Praca zdalna niesie ze sobą wiele zalet – nie traci się czasu na dojazdy, nie rozpraszają rozmowy współpracowników czy dzwoniące telefony, można też sobie bardziej elastycznie zorganizować dzień. Jeśli jednak nie mieszkasz na dużym metrażu, pojawia się zasadniczy problem: skąd pracować? Jak zorganizować przestrzeń w małym mieszkaniu? Poznaj garść inspiracji, które pozwolą Ci urządzić domowe biuro w sypialni, kuchni czy salonie funkcjonalnie i małym kosztem.
O czym przeczytasz w artykule:
- Jak urządzić domowe biuro w osobnym pomieszczeniu?
- Jak zaaranżować przestrzeń na domowe biuro w sypialni lub kuchni?
- Jakie akcesoria sprawdzą się w domowym biurze?
Domowe biuro od zera
Jeśli dysponujesz osobnym pomieszczeniem, które możesz przeznaczyć wyłącznie na domowy gabinet i nie łączyć jego funkcji z żadną inną, sprawa jest stosunkowo prosta. Wystarczy mały remont, by zaaranżować je w niemal dowolny sposób, tak by było dla Ciebie wygodne i funkcjonalne. Będziesz mieć dostatecznie dużo przestrzeni, by zmieścić wszystkie niezbędne (i nie tylko) rzeczy, a rozwiązania ułatwiające schowanie jak największej ilości przedmiotów na jak najmniejszej powierzchni prawdopodobnie w ogóle nie będą Ci potrzebne.
Urządzanie domowego biura od zera zacznij od wyboru koloru ścian. Warto postawić na jakiś jasny odcień – biel, beż albo pudrowy róż czy błękit. Nie drażnią one wzroku, łatwo się do nich przyzwyczaić, a do tego są wdzięczne w aranżacji i pasują do każdego typu mebli. Dodatkowo optycznie powiększają i rozświetlają przestrzeń – jeśli więc planujesz na przykład domowe biuro na poddaszu, które jest raczej ciasne, pudrowe ściany będą strzałem w dziesiątkę. Jeżeli chcesz trochę zaszaleć, możesz na którejś ze ścian umieścić na przykład tapetę z ciekawym wzorem.
Najważniejszy jest jednak wybór biurka i krzesła. Koniecznie zdecyduj się na fotel biurowy – z regulowaną wysokością, podłokietnikami i wysokim oparciem. Kręgosłup Ci za to podziękuje! Oprócz biurka postaw także na regał albo wolnostojącą szafkę, gdzie zmieścisz dokumenty, akcesoria biurowe i inne przedmioty przydatne w pracy. W takim przypadku biurko może być minimalistyczne – bez dodatkowych półek czy szuflad. Spokojnie możesz też użyć ścian jako dodatkowej przestrzeni – na przykład powiesić tablicę magnetyczną, na której będziesz notować pomysły, ważne daty czy inne istotne informacje albo użyć jej jako tablicy inspiracji.
Feng shui w domowym biurze
Biurko warto postawić jak najbliżej okna, aby pracować przy świetle dziennym, bo to ono jest najlepsze dla naszego wzroku. Co więcej, według zasad feng shui nie powinno się siedzieć do niego tyłem – także dlatego że słońce pada w takim ustawieniu na ekran monitora. Inną ważną zasadą jest to, by blat był uporządkowany – bałagan działa niekorzystnie na naszą psychikę, rozprasza i przytłacza.
Domowe biuro w sypialni i salonie
Urządzenie domowego biura w sypialni to popularna opcja na zagospodarowanie pomieszczenia, w którym właściwie tylko się śpi. Problem pojawia się wtedy, kiedy pokój, który dotąd kojarzył się z relaksem i odpoczynkiem, zaczyna kojarzyć się z pracą i obowiązkami. Istnieje na szczęście kilka sposobów, dzięki którym oddzielisz obie te strefy.
Świetnie działa ścielenie łózka zaraz po wstaniu i przebieranie się z piżamy. W ten sposób wyjdziesz ze strefy snu i przejdziesz z trybu domowego na roboczy – a i praca z pościeli nie będzie Cię kusić. Innym równie często wykorzystywanym do pracy pomieszczeniem jest salon. Nic dziwnego – zwykle jest największym pokojem w domu, jest w nim stół, na którym można postawić komputer czy rozłożyć dokumenty, a do tego urządzamy go tak, by przyjemnie spędzało się w tam czas. Korzystanie ze stołu sprawdzi się jako rozwiązanie tymczasowe, ale na dłuższą metę lepiej wygospodarować osobny kąt i tam urządzić sobie małe biuro w domu.
