Ta przeglądarka nie jest przez nas wspierana!
Aby wyświetlić stronę poprawnie, użyj jednej z następujących przeglądarek:Uwaga!Jeśli będziesz kontynuować za pomocą tej przeglądarki, Twoje zakupy mogą się nie udać :(

Lato pachnące owocami

Nareszcie jest – lato! Chyba nie ma osoby, która nie lubiłaby tej wyjątkowej pory roku. To właśnie lato wprowadza masę słońca do naszego życia… a także mnóstwo pyszności do naszej kuchni! Kojarzy nam się ono z owocami, które przez pozostałą część roku nie goszczą zwykle na naszych stołach. Lato jest przepełnione urzekającym smakiem i zapachem świeżych truskawek, czereśni, malin, borówek, agrestu, wiśni… A wszystkie one są pyszne, kolorowe – i bardzo zdrowe. Poznaj lepiej naszych owocowych bohaterów lata!

Z artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego warto jeść świeże owoce lata?
  • Jakie są zalety truskawek?
  • Jakie są korzyści z jedzenia czereśni i wiśni?
  • Czym odznaczają się maliny?
  • Dlaczego warto jeść borówki?
  • Jakie właściwości ma agrest?
  • Jak przechowywać owoce?

Świeże owoce lata – dlaczego warto je jeść?

Text And Image Section

Owocowych propozycji latem jest co niemiara! Co więcej, są one nie tylko wyjątkowo smakowite, lecz także mają bardzo pozytywny wpływ na zdrowie. Jak wszystkie owoce i warzywa sezonowe, dostarczają nam cennych witamin i składników mineralnych, które dobrze oddziałują na kondycję, odporność i samopoczucie. Letnie owoce dodatkowo pozwalają zwiększyć różnorodność tego, co trafia na nasze talerze.


Dużą korzyścią z jedzenia świeżych owoców latem jest też fakt, że zawierają one dużo wody. Dzięki temu doskonale gaszą pragnienie w gorące dni i dbają o odpowiednie nawodnienie organizmu. Mogą być spożywane jako świetna zdrowa przekąska latem, stanowią jednak również podstawę lub dodatek do pełnych dań bądź deserów, które są lekkie, ale też pozwalają się pysznie najeść. Poniżej przedstawimy Ci bliżej różne popularne owoce lata – i przekonamy Cię, że możesz się rozkoszować ich smakiem i zapachem z pożytkiem dla siebie!

Właściwości truskawki – zalety owoców w kształcie serca

Kochamy truskawki – i na obłędnie pachnące łubianki wypełnione nimi czekamy cały rok. Zachwycają one nie tylko smakiem, zapachem i swym wyjątkowo atrakcyjnym kształtem, przypominającym czerwone serce. Są to też bowiem owoce o niezwykle bogatych właściwościach prozdrowotnych. Uznawane są także za… afrodyzjak! Szczególnie wtedy, gdy towarzyszy im płynna czekolada czy bita śmietana.


Truskawki możesz oczywiście jeść samodzielnie, jako pełnoprawną przekąskę. Stanowią też jednak świetną bazę do smoothie czy shake’ów, np. z truskawek i arbuza. Ich słodycz może doskonale przełamać wytrawny smak sałatki, kanapki czy dania głównego – nawet w tak (wydawałoby się) nieoczywistym połączeniu jak wątróbki drobiowe ze smażonymi truskawkami.

Wiśnie i czereśnie – właściwości „sióstr” o podobnym wyglądzie

Text And Image Section

Wiśnie i czereśnie to owoce, które są do siebie wizualnie bardzo podobne. Mają charakterystyczny okrągły kształt i gdy tylko pojawią się świeże latem – rzucamy się na nie, stęsknieni po całym roku oczekiwania.


Czym się różni wiśnia od czereśni? Przede wszystkim – smakiem, a zazwyczaj także kolorem. Czereśnie są słodsze, zawierają bowiem więcej cukru. Wiśnie z kolei są bardziej cierpko-kwaśne, choć także z wyczuwalną słodyczą. Jeśli chodzi o barwę, to czereśnie mogą być zarówno żółte, jak i lekko różowawe, aż po intensywnie czerwone. Z kolei dojrzałe wiśnie są zwykle ciemnoczerwone, w kolorze wina czy wręcz ciemnobordowe.


Zarówno wiśnie, jak i czereśnie są bardzo uniwersalnym produktem w kuchni – można je wykorzystać na wiele sposobów. Wiśnie są zwykle bardziej aromatyczne, więc mogą się lepiej sprawdzić jako baza do różnego rodzaju przetworów, takich jak konfitura wiśniowa czy domowa nalewka wiśniowa. Są też często wykorzystywane do tworzenia rozmaitych propozycji deserowych.


Czereśnie zwykle podjadamy jako samodzielną przekąskę. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby je jako składnik słodkich deserów. Może to być np. sernik czereśniowy na maślance czy wyjątkowo wyrafinowane czereśnie oblane czekoladą. Jeżeli lubisz śniadania czy obiady na słodko, możesz też spróbować zrobić klasyczną francuską zapiekankę – clafoutis z czereśniami.

Malina – właściwości różowych superowoców

Gdy nadchodzi lato, słodkie, pachnące maliny możemy spróbować samodzielnie zebrać w lesie – lub po prostu kupić je w sklepie. Owoce te mają bardzo wszechstronne zastosowanie w kuchni. Z racji ich słodkiego smaku i oszałamiającego zapachu są głównie wykorzystywane do tworzenia różnych deserów – od brownie, przez tartę wegańską czy sernik, po domowe lody parfait waniliowe z malinami – idealne na lato!


