Ta przeglądarka nie jest przez nas wspierana!
Aby wyświetlić stronę poprawnie, użyj jednej z następujących przeglądarek:Uwaga!Jeśli będziesz kontynuować za pomocą tej przeglądarki, Twoje zakupy mogą się nie udać :(

Trekking i zwiedzanie

9 produktów
Wyświetlone produkty 9 / 9 produktów

Akcesoria turystyczne

Kiedy góry wzywają, a pragnienie wędrówki nabiera rozpędu, akcesoria turystyczne i odpowiedni sprzęt do wędrówek pozwolą Ci bezpiecznie wyruszyć w trasę. Od plecaka turystycznego, przez buty turystyczne i odpowiednie kijki trekkingowe, po odpowiednią odzież turystyczną i butelki do picia, doskonałe akcesoria zapewnią, że wyruszysz dobrze wyposażony - i dotrzesz do celu bez żadnych problemów.


Spis treści:

1. Akcesoria i sprzęt turystyczny: Podstawy dla początkujących

2. Porady i wskazówki dotyczące odpowiedniego sprzętu do wędrówek i akcesoriów turystycznych


Akcesoria i sprzęt turystyczny: Podstawy dla początkujących

Czy wystarczy założyć trampki, zarzucić plecak na ramię i ruszyć w drogę? To wystarczy, jeśli wybierasz się na niewymagającą wycieczkę po łatwym terenie. Gdy tylko trasa staje się dłuższa i bardziej pagórkowata – a wycieczka zmienia się w trekking – warto sięgnąć po istotne akcesoria podstawowe, bez których żaden doświadczony piechur nie wyruszy w trasę. Sprzęt turystyczny chroni przed wiatrem i pogodą, pomaga znaleźć drogę za pomocą GPS, kompasu lub mapy i zapewnia bezpieczne dotarcie do celu pod koniec dnia.

Kijki trekkingowe

W popularnym sporcie, jakim jest Nordic Walking, kije trekkingowe powinny optymalizować sekwencje ruchów. Jednak podczas wędrówek kijki trekkingowe mają znacznie więcej do zrobienia:

 • Podczas schodzenia kijki trekkingowe odciążają stawy i mięśnie dolnej części ciała - część siły pochodzi z górnej części ciała.
 • Kijki mogą być przydatne podczas przekraczania strumieni lub rzek. Użyj ich, aby sprawdzić dno i zapewnić sobie większą stabilność w nurcie.
 • Prawidłowo używane kijki trekkingowe poprawiają postawę, ponieważ plecy automatycznie się prostują. Ułatwiają również oddychanie i sprawiają, że plastry na pęcherze nie będą Ci potrzebne.
 • Jeśli nosisz ciężki plecak turystyczny, możesz użyć kijków, aby zachować równowagę i uniknąć upadku nawet na nierównym terenie.


Kijki trekkingowe są szczególnie polecane osobom starszym lub z nadwagą. Zwróć jednak uwagę na odpowiedni rozmiar dla swojego ciała i maksymalną sprężystość, jaką każdy producent określa dla swoich akcesoriów turystycznych. Nie ma jednak różnicy między kijkami trekkingowymi dla kobiet i mężczyzn.

Jak długie muszą być kijki trekkingowe?

Aby oszacować, jak długi powinien być kijek, pomnóż swój wzrost w centymetrach przez współczynnik 0,68. Aby określić szczegółowy rozmiar, weź kije do ręki i umieść końcówki na ziemi pod kątem 90 stopni. Aby uzyskać idealną długość kija, łokcie powinny tworzyć kąt 90 stopni między górną i dolną częścią ramienia.

Odzież turystyczna

Większość wędrowców, którzy dopiero rozpoczynają wędrówki, nie zdaje sobie sprawy z tego, jak szybko i gwałtownie może zmienić się pogoda na trasie. Nawet w pełnym słońcu nie wystarczy wybrać się na pieszą wycieczkę w lekkich tenisówkach lub zwykłej koszuli. Na początek należy założyć na siebie następujące ubrania lub spakować je do plecaka:

 • Wysokiej jakości buty trekkingowe z twardą podeszwą i wyściełaną cholewką
 • Idealnie dopasowane skarpetki (zabierz ze sobą zapasową parę!)
 • Dopasowany, warstwowy ubiór składający się z koszuli z funkcjonalnych włókien i lekkiej kurtki outdoorowej
 • W zależności od pogody dodatkowa odzież turystyczna na lato lub zimę
 • Nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne

Plecaki turystyczne

W wielu przypadkach, decydując się na zakup plecaka turystycznego, masz wpływ na to, czy Twoja przygoda na świeżym powietrzu zakończy się sukcesem. Początkujący zwykle biorą większy model i pakują do niego różnego rodzaju sprzęt turystyczny, od drugiej butelki wody po mnóstwo ubrań na zmianę. Nieunikniony ciężar na plecach często daje się we znaki już po kilku kilometrach wędrówki.


Właściwy rozmiar plecaka turystycznego zależy od czasu wyprawy, który spędzisz na raz w terenie: Plecaki typu „daypack” o pojemności od 10 do 19 litrów doskonale sprawdzają się podczas jednodniowych wycieczek, plecaki trekkingowe o pojemności 30, 40 lub nawet 60 litrów będą Ci potrzebne, gdy chcesz spędzić kilka dni na świeżym powietrzu - zwłaszcza jeśli zabierasz ze sobą śpiwory lub maty izolacyjne na kemping.

