Spis treści:
Dzięki dużemu wyborowi zestawów kreatywnych, dla każdego dziecka można znaleźć odpowiednią aktywność. Oferta obejmuje całe spektrum kreatywności:
Wiek, umiejętności i zainteresowania dziecka powinny mieć wpływ na wybór zestawu kreatywnego. Bo tylko wtedy, gdy praca twórcza będzie ciekawa i niezbyt skomplikowana, dzieci będą się przy niej dobrze bawić.
Prace kreatywne z wykorzystanie przedmiotów codziennego użytku
Praca kreatywne nie zawsze jednak wymaga posiadania zestawu kreatywnego lub materiałów ze sklepu papierniczego. Nożyczki, klej, kilka farbek i trochę papieru w połączeniu z przedmiotami codziennego użytku, takimi jak kartony po jajkach, rolki papieru toaletowego czy korki, dają wiele możliwości twórczej ekspresji. Inspirujące mogą być tu książki z pomysłami na prace kreatywne.
Pomimo zabawek elektronicznych i innych możliwości zajęcia uwagi dziecka, prace kreatywne są nadal bardzo popularne, zwłaszcza wśród młodszych dzieci. I to zainteresowanie należy wspierać, ponieważ prace kreatywne mogą mieć pozytywny wpływ na rozwój dzieci.
Kreatywność
Niezależnie od tego, czy wykonują prace kreatywne z wykorzystaniem prostych przedmiotów codziennego użytku, czy wycinają i kleją zgodnie z instrukcjami opisanymi w zestawie kreatywnym, prace kreatywne sprawiają, że dzieci mogą puścić wodze swojej kreatywności. Próbowanie, projektowanie i realizowanie pomysłów kreatywnych pobudza wyobraźnię najmłodszych i daje nowe impulsy.
Koncentracja
Oprócz kreatywności prace kreatywne wspierają również koncentrację. Podczas tworzenia dzieci muszą skoncentrować się na poszczególnych krokach i zadaniach, aby w końcu osiągnąć pożądany rezultat. Prace kreatywne mogą nawet niespokojnym dzieciom pomóc się zrelaksować.
Koordynacja ręka-oko
Prace kreatywne cechuje konieczność zachowania precyzji. Podczas kolorowania, cięcia i tym podobnych aktywności, dziecko ćwiczy małą motorykę i koordynację wzrokowo-ruchową. Precyzyjne prace wpływają też pozytywnie na mięśnie rąk.
Poczucie sukcesu
Zakończone sukcesem praca twórcza może dać dzieciom nowe poczucie pewności siebie - zwłaszcza, gdy wynik ich pracy zostanie wystawiony w salonie. Fakt, że praca twórcza kończy się konkretnym wynikiem, sprawia, że dzieci zyskują zdrowe poczucie dumy.
Nawet najmłodsi mogą być kreatywni dzięki odpowiednim materiałom i akcesoriom. Dzieci w wieku od 12 miesięcy mogą rozpocząć od kolorowania grubymi, zaokrąglonymi kredkami woskowymi. Dzieci od 2 roku życia entuzjastycznie lepią z plasteliny i mogą zacząć zaznajamiać się z nożyczkami dla dzieci. Dzieci w wieku od 3 do 4 lat mogą również wykonywać prace kreatywne, które wymagają nieco większej precyzji i uwagi, takie jak malowanie według numerów lub wycinanie małych części. Producenci zazwyczaj podają na zestawach kreatywnych zalecenia dotyczące wieku, co pomaga w wyborze. Nie ma z kolei górnych limitów wieku. Dorośli również mogą świetnie się bawić korzystając z zestawów kreatywnych – czy to razem z dzieckiem, czy sami dla relaksu. Zasadniczo dzieci powinny zawsze wykonywać prace ręczne, jeśli to możliwe, pod nadzorem, aby zapobiec skaleczeniom lub połknięciu małych części.