Ta przeglądarka nie jest przez nas wspierana!
Aby wyświetlić stronę poprawnie, użyj jednej z następujących przeglądarek:Uwaga!Jeśli będziesz kontynuować za pomocą tej przeglądarki, Twoje zakupy mogą się nie udać :(

Posiadanie hobby ma wiele zalet: uspokaja, wycisza, daje satysfakcję i pozwala wartościowo spędzić czas. Czasem nadaje życiu cel, a czasem tylko je ubarwia. U jednych osób pasja staje się główną osią codzienności i łączy się na przykład z pracą, u innych – jest odskocznią niezbędną do zachowania zdrowego balansu między życiem zawodowym a prywatnym. Jeśli dotąd nie znalazłeś czynności, o której w pełnym przekonaniem możesz powiedzieć „moje hobby”, przeczytaj nasz tekst. Mamy nadzieję, że przydadzą Ci się zawarte w nim wskazówki.

O czym przeczytasz w artykule:

  • Jakie pytania warto sobie zadać, jeśli szukasz hobby?
  • Jakie twórcze hobby można mieć?
  • Czy sport może być hobby?
  • Jakie jeszcze oryginalne hobby warto wziąć pod uwagę?

Jak znaleźć hobby?

Text And Image Section

Na tak postawione pytanie nie ma prostej odpowiedzi. Dzieciom hobby znajdują poniekąd rodzice – zapisują na dodatkowe lekcje tańca, do szkoły muzycznej czy na karate. Jeśli zajęcia się spodobają, a maluch „złapie bakcyla”, to zazwyczaj nie zastanawia się, jakie hobby mógłby mieć, tylko po prostu realizuje się w tym, co lubi. W dorosłości, gdy nic nie jest narzucone, bywa trudniej. Jeśli nie jest z nami od dzieciństwa czy czasów nastoletnich, zazwyczaj w którymś momencie – zwłaszcza, gdy dopada nas rutyna codziennego życia i kursowania dom-praca – orientujemy się, że potrzebujemy dodatkowych bodźców i czegoś, czym można się zająć po godzinach.


Jesteś w tym momencie i czujesz, że chciałbyś znaleźć hobby, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać? Na początek zastanów się nad kilkoma kwestiami, które pozwolą Ci skonkretyzować potrzeby:

  1. Wolisz spędzać czas „stacjonarnie” czy aktywnie?
  2. Szukasz zajęcia, które możesz wykonywać na zewnątrz czy w domu?
  3. Pasji będziesz oddawać się w samotności czy wolisz większą grupę?
  4. Czy w grę wchodzą czynności manualne czy raczej umysłowe?
  5. Chcesz coś robić czy raczej kolekcjonować?
  6. Masz ograniczone finanse, czy nie przeszkadza Ci hobby, w którym duże wydatki to konieczność?

Odpowiedzenie sobie na powyższy pytania może Cię ukierunkować i dać ogląd na to, w jakim obszarze się poruszać, szukając dla siebie zajęcia. Mając w głowie taką mapę, łatwiej znajdziesz aktywność, która Cię uszczęśliwi. Chcemy Ci w tym pomóc – dlatego niżej znajdziesz spis ciekawych hobby, które cieszą się dużą popularnością wśród Polaków.

Coś z niczego – lista hobby dla twórców

Text And Image Section

ZAJĘCIA ARTYSTYCZNE

Kiedy przekonasz się już, jakie masz potrzeby związane ze swoim potencjalnym nowym hobby, pora znaleźć to konkretne zajęcie. Dobrze jest mieć świadomość, że niekoniecznie pierwszy traf będzie tym w dziesiątkę. Jeśli jednak z Twoich rozważań wyszło, że masz ochotę wyżyć się artystycznie, zacznij od prac plastycznych. Malowanie farbami, rysowanie ołówkiem czy szkicowanie węglem to świetnie sposoby na wyciszenie. Szukasz bardziej nietypowego hobby związanego ze sztuką? Wypróbuj swoich sił w kaligrafii, decoupage’u albo scrapbookingu. Tego typu zajęcia nie wymagają dużych nakładów finansowych, ale warto mieć do dyspozycji miejsce, w którym można rozłożyć przybory piśmiennicze czy rozstawić sztalugę i oddać się tworzeniu bez obaw, że będzie trzeba zwinąć wszystkie te rzeczy, zanim ukończony obraz zdąży wyschnąć. Jeśli jednak nie masz takiej przestrzeni, też nic straconego. Na pewno znajdziesz sposób, by wyżyć się artystycznie na mniejszym formacie.

