Ta przeglądarka nie jest przez nas wspierana!
Aby wyświetlić stronę poprawnie, użyj jednej z następujących przeglądarek:Uwaga!Jeśli będziesz kontynuować za pomocą tej przeglądarki, Twoje zakupy mogą się nie udać :(

JAK ZROBIĆ DOBRĄ KAWĘ? PRZEPISY NA KAWĘ JAK Z KAWIARNI W DOMOWYM ZACISZU

Czy aby napić się filiżanki kawy jak z kawiarni musisz wychodzić z domu? A gdyby to on zamienił się w kawiarnię, a Ty w prawdziwego home baristę? I to wszystko bez drogiego ekspresu, tajników parzenia kawy tylko dla wtajemniczonych, no i rzecz jasna… bez wychodzenia z domu! Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, jak to zrobić.


Kawa to napój, który jej miłośnikom towarzyszy nawet kilka razy dziennie. I choć wyjścia do kawiarni są przyjemne, nie zawsze możemy sobie na nie pozwolić. Codzienne obowiązki sprawiają, że najczęściej kawę pijemy w domu. To jednak nie oznacza, że nie możemy poczuć się jak w kawiarni. Jest kilka zasad i prostych trików, które w tym pomogą.


Przede wszystkim dobra kawa

Text And Image Section

Aby napić się dobrej kawy, należy zacząć… od dobrej kawy! Często wydaje się, że jakościowe znaczy drogie. Tymczasem wysoka cena nie jest gwarancją jakości (i analogicznie w drugą stronę).


Z kawą jest jak z ludźmi – pierwsze wrażenie ma znaczenie i to już na poziomie opakowania. Nie chodzi o ładny wygląd, a informacje, jakie się na nim znajdują. Podstawowe to rodzaj, kraj oraz region pochodzenia kawy. Producent oferujący jakościową kawę zamieszcza także informacje o stopniu i dacie wypalania ziarna. Dobre opakowanie ma także wentyl. Ziarna kawy „oddychają”, a wentyl umożliwia odprowadzanie nadmiaru powietrza z opakowania.


Jak również wiadomo, każdy z nas ma indywidualne preferencje smakowe. Do dyspozycji mamy całą gamę kaw: kwaśne, gorzkie, słodkie, mocne lub słabe. Niektóre mają wyraźnie wyczuwalne owocowe smaki. W innych odnaleźć można nuty orzechowe lub czekoladowe. Słynna arabica stanowi większość światowej produkcji kawy. Jej smak można określić jako mieszankę nut smakowych kakao, kwiatów, owoców takich jak śliwki, wiśnie i porzeczki. Robusta uprawiana jest głównie w krajach azjatyckich. W jej smaku przeważają ciężkie, goryczkowe nuty.


Na świeżość ziaren kawy wpływa również sposób przechowywania kawy. Powszechny mit głosi, że należy przechowywać ją w lodówce. Jednak to właśnie kawa jest wykorzystywana do zwalczania nieprzyjemnych zapachów, dlatego pozostawiona w lodówce traci swój aromat i pochłania zapachy jedzenia.


Warto także, zamiast kawy mielonej, wybrać kawę w ziarnach. Nic nie sprawia takiej radości jej miłośnikom jak poświęcenie odrobiny czasu na mielenie kawy tuż przed jej przygotowaniem. Dodatkowo świeżo mielone ziarna intensywniej oddają aromat.

Jak przyrządzić espresso?

Text And Image Section

Espresso to jeden z popularniejszych rodzajów kawy. To mała, mocna kawa z charakterystyczną pianką na wierzchu zwaną crema. Odpowiednia ilość kawy do espresso to 7-9 g na porcję. Warto poświęcić czas na dokładne zmielenie ziaren, by konsystencją przypominały cukier wanilinowy. Doskonale sprawdzą się tu młynki żarnowe lub ceramiczne. Można jednak użyć także kawy zmielonej wcześniej.


Do przygotowania espresso możemy użyć ekspresu kolbowego ciśnieniowego, jest to sprzęt, który ułatwi Ci przyrządzanie kawy i urozmaici Twoją kuchnię, jednak nie jest to jedyna opcja na przygotowanie dobrego espresso. Z tym wyzwaniem poradzi sobie kawiarka przelewowa, dzięki której uda Ci się wyciągnąć z kawy całą esencję smakową. Dobrze sprawdzi się także zaparzacz do kawy, który pozwoli Ci na przeciśnięcie kawy i przygotowanie jej większej ilości dla Ciebie i gości.

Jak spienić mleko domowym sposobem?

Text And Image Section

Puszysta pianka ze spienionego mleka na kawie to coś, co zdecydowanie może wprawiać w doskonały nastrój. W domowej kawiarni na pomoc przychodzą domowe sposoby jej uzyskania!


Znaczenie mają tutaj czas i organizacja pracy. Najpierw przygotowujemy kawę, dopiero potem wyjmujemy z lodówki schłodzone mleko 3,2%. Podgrzewamy je do odpowiedniej temperatury 65°C.


Domowymi sposobami najłatwiej spienić mleko przy użyciu ręcznego spieniacza. Doskonale nada się do tego także zaparzacz do kawy. Wystarczy podgrzać mleko, przelać je do zaparzacza, założyć tłok, a następnie szybkimi ruchami poruszać nim do góry i na dół przez ok. 30 sekund.

Wzory na kawie, czyli latte art

Text And Image Section

A skoro mamy już spienione mleko, to warto pomyśleć o oryginalnych wzorach na naszej domowej kawie, którymi z pewnością uda się zachwycić gości odwiedzających naszą domową kawiarnię. Jeśli mamy dobrze spienione mleko, którego konsystencja przypomina jogurt, to wykonanie kilku efektownych wzorów będzie bardzo proste.


Do precyzyjnego nalewania mleka potrzebny jest dzbanek ze stali nierdzewnej o szerokim dnie, węższej górnej części zakończonej dzióbkiem. Do środka należy wlać tyle mleka, ile chce się go dodać do kawy. Mleko spieniamy np. spieniaczem, a następnie ostrożnymi ruchami wprowadzamy je w wirowanie. Piankę podgrzewamy – odpowiednia temperatura to 65°C. Następnie dzbankiem uderzamy kilkukrotnie o blat i ponownie wprowadzamy piankę w wirowanie. Pozwoli to na pozbycie się pęcherzyków powietrza i wygładzenie pianki.


Aby wykonać wzory na kawie, należy oczywiście nabrać wprawy. Najbardziej popularne kształty i wzory to serce oraz kwiat. Do filiżanki z przygotowanym wcześniej espresso z góry wlewamy mleko, cały czas delikatnie kołysząc filiżanką. Kiedy będzie ona pełna w ¾, przechylamy ją w stronę dzbanka. Następnie samym dzbankiem zjeżdżamy w dół ku filiżance i tworzymy plamkę mleka na powierzchni kawy. Na końcu przecinamy ją, kierując dzbanek od jednego do drugiego brzegu filiżanki – tak właśnie powstanie nasze autorskie serduszko w naszej własnej, domowej kawiarni!