Ta przeglądarka nie jest przez nas wspierana!
Aby wyświetlić stronę poprawnie, użyj jednej z następujących przeglądarek:Uwaga!Jeśli będziesz kontynuować za pomocą tej przeglądarki, Twoje zakupy mogą się nie udać :(

Zabawki i gry dla dzieci

Czy to w pojedynkę czy w grupie - zabawa jest integralną częścią dzieciństwa i podstawą zdrowego rozwoju każdego dziecka. Oczywiście zabawa z wykorzystaniem odpowiedniej zabawki sprawi jeszcze więcej przyjemności. Dlatego dostępna jest szeroka gama zabawek dla każdej grupy wiekowej i na każdą okazję.

Spis treści:

 1. Dlaczego zabawki powinny znaleźć się w każdym dziecięcym pokoju?
 2. Jakie zabawki są dostępne?
 3. Która zabawka będzie właściwa?

Dlaczego zabawki powinny znaleźć się w każdym dziecięcym pokoju?

Dzieci na całym świecie spędzają ze swoimi zabawkami wiele lat. Zabawa nimi daje przy tym kilka różnych korzyści:

 • Zabawa pobudza wyobraźnię i kreatywność, a tym samym sprzyja rozwojowi poznawczemu dziecka.
 • Logiczne myślenie i działanie zorientowane na problem można również wyćwiczyć za pomocą odpowiedniej zabawki.
 • Wybrane zabawki pozytywnie wpływają na motorykę małą i dużą.
 • Nauka przez zabawę przybliża dziecku różne tematy i pomaga poszerzyć wiedzę.
 • Według najnowszych badań dzieci, które same zajmują się swoimi zabawkami, zyskują pewność siebie.
 • Zabawa w grupie pozwala ćwiczyć komunikację i pracę zespołową.

Jakie zabawki są dostępne?

Wybór zabawek jest ogromny. Zabawki trafiają do różnych grup docelowych i można je podzielić na poszczególne kategorie.

Text And Image Section

Zabawki dla niemowląt

Nawet dla najmłodszych przygotowano zabawki, które wspierają rozwój i zapewniają zajęcie dla maluszka. Pluszaki, grzechotki, pozytywki czy chwytaki zachęcają do zabawy bez nadmiernej stymulacji dziecka. Zabawki dla niemowląt przyczyniają się do jak najlepszego rozwoju pociech od pierwszego dnia.

Text And Image Section

Zabawki budowlane i konstrukcyjne

Zabawki do budowania pomagają dzieciom stać się małymi konstruktorami. Od prostych drewnianych klocków po klocki takie jak Lego, za pomocą których można tworzyć całe światy, po zestawy konstrukcyjne, z których można zbudować sprawne technicznie samochody, helikoptery czy małe roboty, dla każdej grupy wiekowej i każdego obszaru zainteresowań można znaleźć odpowiednią zabawkę.

Text And Image Section

Zabawki elektroniczne

Zabawki elektroniczne trafiają również do coraz większej liczby pokoi dziecięcych. Konsole do gier wideo w domu lub w podróży są szczególnie interesujące dla starszych dzieci. Jednak zabawki zdalnie sterowane, takie jak samochody i drony, aparaty fotograficzne dla dzieci lub zabawki z efektami świetlnymi i dźwiękowymi są nadal pożądane i stanowią ekscytującą i nowoczesną alternatywę dla klasycznych zabawek analogowych.

Text And Image Section

Gry planszowe

Gry towarzyskie idealne nadają się, aby nadać zabawie charakter społeczny. Od gier planszowych przez gry w kości i gry karciane — każdy znajdzie coś dla siebie. Puzzle mogą układać dzieci i rodzice razem lub w pojedynkę, dzięki czemu zabawkę można dowolnie wykorzystywać w czasie wolnym.

Text And Image Section

Zabawki drewniane

Każdy, kto przywiązuje dużą wagę do kwestii zrównoważonego rozwoju, sięga chętnie po zabawki drewniane. Ciekawy wygląd i gładka powierzchnia sprawiają, że drewniane zabawki są bardzo przyjemne w użytkowaniu i wyjątkowo wygodne w trzymaniu. Pod względem różnorodności dorównują zabawkom z tworzywa. Klocki, figurki zwierząt, puzzle, tory wyścigowe, samochody, domki dla lalek i wiele innych zabawek jest dostępnych w wersji drewnianej. Wysokiej jakości zabawki drewniane mają również tę zaletę, że są szczególnie wytrzymałe i mogą służyć przez wiele lat. Ponadto, w przeciwieństwie do tworzywa, ryzyko skaleczenia przez odłamki lub wskutek odłamania części jest niezwykle niskie - dzięki czemu zabawa jest bezpieczniejsza.

Text And Image Section

Malarstwo i rękodzieło

Malowanie i rękodzieło należą do ulubionych rozrywek dziecięcych. Na początku wystarczy kartka papieru i długopis, aby zająć dziecko, ale wraz z wiekiem można używać innych przyborów, aby pobudzić kreatywność. Kolorowanki i zestawy do malowania po numerach po numerach pomagają maluchom tworzyć prawdziwe dzieła sztuki. Rękodzieło i eksperymentowanie z plasteliną lub ciastoliną dają większą swobodę tworzenia. A ci, którzy lubią pracować z nożyczkami i klejem, zachwycą się specjalnymi zestawami kreatywnymi.

