Ta przeglądarka nie jest przez nas wspierana!
       Aby wyświetlić stronę poprawnie, użyj jednej z następujących przeglądarek:Uwaga!Jeśli będziesz kontynuować za pomocą tej przeglądarki, Twoje zakupy mogą się nie udać :(

       Jak stworzyć solidny i praktyczny regał ścienny w domowym warsztacie?

       Z pomocą urządzeń marki Parkside spore wyzwanie zamienia się w dobrze zaplanowane zadanie, do którego chętnie zabierze się każdy majsterkowicz. Wykonany od podstaw regał będzie elegancką ozdobą domu i praktycznym uzupełnieniem każdego wnętrza, a praca nad nim pozwoli Ci zdobyć nowe stolarskie umiejętności, które będziesz mógł wykorzystać w kolejnych projektach.

       Instrukcja montażu krok po kroku

       • POMYŚLELIŚMY O WSZYSTKIM!

        Postępuj krok po kroku zgodnie z instrukcją, a będziesz mógł cieszyć się nowym stolikiem kawowym.

       • NASZA RADA

        W pierwszej kolejności zapoznaj się ze wszystkimi etapami pracy. Następnie przystąp do pracy.

       • UWAGA!

        Zrób to sam to świetna zabawa. Rany i skaleczenia już nie! Koniecznie zadbaj o bezpieczeństwo podczas pracy!

       Pobierz instrukcję montażu w pdf!

       Do przeglądania pliku PDF potrzebny jest czytnik Adobe Acrobat Reader .

       1. PRZYGOTOWANIE

       Naniesienie rysunków na płyty:

       Narysuj wszystkie elementy na płytach. Zawsze pamiętaj o skosach 45°.

       Przycinanie płyt na wymiar:

       Przytnij płyty na wymiar. Użyj stołowej lub ręcznej piły tarczowej. Jeżeli używasz ręcznej piły, użyj prostej drewnianej listwy jako prowadnicy i przymocuj ją dwoma ściskami śrubowymi.

       Wykonanie skosów:

       Ustaw kąt ręcznej piły tarczowej na 45°.


       Ważne:

       • Przed przystąpieniem do regulacji skosu należy zawsze odłączyć przewód zasilający od piły tarczowej.

       • By uniknąć unoszenia się pyłu używaj odkurzacza do pracy na mokro i na sucho.

       • Nie należy szlifować przyciętych krawędzi, gdyż będzie to skutkować nierównymi krawędziami podczas klejenia.

       Skrócenie kantówek:

       Przy pomocy wielofunkcyjnej piły do cięcia poprzecznego i ukośnego przytnij na odpowiednią długość kantówki na nogi stołu i profile L.

       Przycięcie listew o profilu L na boki:

       Narysuj dwie linie na obu końcach kantówki, w odległości 18 mm od tego samego narożnika. Teraz tarczówką stolarską natnij drewno na głębokość 18 mm. Rezultatem jest perfekcyjnie ukośna listwa.


       Rada: Piłuj po tej stronie linii, którą później wyrzucisz!

       2. NÓŻKI MEBLOWE

       Nogi stołu:

       Nogi można kupić już gotowe lub utoczyć je samemu. W obu przypadkach należy wywiercić u góry otwór na drewniany kołek. W tym miejscu nogi zostaną później przymocowane do stołu.


       Rada: Z kawałka drewna wytnij półokrągły wykrój. Powinien być tak duży jak górny koniec nogi stołu. Użyj go do zamocowania w wiertarce stołowej okrągłych nóżek meblowych. W ten sposób umieścisz otwór dokładnie na środku nogi.

       3. SKRZYNIA WEWNĘTRZNA

       Wygładzanie powierzchni:

       Przed montażem należy przeszlifować płyty szlifierką mimośrodową lub oscylacyjną i papierem ściernym o ziarnistości 180 w miejscach, w których będą one później widoczne. Maszynę zawsze przykładaj całą

       powierzchnią i pracuj zgodnie z kierunkiem słoi drewna.


       Rada: Podłącz do szlifierki odkurzacz do pracy na mokro i na sucho i załóż maskę przeciwpyłową.

       Prosty stół montażowy:

       Do sklejenia płyt potrzeba dużo miejsca. Weź po prostu dwie kantówki o długości 3 m i przymocuj je do dwóch kozłów jako podstawy.


       Pomocna rada przy montażu:

       Do sklejenia pudła wewnętrznego użyj taśmy klejącej: połącz nią części pudła od zewnątrz na każdym końcu. Cztery paski wzdłuż, jeden pasek w poprzek. Płyty przylegają teraz do siebie bezspoinowo.


       Rada: Poproś kogoś, żeby Ci pomógł obrócić płyty

       Sklejanie:

       Jeżeli stolik ma być wykonany z twardego drewna, klej należy nanieść na obie łączone powierzchnie. W przypadku drewna miękkiego klej należy nanieść tylko na jeden z elementów. Wystarczy cienka strużka kleju w kształcie litery V w dolnej jednej trzeciej spoiny.


