Ta przeglądarka nie jest przez nas wspierana!
Aby wyświetlić stronę poprawnie, użyj jednej z następujących przeglądarek:Uwaga!Jeśli będziesz kontynuować za pomocą tej przeglądarki, Twoje zakupy mogą się nie udać :(

Obowiązkowe wyposażenie auta i niezbędne akcesoria do samochodu

Na obowiązkowe wyposażenie samochodu składa się zaledwie kilka rzeczy, które bezwzględnie trzeba mieć. Według polskiego prawa to tablice rejestracyjne, trójkąt ostrzegawczy i gaśnica. Ale poza nimi warto wyposażyć auto też dodatkowe akcesoria, które mogą przydać się w trakcie podróży, gdy zostaniesz świadkiem wypadku albo po prostu w codziennej praktyce. Sprawdź, co trzeba mieć w samochodzie i jak się obchodzić z poszczególnymi przedmiotami.

O czym przeczytasz w artykule:

  • Co trzeba mieć w samochodzie podczas kontroli?
  • Czy apteczka samochodowa jest obowiązkowa?
  • Co warto mieć w aucie na wypadek awarii?

Obowiązkowe wyposażenie samochodu – co mówią przepisy?

Jak już wspomniano, każdy samochód zarejestrowany w Polsce musi być wyposażony w trzy elementy:

  • oświetlone, czytelne, poprawnie zainstalowane tablice rejestracyjne,
  • trójkąt ostrzegawczy, który w razie awarii czy wypadku można postawić na drodze albo oznaczyć nim holowany pojazd,
  • gaśnicę – sprawną i umieszczoną w miejscu, do którego kierowca ma swobodny dostęp, ale jednocześnie zabezpieczona przed swobodnym przemieszczaniem. Najlepiej, by była to gaśnica typu ABC – do gaszenia płynów, gazów i ciał stałych.

I to wszystko. Oczywiście zgodnie z Kodeksem drogowym pojazd musi także mieć obowiązkowe badania techniczne i być zdatny do jazdy, dlatego obowiązkiem właściciela jest dbanie o auto i jego właściwe utrzymanie.

Wyposażenie samochodu a zagraniczne przepisy

W większości państw europejskich i niektórych krajach Afryki, Azji i Ameryki Południowej obowiązuje Konwencja Wiedeńska. To porozumienie, zgodnie z którym samochód za granicą musi być wyposażony jedynie w te elementy, które są obowiązkowe w kraju, w którym jest zarejestrowany. Przed zagranicznym wyjazdem nie musisz więc orientować się w miejscowych przepisach i uzupełniać wyposażenia – chociaż oczywiście często warto to zrobić dla własnego spokoju.

Apteczka jako dodatkowe wyposażenie samochodu

Text And Image Section

Bardzo popularne jest przekonanie, że w samochodzie trzeba wozić też apteczkę. Tymczasem… to nieprawda – przepisy nie nakładają na właściciela pojazdu takiego obowiązku. Mimo to zdecydowanie warto ją mieć. Przyda się w sytuacji, gdy staniesz się świadkiem albo uczestnikiem wypadku, ale sprawdzi się także podczas mniej dramatycznych wydarzeń – skaleczenia czy stłuczenia, na wycieczce do lasu albo zakupach w supermarkecie.


Apteczki samochodowe wyposażone są zazwyczaj w komplet plastrów, bandaży, kompresów i opatrunków, które mogą przydać się na co dzień, a także w maskę medyczną, koc ratunkowy, chustę trójkątną do unieruchamiania złamań, nożyczki oraz jednorazowe rękawiczki. Warto zwrócić uwagę też, by dołączona była instrukcja udzielania pierwszej pomocy – chociaż nikomu nie życzymy, by była potrzebna.

Rzeczy do samochodu na wypadek awarii

Text And Image Section

Wśród nieobowiązkowych akcesoriów do samochodu warto wymienić także przedmioty czy urządzenia, które warto ze sobą wozić na wypadek awarii. Prędzej czy później bowiem w życiu każdego kierowcy nadchodzi ten moment, gdy żarówka w reflektorze się wypali, opona przebije albo akumulator niespodziewanie padnie na środku skrzyżowania. Co robić w takiej sytuacji? Oczywiście w przypadku większych problemów warto zadzwonić po pomoc drogową – szczególnie, jeśli jej usługi zawierają się w opłaconym przez Ciebie ubezpieczeniu. Oczekiwanie na lawetę jednak trwa. Tymczasem w wielu przypadkach możesz próbować uporać się z problemem samodzielnie.


Warto mieć w samochodzie komplet żarówek i bezpieczników kompatybilnych z modelem Twojego auta. Za brak prawidłowego oświetlenia można dostać mandat, nie mówiąc o tym, że jest to zwyczajnie niebezpieczne. Ich wymiana jest prosta, wymaga jednak zazwyczaj pewnego rozeznania. Czasami trzeba otworzyć maskę, czasem podwinąć wykładzinę bagażnika czy podważyć obudowę reflektora. Dlatego tak ważne jest, by przetrenować to „na sucho”, by później po ciemku, na poboczu ze spokojem i opanowaniem podejść do sprawy.

Text And Image Section

Na wypadek złapania gumy przyda się oczywiście koło zapasowe lub dojazdowe. Jego samodzielna wymiana wymaga pewnej zręczności, ale ostatecznie nie jest bardzo skomplikowane. Potrzeba też odpowiednich narzędzi – podpórki oraz kluczy do kół. Uniwersalny klucz wyposażony jest w nasadki, które pasują do większości nakrętek i śrub w samochodach osobowych, dlatego nie trzeba martwić się o to, czy na pewno ma odpowiedni rozmiar. Alternatywą może być też zestaw naprawczy do koła, ale jest to zdecydowanie mniej pewna opcja, zwłaszcza jeśli przed Tobą długa trasa.


Wreszcie, urządzenie rozruchowe to niewielki sprzęt, który pomoże Ci, gdy akumulator odmówi posłuszeństwa. Zdarza się to przede wszystkim zimą, podczas mrozów i gdy samochód nie jest użytkowany codziennie. Dawniej do uruchomienia auta potrzebne były kable i drugi pojazd, dzisiaj na szczęście technologia przychodzi z pomocą. Urządzenie rozruchowe to podręczne urządzenie, które możesz mieć zawsze pod ręką. Jest wyposażone jest w akumulator, dzięki czemu nie potrzebuje podłączenia do prądu. Działa jak ładowarka – dostarcza energii potrzebnej do odpalenia silnika. Dodatkowo może też służyć jako powerbank.

Dobry kierowca to taki, który jest przygotowany na ewentualne awarie i gotowy do udzielenia pomocy w sytuacji, gdy stanie się świadkiem wypadku czy kolizji. Dlatego poza obowiązkowym wyposażeniem samochodu warto wozić ze sobą także dodatkowe rzeczy do auta, które mogą okazać się niezbędne w kluczowych momentach.