Ta przeglądarka nie jest przez nas wspierana!
Aby wyświetlić stronę poprawnie, użyj jednej z następujących przeglądarek:Uwaga!Jeśli będziesz kontynuować za pomocą tej przeglądarki, Twoje zakupy mogą się nie udać :(

Jaki odkurzacz przemysłowy wybrać i dlaczego warto go mieć?

Odkurzacz przemysłowy (zwany też warsztatowym) to bardzo przydatne urządzenie, które wbrew pozorom może mieć znacznie szersze zastosowanie niż tylko w zakładach produkcyjnych czy warsztatach. Świetnie sprawdzi się także w przypadku sprzątania większych powierzchni w biurze, a także w domu, garażu czy na tarasie – odznacza się bowiem dużą mocą i znacznie większą pojemnością zbiornika. Czym charakteryzuje się ten sprzęt i jaki odkurzacz przemysłowy wybrać, by wpasował się w Twoje oczekiwania?

Z artykułu dowiesz się:
  • Do czego warto użyć odkurzacza warsztatowego?
  • Czym się różni odkurzacz przemysłowy od zwykłego?
  • Jakie mogą być dodatkowe udogodnienia w odkurzaczach przemysłowych?

Odkurzacz warsztatowy… i nie tylko!

Text And Image Section

Odkurzacz przemysłowy znajduje zastosowanie przede wszystkim w tych miejscach, w których generuje się bardzo dużo zanieczyszczeń, pyłu, kurzu itd. Doskonale sprawdza się więc przede wszystkim na budowie, w zakładzie produkcyjnym czy warsztacie (stąd jego alternatywna nazwa). Okazuje się także nieoceniony dla ekip sprzątających – np. w biurowcach czy większych hotelach lub restauracjach. Odkurzacz przemysłowy znacznie ułatwi pracę także podczas wszelkich prac remontowych.


To jednak nie wszystko – bo oprócz tych podstawowych zastosowań sprzęt ten może się przydać także w zwykłych domach, szczególnie gdy mają one większą powierzchnię do sprzątania. Będzie także świetnym pomocnikiem w garażu, zwłaszcza jeśli ktoś z mieszkańców lubi „podłubać” przy samochodzie czy motocyklu, co może generować sporo zanieczyszczeń. Cechy odkurzacza warsztatowego docenisz także wtedy, kiedy masz np. do uprzątnięcia taras w ogrodzie – może on wówczas zastąpić tradycyjne dmuchawy z odkurzaczem do liści.

Dobry odkurzacz przemysłowy – czym się różni od zwykłego?

Text And Image Section

Sposób działania odkurzacza przemysłowego nie różni się zasadniczo od tradycyjnych wersji tych urządzeń – polega na zasysaniu śmieci, kurzu i innych zanieczyszczeń. Jest to jednak sprzęt znacznie wydajniejszy. Jego serce stanowi mocny silnik. Dzięki niemu odkurzacz przemysłowy może usunąć zarówno znacznie większe, jak i bardzo drobne zanieczyszczenia. Co więcej, w przeciwieństwie do modeli tradycyjnych, większość tego typu urządzeń może pracować także na wilgotnych powierzchniach. Równie dobrze wciągną więc zarówno mokry, jak i suchy brud, grube lub drobne śmieci.


Moc odkurzacza przemysłowego wybierz zależnie od tego, do czego jest Ci potrzebny. Jeśli masz mniejsze wymagania i potrzebujesz tego sprzętu tylko do regularnego sprzątania domu czy do małego domowego warsztatu majsterkowicza, zdecyduj się na odkurzacz warsztatowy z silnikiem o niższej wydajności. Te o bardzo wysokiej mocy przeznaczone są z kolei na budowę czy teren prac remontowych.


