Ta przeglądarka nie jest przez nas wspierana!
Aby wyświetlić stronę poprawnie, użyj jednej z następujących przeglądarek:Uwaga!Jeśli będziesz kontynuować za pomocą tej przeglądarki, Twoje zakupy mogą się nie udać :(

Joga — ćwiczenia dla ciała i ducha

Joga to bardzo popularna forma aktywności fizycznej, która cieszy się stale rosnącym zainteresowaniem na całym świecie. To ćwiczenia, które może podjąć praktycznie każdy — bez względu na wiek, płeć i swoją kondycję. Jak zacząć jogę i jak przygotować się do ćwiczeń? Na czym polega ta praktyka i co warto o niej wiedzieć? Sprawdź nasze porady i zacznij swoją przygodę z jogą już teraz!

Z tego artykułu dowiesz się

  • Co to jest joga?
  • Co daje joga? Aspekty fizyczne, psychiczne i duchowe
  • Jak zacząć jogę w domu?
  • Joga — jak zacząć i dlaczego warto?

Joga — na czym polega ten system ćwiczeń?

Joga jest starożytną praktyką, która obejmuje sferę fizyczną, umysłową oraz duchową. Swoje korzenie ma w Indiach. Jest to system przemyślanych ćwiczeń i pozycji, które nazywane są asanami. Głównym celem jogi, pod kątem starożytnej filozofii, jest osiągnięcie harmonii między trzema głównymi sferami życia człowieka: ciałem, umysłem i duchem.


Aktualnie joga jest bardzo popularną formą aktywności fizycznej na całym świecie. Przynosi ona liczne korzyści zdrowotne oraz pozwala na utrzymanie ciała w dobrej kondycji. Dodatkowo joga jest bardzo przystępna — osoby początkujące nie muszą ponosić dużych kosztów na specjalistyczny sprzęt oraz zagłębiać się w skomplikowane zasady. Warto jednak oczywiście znać podstawy.


Oto kilka podstawowych pojęć, z którymi warto się zapoznać, jeśli chcesz zrozumieć, na czym polega joga:

  • Asany, inaczej pozycje ciała w jodze. Są to konkretne pozycje przyjmowane podczas praktyki jogi. Obejmują one między innymi skłony, odwrócenia, pochylenia i oraz inne figury.
  • Pranajama, inaczej kontrola oddechu. Są to ćwiczenia oddechowe, które pomagają świadomie kontrolować oddech. Poprawiają one przepływ energii i redukują stres.
  • Medytacja to skupienie uwagi na danym punkcie, myśli lub oddechu w celu osiągnięcia spokoju umysłu. Pomaga to w redukcji stresu i poprawia koncentracji.
  • Mantry, czyli powtarzanie dźwięków lub słów w celu osiągnięcia spokoju umysłu. Mantry są używane podczas medytacji.
  • Relaksacja, czyli faza końcowa praktyki, która umożliwia ciału i umysłowi zregenerowanie się. To czas na wyciszenie i odpoczynek po ćwiczeniach.

Ze względu na możliwość łatwego dostosowania poziomu jogi do indywidualnych potrzeb i możliwości, jest to aktywność coraz bardziej popularna. Wybierają ją chętnie osoby młode, w średnim wieku oraz seniorzy.

Joga — na czym polega jej fenomen i jak działa?

Na czym polega joga i jej fenomen? Przede wszystkim na holistycznym podejściu do zdrowia i ogólnego dobrostanu człowieka. Ta praktyka nie skupia się tylko na jednej sekcji, ale charakteryzuje się wielowymiarowym podejściem. Integruje ciało, umysł i ducha w celu osiągnięcia równowagi i podniesieniu komfortu życia.


Poprzez praktykę jogi masz możliwość lepszego poznania i zrozumienia swojego ciała oraz myśli i emocji, ponieważ jedną z głównych cech tej aktywności są holizm i samopoznanie. Kolejną istotną kwestią w jodze jest równowaga. Dotyczy ona wspominanej już harmonii między ciałem, umysłem i duchem, ale nie tylko. To także dążenie do równowagi między motywacją do działania a spokojem oraz między siłą a elastycznością.


Zastanawiasz się, na co pomaga joga i czy to aktywność dla Ciebie? Jej korzyści zdrowotne są naprawdę liczne i bardzo wszechstronne. Wśród nich warto wymienić:

  • poprawę elastyczności ciała,
  • wzmocnienie i dodanie siły,
  • poprawę postawy ciała,
  • redukcję stresu,
  • lepsze radzenie sobie ze stresem,
  • poprawę koncentracji,
  • poprawę jakości snu,
  • zwiększenie równowagi emocjonalnej,
  • zwiększenie ilości energii na co dzień,
  • poprawę odporności.

Jak zacząć ćwiczyć jogę samodzielnie?

Dużą zaletą jogi jest fakt, że nie potrzebujesz wiele, aby zacząć swoją przygodę z tą aktywnością fizyczną. Jeśli chcesz zacząć jogę w domu i ćwiczyć samodzielnie, musisz przede wszystkim pamiętać o dopasowaniu poziomu do swoich potrzeb i możliwości. Nie wszystkie asany musisz wykonywać w stu procentach — początkowo rób tyle, ile jesteś w stanie.


Wraz z regularną praktyką Twoje ciało będzie coraz bardziej elastyczne, a Ty dasz radę wykonywać coraz bardziej skomplikowane pozycje. Nie rób jednak nic na siłę. Aby ułatwić sobie wdrażanie oraz wykonywać każdą asanę w sposób poprawny od samego początku, możesz zdecydować się na skorzystanie z gotowych kursów jogi w formie video lub zapisać się na kurs online.