Świetną przekąską w gorące dni będzie też na przykład sałatka z malinami. Po owoce te możesz też sięgnąć, by przygotować pyszne domowe przetwory. Na przykład dżem malinowo-rabarbarowy pozwoli Ci przypomnieć sobie pyszny smak lata także w chłodniejsze pory roku!

Właściwości borówki amerykańskiej – dla polskich miłośników smaku lata

Borówki amerykańskie to małe, ciemnoniebieskie owoce, przypominające wyglądem i smakiem znane z polskich lasów jagody czarne – jednak są zwykle większe, jaśniejsze i słodsze. bardzo niskokaloryczne, więc mogą je spożywać nawet osoby będące na diecie.


Dostępność świeżych, aromatycznych borówek w lecie to doskonała okazja do tego, by poeksperymentować z nimi kulinarnie! Owoce te świetnie sprawdzają się na pancake’ach czy gofrach. Będą też pysznym składnikiem innych ciekawych dań deserowych, takich jak tofurnik z borówkami. Słodycz tych owoców dobrze się też łączy z bardziej wytrawnymi smakami. Możesz się o tym przekonać, przygotowując klopsiki z sosem borówkowym lub tartę szpinakowo-borówkową.

Agrest – właściwości zielonych kulek

Text And Image Section

Agrest to owoc, który wielu osobom kojarzy się z sielankowym czasem spędzanym w lecie na działce czy w ogrodzie. Niektórzy uważają, że owoc ten jest kwaśny. Jednak to nieprawda! Dojrzały agrest ma słodki smak, z lekko gorzką „skórką”. Tylko zbyt wcześnie zerwane owoce mają wyczuwalną mocną kwaskowatość.


W kuchni ten letni owoc jest często wykorzystywany do robienia deserów. Możesz spróbować np. agrestowego ciasta jogurtowego czy „skubańca”. Pyszny i wyjątkowo orzeźwiający w upalne dni okaże się też kompot z agrestu. Możesz też eksperymentować i używać tego owocu do wytrawnych dań. Pewną podpowiedzią w tym kontekście może być fakt, że jego angielska nazwa to „gooseberry”, czyli „gęsia jagoda”. Ma to swoje źródło w fakcie, że w brytyjskiej kuchni często serwowano agrest właśnie z pieczoną gęsią.

Jak przechowywać owoce miękkie?

Text And Image Section

Narobiliśmy Ci smaka na pyszne owoce lata? Nic dziwnego! Pamiętaj tylko, że aby dłużej się nimi cieszyć, należy je prawidłowo przechowywać. Są to tzw. owoce miękkie, które wymagają szczególnych warunków – zwłaszcza w lecie, gdy temperatury są naprawdę wysokie!


Truskawki, czereśnie, wiśnie, maliny, borówki, agrest – należy przechowywać w lodówce. Nie myj ich wcześniej – zrób to dopiero przed samym spożyciem lub przygotowaniem konkretnego dania. Pamiętaj, że nie są one zbyt trwałe. Możesz je przechowywać do ok. 2 dni – potem mogą już zacząć się psuć. Jeśli widzisz, że zaczynają już lekko mizernieć, pomyśl, jak je szybko wykorzystać – w duchu zero waste.


Najlepiej wybrać do tego dolną szufladę lodówki, gdzie zwykle panuje temperatura ok. 7-10⁰C. Ponieważ letnie owoce są miękkie i delikatne, możesz ułożyć je np. na tacce lub talerzu, co zapobiegnie ich zgnieceniu i puszczeniu soków. Pamiętaj też, że wytarzają one wilgoć, więc dobrze jest wyłożyć dane miejsce np. ręcznikiem papierowym.

Pasteryzacja owoców – szansa na zamknięcie smaku lata w słoikach

Text And Image Section

Jeśli chcesz, aby smak i zapach lata zostały z Tobą na dłużej, możesz zdecydować się na pasteryzację przetworów wykonanych z owoców. Jest to jeden ze sposobów ich konserwacji, dzięki któremu będą dłużej zdatne do spożycia, a jednocześnie nie stracą swoich walorów smakowych, barwy, zapachu ani wartości odżywczej.


Jak to zrobić? Wystarczy wstawić słoiki z przetworami do naczynia z wodą i podgrzewać je przez określony czas. W ten sposób możesz stworzyć pasteryzowane kompoty, dżemy i powidła, przeciery, syropy itp. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by zawekować same nieprzetworzone owoce, wyłącznie w ich własnym soku. Dzięki temu możesz się cieszyć letnimi pysznościami także w inne miesiące roku.


Wyobraź to sobie tylko: w środku szarej jesieni, gdy dni bywają ciemne i przygnębiające, Ty możesz wpuścić wspomnienie słońca do swojej kuchni… Zapach malin, truskawek czy wiśni pozwoli Ci znów cieszyć się wspaniałymi owocami lata i już nie będziesz musiał czekać na nie cały rok.

Lato to wspaniały czas, z którego warto wycisnąć wszystkie najpyszniejsze soki – oczywiście owocowe! Naciesz się tymi wyjątkowymi smakami i aromatami teraz, gdy dostępnych jest mnóstwo świeżych owoców, a także zaplanuj, jak zatrzymać je ze sobą na dłużej. Truskawki, czereśnie, maliny – nie będą długo na Ciebie czekać, więc korzystaj z nich, póki są najlepsze!