Jeśli pokój jest wystarczająco duży, możesz oddzielić strefę pracy na przykład parawanem, który w każdej chwili można złożyć. Wariacją na ten temat jest także umieszczenie biurka w szafie, którą po prostu zamykasz po 17.00. To jednak rozwiązanie dla osób, którym do pracy wystarczy jedynie komputer i telefon. Jego zaletą jest to, że przestrzeń nad blatem możesz wykorzystać w jaki sposób zechcesz – po zasunięciu drzwi nawet największy chaos karteczek samoprzylepnych nie przedostanie się na zewnątrz.
Domowe biuro – inspiracje wystroju
Niezależnie od tego, gdzie ostatecznie ulokujesz swoje domowe biuro, zadbaj o to, by było odpowiednio wyposażone. W końcu nawet w kuchni czy kącie salonu warto poczuć się jak w prywatnym gabinecie na ostatnim piętrze biurowca. Oto kilka przydatnych gadżetów, które znacznie ułatwią Ci pracę na home office:
- Organizer biurowy – plastikowe szufladki na dokumenty poustawiane jedna na drugiej to świetny i bardzo kompaktowy sposób na to, by utrzymać w ryzach dokumenty, notatki i inne niezbędne materiały do pracy. Dodatkowa wbudowana półka na przybory do pisania zastąpi Ci także piórnik i sprawi, że długopis i ołówek będziesz mieć zawsze pod ręką. Jeżeli potrzebujesz dużo przegródek na drobiazgi, pomyśl o wielofunkcyjnym organizerze z ładowarką. Twoja przestrzeń do pracy jest niewielka? Taki gadżet sprawi się doskonale!
- Lampka – odpowiednie oświetlenie to kluczowa sprawa dla zdrowia oczu, dlatego nie warto polegać wyłącznie na świetle dziennym czy górnej lampie. W zależności od tego, jak dużą przestrzeń może zająć Twoje biuro domowe, możesz dobrać różne lampki. Począwszy od wykorzystania lampki stołowej czy nocnej, przez zaadaptowanie lampy podłogowej służącej dotąd jako oświetlenie do czytania w wygodnym fotelu, po zakup typowej lampki na biurko. Jeśli masz mało miejsca, postaw na kompaktową lampkę zaciskową, a jeśli lubisz nowinki technologiczne z pewnością przypadnie Ci do gustu lampka biurkowa LED z portem USB, za pomocą którego naładujesz telefon, tablet czy laptop.
- Regał – pomoże uporządkować segregatory i potrzebne gadżety. Możesz postawić na niski regał, który nie zdominuje przestrzeni. W ofercie znajdziesz również regał na kółkach, który świetnie sprawdzi się u osób, których domowe biuro stale zmienia swoją lokalizację. Regał na kółkach LIVARNO składa się z trzech koszy, dlatego bez problemu pomieścisz tam nawet niewymiarowe przedmioty (takie jak notesy, dyski zewnętrzne i co jeszcze przyjdzie Ci do głowy i czego wymaga specyfika Twojej pracy). Lekka konstrukcja sprawia, że łatwo się z nim przemieszczać, a blokada kół – że wózek będzie stal bezpiecznie dokładnie tam, gdzie go ustawisz.
- Wentylator – to wybawienie na czas upałów, bo przecież wciąż niewiele mieszkań wyposażonych jest w klimatyzację. Kompaktowy wentylator biurkowy o regulowanym kącie nachylenia przyniesie orzeźwienie i pozwoli przetrwać wakacyjne dni. Jeśli zależy Ci nie tylko na delikatnym wiaterku, lecz także nawilżeniu, wybierz klimatyzer stołowy, który do działania potrzebuje zimnej wody lub kostek lodu i emituje przyjemne światło LED w aż siedmiu kolorach.
Urządzanie domowego biura może być świetną zabawą i okazją do tego, by przyjrzeć się swoim przyzwyczajeniom oraz zdefiniować potrzeby. Z akcesoriami Lidla z pewnością będzie do łatwiejsze, a praca – dużo przyjemniejsza.
SPRAWDŹ PODOBNE ARTYKUŁY
Wiosenne porządki w domu
Przygotuj się razem z Lidlem na wiosnę, którą już czuć w powietrzu, i poznaj sposób na wiosenne porządki. Podpowiemy Ci, od czego zacząć planowanie sprzątania, a także jakie sprzęty oraz środki mogą Ci ułatwić czyszczenie domowej przestrzeni.
WIĘCEJJak się zrelaksować po pracy?
Znajdź czas na krótki relaks po pracy pełnej napięć. Postaw na masaż, który możesz z łatwością wykonać w domowych warunkach. Pomogą Ci w tym nasze przydatne gadżety masujące. Poznaj ich najważniejsze funkcje i zastosowanie.
WIĘCEJDomowe spa
Marzysz o relaksującej pielęgnacji całego ciała? Możesz ją mieć bez wychodzenia z domu. Odkryj zestawy do domowego SPA z naszej oferty i zafunduj swojej skórze nawilżenie i odżywienie dzięki odpowiednim zabiegom.
WIĘCEJ