Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana.


Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu to szczególna inicjatywa, której celem jest promowanie sprawiedliwego handlu oraz uwrażliwianie na jego założenia i cele. Na świecie obchodzony od 2002 r., w polski kalendarz wpisał się na dobre od 2006 r. Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu nie ma stałej daty, ale jego termin przypada zawsze na drugą sobotę maja. W 2017 r. miał miejsce 13 maja, pod hasłem „Zostań Agentem Zmiany” (ang. Be an Agent for Change).
Zmiana zaczyna się od ludzi, a sieci handlowe takie jak Lidl są motorem napędowym odpowiedzialnych działań. Budowanie świadomości na temat odpowiedzialnego postępowania w handlu to długoterminowy cel, wymagający włączenia się do działania zarówno indywidualnych konsumentów, jak i pośredników oraz sprzedawców.
Dla podkreślenia znaczenia sprawiedliwego handlu, Lidl przygotował specjalną ofertę bananów z certyfikatami Fairtrade i rolnictwa ekologicznego, które były dostępne w sprzedaży w terminie od 11 do 14 maja.
To nie są zwykłe banany. Dlaczego?
Fairtrade to największy system certyfikacji produktów Sprawiedliwego Handlu, wspierający rolników
z krajów rozwijających się i przyczyniający się do poprawy warunków ich życia. Fairtrade to nie tylko uczciwa zapłata za plony, ale odczuwalna zmiana na lepsze dla rodzin rolników, a w konsekwencji dla całych społeczności.
Znak Fairtrade to gwarancja, że[1]:
Producenci Fairtrade otrzymali za swoje plony cenę, która wystarcza co najmniej na pokrycie kosztów produkcji.
Dodatkowo uzyskali premię Fairtrade, którą mogą przeznaczyć na rozwój działalności lub realizację wybranych przez siebie projektów społecznych.
Pracownicy mają prawo do godnej płacy, zrzeszania się w związkach zawodowych i pracy w bezpiecznych warunkach.
Rolnicy i pracownicy, niezależnie od płci, mają możliwość otwartego wyrażania swoich opinii.
Więcej informacji na temat sytuacji producentów bananów: www. fairtrade.org.pl/banany
[1] http://www.fairtrade.org.pl/fairtrade/co-to-jest-fairtrade/