Text And Image Section

MAJSTERKOWANIE

Innym rodzajem twórczej pracy jest majsterkowanie. Domowy warsztat (w piwnicy, garażu albo na podwórku przed domem, jeśli pogoda pozwala), a w nim zaledwie kilka sprzętów, wystarczy, by szybko i bez większych problemów zbudować pierwsze regał ścienny czy ławę. W podstawowej wersji wystarczą młotek, śrubokręt, papier ścierny i wiertarka. Ale jeśli idea „zrób to sam” zawładnie Tobą na dłużej, z pewnością zapragniesz wzbogacić swój arsenał o wkrętarkę, wyrzynarkę czy frezarkę. Szybko okaże się, że to absolutne must have! Takie majsterkowanie potrafi uzależnić – zbijanie desek, szlifowanie czy wbijanie gwoździ daje poczucie sprawczości, a efekt wart jest trudu. Kto bowiem nie marzy o mieszkaniu umeblowanym sprzętami, które sam stworzył?

Text And Image Section

SZYCIE, ROBIENIE NA DRUTACH

Jeśli duże urządzenia to dla Ciebie za dużo, ale masz smykałkę do tworzenia czegoś z niczego, pomyśl o szyciu na maszynie albo robieniu na drutach. Zacznij od prostych przeróbek ubrań, by zapanować nad sprzętem ( maszyną lub drutami) i poznać najważniejsze techniki. Przy odrobinie wytrwałości nauczysz się jednak tworzyć ubrania całkowicie od zera! Sukienki, swetry, skarpetki, czapki, t-shirty czy eleganckie bluzki… a wszystko oryginalne, występujące tylko w jednym egzemplarzu i to w dodatku w Twojej szafie! Wykroje wielu ubrań znajdziesz za darmo w internecie, podobnie jak przeróżne tutoriale i samouczki. Takie hobby może też być sposobem na dodatkowy zarobek – część znajomych pewnie z chęcią kupi od Ciebie jakiś szafiarski unikat.

Jakie są hobby dla aktywnych? Kilka propozycji

Text And Image Section

Jesteś osobą, która nie może stać w miejscu i potrzebuje wielu bodźców? A może wręcz przeciwnie – masz tendencję do lenistwa i ciężko Ci wyjść z domu? Dla obu typów ludzi świetnym pomysłem na hobby może być… sport. Najtrudniejsze – i jednocześnie najważniejsze – jest w tym przypadku znalezienie dyscypliny, której uprawnianie stanie się Twoją pasją. Przykłady sportów, którymi warto się zainteresować, można mnożyć. Od biegania, które nie wymaga żadnych nakładów finansowych (może poza porządnymi butami), trekkingu czy wycieczek rowerowych, przez aerobik, pilates i zajęcia na siłowni, po tak nietypowe hobby jak joga SUP, curling czy squash. Opcji jest oczywiście wiele więcej – jedne wymagają tylko wyjścia z domu, drugie rozłożenia maty w pokoju, jeszcze inne – karnetu na siłownię, wreszcie są też takie, w których bez dużych nakładów finansowych ani rusz. Jednym słowem – dla każdego coś miłego!

Oryginalne hobby – lista innych propozycji

Zajęć, które mogą stać się hobby, jest nieskończenie wiele. Powyżej wymieniliśmy przykłady najpopularniejszych, które jako jedne z pierwszych przychodzą do głowy i mają stosunkowo niski próg wejścia. Ale opcji jest wiele więcej. Może zainteresuje Cię coś z poniższej listy:

  • filatelistyka – szczyt popularności przeżywała ponad pół wieku temu, ale wciąż wiele osób pasjonuje się zbieraniem znaczków. W internecie znajdziesz wiele forów miłośników tego hobby;
  • teatr improwizowany – to propozycja dla osób szukających zajęć grupowych. Warsztaty z improwizacji do świetny pomysł na przełamanie swoich barier, otworzenie się na ludzi i przede wszystkim świetną, twórczą zabawę;
  • szaradziarstwo – zadania logiczne, krzyżówki, łamigłówki to coś dla miłośników wieczorów przy kominku. Równie dobrze jednak można realizować to hobby w… escape roomach!
  • geocaching – czyli rodzaj gry terenowej, w której szuka się skrzynek ukrytych przez innych użytkowników. Można w tej sposób poznać zarówno własną miejscowość od nietypowej strony, jak i zupełnie nowe;
  • rekonstrukcje historyczne – to coś dla miłośników historii. Przebieranie się za postaci sprzed wieków, rekonstruowanie bitew czy codziennego życia może być świetną zabawą, a przy tym okazją do poznania ludzi równie zafascynowanych daną epoką;
  • kintsugi – czyli naprawianie potłuczonych naczyń przy użytku złota. To zajęcie dla cierpliwych, ale efekt – zachwycający!

I to tyle z naszej strony, jeśli chodzi o hobby. Przykłady zajęć, które warto wziąć pod uwagę, jeśli szukasz swojej pasji, jest naprawdę wiele. Nie wymieniliśmy tych najpopularniejszych jak gotowanie, czytanie książek, układanie puzzli czy gra na gitarze. Pamiętaj, że niezależnie od tego, na co się zdecydujesz, to nie musi być wiążąca decyzja. Pasje mają to do siebie, że mają dawać radość i przynosić satysfakcję, a nie być jeszcze jednym obowiązkiem do odhaczenia na liście zadań.