy nieodpowiednio naprężonej skórze albo golenia na sucho. W efekcie ścinamy nie tylko włoski, ale także wierzchnią warstwę skóry.


Inną przyczyną podrażnień po goleniu jest brak oczyszczenia skóry przed sięgnięciem po ostrze. Gdy powstają mikrourazy na skórze, zanieczyszczenia wnikają do ranek i mogą wywołać na twarzy lub szyi stan zapalny, który objawia się krostkami albo czerwonymi plamkami.


Kolejnym błędem powtarzanym przez panów jest niedokładne nawilżenie skóry przed goleniem. Niestety nie wystarczy w tym przypadku letnia woda z mydłem. Przed goleniem warto położyć na twarz i szyję ciepły ręcznik albo wykonać golenie po ciepłym prysznicu i dokładnym peelingu skóry. Dzięki temu zabiegowi włoski się zmiękczą i łatwiej je usuniesz. Dodatkowo skóra stanie się bardziej elastyczna, co sprawi, że unikniesz np. bolących i krwawiących zacięć. Pamiętaj też o tym, aby nie przechowywać maszynki do golenia w mokrych i wilgotnych miejscach. Bardzo szybko na ostrzach namnożą się bakterie, które później przeniesiesz na skórę.

Co na podrażnienia po goleniu?

Text And Image Section

Po zabiegu usuwania zarostu należy kompleksowo zająć się skórą. Każdorazowe użycie maszynki czy golarki wiąże się z mikrouszkodzeniami naskórka i naruszeniem jego bariery ochronnej. Jeżeli masz wrażliwą cerę, znacznie szybciej będą pojawiać się na Twojej szyi i twarzy krostki po goleniu i czerwone, piekące plamki, dlatego zastosuj kojący balsam bądź krem po goleniu. Dopasuj je do rodzaju skóry. Zwróć też uwagę na to, aby skład używanych produktów był jak najbardziej naturalny i przebadany przez dermatologa.


Receptura kosmetyków po goleniu powinna zawierać substancje kojące, nawilżające, przyspieszające regenerację skóry i antybakteryjne. Pod tym względem najlepsze będą: cynk, gliceryna, pantenol, kwas hialuronowy, alantoina oraz naturalne ekstrakty roślinne (np. z rumianku). Najlepiej, aby produkty po goleniu nie zwierały parabenów i konserwantów, po których może wystąpić uczulenie.

WODZIE KOLOŃSKIEJ I WODZIE PO GOLENIU POWIEDZ NIE!


Jeżeli masz bardzo wrażliwą i skłonną do podrażnień skórę, unikaj wody kolońskiej i wody po goleniu. Najczęściej tego typu kosmetyki mają w składzie alkohol, który działa wysuszająco i drażniąco na świeżo ogoloną twarz czy szyję.

Domowe sposoby na podrażnienia po goleniu

Nie masz pod ręką odpowiednich kosmetyków po goleniu? Z podrażnieniami możesz także walczyć domowymi sposobami. Jak to robić? Oto kilka pomysłów!


  1. Spróbuj z liścia aloesu wycisnąć odrobinę soku i rozsmaruj go na cerze. Aloes zadziała łagodząco i chłodząco (włóż go wcześniej do lodówki). Jest też bogaty w składniki mineralne i witaminy, które wnikną w głąb skóry.
  2. Do nawilżenia i natłuszczenia naskórka po goleniu możesz użyć naturalnych olejów. W tym przypadku sprawdzi się np. olej kokosowy albo z awokado. Wystarczy niewielką ilość oleju rozgrzać w dłoniach i delikatnie wklepać w twarz.
  3. Z pewnością ulgę piekącym i zaczerwienionym miejscom na twarzy przyniesie zimny kompres. Możesz np. przygotować napar z rumianku lub herbaty, a po ostygnięciu zamoczyć w nim mały ręcznik i przyłożyć do twarzy. Ulga gwarantowana!\
  4. Krosty na szyi po goleniu u mężczyzn możesz zniwelować maseczką z płatków owsianych. Zmiel kilka łyżek płatków, dodaj wodę i nałóż pastę na podrażnione miejsca na kilkanaście minut.
  5. Jeżeli powyższe metody nie pomogą, możesz jeszcze zamoczyć płatki kosmetyczne w occie jabłkowym i przecierać nim twarz 2-3 razy dziennie. Ten naturalny składnik jest polecany osobom ze stanem zapalnym skóry, ponieważ świetnie radzi sobie z podrażnieniami.

