Ta przeglądarka nie jest przez nas wspierana!
Aby wyświetlić stronę poprawnie, użyj jednej z następujących przeglądarek:Uwaga!Jeśli będziesz kontynuować za pomocą tej przeglądarki, Twoje zakupy mogą się nie udać :(

ZAKUPY, KTÓRE SĄ FAIR? TO BARDZO PROSTE!

Text And Image Section

W kuchni coraz większą wagę przywiązujemy do tego, aby jeść zdrowiej i mądrzej. Odpowiednio dobrane produkty, prosty skład i pełnowartościowe posiłki to jednak nie wszystko. Coraz częściej interesuje nas nie tylko finalne danie, które ląduje na naszych talerzach. Chcemy wiedzieć, skąd pochodzą używane przez nas produkty oraz jak przebiega ich pozyskiwanie.

W Lidlu staramy się wychodzić naprzeciw tym potrzebom. Dlatego na naszych półkach znajdziesz produkty fairtrade pochodzące ze sprawiedliwego handlu. Przeczytaj ten artykuł i niech produkty fairtrade zagoszczą na Twoim stole!


Zastanawiasz się nad tym, jak możesz włączyć się w budowanie mądrzejszego i sprawiedliwszego świata? Każda drobna zmiana to mała cegiełka i właśnie takie cegiełki staramy się dokładać, nieustannie zmieniając politykę Lidla na przyjaźniejszą naturze oraz dostawcom.


Fairtrade to jeden z największych globalnych ruchów działających na rzecz zmian. Zrzesza ponad 1,8 miliona rolników i pracowników oraz globalny ruch poparcia, tworzony przez ponad 2000 miast przyjaznych dla sprawiedliwego handlu w 28 krajach. Wybierając produkty oznaczone znakiem Fairtrade dostępne w Lidlu, stajesz się częścią tej globalnej społeczności.

POZNAJ FAIRTRADE!

Text And Image Section

Działania ruchu fairtrade oparte są na zmienianiu handlu tak, aby więcej funduszy trafiało do rolników i pracowników z krajów rozwijających się. Pomaga to budować lepszy byt ich i ich rodzin, a także rozwijać lokalne społeczności, wspierać kulturę, edukację i pomoc zdrowotną. Certyfikat Fairtrade zapewnia uczciwe i stabilne ceny skupu plonów, a także premie na projekty polepszające lokalną infrastrukturę w krajach Ameryki Łacińskiej, Afryki i Azji.

Text And Image Section

Fairtrade to także troska o środowisko naturalne, równe prawa kobiet i mężczyzn, a także zmiany na rzecz pracy bez dyskryminacji, przymusu i wykorzystywania dzieci. Warto także wspomnieć, że 50% głosów w Zarządzie Fairtrade International należy do rolników i pracowników. Oznacza to, że mają oni równy wpływ na podejmowanie decyzji dotyczących działania systemu Fairtrade.

Text And Image Section

Ruch fairtrade kieruje się szeregiem standardów ekonomicznych, społecznych oraz środowiskowych, które muszą być przestrzegane przez spółdzielnie rolników, a także na dalszych etapach – przez przetwórców korzystających z certyfikowanych surowców fairtrade. Standardy fairtrade dotyczą ceny minimalnej produktów, zaliczek na rzecz producentów, wspierania długotrwałych relacji handlowych, odpowiedzialnego zarządzanie wodą i odpadami, zachowania bioróżnorodności i żyzności gleby czy np. wspierania demokratycznego i równościowego zarządzania.

ZRÓB FAIR ZAKUPY W LIDLU!

Text And Image Section

Kupując dostępne w Lidlu produkty oznaczone logo Fairtrade, takie jak banany, kakao, czekolada, herbata, wino, wanilia, marakuje czy cukier trzcinowy, wspierasz godne płacę pracowników plantacji, bezpieczne i równościowe warunki pracy, a także wspomagasz inwestowanie w projekty społeczne związane z opieką zdrowotną oraz edukacją. Łącznie w Lidlu w 2020 roku dostępnych było ponad 200 produktów fairtrade*.


*Dane za rok obrotowy 2020/2021 wg raportu CSR Lidl Polska.

Text And Image Section

Premia wygenerowana przez Klientów Lidl Polska dla Fairtrade w 2020 roku wyniosła aż 1 777 019 zł. Kwota ta zasiliła w głównej mierze działania edukacyjne, zdrowotne, sportowe, a także działania przyczyniające się do wspierania zrównoważonego rozwoju i poprawy warunków mieszkaniowych.


Głównym obszarem działań, do których przyczyniła się wygenerowana premia, były rozbudowa i ulepszenie wyposażenia szkół na obszarze działania stowarzyszenia Grupo Banafrut, zrzeszającego organizacje producentów bananów.

FAIR PRZEPISY W TWOJEJ KUCHNI!

Z produktów fairtrade możesz przyrządzić całą masę przepysznych dań! Dobrze rozpoczęty dzień to wegańskie gofry z dodatkiem kakao na śniadanie. Na obiad świetnie będą uda kurczaka duszone w herbacie z rumem, a podczas kolacji serca wszystkich podbiją dyniowe pancakes z karmelizowanymi bananami. Smacznego!