Ta przeglądarka nie jest przez nas wspierana!
Aby wyświetlić stronę poprawnie, użyj jednej z następujących przeglądarek:Uwaga!Jeśli będziesz kontynuować za pomocą tej przeglądarki, Twoje zakupy mogą się nie udać :(

Dostępna na wyciągnięcie ręki lub kliknięcie myszką oferta akcesoriów dla dzieci może przytłaczać. Co wybrać? Na co się zdecydować, jeśli chcemy kupić zabawkę dla noworodka? Co sprawdzi się w roli prezentu dla niemowlaka? Czy najdroższe rzeczy są również najbardziej atrakcyjne? Jeśli zastanawiasz się nad tymi kwestiami, przeczytaj nasz artykuł i poznaj sprawdzone hity – zabawki dla niemowląt od Lidla!

O czym przeczytasz w artykule:

  • Na co zwrócić uwagę, wybierając zabawki dla niemowląt?
  • Co sprawdzi się jako pierwsza zabawka dla noworodka?
  • Czym są zabawki sensoryczne dla niemowląt?
  • Dlaczego warto postawić na karuzele, mobile i maty edukacyjne?

Zabawki dla niemowlaka – czym powinny się charakteryzować?

Aby wybrać idealną zabawkę dla niemowlaka, nie wystarczy kierować się zmysłem estetycznym. Poszukiwania idealnego przedmiotu warto zacząć od dobrania odpowiedniej kategorii wiekowej. Zabawki dla noworodka nie nadadzą się dla półroczniaka i odwrotnie, z kolei takie dla dwulatka będą wyglądać zupełnie inaczej niż te dla miesięcznego dziecka. Maluszki na tym etapie rozwoju bardzo szybko uczą się nowych rzeczy i może się okazać, że starannie wybierany gadżet już się nie przyda albo wręcz przeciwnie – przez kolejnych kilka miesięcy będzie leżeć nieużywany, bo zasady funkcjonowania będą zbyt skomplikowane.


Trzeba też pamiętać o kwestiach bezpieczeństwa. W końcu nikt nikomu nie chce zaszkodzić, nawet przez nieuwagę. Istotną kwestią jest odpowiednia budowa zabawek dla noworodków i niemowląt. Powinny mieć one zaokrąglone boki, a w przypadku tych interaktywnych – wydawać stosunkowo ciche dźwięki. Warto zwrócić uwagę na to, by nie zawierały małych elementów, które można ułamać czy odczepić i połknąć, a także by materiały, z których je wykonano, posiadały odpowiednie certyfikaty.

Text And Image Section

Zabawki z Chin – tak czy nie?

Na chińskich platformach sprzedażowych zabawki dla niemowląt często są dużo tańsze niż te sprzedawane w Polsce. Kusi Cię ich zakup? Nie rób tego! Przepisy dotyczące bezpieczeństwa zabawek w Unii Europejskiej są bardziej restrykcyjne niż w Azji, gdzie normy dotyczące jakości są dużo niższe. Zabawki dopuszczone do obrotu w UE mają oznaczenie CE (Conformité Européenne) – warto szukać go na opakowaniach.

Pierwsza zabawka dla noworodka

Text And Image Section

Najmłodsze dzieci nie potrzebują wiele do szczęścia. Ich możliwości poznawcze są jeszcze bardzo ograniczone, a najważniejsze jest dla nich poczucie bezpieczeństwa i bliskość rodziców. Jeśli jednak szukasz zabawki dla niemowląt (0-3 miesięcy), możesz postawić na pluszaka, który będzie towarzyszył maluszkowi w łóżeczku czy podczas spacerów w wózku. Warto wybrać maskotkę, która dodatkowo będzie miała wbudowany tzw. biały szum – monotonny dźwięk o wysokiej częstotliwości. Na większość dzieci wpływa on uspokajająco i usypiająco, bo przypomina odgłosy, jakie towarzyszyły im w życiu płodowym. Tzw. szumiś to świetny pomysł na prezent dla noworodka.

Zabawki sensoryczne dla niemowląt

Text And Image Section

Zabawki sensoryczne charakteryzują się tym, że stymulują rozwój fizyczny i umysłowy dziecka. Są więc stworzone z materiałów o różnych fakturach, emitują dźwięki, są zazwyczaj kolorowe, czasem świecą się czy błyszczą. W ten sposób pozwalają maluchom poznawać świat – za pomocą dotyku, wzroku, dźwięku, ale i smaku.


Noworodek nie ma jeszcze dobrze wykształconego wzroku – początkowo ma bardzo ograniczone pole widzenia, a do tego rozróżnia tylko czerń i biel. Dlatego zakup zabawek kontrastowych dla niemowląt będzie świetnym wyborem, jeśli pociecha ukończyła 2-3 miesiące. Tego typu produkty występują najczęściej w postaci kart do samodzielnego wydruku lub książeczek. Jak sama nazwa wskazuje, ich najważniejszą cechą są kontrastowe kolory: biel, czerń i często czerwień. Mają też zróżnicowane faktury i kształty. Dzięki temu przyciągają uwagę maleństwa, stymulują wzrok oraz rozwijają motorykę małą.


Dla starszych niemowląt polecamy szeleszcząco-grzechoczące zabawki w bardziej zróżnicowanych kształtach i barwach. Gryzaki i grzechotki pozwalają ćwiczyć uchwyt, koordynację ręka-oko, miło grzechoczą, a do tego przynoszą ukojenie przy wyżynających się zębach.

Text And Image Section

Zwróć uwagę na certyfikaty

Warto zwrócić uwagę na to, by zabawki dla niemowląt były wykonane z naturalnych materiałów. Bawełniane zabawki Lupilu produkowane są z bawełny organicznej posiadającej certyfikat GOTS – świadczy to o tym, że włókna pochodzą z kontrolowanych upraw, a ich produkcja jest przyjazna dla środowiska. Z kolei drewniane zabawki malowane są farbami posiadającymi odpowiednie atesty i certyfikaty (TUV, GS).

Zabawki dla noworodka: karuzele i mobile

Text And Image Section

Mobile to popularna zabawka dla niemowląt utrzymana w duchu Montessori. Występują w postaci karuzeli czy zawieszki do wózka lub łóżeczka albo drewnianego stojaka, który można ustawić na podłodze i pod nimi położyć dziecko. Maluszek, leżąc, obserwuje zawieszone maskotki, kostki czy inne elementy i w ten sposób ćwiczy ruchy gałek ocznych, łapanie ostrości widzenia czy ustawienia główki. Do tego wpatrywanie się w monotonne bujanie się przedmiotów uspokaja go i wycisza.


Starsze dzieci będą sięgać rączkami do zabawek, warto więc zwrócić uwagę na to, by były one wykonane z miękkich materiałów. Mogą też wydawać przeróżne dźwięki (byle niezbyt głośne) czy emitować delikatne światło. Na podobnej zasadzie działają też zabawki zawieszone na pałąkach maty edukacyjnej. Jej przeznaczenie jest takie samo: stymulowanie u dzieci rozwoju motorycznego, koordynacji ręka-oko, chwytania, a także przewracania się z pleców na brzuch i z powrotem.

Zabawki dla niemowląt do temat rzeka. Brak orientacji w temacie sprawia, że czasem ciężko rozpoznać, co sprawdzi się u maluszków, a co jest tylko marketingowym chwytem. Mamy nadzieję, że nasz poradnik pomoże Ci podjąć decyzję i kupić przedmiot, który uszczęśliwi obdarowane dziecko. Udanej zabawy!