Ta przeglądarka nie jest przez nas wspierana!
Aby wyświetlić stronę poprawnie, użyj jednej z następujących przeglądarek:Uwaga!Jeśli będziesz kontynuować za pomocą tej przeglądarki, Twoje zakupy mogą się nie udać :(

Rozszerzanie diety – najważniejsze zasady

Czy istnieje z góry określona kolejność wprowadzania produktów? Czy niemowlę może spożywać laktozę i gluten? Czy są produkty, których nie powinniśmy absolutnie podawać maluchowi? Tutaj dowiesz się wszystkiego!

Czym jest rozszerzanie diety?

Czym jest rozszerzanie diety?

Rozszerzanie diety ma na celu stopniowe wprowadzanie pokarmów stałych do diety niemowlęcia. Sukcesywnie stały pokarm ma zastępować mleko mamy lub mleko modyfikowane. Nowe posiłki mają docelowo uzupełniać substancje odżywcze, których w mleku może już brakować. Rozszerzanie diety to również nauka mnóstwa nowych umiejętności. Dlatego warto się nastawić, że pierwsze próby mogą przypominać bardziej zabawę niż rzeczywiste jedzenie. Nie powinno nas to martwić. Dziecko musi opanować umiejętność przyjmowania pokarmu, wkładania go do ust, przeżuwania, połykania. Minie trochę czasu, zanim maluch nabierze wprawy w rozgniataniu pokarmu dziąsłami lub gryzieniu. To również pora na doskonalenie chwytania mniejszych i większych elementów, również pożywienia. Uczymy także niemowlę picia z otwartego kubeczka lub przez słomkę. Do tego należy dołożyć poznawanie nowych smaków, zapachów, faktur, konsystencji. Jak widzicie – to całkiem sporo nowości dla małego człowieka.

Rozszerzanie diety – kiedy zacząć? Zalecenia

zacząć rozszerzanie diety, niemowlę musi wykazywać umiejętności rozwojowe. Ramy czasowe, które zostały podane, to nie wcześniej niż 17. tydzień życia (początek 5. miesiąca życia) i nie później niż 26. tydzień życia (początek 7. miesiąca życia)1. Światowa Organizacja Zdrowia WHO oraz Amerykańska Akademia Pediatrii wskazują, że organizm dziecka jest gotowy na przyjęcie pokarmu stałego dopiero po ukończeniu 6. miesiąca życia.

Rozszerzanie diety – jak zacząć?

Jak zacząć przygodę z rozszerzaniem diety? Co decyduje o tym, że dziecko jest gotowe? Czy istnieje ustalona kolejność wprowadzania produktów? Spróbujmy się przyjrzeć wszystkim aspektom tego zagadnienia krok po kroku!

Jak rozpoznać, że dziecko jest gotowe do rozszerzania diety?

Jak rozpoznać, że dziecko jest gotowe do rozszerzania diety?

Co rozumiemy przez gotowość dziecka? W okolicach 6. miesiąca zanika odruch wypychania językiem, a koordynacja ruchowa jest już na tyle rozwinięta, że umożliwia maluszkowi samodzielne włożenie pokarmu do ust lub zjedzenie go z łyżeczki. Do tego dochodzi kluczowa umiejętność – stabilne siedzenie z podparciem. Do rozszerzania diety niezbędna jest właściwa pozycja ciała podczas posiłków. Rodzice na podstawie własnych obserwacji dotyczących etapu rozwoju dziecka decydują, kiedy rozpoczną rozszerzanie diety.

Mleko w diecie niemowlęcia

Na początku procesu rozszerzania diety mówimy o tak zwanych posiłkach uzupełniających. Karmienie piersią lub mlekiem modyfikowanym powinno stanowić podstawę diety niemowlęcia do ukończenia 12. miesiąca życia. Jak długo niemowlę powinno być karmione mlekiem? Jeśli chodzi o mleko modyfikowane – nie ma konieczności kontynuowania używania mieszanek po ukończeniu 1. roku życia przez dziecko. Z kolei jeśli chodzi o karmienie piersią – WHO zaleca karmienie do 2. roku życia lub dłużej, natomiast stanowisko PTGHiŻD jest takie, że po 12. miesiącu życia karmienie może być kontynuowane tak długo, jak jest pożądane zarówno przez matkę, jak i dziecko.

Czy istnieje ustalona kolejność wprowadzania produktów?

Czy istnieje ustalona kolejność wprowadzania produktów?

Kolejność wprowadzania produktów do diety niemowlaka kiedyś była ściśle określona. Obecnie nie ma konkretnych wytycznych. Istnieją jednak zalecenia, w jaki sposób rodzic może zacząć przygodę z pokarmami stałymi. Najważniejsze sugestie możemy zawrzeć w trzech punktach:

  1. Smak warzyw jest trudniej akceptowalny, z tego względu sugeruje się, by warzywa (zwłaszcza zielone) wprowadzić przed owocami.
  2. Rozszerzanie diety można zacząć od wprowadzenia kaszek ryżowych lub zbożowych.
  3. Nie należy zwlekać z podaniem mięsa.

