Ta przeglądarka nie jest przez nas wspierana!
Aby wyświetlić stronę poprawnie, użyj jednej z następujących przeglądarek:Uwaga!Jeśli będziesz kontynuować za pomocą tej przeglądarki, Twoje zakupy mogą się nie udać :(

Kilka desek, cierpliwość i zapał dobrego majsterkowicza oraz zestaw narzędzi Parkside: tyle wystarczy, by w domowym warsztacie skonstruować praktyczną i estetyczną ławę! Samodzielnie wykonany mebel z ponadczasowego drewna stanie się ozdobą każdego mieszkania, a praktyczna wiedza zdobyta podczas pracy pozwoli Ci samodzielnie wejść na wyższy poziom umiejętności stolarskich. Dzięki prostym w obsłudze, trwałym i profesjonalnym narzędziom marki Parkside każdy Twój projekt zyska niepowtarzalny charakter.

Instrukcja montażu krok po kroku

  • POMYŚLELIŚMY O WSZYSTKIM!

    Postępuj krok po kroku zgodnie z instrukcją, a będziesz mógł cieszyć się nowym stolikiem kawowym.

  • NASZA RADA

    W pierwszej kolejności zapoznaj się ze wszystkimi etapami pracy. Następnie przystąp do pracy.

  • UWAGA!

    Zrób to sam to świetna zabawa. Rany i skaleczenia już nie! Koniecznie zadbaj o bezpieczeństwo podczas pracy!

Pobierz instrukcję montażu w pdf!

Do przeglądania pliku PDF potrzebny jest czytnik Adobe Acrobat Reader.

1. PRZYGOTOWANIE

Text And Image Section

Naniesienie rysunków na płyty:

Narysuj wszystkie elementy na płytach. Zawsze pamiętaj o skosach 45°.

Text And Image Section

Przycinanie płyt na wymiar:

Przytnij płyty na wymiar. Użyj stołowej lub ręcznej piły tarczowej. Jeżeli używasz ręcznej piły, użyj prostej drewnianej listwy jako prowadnicy i przymocuj ją dwoma ściskami śrubowymi.

Text And Image Section

Wykonanie skosów:

Ustaw kąt ręcznej piły tarczowej na 45°.


Ważne:

• Przed przystąpieniem do regulacji skosu należy zawsze odłączyć przewód zasilający od piły tarczowej.

• By uniknąć unoszenia się pyłu używaj odkurzacza do pracy na mokro i na sucho.

• Nie należy szlifować przyciętych krawędzi, gdyż będzie to skutkować nierównymi krawędziami podczas klejenia.

Text And Image Section

Skrócenie kantówek:

Przy pomocy wielofunkcyjnej piły do cięcia poprzecznego i ukośnego przytnij na odpowiednią długość kantówki na nogi stołu i profile L.

Text And Image Section

Przycięcie listew o profilu L na boki:

Narysuj dwie linie na obu końcach kantówki, w odległości 18 mm od tego samego narożnika. Teraz tarczówką stolarską natnij drewno na głębokość 18 mm. Rezultatem jest perfekcyjnie ukośna listwa.


Rada: Piłuj po tej stronie linii, którą później wyrzucisz!

2. NÓŻKI MEBLOWE

Text And Image Section

Nogi stołu:

Nogi można kupić już gotowe lub utoczyć je samemu. W obu przypadkach należy wywiercić u góry otwór na drewniany kołek. W tym miejscu nogi zostaną później przymocowane do stołu.


Rada: Z kawałka drewna wytnij półokrągły wykrój. Powinien być tak duży jak górny koniec nogi stołu. Użyj go do zamocowania w wiertarce stołowej okrągłych nóżek meblowych. W ten sposób umieścisz otwór dokładnie na środku nogi.

3. SKRZYNIA WEWNĘTRZNA

Text And Image Section

Wygładzanie powierzchni:

Przed montażem należy przeszlifować płyty szlifierką mimośrodową lub oscylacyjną i papierem ściernym o ziarnistości 180 w miejscach, w których będą one później widoczne. Maszynę zawsze przykładaj całą

powierzchnią i pracuj zgodnie z kierunkiem słoi drewna.


Rada: Podłącz do szlifierki odkurzacz do pracy na mokro i na sucho i załóż maskę przeciwpyłową.

Text And Image Section

Prosty stół montażowy:

Do sklejenia płyt potrzeba dużo miejsca. Weź po prostu dwie kantówki o długości 3 m i przymocuj je do dwóch kozłów jako podstawy.


Pomocna rada przy montażu:

Do sklejenia pudła wewnętrznego użyj taśmy klejącej: połącz nią części pudła od zewnątrz na każdym końcu. Cztery paski wzdłuż, jeden pasek w poprzek. Płyty przylegają teraz do siebie bezspoinowo.


Rada: Poproś kogoś, żeby Ci pomógł obrócić płyty

Text And Image Section

Sklejanie:

Jeżeli stolik ma być wykonany z twardego drewna, klej należy nanieść na obie łączone powierzchnie. W przypadku drewna miękkiego klej należy nanieść tylko na jeden z elementów. Wystarczy cienka strużka kleju w kształcie litery V w dolnej jednej trzeciej spoiny.