Inną równie ważną cechą odkurzacza przemysłowego są wysokojakościowe filtry. To także one odpowiadają za to, jakiego rodzaju drobiny zanieczyszczeń będzie on usuwać. Poziom filtracji odkurzacza przemysłowego określają tzw. klasy pyłu. Istnieją ich trzy warianty:

  • klasa L: czyli stosunkowo niski poziom filtracji, sprawdzi się do czyszczenia z kurzu, wapna czy ziemi, czyli pyłów o niskiej szkodliwości,
  • klasa M: to wariant średniej filtracji, który radzi sobie z pyłami o średniej szkodliwości – mogą w niego być wyposażone odkurzacze mające usunąć także np. resztki tynku, gipsu, farb, cementu czy betonu,
  • klasa H: oznacza najwyższy poziom filtracji, który jest konieczny do usuwania pyłów o wysokiej szkodliwości – takich jak pleśń, azbest, wełna mineralna itp. Urządzenia wyposażone w taki filtr odznaczają się niezwykłą wydajnością. Doskonałym przykładem może być np. PARKSIDE PERFORMANCE® Odkurzacz warsztatowy PPWD 30 A1 z aplikacją Smart Auto – prawdziwy sprzęt do zadań specjalnych. Wydajność jego filtra w klasie pyłu H wynosi aż 99,995%!


Ponadto odkurzacz przemysłowy odznacza się także znacznie większym zbiornikiem niż w zwykłych modelach. Jego pojemność to zwykle od 20 do nawet 30 litrów. Przy wyborze odpowiedniego odkurzacza zwróć uwagę na to, by miał on zbiornik łatwy do opróżnienia i wykonany z materiału wysokiej jakości (np. z nierdzewnej stali szlachetnej) – ułatwi Ci to pracę i zapewni długie życie urządzenia. Niektóre zbiorniki są dodatkowo zaopatrzone w wygodny odpływ brudnej wody – jak np. w odkurzaczu do pracy na mokro i sucho PARKSIDE »PWD 25 B3«.

Odkurzacz przemysłowy – ranking dodatkowych funkcji

Odkurzacze przemysłowe mogą być ponadto – zależnie od modelu – wyposażone w różne dodatkowe udogodnienia. Zwróć na nie uwagę, by dopasować urządzenie do własnych potrzeb i indywidualnych uwarunkowań.

1. Zredukowana emisja hałasu i szumów

Ważnym aspektem może być zadbanie o to, by praca sprzętu nie była nazbyt głośna. Obecnie najlepsze odkurzacze przemysłowe mają silniki ze specjalnym systemem redukującym hałas, więc mimo bardzo dużej wydajności nie generują zbyt głośnych dźwięków.

2. Funkcjonalne, wygodne kółka

Odkurzacze warsztatowe – z racji większych gabarytów – są też zazwyczaj nieco cięższe niż te zwykłe. Aby łatwo nimi manewrować, muszą być wyposażone w solidne kółka. Pozwalają one zapewnić stabilną podstawę urządzenia i wysoką ruchomość – co przekłada się na lżejsze użytkowanie.

3. Długi przewód… lub akumulator

Odkurzacz przemysłowy jest często wykorzystywany na dużych powierzchniach. Aby łatwo z niego korzystać i nie szukać co chwila kolejnego gniazdka do przepięcia kabla zasilającego, sprzęt powinien być wyposażony albo w długi przewód, albo w specjalny akumulator, który umożliwi pracę bez konieczności podłączania do prądu.

4. Wygodne czyszczenie filtrów

Jak już wspomnieliśmy, filtry w odkurzaczu warsztatowym to bardzo ważna rzecz. Co jakiś czas należy je wymieniać, ale w dobrych urządzeniach istnieją specjalne funkcje umożliwiające samooczyszczenie filtra. Zwiększa to dodatkowo jego wydajność i żywotność.

5. Różne końcówki

Odkurzacz przemysłowy może też być zaopatrzony w różne końcówki – np. oddzielne do sprzątania na sucho i mokro, specjalne dysze szczelinowe, do dywanów itp. Niektóre modele mają też funkcję pracy jako dmuchawa.

Wysoka funkcjonalność i wszechstronność zastosowania – to najlepsze podsumowanie tego, jak pracuje odkurzacz przemysłowy. Jaki wybrać model? W tym wypadku wszystko zależy od tego, do czego konkretnie masz zamiar go wykorzystywać. Na pewno jednak sprawdzi się nie tylko w przypadku „wielkich wyzwań”, lecz także w zwykłych domach, w których dba się o czystość i porządek.