Butelki do picia

Wędrówki powodują pragnienie. Musisz uzupełnić utracone płyny po drodze, aby dotrzeć do celu. Wysokiej jakości, odporne na uderzenia butelki do picia są idealnym dodatkiem podczas pieszej wycieczki. Ale uwaga - początkujący lubią zabierać ze sobą dwie lub trzy butelki, aby nie zabrakło im wody. Nie jest to jednak konieczne. Na wielu szlakach turystycznych każdy turysta może regularnie uzupełniać swoją butelkę z wodą. Wystarczy więc jedna sztuka.

Lornetki

Lornetka niekoniecznie jest tak podstawowym elementem wyposażenia turystycznego, jak na przykład śpiwór. Daje jednak wyjątkową możliwość przyjrzenia się z bliska wszystkim widokom i zwierzętom, które napotykasz po drodze. Nie musi to być nawet precyzyjny instrument. Składany model o dużym polu widzenia i wystarczającym powiększeniu zapewnia niezapomniane zbliżenia podczas wędrówki.

Urządzenia do orientacji

Jesteśmy przyzwyczajeni do odbierania telefonu komórkowego w dowolnym miejscu i czasie. W terenie na niewiele Ci się przyda! Urządzenia do orientacji stanowią bezpieczny wybór, dzięki któremu pozostaniesz na kursie i szybko uzyskasz pomoc, gdy będzie Ci potrzebna. Nawet jeśli na razie nie chcesz zaopatrywać się w tego typu akcesoria do wędrówek, zdecydowanie powinieneś wyposażyć się dokładną mapę do pieszych wycieczek i ewentualnie kompas - i nauczyć się korzystać z nich w terenie!

Porady i wskazówki dotyczące odpowiedniego sprzętu do wędrówek i akcesoriów turystycznych

W przypadku większości wędrówek będziesz potrzebować mniej akcesoriów turystycznych, niż początkowo sądziłeś. Początkujący muszą przede wszystkim dowiedzieć się, jakiego sprzętu turystycznego nie muszą ze sobą zabierać i jak najrozsądniej kompletować swój sprzęt. Ogólnie rzecz biorąc, następujące zasady dotyczą wszystkich wycieczek, każdego poziomu wędrówki i prawie każdego terenu:

 • Włókna naturalne zwykle odgrywają drugorzędną rolę podczas wędrówek. Wybierz szybkoschnące, oddychające i lekkie włókna funkcjonalne. Dotyczy to zarówno odzieży turystycznej, jak i plecaków turystycznych!
 • W terenie musisz być gotowy na skrajne warunki pogodowe: palące słońce lub ulewny deszcz. Spakuj więc lekką tubkę kremu z filtrem UV i lekką wodoodporną kurtkę. Zawsze.
 • Często trzeba przerwać wędrówkę z powodu pęcherzy. Przed wyruszeniem na wędrówkę buty trekkingowe należy rozejść i upewnić się, że skarpetki są dobrze dopasowane i nie zsuwają się. Drobne zranienia możesz szybko załagodzić za pomocą plastrów opatrunkowych, które obowiązkowo powinny znaleźć się w Twoim plecaku turystycznym.
 • Lekkie przekąski o dużej wartości energetycznej są lepszym wyborem na wędrówkę niż obfite kanapki. Batony energetyczne i orzechy będą idealną przekąską podczas przerwy w podróży i pomogą Ci pokonać kolejną górę. Wieczorem w schronisku możesz zjeść kanapkę z kiełbasą.

"Każdy weekend i urlop warto spędzić poza domem. Aktywny wypoczynek to nie tylko jazda na rowerze czy deskorolce, ale także przebywanie na łonie natury albo zwiedzanie miast. Nie trzeba nawet jechać daleko - można wyjść do lasu, na łąkę, odwiedzić sąsiednią miejscowość. Wszędzie można znaleźć coś ciekawego. Każde miasto ma zabytki, romantyczne zaułki, w lesie obserwować można zwierzęta i oddychać czystym powietrzem. Kilka akcesoriów na spacery z Lidla wystarczy, by świetnie spędzić czas.


Aktywne zwiedzanie to oczywiście chodzenie, jeżdżenie rowerem, korzystanie z komunikacji miejskiej. Żeby czuć się dobrze podczas takich eskapad, warto mieć dobre buty z elastyczną podeszwą, przeciwdeszczową kurtkę, kapelusz, okulary przeciwsłoneczne. Odzież do aktywnego zwiedzania powinna być wygodna, przewiewna i świetnie dopasowana do panującej aury. W Lidlu o każdej porze roku można kupić akcesoria do zwiedzania dla dorosłych kobiet, mężczyzn, dla dzieci i młodzieży.


Można też zaopatrzyć się w przydatne przy zwiedzaniu gadżety - krokomierze, które liczą pokonaną odległość, kompas, bidony na wodę lub pudełka na lunch. Przed każdą wyprawą do miasta lub na łono natury warto zajrzeć do Lidla!"