Joga — od czego zacząć kompletowanie sprzętu do ćwiczeń w domu? W przypadku jogi nie musisz martwić się o duże wydatki na akcesoria i strój. Możesz zacząć tylko od maty i ćwiczyć w klasycznych legginsach, a potem stopniowo kupować kolejne elementy dopasowane do tej aktywności.

Text And Image Section
  • Mata — to podstawowy element wyposażenia każdego jogina i joginki. Wszystkie sekwencje asan w trakcie praktyki jogi wykonuje się właśnie na macie do ćwiczeń. Na początek możesz korzystać ze standardowej maty fitness, a gdy już złapiesz bakcyla, możesz znaleźć matę do jogi, która będzie odpowiadała Twoim potrzebom i będzie dostosowana do uprawiania tej aktywności. Maty różnią się od siebie przede wszystkim grubością oraz materiałem, z którego są wykonane.
Text And Image Section
  • Akcesoria do jogi — poza matą w jodze wykorzystywane są klocki, pasy oraz koła. Na początku nie musisz mieć wszystkich tych elementów, jednak mogą okazać się one przydatne, gdy będziesz uczyć się kolejnych asan. Część nich może okazać się niezbędna do wykonania niektórych pozycji, szczególnie w momencie, gdy nie Twoje ciało nie będzie jeszcze mocno rozciągnięte — dotyczy to przede wszystkim klocka, który możesz podłożyć np. pod ręce, gdy nie jesteś w stanie wykonać pełnego skłonu w danej asanie.
Text And Image Section
  • Spodnie spodnie do jogi to chyba najważniejszy element stroju do tej aktywności fizycznej. Najważniejsze, aby były one elastyczne i w żaden sposób nie ograniczał Twoich ruchów. Możesz wybrać spodnie dresowe lub postawić na dopasowane, rozciągliwe legginsy do jogi. Wybór tzw. yoga pants zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn jest naprawdę spory. Pamiętaj jednak, że najważniejszy jest Twój komfort.
Text And Image Section
  • Koszulka sportowa — chcąc zaangażować się w trening jogowy, musisz zadbać o swoją wygodę w każdym aspekcie. Dlatego też poza spodniami, koniecznie wybierz wygodną koszulkę lub top sportowy. Możesz wybrać prostą, bawełnianą bluzkę o dopasowany kroju lub koszulkę funkcyjną, która będzie dobrze odprowadzać pot i zapewni Ci komfort nawet przy bardziej intensywnych sekwencjach.
Text And Image Section
  • Stanik sportowy — każda kobieta wie, że dobry biustonosz sportowy to niezwykle ważny element stroju do każdej aktywności fizycznej. W jodze również. Ze względu na wiele różnych pozycji i potrzebę elastyczności, jego odpowiednie wybranie jest bardzo istotne. Możesz postawić na stanik sportowy o wysokim wsparciu lub o średnim wsparciu, w zależności od swoich preferencji i potrzeb. Dostępne są także innowacyjne staniki sportowe chłodzące, które na pewno sprawdzą się przy intensywnych odmianach jogi.
  • Skarpetki — jogę uprawia się bez butów. Można ćwiczyć na boso lub w skarpetkach. Jeśli preferujesz tę drugą wersję, zadbaj o to, aby Twoje skarpetki były wygodne. Nie mogą ślizgać się one na macie ze względu na Twoje bezpieczeństwo. Ważne jest również, aby dobrze odprowadzały wilgoć oraz przede wszystkim były wygodne — cienkie i dobrze dopasowane, ale jednocześnie niekrępujące ruchów. Możesz wybrać klasyczne skarpetki bawełniane lub specjalnej skarpetki sportowe.
Text And Image Section
  • Bluza dresowa — ostatnią częścią każdego treningu jogi jest relaksacja, która ma na celu wyciszyć ciało i umysł oraz pomóc osiągnąć spokój ducha. W tym czasie ważne jest, aby zadbać o swój komfort, również termiczny. Nic nie powinno Cię rozpraszać, dlatego warto mieć pod ręką bluzę rozpinaną lub kangurkę, którą założysz na siebie po wysiłku na ten ostatni czas, aby móc w pełni skupić się na rozluźnieniu.
Text And Image Section
  • Butelka na wodę — w trakcie aktywności fizycznej należy koniecznie dbać o swój poziom nawodnienia, dlatego warto mieć pod ręką bidon z wodą. Możesz oczywiście zdecydować się na zwykłą plastikową butelkę z wodą mineralną, ale jeśli myślisz o regularnych ćwiczeniach, na pewno lepiej sprawdzi się butelka metalowa lub z tworzywa sztucznego do wielokrotnego użytku. Dbanie o planetę, tak samo jak o siebie, wpisuje się mocno w filozofię bliską sercu joginów.

Joga w domu dla lepszej kondycji, zdrowia i spokoju

Pamiętaj, że swoją przygodę z jogą możesz zacząć właściwie w każdym momencie — nie potrzebujesz do tego praktycznie żadnych umiejętności ani specjalistycznego sprzętu. Jeśli będziesz wykonywać ćwiczenia systematycznie i do każdej sekwencji podejdziesz ze spokojem, to będziesz stale się rozwijać, zdobywając nowe umiejętności i wykonując w pełni kolejne pozycje.


Joga w domu jest idealnym wyborem dla każdego, komu brakuje czasu na regularne wizyty na siłowni, ale jednocześnie nie chce zagracać przestrzeni w domu sprzętem sportowym, takim jak rower stacjonarny czy bieżnię. Po skończonych ćwiczeniach matę wystarczy zwinąć, a klocki odłożyć do szafki lub schowka, aby nie zajmowały przestrzeni.