Zaczerwienienia po goleniu i krostki na twarzy – jak im zapobiegać?

Text And Image Section

Aby uniknąć podrażnień po goleniu, trzymaj się kilku pielęgnacyjnych zasad. Przede wszystkim stosuj higieniczne jednorazówki lub regularnie wymieniaj ostrze w maszynce. Pamiętaj też o zmiękczeniu skóry i zarostu odpowiednimi kosmetykami.


Zarost gól zgodnie z kierunkiem wzrostu włosków i najlepiej nie odrywaj zbyt często maszynki od skóry. Dzięki tej metodzie skóra będzie bardziej gładka już po kilku pociągnięciach i nie będziesz musiał wykonywać poprawek. A im mniej pociągnięć maszynką lub golarką, tym mniej podrażnień na twarzy i szyi!


A co zrobić, jeśli zmagasz się z problemem wrastania włosków po goleniu? Taka sytuacja spowodowana jest nadmiarem sebum i zanieczyszczeń na skórze, dlatego przed użyciem golarki lub maszynki, oczyść twarz i zrób delikatny peeling (użyj szczotki do szczotkowania na sucho).

PODCZAS GOLENIA LICZY SIĘ… TECHNIKA!



W trakcie golenia bardzo ważna jest technika prowadzenia ostrza po skórze. Postaraj się, by była ona w trakcie wykonywania ruchów maszynką lub golarką odpowiednio napięta. Pozwoli Ci to w przyszłości uniknąć podrażnień.

Jeżeli golisz się maszynką do włosów i brody lub golarką rotacyjną, pamiętaj o tym, aby przed rozpoczęciem pielęgnacji naładować urządzenie, aby pracowało jednolicie i dokładnie przycinało zarost. Ważny jest też dobór odpowiedniej nakładki. Po zakończonym strzyżeniu dokładnie wyczyścić głowicę, ostrza, nasadki do konturowania zarostu, co pozwoli uniknąć ewentualnych zakażeń podczas kolejnego użycia.

Po jakie kosmetyki i akcesoria sięgać, aby uniknąć podrażnień po goleniu?

Text And Image Section

Maszynka Cien MEN DYNAMIC 5 PRO


W naszej ofercie znajdziesz maszynkę Cien MEN DYNAMIC 5 PRO z pięcioma ostrzami, które można dokupić osobno, z nawilżającym paskiem – zawierającym witaminę E i ekstrakt z aloesu – zmniejszającym ryzyko podrażnień.


Maszynka wyposażona jest również w precyzyjny trymer, który gwarantuje Ci precyzję i delikatność każdego golenia (nawet w trudno dostępnych miejscach przy nosie czy bokobrodach), oraz ruchomą w dwóch osiach głowicę oscylacyjną dopasowującą się do konturów twarzy. Dodatkowo powłoka teflonowa ostrzy wspomoże płynne ruchy po skórze, by uniknąć zacięć i podrażnień. Z kolei antypoślizgowy uchwyt zapewni Ci jeszcze dokładniejsze i bezpieczniejsze golenie.

Text And Image Section

Pianka do golenia Cien MEN


Polecamy Ci też piankę do golenia Cien MEN z ekstraktem z aloesu, który delikatnie chłodzi skórę i przygotuje ją do golenia. Dzięki kosmetykowi zapobiegniesz wysuszenia skóry i sprawisz, że maszynka będzie delikatnie przesuwać się po Twarzy i szyi.

Pamiętaj, że w stałej ofercie Lidla znajdziesz także inne produkty do pielęgnacji skóry przed i po goleniu. Wypróbuj je i znajdź idealny kosmetyk dla siebie!