Rada: Przed nałożeniem kleju należy przetrzeć klejone powierzchnie ściereczką do kurzu. Klejenie należy wykonywać szybko, ponieważ już po 5-10 minutach klej zaczyna wiązać.

Text And Image Section

Skrzynia wewnętrzna:

Po nałożeniu kleju na wszystkie klejone powierzchnie złóż płyty pod kątem 90° jedną po drugiej, aż powstanie pudło. Ostatni róg przymocuj dwoma paskami taśmy klejącej. Następnie ustabilizuj każde naroże czterema dodatkowymi wkrętami.


Rady: Należy pamiętać o wstępnym nawierceniu otworów na wkręty i pogłębieniu ich pod łby śrub. Nadmiar kleju natychmiast zetrzyj wilgotną szmatką.

4. MONTAŻ KOŃCOWY

Text And Image Section

Skrzynia zewnętrzna:

Teraz klejem posmaruj płyty skrzyni zewnętrznej, które mają być sklejone z pudłem wewnętrznym. Pudło zewnętrzne wystaje 2 cm poza pudło wewnętrzne.


Kolejność: Zacznij od jednego długiego boku. Następnie weź dwie listwy o profilu L. Odwróć pudło, a do pudła wewnętrznego przyklej pozostałe listwy o profilu L oraz drugą długą płytę. Na koniec przyklej do pudła

wewnętrznego obie małe płyty boczne.Tak wygląda klejenie: Nałóż wąską strużkę kleju w odległości około 2 cm od krawędzi. Następnie wężykiem

wyciśnij na powierzchnię płyty drugą strużkę kleju.


Rada: Spiesz się, bo po 10 minutach wszystkie elementy muszą być na właściwym miejscu! Niewielkie niedokładności można jeszcze poprawić za pomocą kawałka drewna i ostrożnych uderzeń młotka.

Text And Image Section

Nadanie pudłu właściwego kształtu:

Taśma napinająca, którą opasuje się pudło, utrzymuje sklejone części we właściwym miejscu w czasie schnięcia. Ściski stolarskie dodatkowo dociskają do siebie skrzynię wewnętrzną i zewnętrzną.


Rada: Między stolik a ścisk włóż kawałek drewna – to pozwoli uniknąć uszkodzenia powierzchni. Na początku dokręć ściski tylko ręką. Następnie stopniowo zwiększaj siłę. Po związaniu kleju (patrz instrukcje producenta),

usuń taśmę i zdejmij ściski.

5. WYKAŃCZANIE

Text And Image Section

Sposób nacięcia wpustu:

Ręczną piłę tarczową ustaw pod kątem 45°. Zamontuj prowadnicę do cięcia wzdłużnego. W każdej spoinie klejowej listew o profilu L wytnij rowek o głębokości 2 mm.


Rada: Pudło postaw nieco niżej, tak żeby można było lepiej prowadzić piłę.

Text And Image Section

Montaż nóżek meblowych:

Nałóż trochę kleju na oba końce drewnianych kołków. Kołki włóż w otwory nawiercone w nóżkach meblowych. Następnie nóżki wciśnij w otwory w pudle. Nie powinna być widoczna żadna spoina.


Rada: Nie ruszaj nóg stołu podczas wiązania kleju.

Text And Image Section

Szlifowanie powierzchni:

Poprowadź szlifierkę (oscylacyjną lub mimośrodową) z papierem ściernym o ziarnistości 180 po powierzchni drewna zgodnie z kierunkiem słoi. Jeśli chcesz, możesz następnie przeszlifować powierzchnię papierem ściernym

o ziarnistości 240. Krawędzie płyt lepiej szlifować ręcznie.


Rada: Odkurzacz do pracy na mokro i na sucho i maska przeciwpyłowa ochronią Cię przed szkodliwym dla zdrowia pyłem szlifierskim.

Text And Image Section

Wykończenie:

Załóż gumowe rękawice i obficie nanieś olej do drewna na zmontowany stolik. Rozprowadź go po powierzchni za pomocą pędzla lub szmatki. Następnie pozwól mu wsiąknąć w drewno zgodnie z instrukcją producenta.

Niewchłonięty olej usuń niestrzępiącą się szmatką.


Rada: Po zakończeniu pracy włóż szmatkę po nakładaniu oleju do szczelnego pojemnika lub do wiadra z wodą, ponieważ może dojść do jej samozapłonu.

ZROBIŁEŚ TO SAM RAZEM Z PARKSIDE!

Dobra robota, Twój stolik to prawdziwy majstersztyk!

Na koniec pozostaje jeszcze tylko uporządkowanie miejsca pracy i dokładne oczyszczenie narzędzi.

Dzięki temu posłużą Ci przy realizacji kolejnego projektu. A teraz: popcorn do mikrofalówki, na fotel i nogi do góry!