Skuteczna regeneracja po treningu
Odpowiednio zaplanowany i wykonany trening to klucz do sukcesu i dobrej formy. Wiele osób – zwłaszcza początkujących – skupia się jednak na ćwiczeniach, zapominając o tym, co po nich. Tymczasem regeneracja po treningu to bardzo ważny element rutyny sportowca – niezależnie od tego czy jesteś na początku swojej sportowej drogi, czy osiągnąłeś już poziom profesjonalisty.
O czym przeczytasz w artykule:
- Dlaczego regeneracja mięśni po treningu jest tak ważna?
- Ile czasu poświęcić na regenerację?
- Jak powinien wyglądać posiłek po treningu?
- Jak produkty Hemperella mogą wspomóc regenerację organizmu?
Regeneracja po treningu – o co właściwie chodzi?
Regeneracja powinna być obowiązkowym punktem kończącym każdy trening. Dlaczego? To proste! Po wysiłku fizycznym mięśnie są zmęczone, a w trakcie wyjątkowego wysiłku często dochodzi nawet do uszkodzeń komórek i włókien mięśniowych. Organizm potrzebuje więc czasu i zasobów do tego, aby odbudować te mikrouszkodzenia. Ale nie tylko. To nie podczas ćwiczeń, ale właśnie podczas regeneracji mięśnie zwiększają swoją objętość! Porządny odpoczynek jest więc kluczowy do tego, aby ćwiczenia przynosiły efekty.
Przetrenowanie
Jeśli nie da się ciału czasu na regenerację, może dojść do tzw. przetrenowania. Pojawia się wtedy osłabienie całego organizmu: gorsze samopoczucie fizycznie, kontuzje, szybsze niż zazwyczaj zmęczenie, mniejsza wydolność organizmu. Ma to wpływ jednak także na psychikę: mogą pojawić się problemy ze snem czy koncentracją, co skutkuje także spadkiem motywacji.
Co warto robić aby szybko i dobrze zregenerować organizm?
- wysypiaj się – to bardzo ważny aspekt nie tylko z punktu widzenia dobrego treningu. Staraj się przesypiać ok. 7 godzin dziennie i zadbaj o to, by był to sen dobrej jakości,
- zadbaj o właściwą dietę i odpowiednią podaż płynów – dostarczenie składników odżywczych sprzyja szybkiej odbudowie komórek i wpływa pozytywnie na całościową pracę organizmu,
- unikaj alkoholu – zawarte w nim substancje spowalniają procesy odbudowy organizmu, odwadniają i wypłukują elektrolity,
- po ciężkim treningu weź zimny prysznic – pod wypływem zimnej wody obkurczają się naczynia krwionośne, co sprzyja pozbywaniu się z mięśni kwasu mlekowego odpowiedzialnego za powstawanie zakwasów,
- rób przerwy między treningami.
Ile powinna trwać regeneracja po treningu?
Ilość niezbędnego odpoczynku zależy od organizmu, ale tez od intensywności ćwiczeń i tego, jakiego rodzaju trening wykonywano. Mięśnie nóg czy pleców regenerują się wolniej, a brzucha – szybciej. Przerwy między poszczególnymi treningami należy dopasować też do swojego wieku, kondycji, poziomu zaawansowania… Podstawowa zasada mówi jednak o tym, że przerwa na odpoczynek powinna wynosić 48 godzin. Jeśli trenujesz amatorsko i szukasz prostych wskazówek, ten wskaźnik powinien być dla Ciebie wystarczający. Jeśli jednak chcesz wiedzieć więcej, możesz skonsultować się ze specjalistą, który ułoży dla Ciebie plan treningowy i zadba o to, aby znalazł się w nim czas na właściwą regenerację. W jej trakcie warto na przykład zrobić sobie domowe SPA z masażem niwelującym napięcie mięśni albo sauną parową.
Co jeść po treningu?