       Rada: Przed nałożeniem kleju należy przetrzeć klejone powierzchnie ściereczką do kurzu. Klejenie należy wykonywać szybko, ponieważ już po 5-10 minutach klej zaczyna wiązać.

       Skrzynia wewnętrzna:

       Po nałożeniu kleju na wszystkie klejone powierzchnie złóż płyty pod kątem 90° jedną po drugiej, aż powstanie pudło. Ostatni róg przymocuj dwoma paskami taśmy klejącej. Następnie ustabilizuj każde naroże czterema dodatkowymi wkrętami.


       Rady: Należy pamiętać o wstępnym nawierceniu otworów na wkręty i pogłębieniu ich pod łby śrub. Nadmiar kleju natychmiast zetrzyj wilgotną szmatką.

       4. MONTAŻ KOŃCOWY

       Skrzynia zewnętrzna:

       Teraz klejem posmaruj płyty skrzyni zewnętrznej, które mają być sklejone z pudłem wewnętrznym. Pudło zewnętrzne wystaje 2 cm poza pudło wewnętrzne.


       Kolejność: Zacznij od jednego długiego boku. Następnie weź dwie listwy o profilu L. Odwróć pudło, a do pudła wewnętrznego przyklej pozostałe listwy o profilu L oraz drugą długą płytę. Na koniec przyklej do pudła

       wewnętrznego obie małe płyty boczne.Tak wygląda klejenie: Nałóż wąską strużkę kleju w odległości około 2 cm od krawędzi. Następnie wężykiem

       wyciśnij na powierzchnię płyty drugą strużkę kleju.


       Rada: Spiesz się, bo po 10 minutach wszystkie elementy muszą być na właściwym miejscu! Niewielkie niedokładności można jeszcze poprawić za pomocą kawałka drewna i ostrożnych uderzeń młotka.

       Nadanie pudłu właściwego kształtu:

       Taśma napinająca, którą opasuje się pudło, utrzymuje sklejone części we właściwym miejscu w czasie schnięcia. Ściski stolarskie dodatkowo dociskają do siebie skrzynię wewnętrzną i zewnętrzną.


       Rada: Między stolik a ścisk włóż kawałek drewna – to pozwoli uniknąć uszkodzenia powierzchni. Na początku dokręć ściski tylko ręką. Następnie stopniowo zwiększaj siłę. Po związaniu kleju (patrz instrukcje producenta),

       usuń taśmę i zdejmij ściski.

       5. WYKAŃCZANIE

       Sposób nacięcia wpustu:

       Ręczną piłę tarczową ustaw pod kątem 45°. Zamontuj prowadnicę do cięcia wzdłużnego. W każdej spoinie klejowej listew o profilu L wytnij rowek o głębokości 2 mm.


       Rada: Pudło postaw nieco niżej, tak żeby można było lepiej prowadzić piłę.

       Montaż nóżek meblowych:

       Nałóż trochę kleju na oba końce drewnianych kołków. Kołki włóż w otwory nawiercone w nóżkach meblowych. Następnie nóżki wciśnij w otwory w pudle. Nie powinna być widoczna żadna spoina.


       Rada: Nie ruszaj nóg stołu podczas wiązania kleju.

       Szlifowanie powierzchni:

       Poprowadź szlifierkę (oscylacyjną lub mimośrodową) z papierem ściernym o ziarnistości 180 po powierzchni drewna zgodnie z kierunkiem słoi. Jeśli chcesz, możesz następnie przeszlifować powierzchnię papierem ściernym

       o ziarnistości 240. Krawędzie płyt lepiej szlifować ręcznie.


       Rada: Odkurzacz do pracy na mokro i na sucho i maska przeciwpyłowa ochronią Cię przed szkodliwym dla zdrowia pyłem szlifierskim.

       Wykończenie:

       Załóż gumowe rękawice i obficie nanieś olej do drewna na zmontowany stolik. Rozprowadź go po powierzchni za pomocą pędzla lub szmatki. Następnie pozwól mu wsiąknąć w drewno zgodnie z instrukcją producenta.

       Niewchłonięty olej usuń niestrzępiącą się szmatką.


       Rada: Po zakończeniu pracy włóż szmatkę po nakładaniu oleju do szczelnego pojemnika lub do wiadra z wodą, ponieważ może dojść do jej samozapłonu.

       ZROBIŁEŚ TO SAM RAZEM Z PARKSIDE!

       Dobra robota, Twój stolik to prawdziwy majstersztyk!

       Na koniec pozostaje jeszcze tylko uporządkowanie miejsca pracy i dokładne oczyszczenie narzędzi.

       Dzięki temu posłużą Ci przy realizacji kolejnego projektu. A teraz: popcorn do mikrofalówki, na fotel i nogi do góry!