Modelarstwo i kolejki

Zarówno dorośli, jak i dzieci lubią składać modele. Samochody, samoloty czy statki kosmiczne są szczegółowo odwzorowane i mogą być następnie wykorzystane do zabawy lub jako dekoracja. Zabawki te rozwijają koncentrację, wspierają zdolności motoryczne i koordynacje ręka-oko. Jeśli masz wystarczająco dużo miejsca, możesz stworzyć pięknie złożony krajobraz torów, po których krąży kolejka. Dla młodszych dzieci dostępne są proste modele drewniane niezawierające żadnych drobnych części, które można połknąć i które nie wymagają trudnego montażu poszczególnych pojazdów.

Text And Image Section

Lalki

Lalka może być jednocześnie najlepszym przyjacielem dziecka i zastąpić mu przytulankę. Miękkie szmaciane lalki są szczególnie odpowiednie dla niemowląt i małych dzieci. Starsze dzieci bawiące się w mamy i tatusiów ucieszą z lalek bobasów i lalek funkcjonalnych, które są podobne do prawdziwych ludzkich dzieci. Dzięki lalkom modowym i głowom do stylizacji dzieci mogą wyszaleć się twórczo i naśladować dorosłych w kwestiach stylizacji.

Text And Image Section

Zabawki do odgrywania ról

Dzięki odpowiednim zabawkom edukacyjnym dzieci mogą same wcielać się w nowe role. Podczas gdy w klasycznej zabawie w mamę, tatę i dziecko wystarczy lalka lub pluszowe zwierzątko, zabawki do odgrywania ról otwierają nowe możliwości. W kuchni do zabawy, warsztacie dla młodzieży czy sklepie dzieci mogą odgrywać sytuacje z życia codziennego i ćwiczyć swoje umiejętności. Efekty świetlne i dźwiękowe sprawiają, że gra jest jeszcze bardziej realistyczna i daje jeszcze więcej frajdy.

Text And Image Section

Figurki kolekcjonerskie i figurki do zabawy

Dzikie zwierzęta, fantastyczne stworzenia lub superbohaterowie to popularne wzory figurek do zabawy i figurek kolekcjonerskich. Dla każdego dziecka można znaleźć odpowiedni zestaw figurek. Małe zabawki są szczególnie odpowiednie dla dzieci od trzeciego roku życia – u młodszych dzieci istnieje ryzyko uduszenia się małymi częściami.

Konie na biegunach i zwierzęta na biegunach

Im bardziej dzieci się rozwijają, tym większa staje się ich chęć poruszania się. Zwierzęta na biegunach idealnie nadają się do tego, aby tę chęć urzeczywistnić w mieszkaniu. Kołysanie pomaga również wzmocnić mięśnie, a tym samym wspomaga rozwój dziecka.

Text And Image Section

Samochodziki do zabawy

Podczas gdy lalki są uważane za klasyczną zabawkę dla dziewczynek, chłopcy są najbardziej zadowoleni z samochodzików. Od prostych drewnianych samochodzików dla najmłodszych przez małe samochodziki z tworzywa i metalu, po samochody z nakręcanymi silnikami, efektami świetlnymi i dźwiękowymi, dla każdej grupy wiekowej i na każdy gust znajdzie się odpowiedni samochodzik.

Która zabawka będzie właściwa?

W sumie każdy rodzaj zabawki jest dostępny dla każdej grupy wiekowej. W podjęciu decyzji, czy zabawka jest odpowiednia dla dziecka, pomaga zalecenie producenta dotyczące wieku. Zasadniczo przy zakupie zabawki należy wziąć pod uwagę następujące aspekty:

 • Dzieci poniżej trzeciego roku życia wkładają do buzi wszystko, co tylko wpadnie im w ręce. Dlatego zabawki dla tej grupy wiekowej nie mogą zawierać małych części, które mogłyby zostać połknięte.
 • U małych dzieci należy również unikać przeciążenia sensorycznego. Kolorowe światełka, dźwięki lub zbyt wiele szczegółów mogą szybko przytłoczyć malucha i sprawić, że zabawa stanie się czynnikiem stresującym.
 • Idealna zabawka to zawsze ta, którą dziecko jest naturalnie zainteresowane. Dlatego warto wypróbować różne zabawki i motywy. Lalki również od dawna interesują chłopców, a niektóre dziewczynki mogą być entuzjastycznie nastawione do rycerskiego zamku.
 • Wszystkie zabawki powinny być dobrej jakości. Dobre wykonanie minimalizuje ryzyko skaleczenia i zapewnia, że dziecko może długo cieszyć się ulubioną zabawką.

"Gry i zabawki dla dzieci należy dobierać szczególnie starannie. Specjaliści są zdania, że nadużywamy pojęcia zabawki edukacyjne – tak naprawdę tylko nieliczne zabawki godne są tego miana. Wśród nich znajdują się na pewno różne rodzaje klocków i gry planszowe. Jedne i drugie korzystnie wpływają na rozwój kompetencji społecznych i sprzyjają rozwojowi wyobraźni i kreatywności dzieci. Dobre zabawki interaktywne dla dzieci także można określić mianem edukacyjnych. Zwłaszcza te, dzięki którym maluch uczy się pierwszych słów czy piosenek.

Wybierając gry i zabawki dla dzieci pamiętajmy, że muszą one spełniać określone normy jakości i być bezpieczne w użytkowaniu. W sklepach Lidl wszystkie artykuły dla dzieci spełniają najwyższe standardy, mają stosowne oznakowania oraz instrukcje obsługi. Mamy na uwadze również to, że zabawa, planszówki czy zabawki drewniane najlepsze są w towarzystwie. Oferujemy więc gry i zabawki dla dzieci i dla dorosłych. W końcu wspólnie spędzony czas jest na wagę złota."