Regeneracja po treningu jest bardzo ważna, ale aby była skuteczna, warto wspomóc ją odpowiednim przygotowaniem organizmu. Jednym z takich czynników jest właściwa dieta. Posiłek po treningu to istotny element każdych ćwiczeń. Jego ominięcie nie sprawi, że schudniesz szybciej czy spalisz więcej kalorii. Może to za to doprowadzić do katabolizmu, czyli sytuacji, w której organizm nie ma czym uzupełnić niedoborów energii, więc spala własne mięśnie. Aby uniknąć takiej sytuacji, warto zjeść coś w przeciągu dwóch godzin po zakończeniu ćwiczeń. Zadbaj o to, by było to danie bogate w węglowodany, białko i zdrowe tłuszcze.
Unikaj tłustych, niezdrowych przekąsek – owszem, na krótką metę dostarczają one energii i poczujesz się lepiej, ale w końcowym rozrachunku są to tzw. puste kalorie, które nie mają żadnych wartości odżywczych, a więc nie zostaną wykorzystane do regeneracji mięśni. Co więc jeść po treningu lub w jego trakcie, aby dostarczyć sobie zastrzyku energii? Często szukamy czegoś do przegryzienia, co można mieć pod ręką i co sprawdzi się czy to na siłowni, czy podczas wycieczki rowerowej albo trekkingu – w formie batonika albo łatwego do wymieszania w butelce fitness shake’a. W takim przypadku doskonale sprawdzą się produkty Hemperella dostępne w Lidlu.
Hemperella – batoniki proteinowe, mieszanki nasion i shake’i
Hemperella to innowacyjne produkty białkowe z dodatkiem konopi siewnej. Charakteryzują się wyjątkowo wysokimi wartościami odżywczymi:
- wysoka zawartość białka,
- kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6,
- składniki mineralne,
- błonnik,
- magnez,
- potas,
- żelazo,
- niezbędne kwasy tłuszczowe,
- podstawowe aminokwasy.
Dbamy o certyfikaty!
Wszystkie produkty marki Hemperella też są wegańskie, koszerne i odpowiednie dla osób na diecie keto. Zaświadczają o tym stosowne certyfikaty, których symbole znajdziesz na opakowaniach.
W ofercie Hemperelli znajdziesz trzy rodzaje produktów:
- batoniki proteinowe o smaku wiśniowym, czekoladowym i karmelowym – mają bardzo wygodną formę: wystarczy spakować do plecaka lub torebki i zjeść w momencie głodu czy ochoty na przekąskę. Są smaczne, sycą, a składniki w nich zawarte pomagają kontrolować wagę, mogą mieć pozytywny wpływ na funkcjonowanie serca, układów trawiennego i immunologicznego, a do tego stymulują produkcję kolagenu dla zdrowszych skóry i włosów.
- proszki do przygotowania napoju o smaku truskawkowym, ciasteczkowo-śmietankowym oraz białko w proszku o smaku brownie – idealne dla sportowców, zwłaszcza tych z branży fitness, którzy chcą dodać sobie energii przed lub po ćwiczeniami. Świetnie sprawdzają się też jako zamiennik posiłku u osób, które dbają o linię i pilnują wagi. Shake’i Hemperella – podobnie jak batoniki – stymulują produkcję kolagenu, a do tego pozytywnie wpływają na układy krwionośny, trawienny i immunologiczny.
- posypki i mieszanki – mieszanka nasion i pestek z dodatkami to świetna propozycja dla osób, które lubią owsianki, muesli czy smoothie bowle. Z kolei łuskane nasiona konopi można dodać do sosów, pesto czy curry, a nawet na kanapki. Produkty z tej kategorii to świetne źródła antyoksydantów, a do tego pozwalają zachować równowagę cholesterolową, wpływają korzystnie na produkcję kolagenu przez organizm, a także wspierają układ trawienny i pracę serca.
Odpowiedzialne podejście do treningów i regeneracji mięśni po wysiłku to klucz do tego, by włożona w ćwiczenia praca dawała odpowiednie efekty. Produkty białkowe z dodatkiem konopi siewnej to doskonały dodatek do codziennej diety nie tylko sportowca. Wypróbuj, by się przekonać!