Jak często wprowadzać nowości do diety niemowlęcia?

Każdy z produktów najlepiej jest wprowadzać stopniowo i pojedynczo. Dlaczego? Jeśli danego dnia wprowadzicie kilka nowych produktów, a następnie zauważycie reakcję uczuleniową, trudniej będzie znaleźć winowajcę.


Jak postępować z produktami alergizującymi?

Jak postępować z produktami alergizującymi?

Orzechy, jajka, mleko krowie – każdy z tych produktów może wywołać alergię u dziecka. Czy to oznacza, że nie należy ich podawać? Nie. Warto jednak produkty alergizujące podawać w większych odstępach czasu (np. w odstępie kilku dni) i pojedynczo (produktów nie łączymy ze sobą).


Jak przygotowywać posiłki dla niemowlaka?

Rodzic staje przed wieloma dylematami – gotować samodzielnie czy korzystać ze słoiczków? Jedzenie podawać o konsystencji papki czy może w kawałkach? Przyprawiać? A jeśli tak – to czym? Czy sól jest dla niemowlaka dobra? Spróbujmy rozwiać te wszystkie wątpliwości!

Jaka powinna być konsystencja posiłków dla niemowlaka?

Jaka powinna być konsystencja posiłków dla niemowlaka?

W zasadzie to kolejna decyzja, którą podejmują rodzice. Możemy podać dziecku pokarm zmiksowany za pomocą łyżeczki, np. zmiksowaną marchew, dynię, brokuł. Możemy również wybrać metodę rozszerzania diety znaną jako BLW (baby led weaning), która od początku zakłada podawanie dziecku pokarmu w kawałkach – więcej na temat tej metody TUTAJ. Obie metody są właściwe.


Jeśli zdecydujecie się na konsystencję papki, możecie mieć dylemat – samodzielnie przygotowywać posiłki czy korzystać z gotowych dań w słoiczkach? Na co dzień sugerujemy, by gotować w domu. Słoiczki świetnie nadają się na spacery, wycieczki, podróże – zwłaszcza te w jakości BIO (bez dodanych cukrów, konserwantów, barwników) oraz dopasowane do wieku dziecka – takie są właśnie gotowe obiadki marki Lupilu. Dowiedz się więcej TUTAJ.

Jak gotować?

  1. Jeśli poddajecie pokarm obróbce cieplnej, wybierajcie gotowanie, gotowanie na parze, pieczenie. Smażenie nie jest dobrym rozwiązaniem dla młodego organizmu.
  2. Nie używajcie soli.
  3. Nie używajcie cukru.
  4. Potrawy (jeśli już dojdziemy do bardziej złożonych smaków) możecie doprawiać delikatnie ziołami.

Napoje dla niemowlaka

Co podawać dziecku do picia? Wodę. Soki owocowe można podawać po ukończeniu 1. roku życia – oczywiście mamy tu na myśli soki w stu procentach owocowe, bez dodanych cukrów. Dziecko w przedziale wiekowym 1-3 lata może spożywać 120 ml soku dziennie2. Co z herbatkami? Najlepiej wybierać takie, które nie zawierają kofeiny i teobrominy, czyli herbata rooibos, napary owocowe. Słynna herbata z kopru włoskiego jest niewskazana w diecie dzieci do 4. roku życia. Mleko krowie przed 1. rokiem życia najlepiej podawać okazjonalnie, jako składnik potraw.

Produkty zakazane w diecie niemowląt

  1. Miód – podajemy dopiero po 1. roku życia.
  2. Grzyby leśne – ich spożycie dopuszczalne jest po ukończeniu 6. roku życia, choć są źródła, które podają nawet 8. rok życia.
  3. Surowe mięso, jaja, ryby i podroby.
  4. Produkty z mleka niepasteryzowanego
Ile powinno jeść niemowlę?

Ile powinno jeść niemowlę?

Czas na najważniejszą zasadę! Od rodzica zależy, co dziecku do jedzenia zaproponuje i kiedy. Od dziecka natomiast zależy, czy zje i ile. Nie powinniśmy zmuszać dziecka do jedzenia na żadnym etapie – ani podczas rozszerzania diety, ani później. Dziecko uczy się odczytywania sygnałów płynących ze swojego ciała na temat głodu i pragnienia. Uczy się jedzenia do syta – samo wie, kiedy jest najedzone.


Między 6. a 8. miesiącem życia rodzic powinien zaproponować 2-3 posiłki uzupełniające dziennie. Między 9. a 12. miesiącem życia – 3-4 posiłki uzupełniające oraz 1-2 przekąski.

1 Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci https://ptghizd.pl/cm/uploads/2021/04/smp_01_2021_zasady_zywienia_zdrowych_niemowlat.pdf

2 Ibidem